Menu

Lightbox pro pěkné snímky předmětů

Pro kvalitní fotografie předmětů nemusíte nutně použít profesionální světelné stany nebo boxy. Působivé snímky získáte i při použití lightboxu vlastní výroby. Ukážeme vám, jak na to.

Chcete-li například něco prodat na internetu, k získání vyšší ceny vám často pomůže pěkná fotografie daného předmětu. Abyste však získali perfektní snímek vámi nabízeného zboží, nemusíte kvůli tomu nutně kupovat drahý fotostůl nebo světelný stan, označovaný také jako difuzní stan nebo lightbox. Světelný box zajistí, že fotografovaný objekt bude dobře osvětlen a na snímku nebudou stíny. Pokud totiž použijete přímé osvětlení předmětu, například bleskem, stolní lampičkou nebo LED diodou, výsledek nebude optimální a na snímku budou výrazné stíny. Právě světelný stan prudký zdroj světla rozptýlí (působí jako difuzor), takže není tak ostré, má nižší kontrast a nehází nepříjemné stíny. Pomocí něj tedy získáte působivé fotografie produktů bez použití drahého profesionálního studia. A nemusíte ho ani kupovat. Za světelný stan ušetříte až tisíce korun, pokud si ho vyrobíte sami na míru. Ukážeme vám krok za krokem, jak si ho udělat.

Jak na to

1 Příprava lightboxu

Pořiďte si velkou a pevnou kartonovou krabici. Vystřihněte z ní podle obrázku horní a tři boční stěny s dostatečnými okraji, aby zůstala stabilní.

2 Použijte karton

Pořiďte si dostatečně dlouhý a široký bílý kartonový papír, který vyplní spodní a zadní stranu připraveného boxu. Papír nepřekládejte, ale jen lehce ohněte. Stačí, když ho připevníte k zadní stěně krabice a necháte volně dolehnout na dno.

3 Připravte si difuzor

Odřízněte nebo odstřihněte tři kusy tenké bílé látky. Měly by být o něco větší, než jsou stěny připravovaného lepenkového boxu. Pokud je látka zmuchlaná, použijte pro její narovnání žehličku.

4 Připevněte kusy látky

Kusy látky připevněte na stěny krabice podle obrázku - nejlépe pomocí bílé lepicí pásky. Dejte pozor na to, aby látka byla dobře napnutá a nikde nezůstaly „faldy“. Přední otvor zůstane pochopitelně volný.

5 Rozmístěte světla

Pro prosvětlení světelného boxu můžete použít například jednu nebo více lampiček, které namíříte shora nebo z boků. Látka na stěnách krabice světlo rozptýlí, takže by mělo rovnoměrně působit v celém vnitřním prostoru. Tím se zajistí měkké osvětlení fotografovaného objektu.

6 Nastavení optimalizujte

Vyzkoušejte, jak bude světlo uvnitř působit. Pokud použijete pouze jeden zdroj světla, většinou dojde k nechtěnému efektu stínu. Použijte tedy raději i další světelné zdroje z levé a pravé strany boxu, abyste se stínům vyhnuli.


Příbuzná témata: