Menu

Chip top 10

Chip top 10 

Souhrnné hardwarové srovnávací testy  - Máme tu další rok a s ním i další ročník časopisu Chip - už šestnáctý. To je příležitost ke zhodnocení starého roku, ale i k zamyšlení nad tím, co nás čeká v roce novém, vzhledem k této rubrice pak zvláště v oblasti hardwaru.
Pavel Trousil

Plán testů na příští rok máme samozřejmě již vypracovaný, většinou ho však ještě upravujeme i podle toho, co se objeví nového nebo co je aktuálně zajímavého. Tak například z oblasti procesorů můžete očekávat dvoujádrové procesory pro notebooky.
Intel se s frekvencí desktopových procesorů dostal skoro až na 4 GHz, ale i na značně vysokou teplotu, takže se hledají jiné technologie, které zajistí výkon a atraktivitu. Jde například o Intel Virtualization Technology (podpora více operačních systémů nebo více aplikací pracujících v oddělených částech), což bude z hlediska testování jistě zajímavé. Novinky chystá i AMD, mimo jiné podporu pamětí DDR2.
Pevné disky přecházejí na novou technologii, na tzv. svislý záznam dat (Perpendicular Recording), kdy magnetizace povrchu disku není horizontální, ale vertikální. Na čtvereční palec se tedy vejde opět více dat a disky tak budou utěšeně růst i zrychlovat - přechází se totiž na rychlejší rozhraní Serial ATA II (až 300 MB/s). Jak budou rychlé, rádi zjistíme.
DVD disky už se vyrábějí a vypalují běžně, jejich kapacita však nestačí na video ve vysokém rozlišení (High Definition Video) - až na 1920x1080 bodů. Výrobci a filmové společnosti se ale nedokážou domluvit na optickém médiu třetí generace, a tak proti sobě stojí technologie Blu-ray (50 GB) a HD-DVD (30 GB). V roce 2006 bychom měli mít možnost první zařízení s touto technologií vyzkoušet. Ne vždy však zvítězí to nejlepší řešení...
Mluví se i o holografickém zápisu dat a o médiích s kapacitou 300 GB a s přenosovou rychlostí asi 30 MB/s. Do média se nevypalují pity, ale miniaturní obrázky podobné dvourozměrnému čárovému kódu. Čte je pak CMOS senzor. Zda se však takovéto zařízení objeví na našem trhu v tomto roce, není ještě jasné.
Nepochybujeme o tom, že nějakou novinku připraví i firmy ATI a nVidia.
A možná se konečně přidá i někdo další do hry o počítačové hry.
Připojovat bychom se měli stále více bezdrátově. Pro malá zařízení a pro menší vzdálenosti je tu Bluetooth, nastoupit by ale mělo i bezdrátové USB - Wireless USB s přenosovou rychlostí 480 MB/s. Nebudeme už tak muset mít kabel ani k tiskárně. Pro větší vzdálenosti je tu Wi-Fi (802.11 b/g), celé město však touto technologií pokryjete jen těžko. Můžete tedy počítat s masovějším rozšířením nové technologie WiMAX (Worldwide Interoperability for Microwave Access) 802.16, schopné pokrýt mnohem větší území (až 50 km), a to vyšší rychlostí (75 Mb/s). Snažit se ale samozřejmě budou i mobilní operátoři se sítí třetí generace.
Na internet se tedy z notebooku rychleji dostaneme z mnohem více míst. A možná se vyřeší i otázka napájení a mobilní počítač vydrží díky palivovým článkům pracovat déle než jen několik hodin. A třeba nás také někdo překvapí novou, nečekanou a zajímavou technologií.

Levné notebooky

Mobilní počítače mají oproti stolním řadu výhod. Není tedy divu, že jejich popularita i prodej neustále rostou, a to i díky celkem příznivým cenám. Ty jsou sice stále vyšší než u PC, ale dostaly se na hranici přijatelnou pro stále více uživatelů - pod 25 000 Kč včetně DPH.

Monitory LCD 17"

17" LCD monitory nyní patří k nejprodávanějším typům - a není divu. 15" monitory jsou oproti nim přece jen malé a poměr cena/výkon je u 17" modelů velmi dobrý. Cena je velmi příznivá a nejlevnější modely zakoupíte už za 7600 Kč.

