Menu

Důkladná ochrana dat a soukromí

Klasické bezpečnostní nástroje se zpravidla zaměřují na ochranu vašeho počítače před útoky zvenčí, takže například neobsahují funkce pro šifrování dat. My vám pomůžeme i s tímto prvkem zabezpečení. 

Bezpečnostní program Steganos Privacy Suite 18, jehož plnou verzi můžete jako čtenáři Chipu používat zcela zdarma, se zaměřuje nikoli na ochranu před viry, spamem a dalšími nepříjemnostmi, ale právě na zajištění soukromí pro data uložená na disku vašeho počítače. Jeho funkce tedy oceníte nejen v případě, že na stejném počítači a pod stejným uživatelským účtem pracujete společně s dalšími uživateli, ale i v mnoha dalších situacích.

Steganos Privacy Suite chrání vaše soukromí a data několika různými způsoby. Předně umí vytvořit na disku počítače šifrovaný oddíl pro bezpečné uchovávání jakýchkoli souborů. Dále jej můžete využít k šifrování dat přenášených na USB flash discích nebo odesílaných v přílohách e-mailů. Dalším bezpečnostním nástrojem je trezor na přihlašovací údaje, hesla, čísla platebních karet a jakákoli další citlivá data, která si nemůžete snadno zapamatovat.

Jak je váš počítač bezpečný?

Pro použití plné verze programu Steganos Privacy Suite je potřeba jednoduchou registrací na internetu získat sériové číslo. Návod, jak postupovat, najdete na Chip DVD nebo v popisu programu v elektronické verzi Chipu. Pak už stačí program jen běžným způsobem instalovat a aktivovat. Ve svém hlavním okně vám pak Steganos Privacy Suite ukáže nejen nabídku všech svých funkcí, ale také indikátor stavu zabezpečení vašeho počítače »Your system‘s security level«. Snadno tak zjistíte, které nástroje k ochraně svých dat a k zajištění soukromí při práci s počítačem můžete použít. K aktivaci těchto nástrojů použijte tlačítko »Resolve«.

Jak na to

1 Zabezpečená úložiště

Skupina funkcí pro zabezpečení vašich dat zahrnuje především nástroj »Safe«, který vytvoří na pevném disku vašeho počítače zabezpečený oddíl pro uložení souborů v zašifrované podobě. Vytvoření šifrovaného oddílu je velmi snadné, v průvodci stačí jen určit název disku a jeho velikost, která je limitována pouze zbývajícím prostorem na disku vašeho počítače. Následně si ještě zvolíte heslo, které je třeba si dobře zapamatovat. Jinak byste o svá data po jejich uložení do šifrovaného oddílu nadobro přišli. Zajímavá je možnost uložit si heslo na USB flash disk.

Šifrovaný oddíl otevřete opět prostřednictvím funkce »Safe« a následně s ním můžete pracovat jako s kterýmkoli jiným diskem. Šifrování probíhá během práce se soubory a nedochází kvůli němu k žádným prodlevám. Oddíl s šifrovanými daty se automaticky uzamkne po odhlášení uživatele nebo jej můžete ručně uzavřít prostřednictvím funkce »Safe«.
Neméně zajímavá je také funkce »Portable Safe«, která vám umožní ukládat zašifrovaná data na USB flash disky nebo je vypalovat na optická média. Opět na tom není vůbec nic složitého, stačí si jen vybrat médium k ukládání dat a zvolit si příslušné heslo. Data můžete šifrovat i v cloudových úložištích Dropbox, Disk Google a OneDrive.

2 Šifrování dat

Pomocí funkce »Crypt & Hide« můžete snadno zašifrovat obsah jednotlivých složek či souborů a také je skrýt před zraky ostatních uživatelů vašeho počítače. Pouze pamatujte na to, že původní soubory zůstávají na disku ve své nezašifrované podobě. S jejich bezpečnou likvidací vám pomůže funkce »Shredder«. K funkcím pro šifrování a dešifrování dat můžete pohodlně přistupovat i prostřednictvím kontextové nabídky pravého tlačítka myši v Průzkumníku Windows, kde najdete i položky »Encrypt«, »Decrypt« a »Hide« pro (de)šifrování souborů či jejich maskování jako fotografie.

3 Správa hesel

Funkce »Password Manager« spolehlivě ohlídá vaše hesla a přihlašovací údaje v šifrované databázi chráněné jediným hlavním heslem. Toto hlavní heslo může být opět uloženo i na USB flash disku nebo jej může reprezentovat sekvence obrázků. Hesla, přihlašovací údaje, čísla kreditních karet a další citlivé informace si můžete třídit do kategorií a snadno v nich vyhledávat. Připraveno je i plovoucí okno pro pohodlné vkládání hesel do přihlašovacích formulářů na internetových stránkách.

4 Hesla v cloudu

Steganos Privacy Suite spolupracuje s cloudovými úložišti Dropbox, Disk Google a OneDrive, jejichž prostřednictvím synchronizuje šifrovanou databázi hesel s mobilními zařízeními. Nastavení této funkce najdete v nástroji »Password Manager« pod nabídkou »Settings / Cloud Connection«. Funkce v »Portable Password Manager« vám pomohou s uložením hesel na USB flash disku. Abyste mohli používat hesla uložená ve správci hesel a synchronizovaná prostřednictvím cloudu i ve svém tabletu či smartphonu, je třeba si do mobilního zařízení instalovat aplikaci Steganos Mobile Privacy a povolit jí přístup ke zvolenému úložišti. Synchronizace je pouze jednosměrná, takže můžete záznamy ve správci hesel přidávat a upravovat pouze v počítači.

5 Mazání stop

V zájmu zachování soukromí nabízí Steganos Privacy Suite i funkci »TraceDestructor«, která smaže pozůstatky po surfování na internetu, včetně například seznamu navštívených stránek, cookies, historie vyhledávání či vyrovnávací paměti. Dále mohou být smazány i dočasné soubory operačního systému Windows nebo seznamy naposledy otevřených souborů. Nástroj »Privacy« pak umožňuje aktivovat blokování internetových reklam i sledování pohybu na internetu reklamními společnostmi a zamaskovat skutečnou verzi internetového prohlížeče.

6 Likvidace dat

Pro zachování vašeho soukromí při práci s počítačem je důležitá i spolehlivá likvidace nepotřebných souborů, kterou zajistí funkce »Shredder«. Smazané soubory budou přepsány náhodně vygenerovanými daty, takže nebude možné je standardní cestou obnovit. Steganos Privacy Suite umí navíc bezpečně přemazat i volné místo na disku počítače, kde by se stále mohla nacházet obnovitelná data, a také je možné nastavit pravidelné bezpečné mazání obsahu zvolených složek. Nakonec nechybí ani funkce pro smazání kompletního obsahu disku či diskového oddílu, stejně jako integrace funkce »Destroy« do kontextové nabídky Průzkumníku Windows.

***

Plnou verzi programu Steganos Privacy Suite 18 najdete na CHIP-DVD

O autorovi| RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz


Příbuzná témata: