Menu

Platíme na dovolené mobilem

Mobilní platby začínají být populární. Zákazníci, kteří mají o podobné služby zájem, si nyní mohou vybírat z několika nabídek, aby byli schopni platit prostřednictvím svých mobilních telefonů i v zahraničí. 

Brzy opět vypukne prázdninová sezona a statisíce Čechů se vydají do zahraničí, aby zde strávili dovolenou. S sebou si v dnešní době zcela jistě přibalí smartphone. Slouží jim nejčastěji k tomu, aby zůstali dostupní, aby si udělali pár fotografií jako upomínku nebo aby si rychle vyhledali něco na internetu. Po ukončení poplatků za roaming v Evropské unii v loňském roce je tohle vše možné v mnoha sousedních zemích bez dodatečných nákladů.

Mobilní telefon ale můžeme využívat mnohem více: kousek po kousku se začínají prosazovat tzv. mobilní platby. V mnoha supermarketech, maloobchodních prodejnách i restauracích již dnes můžete zaplatit svým smartphonem. Zákazníci potřebují mobilní telefon s technologií NFC a odpovídající aplikaci. NFC je zkratka pro Near Field Communication, tedy komunikaci na krátkou vzdálenost. Umožňuje bezkontaktní výměnu dat mezi zařízeními vzdálenými maximálně několik centimetrů. Technologie je proto ideální pro platby. Pro uskutečnění transakce jednoduše podržíte telefon před terminálem.

U větších částek se vyžaduje potvrzení zadáním kódu PIN na zařízení. Menší částky do 500 Kč (v zahraničí 20 až 25 eur) mohou být zaplaceny bez nutnosti zadání PIN. Mastercard odhaduje, že přibližně dvě třetiny všech smartphonů jsou letos schopné využívat služby NFC. Společnost provozující systém platebních karet také odhaduje, že již sedm milionů obchodníků ve 107 zemích přijímá bezkontaktní platby. Mnoho z těchto zemí je v Evropě.

Android funguje - Apple si dává načas

Pokud jsem chtěl jako český občan platit v zahraničí mobilním telefonem, potřeboval jsem donedávna nějakou aplikaci třetí strany. Už dříve jsme psali například o aplikaci boon, která sice oficiálně české uživatele nepodporovala, ale přesto se s ní daly řešit platby na telefonech s operačním systémem Android i iOS. Bylo potřeba si v aplikaci založit konto a dobíjet ho jinou platební kartou, ideálně ne českou. Odměnou vám bylo to, že jste následně mohli platit v každém

NFC terminálu, který přijímá Mastercard. Jednalo se o složitý a nepříliš vstřícný postup. Služba boon navíc byla zdarma jen po dobu prvních tří měsíců, dále pak stála 1,49 eura za měsíc.

Obchodníci, kteří přijímají NFC platby, se identifikují symbolem NFC nebo logem bezkontaktní karty Mastercard, který připomíná známý symbol Wi-Fi. Mastercard navíc zdarma nabízí také aplikaci MasterCard Nearby, pomocí které najdete v blízkosti vhodné obchody. Funguje velmi dobře i v ČR a lze ji využít i při hledání bankomatů.

Existují také další nezávislí poskytovatelé platebních aplikací, jako je Seqr nebo především v Německu působící Payback. Nicméně i oni se v případě iOS potýkají se skutečností, že Apple neumožňuje jiným společnostem žádný, případně jen omezený přístup k funkcím NFC čipu, kterým jsou vybaveny všechny iPhony počínaje modelem 6. Je potřeba použít okliku pomocí QR kódu, což není u mnoha uživatelů příliš populární. Terminál zobrazí QR kód, který je třeba naskenovat pomocí smartphonu. U čistého NFC stačí telefon pouze přidržet v bezprostřední blízkosti pokladny.

Závod mezi Googlem a Applem

Společnosti Google a Apple by se rády podílely na očekávaném gigantickém trhu mobilních plateb. Proto vyvinuly služby Google Pay (dříve Android Pay) a Apple Pay. První z nich byla již koncem loňského roku oficiálně uvedena v České republice, na Apple Pay se stále čeká. Platební služby mohou být použity pouze po uložení vhodné platební karty banky, která Google Pay (případně později snad i Apple Pay) podporuje. V Evropě je Google Pay již k dispozici v mnoha zemích, například ve Velké Británii, Polsku nebo Belgii, ale zatím překvapivě chybí třeba v Německu. Apple Pay je například ve Švédsku, Finsku a Švýcarsku. Jakmile bude v tuzemsku oficiálně k dispozici, mohou ho klienti podporujících bank využívat na příslušných terminálech i v zahraničí. Například v USA před třemi lety Apple překročil hranici více než jednoho milionu obchodů, ve kterých lze použít k platbě za nákup službu Apple Pay.

Samostatná řešení plateb mobilem mezitím vyvíjejí jednotlivé banky: například tuzemská Air Bank nabízí prostřednictvím mobilní aplikace My Air svým klientům placení smartphonem pomocí NFC v obchodech; v blízké době chystá také funkci výběrů z bankomatu mobilem. Už od roku 2016 má svou aplikaci pro bezkontaktní platby telefonem ČSOB a podobné služby brzy představí i Česká spořitelna. Tyto banky zdůvodňují svůj postup obavou o bezpečnost dat svých klientů, pokud by jejich platební údaje musely sdílet s Googlem. Ve skutečnosti se snaží si především udržet co nejtěsnější kontakt se zákazníkem pro lepší vytěžování dat pro marketing a snazší nabídku doprovodných služeb. Je otázka, jak dlouho tato vlastní řešení budou schopná konkurovat monopolům Googlu nebo Applu. Jiné banky - například mBank, Komerční banka nebo Moneta Money Bank - raději rovnou umožnily svým klientům platby pomocí služby Google Pay. Brzy se k nim mají přidat například Fio banka, Equa bank a příští rok Creditas, Home Credit a Sberbank. Na vstup Apple Pay se stále čeká, v každém případě starým dobrým plastovým kartám zvoní hrana.

***

Vlastní cesta, nebo Google Pay?

Banky v Česku volí různé způsoby, jak svým klientům umožnit platby mobilem. Některé prosazují své vlastní aplikace, jiné od začátku otevírají cestu pro Google Pay.

Vlastní řešení NFC plateb ČSOB, AirBank, Česká spořitelna*
Google Pay Komerční banka, Moneta Money Bank, mBank, Fio banka*, Equa bank*, Creditas*, Home Credit*, Sberbank*
* plánují v blízké době

Foto autor| Foto: Poike/Getty Images (úvodní obr.); Výrobci

Foto popis| Pokrokoví Češi už nemusejí využívat jen aplikaci boon. Část tuzemských bank nabízí NFC platby mobilem, platit tak můžete i v zahraničí na prodejních místech, která to podporují.
Foto popis| V některých zemích, jako je Japonsko, mohou cestující používat službu Apple Pay a zaplatit za svou jízdenku pomocí svého mobilního telefonu.
Foto popis| Mobilní platby na dovolené Aplikace MasterCard Nearby zobrazuje obchody v okolí, kde můžete platit prostřednictvím mobilního telefonu.


Příbuzná témata:  Komerční sdělení