LCD 19"

Nejen díky stále se snižujícím cenám a čím dál tím větší atraktivnosti LCD monitorů je jejich koupě den ode dne lákavější. Dva palce navíc jsou znát a 19" monitor nabízí mnohem větší zobrazovací plochu. Cena je ale poněkud vyšší.

Levné černobílé laserové tiskárny

Pro běžné potřeby, jako je tisk dopisů, faktur, tabulek apod., černobílá tiskárna pořád ještě dostačuje, takže zájem o tyto tiskárny stále je. Barevné tiskárny jsou přece jen dražší, ať už z hlediska pořizovací ceny (laserové), nebo z hlediska provozu (inkoustové).

Levné barevné laserové tiskárny

Cena barevných laserových tiskáren je opět o něco zajímavější. Navíc se připravují nové modely, do našeho přehledu v příštích číslech zařadíme. Barevný laserový tisk je čím dál tím přístupnější běžné uživatele.

Fotorealistické tiskárny

I základní modelové řady inkoustových tiskáren většinou podávají velmi dobré výsledky při tisku grafiky. Pro tisk fotografií jsou tu však specializované modely, které nabízejí větší rychlost tisku, mnohem vyšší kvalitu (používá se více inkoustů) i lepší vybavení (čtečka paměťových karet).

DVD/DivX přehrávače

Pokud uvažujete o pořízení DVD přehrávače, přemýšlejte i o DVD/DivX přehrávači. DVD přehrávač je kromě filmových disků schopen přehrát ještě tak hudební CD, maximálně také soubory MP3. Je to bezproblémové a jednoduché řešení. Jen trochu pokročilejší uživatel počítače však už jistě má a pravidelně sleduje filmy v DivX formátu. Je totiž poměrně snadné je vytvořit, dají se přenášet na obyčejném CD a nabízí velmi dobrou kvalitu. Pro jejich přehrávání v pohodlí domácího kina se speciální přehrávač hodí určitě lépe než počítačový monitor, o rušivé hučící skříni samotného PC ani nemluvě.

Grafické karty

Grafickým kartám dochází dech z celého počítače asi nejdříve. Máme pro vás tedy přehled grafických karet PCI Express. Majitelům starších počítačů s AGP sběrnicí nepomohou, ale v novém počítači by tento typ grafické karty neměl chybět. Budoucnost totiž patří PCIe.

Pevné disky 3,5" - S-ATA

V přehledu pevných disků s rozhraním Serial ATA máme nyní deset disků s různou kapacitou a rychlostí. Rychlost SATA disků zatím výrazně nepřevyšuje rychlost disků paralelních, ale jsou tu další klady, které pro ně hovoří.

Multifunkční zařízení

Kancelář si buď můžete vybavit několika samostatnými zařízeními, anebo si můžete pořídit jedno zařízení s mnoha funkcemi, které zvládne kopírování, tisk, skenování a často i zasílání a přijímání faxů. To vše v barvě, pro běžné uživatele v dostatečné kvalitě a dostatečně rychle, přičemž ani cena není přehnaná...

Dostupné digitální videokamery

Komu nestačí statický obrázek ani video pořízené digitálním fotoaparátem, pro toho jsou tu videokamery, jak jinak než digitální. Rozměry jsou příznivé, cena taktéž. Navíc některé kamery zvládnout i pořizování fotografií.

Levné digitální fotoaparáty

V našem přehledu naleznete levné digitální fotoaparáty s rozlišením nejméně 3 megapixely a většinou alespoň s trojnásobným optickým zoomem. V tabulce najdete základní parametry. Podrobný test vyšel v Chipu 6/05.

Zrcadlovky

Kdo to s digitálním fotografováním myslí vážně, pro toho jsou vhodnější zrcadlovky s lepší optikou i technikou a s možnostmi vlastního nastavení. Přinášíme vám přehled zajímavých modelů pro amatéry s cenou do 30 000 Kč.

PC sestavy

Nabídka ""značek"" počítačů i různých variant sestav je nepřeberná a neustále se mění, takže se do testu osobních počítačů ani nepouštíme. Místo toho vám nabízíme návrh několika sestav. Dvě jsou jakýmsi základem pro méně náročné nebo méně majetné zájemce o počítač, dvě už představují slušný počítač s dobrou, i když ne zcela maximální výbavou (chtěli jsme zachovat rozumnou cenu). Dvě sestavy jsou pro příznivce platformy Intel, dvě pro příznivce AMD.


Dokumenty ke stažení