Menu

Perfektní náhrada iTunes

Majitelé iPhonů, iPadů a iPodů se neobejdou bez aplikace iTunes, která toho ale mnoho neumí a jejíž ovládání navíc není zrovna intuitivní. Chip vám proto přináší
zajímavou alternativu.

Máte-li smartphone či tablet s operačním systémem iOS, určitě jste si již zvykli, že úplně snadno nepřehrajete hudbu nebo film v libovolném formátu a také že nemáte přístup ke struktuře souborů v úložišti svého mobilního zařízení. Zatímco majitelé zařízení s Androidem mohou s obsahem svého smartphonu či tabletu provádět prakticky cokoli, bezpečnostní pravidla iOS jsou velmi striktní a mnoho volnosti uživatelům nenechávají. Apple řeší přenos a synchronizaci obsahu mezi iPhony a iPady a diskem počítače prostřednictvím aplikace iTunes, jejíž použitelnost a ovladatelnost je zhmotněním noční můry softwarových designérů. Také proto vzniká celá řada aplikací, které umožňují mnohem komfortnější práci s obsahem smartphonů a tabletů s iOS a navíc nabízejí i řadu funkcí, které v iTunes ani nenajdete.

Z alternativních aplikací pro práci s obsahem iPhonů, iPadů a iPodů jsme vybrali program WinX MediaTrans 3.2. Jeho plnou verzi najdete na Chip DVD nebo si ji můžete stáhnout prostřednictvím odkazu v elektronické edici Chipu. Mezi hlavní výhody programu WinX MediaTrans patří především funkce pro přenos fotografií, hudby a videí mezi pamětí mobilních zařízení s iOS a pevným diskem počítače. WinX MediaTrans však soubory nejen zkopíruje, ale zároveň zvládne i konverzi hudby a filmů do formátů nativně podporovaných v operačním systému iOS. Kromě synchronizace multimédií umožňuje WinX MediaTrans také přístup do úložiště smartphonu či tabletu, kam můžete nahrávat libovolné soubory, které potřebujete někam přenést - podobně jako při použití USB flash disku. Rozdílem je, že pro opětovný přístup k souborům uloženým v zařízení s iOS je rovněž nutné použít program WinX MediaTrans. Bez něj vám iOS data nezpřístupní.

Jak na to

1 Instalace a aktivace

Pro instalaci plné verze programu WinX MediaTrans budete potřebovat registrační kód, který získáte podle návodu na Chip DVD nebo v popisu aplikace v digitální edici Chipu. V instalačním průvodci aplikace WinX MediaTrans stačí jen přijmout licenční podmínky, není třeba cokoli měnit nebo nastavovat. Po prvním spuštění programu použijte volbu »Register« z hlavní nabídky, skryté pod tlačítkem v pravé horní části okna aplikace. V nově otevřeném okně zadejte získaný registrační kód a pokračujte tlačítkem »Activate«.

2 Úprava nastavení iTunes

WinX MediaTrans nemůže pracovat bez instalace aplikace iTunes, která jediná zpřístupňuje ostatním programům obsah úložiště zařízení s iOS připojených k počítači. Aby se oba programy neustále „nepřetahovaly“ o obsah vašeho iPhonu či iPadu, je třeba provést malou úpravu v nastavení iTunes. Spusťte iTunes a přejděte do nabídky »Úpravy - Předvolby«. V nově otevřeném okně s veškerými nastaveními aplikace iTunes přejděte na kartu »Zařízení« a zde označte předvolbu »Vypnout automatickou synchronizaci iPodů, iPhonů a iPadů«. Pak můžete iTunes vypnout a dále pracovat už jen v programu WinX MediaTrans.

3 Funkce pro práci s iPhony a iPady

Po připojení smartphonu či tabletu s iOS k počítači najdete ve výchozím okně aplikace WinX MediaTrans základní informace o svém zařízení (název, typ, verze iOS a stav zaplnění úložiště) a samozřejmě i přehled všech dostupných funkcí. Již z ikon je jasné, že WinX MediaTrans umí spravovat fotografie (»Photo Transfer«), hudbu (Music Manager) a videa (»Video«) v paměti mobilních zařízení s iOS, stejně jako elektronické knihy (»Book«) i hlasové nahrávky a vyzváněcí melodie (»Voice & Ringtone«). Funkce »Flash Drive« pak slouží k přenosu libovolných souborů v paměti iPhonu či iPadu.

4 Nastavení konverze

Program WinX MediaTrans nemá mnoho možností nastavení, přesto byste ale měli nabídku »Settings« navštívit. V nově otevřeném okně lze na kartě »Path« upravovat složky pro synchronizaci fotografií, hudby, videí a dalšího obsahu mezi pamětí smartphonu či tabletu a pevným diskem počítače. Karta »Options« pak skrývá předvolby automatické konverze videa a hudby do formátů nativně podporovaných v iOS. Soubory s videem umí WinX MediaTrans převádět do formátu MP4 (H.264), zatímco hudební soubory lze převádět do formátů MP3 nebo AAC.

5 Přenos fotografií, videí a hudby

Chcete-li přenést nebo synchronizovat fotografie, hudbu či videa mezi pamětí iPhonu nebo iPadu a diskem počítače, použijte příslušnou funkci, která otevře samostatné ovládací okno. V něm uvidíte aktuální obsah vašeho mobilního zařízení společně s počtem položek a jejich celkovou velikostí. Snadno tedy můžete zjistit, kolik prostoru ve vašem iPhonu či iPadu zabírají fotografie, hudba a videa a následně úložiště svého mobilního zařízení třeba i pročistit. Multimediální obsah je členěn do složek a pomocí přepínačů v pravé horní části okna programu můžete volit mezi různými styly zobrazení obsahu úložiště. Pomocí tlačítka »Export« lze přenést obsah z úložiště mobilního zařízení do počítače, zatímco tlačítka »Add Photo«, »Add Music« a »Add Video« slouží pro odesílání nových souborů z počítače do připojeného iPhonu či iPadu. Při přenosu fotografií na problémy asi nenarazíte, pokud však jde o hudbu a video, nepodporuje iOS ani vzdáleně všechny běžně používané formáty. Jak už jsme ale zmínili, WinX MediaTrans umí multimediální soubory z disku počítače do potřebných formátů převádět.

Pro uživatele je celý postup velmi snadný: Stačí jen zvolit soubory k přenosu a následně v programu WinX MediaTrans použít tlačítko »Sync«. Aplikace převede hudbu či video do potřebného formátu a přenese jej do paměti připojeného iPhonu či iPodu. Nemusíte se přitom starat o žádné nastavení konverze.

6 Ukládání souborů

Podobně jako fotografie, hudbu a filmy lze do paměti připojeného zařízení přenášet v programu WinX MediaTrans také elektronické knihy (ve formátech EPUB či PDF). Postup přenosu je úplně stejný. Dále můžete pracovat i se zvukovými nahrávkami, podcasty a vyzváněcími tóny. Příslušné funkce najdete v nabídce »Voice & Ringtone«. Nabídka »Flash Drive« otevře přímý přístup k úložišti připojeného zařízení s iOS a umožní vám odeslat do iPhonu či iPadu jakékoli soubory z disku počítače (použijte volbu »Add File« nebo »Add Folder« pro přenos obsahu celé složky). Smartphone či tablet s iOS se díky této funkci chová podobně jako klasický USB flash disk, avšak s tím rozdílem, že data v paměti mobilního zařízení nejsou dostupná v Průzkumníku Windows, ale vždy jen prostřednictvím aplikace WinX

MediaTrans. autor@chip.cz


Příbuzná témata:  Komerční sdělení