Menu

Důkladná očista pro váš iPhone

Majitelé iPhonů a iPadů velmi často zápasí s kapacitou úložiště svého mobilního zařízení. Speciální aplikace vám pomůže odstranit zbytečnosti.

Situace sice není tak závažná jako v počítačích s Windows, i tak se ale v mobilních zařízeních během jejich provozu hromadí zbytečná data, která zabírají cenné místo v úložištích smartphonů a tabletů. Majitelé androidových zařízení mají často výhodu v tom, že mohou kapacitu jejich úložiště rozšířit paměťovou kartou, ale pokud vlastníte iPhone či iPad, musíte se hned při koupi mobilního zařízení rozhodnout, za jak velké vnitřní úložiště jste schopni a ochotni zaplatit - a že si této kapacity umí Apple cenit opravdu hodně.

Při zaplnění kapacity iPhonu či iPadu aplikacemi, fotografiemi nebo třeba hudbou narazíte na problémy například při aktualizacích operačního systému iOS. Při této příležitosti je totiž třeba do mobilního zařízení nejprve stáhnout a pak v něm dekomprimovat balíček s instalačními daty, takže budete potřebovat prostor o velikosti několika GB.
Zbytečná data se hromadí i v iPhonech a iPadech a nejen že zabírají prostor v paměti, ale také mohou způsobovat problémy se stabilitou aplikací a funkčností i výkonem celého zařízení. Proto vám mezi plnými verzemi tentokrát přinášíme program iFreeUp, který umí vyčistit iPhony a iPady nejen od zbytečných dat, ale také od různých pozůstatků po surfování na internetu nebo práci s různými aplikacemi. Navíc má iFreeUp i řadu dalších funkcí, které vám představíme v následujícím tipu. Aplikaci iFreeUp můžete používat po celý jeden rok od její instalace a aktivace.

Jak na to

1 Instalace a aktivace

V popisu na Chip DVD a v elektronické verzi Chipu najdete postup, jak získat licenční kód k programu iFreeUp. Samotná instalace aplikace iFreeUp probíhá standardně, prostřednictvím průvodce, ve kterém stačí jen potvrdit souhlas s licenčními podmínkami. Po prvním spuštění programu zavřete okno s nabídkou instalace programu IOTransfer a v hlavním okně aplikace iFreeUp použijte tlačítko »Activate Now«. Pak pokračujte volbou »Enter License« a následně zadejte licenční kód. Po kliknutí na tlačítko »Register Now« můžete začít program iFreeUp používat. Aby mohl program iFreeUp pracovat s obsahem vašeho iPhonu či iPadu, je nezbytné mít v počítači instalovanou aplikaci iTunes. Ta ale musí zůstat během práce v iFreeUp zavřená.

2 Úvodní nastavení

Program iFreeUp se vám pravděpodobně při instalaci nepřepne automaticky do češtiny. Proto při prvním spuštění otevřete nabídku »Settings / General«, kde si jako »Current Language« můžete nastavit češtinu. Ve stejné nabídce můžete aktivovat i bezpečné mazání dat označením předvolby »Zničí smazané soubory a předchází tak úniku soukromí«. Jde o to, aby za žádných okolností nebylo možné obnovit smazané soubory z úložiště iPhonu či iPadu. Opakované přepisování mazaných souborů náhodnými daty samozřejmě zabere nějaký čas, takže asi není rozumné zvolit 25násobné přepisování, ale jistě si vystačíte s jednoduchým přepisem dat. Další předvolby v okně »Nastavení« není nutné nijak měnit.

3 Analýza zařízení

V hlavním okně programu, pod nabídkou »Rychlé čištění«, klikněte na velké modré tlačítko »Sken«, abyste spustili analýzu obsahu připojeného zařízení se systémem iOS. Skenování zabere jen několik okamžiků a jeho výsledkem je přehled nalezených problémů. Může jít o nepotřebné a dočasné soubory, které v paměti zbyly po různých aplikacích, pozůstatky po surfování na internetu, stažené, ale již nepotřebné soubory nebo třeba záznamy o pádech instalovaných aplikací či systémové logy. V pruhu na spodní hraně okna programu iFreeUp přitom vždy uvidíte, kolik kapacity z úložiště vašeho iPhonu či iPadu je aktuálně zaplněno. V pravé horní části okna programu se zase dozvíte, v jaké kondici se vaše zařízení nachází.

4 Vyčištění paměti

Všechna nepotřebná data můžete odstranit jediným kliknutím na tlačítko »Vyčistit«. Pokud si chcete předem ověřit, jaká data budou smazána, můžete jednotlivé položky v hlavním okně programu rozkliknout pro zobrazení dalších podrobností. Na seznamu souborů ke smazání pak můžete zrušit označení položek, které si přejete v paměti svého zařízení ponechat.

5 Správa souborů

Program iFreeUp umí pracovat i s obsahem vašeho iPhonu či iPadu - a to mnohem komfortnějším způsobem než uživatelsky nepřívětivá aplikace iTunes. Přejděte do nabídky »Správce souborů« a pak už můžete mezi úložištěm mobilního zařízení a vaším počítačem přenášet fotografie, hudební soubory, videa nebo třeba elektronické knihy. Je ale důležité zmínit, že aplikace iFreeUp neprovádí žádnou konverzi přenášených souborů, takže je nezbytné, aby byl obsah kopírovaný do paměti iPhonu či iPadu ve formátu podporovaném v operačním systému iOS.

6 Zálohování aplikací

Užitečnou funkcí, která vám rovněž může pomoci ušetřit cenné místo v úložišti vašeho smartphonu či tabletu s iOS, je zálohování aplikací. V nabídce »Správce souborů / Aplikace« najdete přehled instalovaných aplikací (tedy nikoli aplikací ze základní výbavy operačního systému iOS), které je možné po klepnutí na tlačítko »Export« přenést i s jejich daty do vybrané složky na pevném disku vašeho počítače. Pokud se později rozhodnete některou z exportovaných aplikací opět do svého iPhonu či iPadu instalovat, použijte ve stejné nabídce volbu »Import« a pak zvolte balíček s exportovanou aplikací.

Plnou verzi programu iFreeUp 1.0 Pro najdete na CHIP-DVD

O autorovi| RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz


Příbuzná témata: