Menu
CHIP Speedtest

Záchrana ztracených dat

Ztráta dat může mít mnoho různých příčin, ale ne vždy musíte o svoje soubory opravdu navždy přijít. Specializované programy mohou zdánlivě bezvýchodnou situaci zachránit. 

Způsobů, jak můžete přijít o data uložená na disku vašeho počítače, USB flash disku nebo třeba na paměťové kartě z vašeho fotoaparátu existuje dlouhá řada. Stačí nepozorné smazání a následné vysypání koše, necitlivý zásah programu na vyčištění pevného disku od zbytečností nebo třeba nechtěné zformátování výměnného paměťového média po jeho připojení k počítači. Navíc může dojít i k selhání samotného hardwaru s následkem zhroucení souborového systému nebo ztráty některého z diskových oddílů či například ke smazání souborů následkem virového útoku.

Vaše cenná data jsou zkrátka v neustálém ohrožení a jediným skutečně účinným způsobem, jak nepřijít o fotky, videa, dokumenty a další důležitý obsah, který již nelze získat znovu, je pravidelné zálohování dat - nejlépe na několik různých míst. Co si ale budeme namlouvat, i přesto, že na stránkách Chipu na důležitost spolehlivého zálohování opakovaně upozorňujeme, i ve svém okolí neustále narážíme na uživatele počítačů i dalších zařízení (smartphonů, fotoaparátů atd.), kteří přišlu o svá data a hledají způsob, jak alespoň část z nich získat zpět.

Boj za záchranu dat nemusí být předem ztracený, alespoň pokud jsou splněny dvě základní podmínky: disk či jiné paměťové médium nesmí být fyzicky poškozený a také nesmí dojít k přepsání fyzického umístnění aktuálně nedostupných souborů na disku novými daty. Pak už budete potřebovat jen dobrý program na prohledání disku a záchranu smazaných dat - a také trochu štěstí. Ukážeme vám, jak postupovat v programu Do Your Data Recovery Professional 5.0, jehož plnou verzi najdete na Chip DVD i v digitální edici Chipu.

Jak na to

1 Instalace a aktivace

Pro instalaci plné verze programu Do Your Data Recovery Professional budete potřebovat licenční kód, který získáte podle návodu na Chip DVD nebo v popisu aplikace v digitální edici Chipu. V průběhu instalace stačí jen potvrdit souhlas s licenčními podmínkami a program vás také upozorní na fakt, že byste jej neměli instalovat na stejný fyzický disk, ze kterého se chystáte obnovit data. Mohli byste totiž smazané soubory nenávratně přepsat. Po prvním spuštění aplikace klikněte na tlačítko se třemi čárkami v pravé horní části a z otevřené nabídky zvolte »Activate«. V nově otevřeném okně pak zadejte licenční kód z registračního e-mailu. Klikněte na »Activate« a počkejte na ověření licence (musíte mít počítač připojený k internetu). Pak můžete začít program bez omezení používat.

2 Výběr disku

Po spuštění program Do Your Data Recovery Professional automaticky zobrazí seznam pevných disků instalovaných v počítači, externích disků připojených k USB portům i dalších úložišť, která se mu podaří identifikovat. Může jít například o USB flash disky, paměťové karty nebo třeba úložiště připojeného smartphonu či MP3 přehrávače, pokud se ve Windows identifikuje jako běžné výměnné médium. Zvolte disk, na kterém mají být vyhledána ztracená data a pokračujte tlačítkem »Next«.

3 Volba typů dat

Dalším krokem je výběr typů dat, která se má program Do Your Data Recovery Professional pokusit na disku vyhledat a následně obnovit. Můžete zvolit například fotky, dokumenty, videa, hudební soubory nebo komprimované archívy. Čím přesnější bude specifikace typů souborů, tím rychlejší bude i prohledávání disku a také se snáze zorientujete ve výsledku. Již v tomto kroku můžete místo rychlejší funkce »Quick Recovery« zvolit důkladnější, ale pomalejší »Advanced Recovery«, ale doporučujeme vám provést spíše rychlejší skenování disku a podle výsledku se případě vrátit k druhé, časově náročnější metodě.

4 Skenování disku

Po kliknutí na tlačítko »Scan« začne program Do Your Data Recovery Professional prohledávat disk, aby našel smazaná data zvoleného typu, která bude možné obnovit. Výsledek se zobrazuje průběžně a nalezení soubory můžete zobrazit buďto podle jejich umístění ve složkách (»Path«), dle typu (»Type«) nebo času smazání (»Time«). Soubory můžete dále třídit podle jejich názvu, velikosti, typu nebo data poslední změny, ale mnohem důležitější je červená značka, kterou najdete u některých položek. Tyto soubory totiž Do Your Data Recovery Professional sice vidí, ale jejich plná obnova již nebude možná. Například u fotografií a obrázků můžete možnost obnovy snadno ověřit tak, že dvakrát kliknete na nalezený soubor, a pokud se objeví jeho náhled, máte vyhráno. Pokud program Do Your Data Recovery Professional náhled nezobrazí a nepomůže ani přeskenování disku s použitím funkce »Advanced Recovery«, je soubor definitivně ztracen.

5 Obnova dat

Označte soubory, které chcete obnovit a klikněte na zelené tlačítko »Recover« v pravé dolní části okna programu Do Your Data Recovery Professional. Aplikace otevře okno, ve kterém máte zvolit umístění obnoveného souboru. Pokud se chystáte obnovovat více než jeden soubor, určitě byste neměli použít stejný fyzický disk, ze kterého ztracené soubory obnovujete. Mohlo by se totiž stát, že dojde k nevratnému přepsání dalších souborů určených k obnově. Připojte proto k počítači externí disk s dostatečnou kapacitou a zvolte jej jako umístění pro obnovená data. Pak pokračujte tlačítkem »Save«. Po dokončení obnovy program Do Your Data Recovery Professional automaticky otevře složku se zachráněnými soubory.

6 Další software

Výrobce programu Recovery Professional nabízí i několik dalších nástrojů na záchranu ztracených dat. Zajímavá je především aplikace iPhone Data Recovery, dostupná pro platformy Windows a Mac, určená především k obnově smazaných fotek, videí a kontaktů z iPhonů či iPadů. Mimo to ale iPhone Data Recovery zvládne zachránit i data z poškozených záloh v iTunes uložených ve vašem počítači a také ztracená data z iCloudu. Pokud ale naopak chcete nějaká data nadobro zničit, mohl by vás zajímat program Super Eraser, který skartuje data na disku jejich opakovaným přepsáním náhodnými daty.

Plnou verzi programu Do Your Data Recovery Professional 5.0 najdete na CHIP-DVD c


Příbuzná témata: