Menu

Chybějící heslo odhalilo spammera

Nezabezpečená záloha umožnila odborníkům odhalit velkého zasilatele nevyžádané pošty. Získaná data přitom obsahovala neuvěřitelně detailní informace o 1,36 miliardy uživatelů. 

E-mailové adresy, IP adresy, poštovní adresy a detailní protokoly chatů: to všechno se našlo v balíku dat, který experti získali díky nesprávně nakonfigurovanému zálohování. To vedlo k objevení a pádu jednoho z největších internetových spammerů. Experti ze společnosti MacKeeper narazili na internetu na nechráněnou zálohu marketingové společnosti River City Media (RCM). Přestože byla tato společnost již delší dobu podezřelá z rozesílání spamu, ukázalo se, že je poměrně těžké jí to dokázat. Důkaz přinesla až právě analýza objevených dokumentů této společnosti.

Ačkoli měla společnost RCM jen asi dvanáct zaměstnanců, dařilo se jí rozeslat až miliardu nevyžádaných e-mailů za jeden den, většinou na gmailové adresy. Experti ze společnosti MacKeeper analyzovali uniklá data a podařilo se jim zjistit, že kromě e-mailů měli spammeři k dispozici i poštovní adresy uživatelů a další informace. Zjištěné informace poskytly také přehled o tom, o jak lukrativní byznys se jedná. Spamové zprávy zasílané majitelům adres na Comcastu a AOL jim přinášely až 36 000 dolarů denně. Po analýze dat experti svá zjištění ohlásili úřadům a organizacím věnujícím se boji proti spamu.

Výsledek: jeden z nejdůležitějších marketingových partnerů společnosti RCM s ní ukončil spolupráci a Spamhaus, což je projekt pro filtrování nežádoucí pošty a reklam, byl schopen využít získaná data k blokování celé infrastruktury RCM. Časopis CSO Online však napsal, že odpovědné osoby již založily novou společnost s názvem Slip7 Media. Uvidíme, zda šetření příslušných úřadů jejich aktivitu úplně zastaví.

Foto popis| Uniklá databáze, která patřila spammerům, obsahovala kompletní e-mailové adresy, skutečná jména uživatelů a další informace.


Příbuzná témata:  Komerční sdělení