Menu

Kompletní odinstalování

Po běžném odinstalování nepoužívaných programů často v počítači zůstane spousta balastu. Abyste se aplikací zbavili do posledního kousku dat, budete potřebovat specializovaný nástroj.

Během instalace nových programů dochází v počítači k celé řadě změn. Kromě rozbalení dat z instalačního balíčku jde o úpravu systémových nastavení, zanesení nových záznamů do registru Windows a konečně i o vytvoření zástupců v nabídce Start a na pracovní ploše. Jen málokterá aplikace je ale naprogramována tak, aby při svém následném odinstalování, když už ji nebudete potřebovat, po sobě také pečlivě uklidila a vrátila vše do původního stavu.

Výsledkem je hromadění nepotřebných záznamů v registru, zanášení pevného disku zbytečnými daty a nepořádek na pracovní ploše a v nabídce Start. Nastat mohou i praktické problémy - se spouštěním některých typů souborů či stále se opakujícími chybovými hláškami.

Abyste se nepotřebných aplikací zbavili skutečně beze zbytku, budete potřebovat specializované nástroje. Může jít například o programy typu CCleaner pro vyhledání a odstranění zbytečností z počítače, ale ještě lepším řešením je důkladně sledovat programy již od samotné instalace. Ashampoo UnInstaller, jehož plnou verzi najdete na Chip DVD, automaticky detekuje nové instalace aplikací a vytvoří záznam všech změn provedených v počítači. Když se pak nějakého programu chcete kompletně zbavit, uvede Ashampoo UnInstaller váš počítač do původního stavu. Ashampoo UnInstaller si ale poradí i s programy, ke kterým záznam instalace neexistuje, jelikož jste si je instalovali dříve než Ashampoo UnInstaller.

Jak na to

1 Instalace a aktivace

Instalace plné verze aplikace Ashampoo Uninstaller je velmi snadná. V instalačním průvodci nejprve potvrďte souhlas s licenčními podmínkami a v následujícím kroku použijte volbu »Get free activation key«. Otevře se registrační webová stránka, na které je třeba zadat váš e-mail a pak použít tlačítko »Request Full Version Key«. Na zadaný e-mail vám obratem dorazí ověřovací zpráva, ve které je třeba kliknout na vložený odkaz, vedoucí na registrační web.

Zde si můžete vytvořit vlastní uživatelský účet (vložením jména a dalších požadovaných údajů) nebo pomocí tlačítka »Not Now« rovnou pokračovat k zobrazení licenčního klíče. Jinak stačí vyčkat na další e-mail, který během okamžiku dorazí na zadanou adresu. Pokud jste již v minulosti registrovali některý program od stejného výrobce, a máte tedy již Ashampoo účet, aktivační klíč se vám zobrazí přímo na registrační webové stránce ihned po zadání a potvrzení vašeho e-mailu.

Vraťte se do instalačního průvodce programu, použijte získaný aktivační klíč a klikněte na »Activate now!«. Pak můžete běžným způsobem dokončit instalaci aplikace. Při prvním spuštění aplikace si můžete vybrat hned ze tří barevných témat uživatelského rozhraní.

2 Hlídač instalací

Svoji hlavní úlohu - kompletní odinstalování nepotřebných programů - plní Ashampoo UnInstaller díky nástroji na monitorování nových instalací, který permanentně běží na pozadí operačního systému a sleduje, zdali právě neprobíhá instalace nového programu. Pokud Installation Monitor rozpozná proces instalace, zobrazí se informační okno, ve kterém uvidíte, jaké změny instalovaný program v počítači provádí. Aktivování funkce sledování nových instalací si ohlídejte v hlavním okně programu Ashampoo UnInstaller, kde je třeba u nástroje s ikonou dalekohledu přepnout vypínač do polohy »ON«. Také byste měli označit předvolbu »Start with Windows«, aby se Ashampoo UnInstaller automaticky spouštěl při každém startu počítače.

3 Manuální instalace

Nové programy můžete samozřejmě instalovat i bez automatické detekce instalací. Použijte k tomu funkci »Install«, kterou otevřete okno pro výběr instalačního balíčku nové aplikace. Následná instalace bude provedena se záznamem změn, a tedy i s možností následné kompletní odinstalace programu.

4 Spolehlivá odinstalace

Programy instalované pomocí aplikace Ashampoo UnInstaller v rámci monitorované instalace odinstalujete nejlépe pomocí funkce vyvolané volbou »Uninstall« z hlavního okna programu. Stejně tak ale můžete rovnou přejít na kartu »Installations«, kde najdete seznam všech instalovaných programů. Ten obsahuje například i informace o datu instalace, prostoru, který program zabírá na disku, a také hodnocení jeho důvěryhodnosti a užitečnosti, vycházející z informací od dalších uživatelů aplikace Ashampoo UnInstaller. Pokud k aplikaci existuje záznam o instalaci, vytvořený programem Ashampoo UnInstaller, najdete u ní i popisek »Logged«. U zvoleného programu klikněte na tlačítko »Uninstall« a následně proveďte jeho důkladné odinstalování a navrácení počítače do původního stavu. S velkou pečlivostí bude Ashampoo UnInstaller zametat také po programech, ke kterým záznam o instalaci vytvořen nebyl (»Not logged«).

5 Body obnovy

Vedle funkcí pro instalaci a odinstalovávání programů nabízí Ashampoo UnInstaller i celou řadu dalších nástrojů pro pohodlnou a bezproblémovou práci s počítačem. Hned několik užitečných funkcí najdete na záložkách »Snapshots« a »Tools«. Pomocí funkce »Create« na kartě »Snapshots« uložíte aktuální nastavení všech klíčových komponent operačního systému pro snadnější obnovu v případě problémů.

6 Očista počítače

UnInstaller očistí váš počítač nejen od součástí instalovaných programů, ale rovněž i od dalšího zbytečného obsahu. Potřebné funkce najdete v nabídce »Tools«. Například nástroj »Internet Cleaner« vyčistí počítač od všech pozůstatků po surfování na internetu pomocí prohlížečů Firefox a Internet Explorer. Jedná se především o historii navštívených odkazů, cookies nebo dočasné soubory stažené z internetu. Nepotřebné a nefunkční zástupce snadno odstraníte pomocí funkce »Link Checker. Pomocí dalších funkcí odstraníte ještě také zbytečná data z pevného disku (»Drive Cleaner«) a duplicitní soubory (»Duplicate Finder«). Rychlost práce vašeho počítače vám navíc pomohou zrychlit funkce pro uspořádání (defragmentaci) dat na pevném disku počítače (»Defrag 3«) a také vyčištění registru Windows od poškozených a nepotřebných záznamů (»Registry Optimizer«).

***

plnou verzi programu Ashampoo UnInstaller 6 najdete na CHIP-DVD

O autorovi| RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz


Příbuzná témata: