Menu

Čtyři plné verze pod stromeček

Čtyři plné verze pod stromeček

CHIP DVD - ELEKTRONICKÁ PŘÍLOHA CHIPU  - Byli jsme příjemně překvapeni vašimi reakcemi na pravidelné zařazování plných verzí programů na DVD. Pro toto víceméně sváteční číslo jsme proto nakoupili čtyři licence, které nemohou nikoho nechat chladným: Zoner Web Gallery, CD LANGMaster Zeměpis, FineReader 5 Sprint a Process Commander.
Text: Ing. Martin Kučera – vedoucí Chip DVD

Plné verze pro toto číslo jsme se snažili vybírat z různých kategorií, aby si každý z vás našel to své. Pro zpracování fotografií a tvorbu internetových fotoalb je připraven program Zoner Web Gallery, pro odstranění nudného přepisování textu rozpoznávací program FineReader 5 Sprint, pro ovládání běžících procesů ve Windows správce Process Commander a pro zvídavé čtenáře multimediální výukový LANGMaster Zeměpis. Neváhejte nám napsat, které programy nebo třeba jen kategorie vás zajímají nejvíce a rádi byste je našli na Chip DVD.

Když počítač čte 130

Když jsme vybírali hlavní téma DVD, z trochu opomíjených oblastí jsme zvolili rozpoznávání textu, kterému jsme se naposledy podrobně věnovali před třemi lety. Důležitým impulzem bylo také uvedení osmé verze špičkového programu FineReader na říjnovém Invexu. Vedle rozpoznávání textu jsme souběžně zpracovali i téma rozpoznávání a syntézy řeči, které naleznete v příštím čísle.

OCR

Čtení textů počítačem není vůbec nová věc. Vždyť první standard pro optické rozpoznávání textu (OCR) vznikl již v roce 1966, kdy bylo standardizováno i první písmo OCR-A, určené především pro strojové čtení. Rozpoznávání písma se časem propracovalo z velkých strojů až na běžné počítače, takže dnes může každý majitel počítače se skenerem nebo digitálním fotoaparátem tuto technologii využívat. Na Chip DVD najdete program FineReader 5.0 Sprint v plné verzi. Tento program je sice už mírně zastaralý, stále však vykazuje velice slušné výsledky, a tak rozpoznávání textu nyní může používat opravdu každý, kdo čte Chip. V uvedeném přehledu programů jsme zkoušeli i PDF Transformer, což je skvělý program pro převody PDF dokumentů do DOC, XLS nebo HTML formátu. Opravdu nás překvapil svou jednoduchostí obsluhy a skvělými výsledky.

Slevy s Chipem

U většiny plných verzí, ale také například v e-shopu Stahuj.cz, který je umístěn v rubrice Software, najdete informace o slevách na vybrané programy.
Pokud uvažujete o nákupu softwaru, doporučujeme je vaší pozornosti.

Podělte se o fotografie 120

Digitální fotoaparát se stal samozřejmou součástí moderní české domácnosti. Co však se stovkami "nacvakaných" fotografií? Možným řešením je jejich publikování na internetu nebo archivace. Vzhledem k tomu, že na Chip DVD najdete plnou verzi programu Zoner Web Gallery, udělali jsme rychlý přehled podobných nástrojů z freewarové oblasti, abychom zjistili, zda se tento program vyplatí instalovat. Mezi kandidáty se objevily například IrfanView, JAlbum, Picasa a Web Picture Creator.

Optimalizace fotografií 116

Abychom to tentokrát s fotografiemi nevzali příliš hopem, podívali jsme se podrobně i na další nástroje pro jejich optimalizaci. Pod tím si lze představit celou řadu různých grafických úprav a postupů. Na DVD jsme se zaměřili zejména na programy, které automaticky zvládnou základní úpravy, jako je otáčení, ořez, změna velikosti, korekce barev, jasu a kontrastu, konverze formátů či nastavení komprese. Výhodou je i sjednocení rozměrů, oprava kompozice a přeexponování.

