Menu

Kompletní odinstalace aplikací

Zdaleka ne všichni vývojáři aplikací pečlivě připraví své výtvory i na situaci, kdy se je chystáte z počítače odinstalovat. Výrobci počítačů zase zaplevelují nové stroje úplně zbytečným softwarem. Poradíme vám, jak se nepohodlných programů zbavit. 

V dnešní době se vám skoro nepodaří pořídit si počítač, ve kterém byste kromě operačního systému Windows nenašli alespoň několik předinstalovaných aplikací. Často se jedná o zkušební verze antivirů a dalších nástrojů, které zpravidla vůbec nepotřebujete a které jen zabírají místo a obtěžují vás. Další problémy nastávají při běžném používání počítače, do kterého si sami průběžně instalujete další programy. V řadě případů nemají programy dostatečně kvalitní procesy pro svoje odinstalování, které byste použili ve chvíli, kdy už aplikace nechcete používat. V počítači se pak vrší různé pozůstatky, které mohou v extrémním případě způsobovat problémy a vyvolávat chybová hlášení.

Pro kompletní odinstalování aplikací předinstalovaných výrobcem počítače i jakýchkoli dalších programů vám můžeme doporučit nástroj AppFalcon, jehož plnou verzi můžete jako čtenáři Chipu zdarma používat celý jeden rok. AppFalcon pracuje rychle a spolehlivě, a navíc se soustředí nejen na kompletní odinstalování nepotřebného softwaru, ale také na aktualizace aplikací, které pravidelně používáte. Díky aktualizacím budete mít vždy k dispozici nejen nejnovější funkce programů, ale také všechny bezpečnostní záplaty.

Jak na to

1 Instalace a aktivace

Pro instalaci plné verze programu AppFalcon budete potřebovat licenční klíč, který získáte podle návodu na Chip DVD nebo v popisu aplikace v digitální edici Chipu. V instalačním průvodci jen potvrďte souhlas s licenčními podmínkami a bez dalšího nastavování dokončete instalaci. Po prvním spuštění programu AppFalcon klikněte v pravém horním rohu na tlačítko s otazníkem a v nově otevřeném okně použijte tlačítko »Enter License Key«. Následně vložte e-mail použitý při registraci a získaný klíč. Po potvrzení tlačítkem »Validate License« můžete začít program používat.

2 Instalované aplikace

Ihned po spuštění prohledá AppFalcon počítač a vypíše seznam všech instalovaných aplikací společně s přesným označením jejich verze, aktuálně dostupné nejnovější verze a rovněž i s datem instalace a poslední změny programu. Dále zde můžete vidět, kolik místa zabere daný program na disku počítače a zda se jedná o 32-, nebo 64bitovou aplikaci. Na výchozí seznam se můžete kdykoli později vrátit použitím volby »Refresh« v levé dolní části okna programu AppFalcon. Aktuální seznam instalovaných aplikací si můžete i vytisknout nebo uložit jako soubor ve formátu HTML. Tyto funkce najdete v nabídce »File«.

3 Odinstalace aplikací

Zbytečné aplikace, například ty předinstalované výrobcem počítače, najdete pod nabídkou »Show CrApps« s červenou vlaječkou v levé části okna aplikace AppFalcon. Nepotřebné aplikace ale můžete odstranit i bez toho. Stačí nejprve kliknout na zvolenou aplikaci pravým tlačítkem myši a následně z kontextové nabídky použít funkci »Uninstall App«. AppFalcon pak buďto vyvolá odinstalační funkci samotné aplikace, nebo zobrazí okno s hlášením »Built-in uninstaller failed to start!«, pokud nelze program odinstalovat standardní cestou. V tomto případě pokračujte tlačítkem »OK« a ponechejte odinstalaci zcela na aplikaci AppFalcon.

4 Vyhledání pozůstatků

Bez ohledu na způsob odinstalování programů po nich mohou zůstat pozůstatky na disku počítače nebo v registru Windows. Pokračujte proto tlačítkem »Scan« a chvilku počkejte, než AppFalcon všechny tyto pozůstatky najde. V následujícím okně pak klikněte na »Select all« a pokračujte tlačítkem »Delete«. Potvrďte akci ve vyskakovacím okně a stejným způsobem pokračujte i v následujícím okně, kde AppFalcon zobrazí pozůstatky v registru. Odinstalaci dokončíte tlačítkem »Finish«.

5 Násilné odinstalování

AppFalcon umí odinstalovat i aplikace, které se všem běžným postupům odinstalování tvrdošíjně brání. Slouží k tomu funkce »Delete Apps« z nabídky »Force Removal«. Do nově otevřeného okna zadejte přesný název aplikace (zjistíte jej ze seznamu instalovaných aplikací) a klikněte na »Scan«. Následně označte a smažte všechny vyhledané soubory na disku počítače i záznamy v registru Windows. Podobným způsobem lze pomocí nástrojů aplikace AppFalcon vymazat i soubory zablokované běžícími programy a procesy. Slouží k tomu funkce »Delete files«, v jejímž okně pak zadáte cestu k souborům, které se vám nedaří běžným způsobem odstranit.

6 Aktualizace aplikací

Aplikace AppFalcon zároveň sleduje i aktuálnost softwaru instalovaného v počítači. Po kliknutí na volbu »Show available updates« se zobrazí seznam programů, ke kterým jsou k dispozici aktualizace. U některých aplikací je k dispozici přímý odkaz na stažení aktualizací, který otevřete kliknutím na tlačítko »Direct« v nabídce »Download Updates«. Pokud toto tlačítko aktivní není, použijte volbu »Website«, která je hned vedle a která vás navede na domovskou stránku programu, kde si aktualizaci sami stáhnete. Instalaci stažených aktualizací musíte provést sami.

7 Užitečná nastavení

Při změně v instalaci aplikací vytváří AppFalcon tzv. bod obnovení systému, abyste v případě problémů mohli kdykoli vrátit počítač do původního stavu. Předvolbu této funkce i další nastavení programu AppFalcon najdete v okně otevřeném po kliknutí na tlačítko »AppFalcon« v nabídce »Tools & Options«. Na stejném místě se nacházejí i předvolby notifikací zobrazovaných v případě dostupnosti aktualizace pro některou z instalovaných aplikací nebo při instalaci zbytečného softwaru. Nabídka »Style« v pravém horním rohu okna programu obsahuje nabídku barevných stylů uživatelského rozhraní aplikace AppFalcon.

Plnou verzi programu AppFalcon 2.1 najdete na CHIP-DVD


Příbuzná témata:  Komerční sdělení