Menu

Automatické zálohování (nejen) do cloudu

Ideální kombinací pro zálohování je umístění nejdůležitějších dat zároveň do lokálního úložiště i do cloudu.

Základní funkce pro zálohování dat najdete i v operačním systému Windows, v tomto případě se však vyplatí spolehnout se spíše na specializované aplikace. Mezi nejlepší nástroje na zálohování patří dlouhou dobu aplikace Acronis True Image, vybavená velmi pokročilými funkcemi pro spolehlivou ochranu důležitých dat. Program Acronis True Image je průběžné vylepšován, a tak jeho současná verze, označená letopočtem 2018, nabízí mezi novinkami třeba i funkce pro klonování celých pevných disků či vybraných diskových oddílů, se kterou můžete například rychle přenést celý obsah počítače, včetně instalace Windows, ovladačů a používaných programů, na nový disk. Podobnou úlohu zastane i řada bezplatně použitelných aplikací, ale Acronis True Image to zvládne i při běžícím operačním systému, bez nutnosti restartovat počítač nebo použít spouštěcí disk se speciálním softwarem. Obsah svého počítače navíc nemusíte kopírovat jen na nový pevný disk, ale také jej můžete převést na virtuální stroj ve formátu VHDX, se kterým pracuje virtualizační technologie Hyper-V od Microsoftu.

Funkcí, kterou bychom v zálohovacím programu asi nehledali, je Acronis Active Protection, nástroj, který chrání data v počítači před napadením ransomwarem. Acronis True Image pracuje na pozadí operačního systému a pomocí heuristické analýzy a technologie strojového učení rozpoznává vyděračský software, jehož nekalou činnost umí ihned zastavit. Součástí Acronis Active Protection je také monitoring běžících procesů a správa seznamu důvěryhodných aplikací.

V rámci plné verze aplikace Acronis True Image 2018 z Chip DVD budete mít k dispozici všechny funkce pro lokální zálohování i ukládání dat do cloudu s kapacitou 250 GB po dobu 90 dní. Následně můžete využít nabídku zvýhodněného ročního předplatného této zálohovací aplikace.

Jak na to

1 Instalace a aktivace

Před instalací plné verze programu Acronis True Image je třeba podle návodu na Chip DVD nebo v elektronické verzi Chipu získat potřebné sériové číslo. Samotná instalace aplikace Acronis True Image probíhá zcela jednoduchým způsobem. Vystačíte si s tlačítky »Instalovat« a »Spustit aplikaci«. Potvrďte souhlas s licenčními podmínkami a vytvořte si svůj účet Acronis. Budete k tomu potřebovat jen funkční e-mailovou adresu. V dalším kroku použijte tlačítko »Zadejte sériové číslo« a do nově otevřeného okna vložte číslo získané při registraci. Pokračujte tlačítkem »Aktivovat« a pak už se můžete pustit do zálohování dat.

2 Zdroj dat

Ve výchozím nastavení programu Acronis True Image je připravena úloha zálohující obsah celého počítače do cloudu, ale to můžete snadno změnit. Stačí kliknout na volbu »Celý počítač« a v následujícím kroku zvolit jako zdroj například určitý disk či diskový oddíl nebo vybrat konkrétní soubory a složky. Zajímavá je také možnost zálohovat obsah účtů (především fotografie a videa) z účtů v sociálních sítích Facebook a Instagram. Šikovná je i možnost zálohovat kontakty, kalendář, fotografie nebo třeba zprávy z vašeho smartphonu s Androidem či iOS po instalaci mobilní verze aplikace Acronis True Image. Důležité je, že si v aplikaci Acronis True Image můžete nastavit libovolný počet různých zálohovacích úloh, s odlišnými umístěními a harmonogramem automatického zálohování.

3 Cíl zálohy

Jako výchozí umístění záložních dat je přednastaveno cloudové úložiště Acronis Cloud. Vzhledem k relativně omezené kapacitě vám doporučujeme zálohovat do cloudu jen nejdůležitější data, typicky dokumenty nebo fotografie. Zároveň vám doporučujeme použít související funkci »Zašifrovat zálohu«, která ochrání vaše data nejen při přenosu, ale také po celou dobu jejich uložení na serverech cloudové služby. Samozřejmě vám také nic nebrání použít volbu »Změnit cílové umístění« a následně zvolit lokální nebo síťový disk (NAS server) pro umístění zálohy.

4 Předvolby zálohování

Po výběru zdrojových dat k zálohování a umístění zálohy pokračujte tlačítkem »Možnosti«. Otevře se vám rozsáhlá nabídka předvoleb zálohování, obsahující nepřeberné možnosti detailní konfigurace zálohovacích úloh. Karta »Plán« obsahuje předvolby opakování záloh a detailní nastavení spouštění zálohování. Na kartě »Schéma zálohování« lze volit mezi kompletními, přírůstkovými a rozdílovými zálohami, stejně jako určit počet i maximální stáří postupných verzí zálohy. Karta »Upozornění« obsahuje předvolby zasílání zpráv o průběhu, chybách a výsledcích zálohování. Místo na záložním médiu vám pomohou ušetřit předvolby na kartě »Výjimky«, kde můžete ze zálohování vyloučit například systémové soubory nebo jakákoli jiná data zvoleného typu. A konečně, na kartě »Pokročilé« lze nastavit ochranu záložních dat heslem, rozdělení záložního archivu na menší části a právě i vytvoření rezervní kopie celé zálohy. Provedená nastavení si můžete uložit jako výchozí i pro další vytvářené zálohovací úlohy.

5 Obnova dat

Obsah vytvořených záloh můžete procházet a potřebné soubory z něj můžete obnovovat po vyvolání funkce »Obnova« z nabídky »Zálohovat«. Velmi důležité je ale vytvořit si předem záchranný DVD nebo USB flash disk, ze kterého lze nastartovat počítač a následně obnovit data ze zálohy. Díky tomu pak můžete rychle uvést do funkčního stavu se všemi daty i počítač s havarovanými Windows nebo třeba poškozeným pevným diskem. Funkci »Program pro tvorbu záchranných médií« najdete v nabídce »Nástroje«. Užitečná je rovněž funkce »Doplněk Acronis Universal Restore«, která pomůže s obnovou kompletní zálohy obsahu počítače na jiném stroji s odlišnou hardwarovou výbavou.

6 Další funkce a nástroje

Acronis True Image vám dobře poslouží ještě v dlouhé řadě různých situací. Doplňkové funkce hledejte v nabídce »Nástroje«. Užitečná je například funkce »Klonovat disk«, se kterou rychle přenesete obsah ze současného pevného disku na nový, typicky během výměny klasického HDD za moderní SSD. Funkce »Vyčištění systému« odstraní před vytvořením kompletní zálohy všechna dočasná i jinak zbytečná data a ušetří spoustu místa na záložním médiu. Nástroj »Acronis Secure Zone« vytvoří zabezpečený oddíl disku při uložení důležitých dat a »Acronis DriveCleanser« zajistí spolehlivou likvidaci nepotřebných souborů. Zkontrolujte si také funkčnost nástroje »Aktivní ochrana«, který hlídá důležité soubory před jejich napadením vyděračským softwarem.

Plnou verzi programu Acronis True Image 2018 najdete na CHIP-DVD

O autorovi| RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz


Příbuzná témata: