Menu

Ochrana PC i mobilů

Aplikace typu Internet Security zajistí kompletní ochranu počítače před škodlivým softwarem a útoky z internetu. Jednu z nejlepších aplikací tohoto typu najdete na Chip DVD. 

Pro kompletní zabezpečení počítače už nestačí jen běžný antivir. Aktuální bezpečnostní řešení kombinují spolehlivou antivirovou ochranu s firewallem a dalšími nástroji na detekci škodlivého kódu a podezřelého chování aplikací, které by mohlo znamenat například hrozící útok vyděračského ransomwaru. Další oblastí, kam se funkce bezpečnostních řešení rozšiřují, je zálohování důležitých dat - ať už na lokální či síťové disky, nebo do cloudu. Pokročilá a nejlépe vybavená bezpečnostní řešení, jako je i BullGuard Internet Security, pak přinášejí i nástroje na optimalizaci výkonu počítače během spouštění náročných aplikací a her nebo funkce pro rodičovskou kontrolu využití počítače a přístupu k internetu.

BullGuard Internet Security 2018 nabízí všechny tyto nástroje v jediném uživatelském rozhraní, ke kterému se přihlásíte prostřednictvím uživatelského účtu, vytvořeného během instalace aplikace. V BullGuard Internet Security si pak můžete nastavit i profily zálohování dat, používat nástroje na zvýšení výkonu počítače nebo připravit uživatelské profily pro rodičovskou kontrolu. Jako čtenáři Chipu můžete BullGuard Internet Security používat po dobu jednoho roku na dvou různých zařízeních, samozřejmě včetně pravidelných aktualizací databáze škodlivého softwaru.

Jak na to

1 Instalace a aktivace

Postup, jak získat instalační balíček plné verze programu BullGuard Internet Security, najdete v popisu aplikace na Chip DVD nebo v elektronické edici Chipu. Základní instalátor si stáhne potřebná instalační data a vyžádá si souhlas s licenčními podmínkami. Pak se program instaluje. Dále je třeba vytvořit si uživatelský účet, což znamená vyplnit do formuláře e-mailovou adresu a zvolit si dostatečně silné heslo. Následně klikněte na tlačítko »Create account« a hned se novým heslem ke svému účtu přihlaste. BullGuard Internet Security dokončí instalaci a rovnou stáhne nejnovější definice virů a škodlivého softwaru. Pod stejným uživatelským účtem se můžete přihlásit také k aplikaci BullGuard Mobile Security, určené pro smartphony a tablety s Androidem.

2 Kompletní zabezpečení

BullGuard Internet Security hned po instalaci a spuštění aktivuje všechny důležité bezpečnostní moduly - antivir, firewall i ochranu před dalšími typy škodlivého softwaru. Stav jednotlivých komponent se zobrazuje v hlavním okně programu, kde máte také přístup k nastavením zabezpečení počítače. Ručně je třeba nastavit doplňkové moduly programu BullGuard Internet Security, jako je rodičovská kontrola využití webu nebo zálohování důležitých dat. Samotný antivir ani firewall přitom není nutné nijak zvlášť konfigurovat - váš počítač bude plně chráněn již ve výchozím nastavení programu BullGuard Internet Security.

3 Zálohování dat

Důležitou funkcí programu BullGuard Internet Security je také zálohování dat. Potřebná nastavení najdete pod volbou »Backup«, kde si založíte nový profil a zvolíte si data k zálohování. BullGuard Internet Security umí automaticky zálohovat výchozí systémové složky s dokumenty, fotkami či hudbou, ale stejně tak si můžete zvolit jakékoli jiné složky na disku počítače, jejichž obsah bude v pravidelných intervalech zálohován. Jako úložiště zálohy mohou sloužit lokální nebo síťové disky, stejně jako úložiště Dropbox, Disk Google nebo OneDrive. Důležité je, že při zálohování dat do cloudových úložišť (ale také na vaše disky) můžete celý záložní archiv zašifrovat. Pak vám nemusí nikterak vadit, že se vaše záložní data přenášejí po internetu na servery poskytovatele cloudových služeb. Automatické zálohování lze nastavit v denních, týdenních nebo měsíčních intervalech.

4 Optimalizace výkonu

BullGuard Internet Security má hned dvě funkce pro optimalizaci výkonu počítače. Nástroj »Game Booster« rezervuje systémové prostředky pro náročné aplikace a hry a »PC Tune Up« se věnuje celkové optimalizaci výkonu počítače. Nástroj »Game Booster« se automaticky aktivuje při spuštění hry nebo aplikace, kterou si zařadíte na seznam »My Games«, ale BullGuard Internet Security také automaticky detekuje nové hry a při jejich spuštění se aktivuje.
V rámci optimalizace výkonu a odstranění zbytečných dat umí »PC Tune Up«, pracující na pozadí operačního systému, čistit vyrovnávací paměť internetových prohlížečů, mazat dočasné soubory Windows i instalovaných aplikací, defragmentovat obsah registru nebo odstranit nefunkční zástupce již odinstalovaných programů. Mezi funkcemi nástroje »PC Tune Up«, které můžete vyvolat ručně, patří »Cleanup Helper«, který provede analýzu souborů na disku počítače podle jejich typu a velikosti, vyhledávač duplicitních souborů »Duplicate Files« a »Boot Manager« na zrychlení startu počítače zákazem automatického spouštění zbytečných aplikací a služeb.

5 Rodičovská kontrola

Velmi důležitou součástí programu BullGuard Internet Security je také rodičovská kontrola »Parental Control«, v rámci které můžete vytvořit profily pro různé uživatele počítače. Podle jejich věku vám aplikace automaticky nabídne kategorie webových stránek, k jejichž obsahu bude rodičovská kontrola blokovat přístup. Sami si navíc můžete vytvořit seznamy povolených (»Safe websites«) a zakázaných (»Unsafe websites«) webových stránek. Tím ale možnosti rodičovské kontroly programu BullGuard Internet Security nekončí. V nastavení »Access« lze limitovat přístup uživatele k počítači a/nebo internetu, karta »Applications« obsahuje seznam blokovaných aplikací a na kartě »Privacy« lze vyplnit citlivé údaje, které nesmí opustit váš počítač. Tyto údaje pak nebude možné odeslat v e-mailu, internetovém komunikátoru nebo je třeba zadat do formuláře na webové stránce. Nastavení profilů je chráněno heslem k vašemu uživatelskému účtu u BullGuard Internet Security.

6 Zabezpečení pro Android

Varianta bezpečnostní aplikace BullGuard pro smartphony a tablety s Androidem nese název BullGuard Mobile Security a můžete si ji stáhnout a instalovat běžným způsobem z Obchodu Play. Při prvním spuštění se přihlaste k uživatelskému účtu, vytvořenému při instalaci bezpečnostní aplikace do počítače. BullGuard Mobile Security obsahuje antivir, který kontroluje všechny instalované aplikace na výskyt škodlivého kódu. Dále umí například blokovat nevyžádané hovory a SMS zprávy nebo bezpečně zálohovat osobní data v šifrované podobě do cloudu. BullGuard Mobile Security dále například chrání smartphone před neoprávněnou výměnou SIM karty a obsahuje i funkce pro vystopování a uzamknutí telefonu v případě jeho ztráty či odcizení.

plnou verzi programu BullGuard Internet Security 2018 najdete na CHIP-DVD

O autorovi| RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz S


Příbuzná témata: