Menu

Oprava Sony RX100

Drahé fotoaparáty, jejichž plášť se zdeformuje následkem pádu, je možné dát do opravy, nebo si můžete renovaci provést na vlastní pěst. Mezi takové modely patří i Sony Cyber-Shot SC-RX100.

Není dobrý nápad umístit Sony RX100, jeden z nejlepších kompaktních fotoaparátů, jaký byl kdy vyroben, až na samé dno aktovky/ batohu nebo ho třeba umístit na okraj psacího stolu. Pak stačí, abyste do batohu přihodili něco těžkého nebo aby kolem stolu neopatrně prošel kolega, a fotoaparát se poškodí. Pokud tento kompakt, který váží 213 gramů, dopadne na podlahu z výšky 80 centimetrů nebo ho něčím zatížíte, poničí se i jeho poměrně pevný kovový kryt.

A v případě, že dopadne na přední stranu a tam se ohne (viz obrázek), může dojít k tomu, že se nebude moct po zapnutí vysunout objektiv do pracovní polohy fotoaparátu. Oprava přitom stojí až 6 000 Kč, což je vzhledem k aktuální ceně a věku fotoaparátu opravdu hodně. Na druhou stranu by byla škoda se tohoto stále ještě velmi dobrého fotoaparátu zbavovat. Fotografuje totiž pořád skvěle. Zbývá tedy ještě jedna alternativa - provést si opravu svépomocí.

Jak postupovat

1 Shromážděte si všechny nástroje

K demontáži modelu RX100 budete potřebovat tenké kytarové trsátko, plastovou špachtličku a zahnutou plochou pinzetu. A samozřejmě také malý křížový šroubovák (označení PH00). Prohnutý kryt pak ohnete sami bez použití nějakého nářadí. Při zarovnání vám ale může pomoct například pravítko. Jestliže se kovový kryt prohne opravdu hodně, pomůže malé kladívko a kovadlinka - na řadu přijde klempířská práce. Všechny potřebné nástroje zakoupíte v případě potřeby ve specializovaném obchodě, v internetových obchodech nebo na eBay.com či AliExpress.com, a to cca za 600 Kč. Zakoupit si samozřejmě můžete i nový přední kryt fotoaparátu (hledejte pod klíčovými slovy „front outer shell RX100“); jeho cena činí cca 70 dolarů. Počítejte ale s delší dodací lhůtou a také s případným clem, pokud se jedná o dovoz.

2 Odmontujte spodní kryt

Před vyšroubováním pěti malých šroubků na spodní straně vyjměte baterii a paměťovou kartu (viz žluté kroužky na obrázku). V předním rámečku drží dolní kryt několik malých háčků, které snadno odpojíte. Chcete-li je odstranit, zasuňte trsátko doleva - v nejužším místě - pod spodní kryt (viz žlutá šipka) a opatrně trsátko posunujte doprava a nadzdvihávejte.

3 Odstraňte zadní stěnu

Na obou úzkých stranách odšroubujte po dvou šroubcích. Potom posunujte trsátko nebo nylonovou špachtličku v mezeře mezi čelním panelem a rámem displeje a dostaňte tak kryt nahoru. Použijte plochou zahnutou pinzetu a vytáhněte reproduktor z držáku (viz obrázek). Dávejte přitom velmi dobrý pozor, abyste nepoškodili křehké pájené spoje.

4 Odpojte displej

Jako první přepněte černý zámeček s hnědým kabelem displeje (viz šipka) a teprve potom kabel odpojte pomocí ploché pinzety. Naopak modrý plochý kabel, který je hned pod ním, není nijak zajištěn, takže ho můžete snadno vytáhnout z konektoru, a to opět za použití ploché pinzety.

5 Vyjměte blok s objektivem

Následně je potřeba odpojit plochý kabel od blesku (šipka vpravo), odjistit plochý kabel voliče programů (levá šipka) a vytáhnout ho. Poté podržte palci přední panel na kroužku objektivu, v tu samou chvíli stiskněte objektiv zespodu za použití ukazováčku a prstem druhé ruky otevřete prostor pro baterii. Následně mírným zatáhnutím opatrně vytáhněte současně základní desku s objektivem z předního panelu.

6 Odpojte blesk

Uvolněte dva šroubky (viz kroužky) na integrovaném obvodu u voliče programů. Následně pomalu pomocí špachtle tuto desku vyjměte a vytáhněte plochý kabel, který je umístěn na její zadní straně (úzký, bez zámku). Dále budete potřebovat špachtli k odstranění dvou kondenzátorů blesku z pouzdra. Pomocí palce a ukazováčku drobnými záškuby vytáhněte blesk.

7 Vyjměte prstenec objektivu

Nejprve je nutné odstranit tři pochromované šroubky (viz žluté kruhy). Poté palcem a prostředníčkem podržte prstenec objektivu, za pomoci ukazováčku stiskněte proti přednímu panelu a následně na druhé straně uvolněte pět svorek pomocí plastové špachtličky (viz šipka).

8 Vyrovnejte přední panel

Nyní je přední panel uvolněný, takže ho můžete ohnout do původního stavu, případně vyměnit za jiný. Pro kontrolu toho, zda je opravdu rovný, použijte pravítko. Případné důlky můžete opatrně vyklepat malým kladívkem.

9 Výměna displeje

Tento postup můžete použít i pro výměnu displeje fotoaparátu. Podržte rámeček displeje pomocí palce a prostředníčku a vytlačte displej pomocí ukazováčku z rámu. Pak už stačí náhradní displej dostat do správné polohy.

10 Sestavte fotoaparát

Při sestavování v opačném pořadí je potřeba dát pozor na to, aby vidlice přepínače programu (levá šipka) dosedla na výstupek v otočném kolečku (šipka vpravo). Poté znovu zapojte všechny ploché kabely a doplňte všechny komponenty. Použijte pokud možno magnetický šroubovák, aby se vám šroubky neztratily.


Příbuzná témata:  Komerční sdělení