Rozhlas po i-drátě 82

Rádiové vysílání na internetu má proti tomu klasickému řadu výhod. Nepotřebujete žádný přijímač, stačí mít počítač připojený k internetu a svou oblíbenou stanici můžete poslouchat kdekoliv na světě. K přehrávání takového vysílání je ovšem potřeba vhodný software, jenž zajistí kvalitní poslech.
V našem testu jsme se podívali na programy, které umějí nejen přehrávat, ale například také zaznamenávat vysílání na pevný disk. Najdete je v rubrice Testy a návody. Přinášíme také přehled českých stanic, které je možné na internetu naladit.

Google pack 30

Když se řekne Google, každý si vybaví skvělý internetový vyhledávač. To je však jen špička ledovce. Google nabízí v současné době takový rozsah služeb, o jakém se konkurenci může jen zdát. Protože se tento fenomén stal tématem tištěného Chipu, najdete na DVD v rubrice Testy a návody programy, o kterých se v článcích píše. Jde zejména o Google Earth, Google Desktop Search 2, Google Talk a Google Picasa 2.

Zábava

Čas od času je třeba, jak se říká, vypnout a zapomenout na povinnosti a veškerou práci. Tyto chvíle bychom vám chtěli udělat ještě příjemnějšími, a tak vám prostřednictvím rubriky Zábava nabízíme prostředky k naprosto pohodové relaxaci. Největší herní pecky ze světa freewaru opět přichystali odborníci ze serveru Freegame.cz. Kromě dvou desítek oddechovek je to i demo 3D akce Call of Duty 2.
V něm na vlastní kůži pocítíte, jak na tom byli vojáci ve 2. světové válce.

6 ženichů a 1 navíc

Pro sváteční večery u nového počítače (zpod vánočního stromečku) jsme pro vás speciálně připravili plnou verzi hry 6 ženichů a 1 navíc. Jde o skvěle nadabovanou českou adventuru s lehce erotickým podtextem. Detektiv Venca je pod pohrůžkou smrti nucen najít sedmi těhotným dívkám ženichy. Pro úplnost je však nutné dodat, že dívky oplodnil sám Venca a smrtí mu hrozí jejich otec.

Microsoft Visual C++

Vývojáři si tento měsíc přijdou na své. Na DVD v rubrice Chip Plus najdou dvě kompletní vývojová prostředí od Microsoftu. Jsou to MS Visual C++ 2005 Express Edition a MS Visual C# 2005 Express Edition. Nová řada vývojových prostředí nazvaná "Express" je odvozena od profesionálních verzí a je speciálně navržena pro začátečníky, amatéry a pro ty, pro které je programování koníčkem.
Určena je všem uživatelům, kteří se chtějí naučit programovat ve Windows nebo tvořit interaktivní webové aplikace pro internet. Vizuální prostředí umožňuje velmi rychle a efektivně tvořit a ladit aplikace.

Automobilové závody

Na DVD najdete tři rozsáhlé automobilové závody. První dva jsou speciální firemní edice závodů World Racing 2. Díky nim si můžete perfektně zazávodit ve Škodě Octavia nebo v různých modelech Volkswagen.
Třetím automobilovým závodem je nové rozsáhlé demo Need for Speed Most Wanted. V pokračování veleúspěšné série od ElectronicArts se opět setkáte s policií, která vás nenechá ani chviličku v klidu. Pro seznámení s hrou je připraven i videotrailer.

Servis pro PC

Nechtějí vaše Windows nastartovat nebo občas stávkují? Žádnou paniku. Poradíme vám, co udělat, aby zase běžela jako švýcarské hodinky. Rady a bezplatné nástroje, pomocí nichž problém odstraníte, najdete na DVD v rubrice Servis. V této rubrice najdete i novou finální verzi prohlížeče Firefox 1.5.
V pozadí nezůstává ani vývojový tým Opery, který vydal novou verzi 8.51. Pravidelnou částí rubriky Servis je sekce Minimum pro PC, která obsahuje nejdůležitější programy, bez nichž se počítač běžného uživatele určitě neobejde. Rozdělili jsme je do tří kategorií: přehrávače, prohlížeče a pomocníci.

Co nás čeká příště

Na konci ledna vyjde Chip DVD, kde už tradičně nebudou chybět elektronické obsahy tištěného časopisu. Připraveno bude jak nejatraktivnější fulltextové vyhledávání, tak i kompletní poslední ročníky ve formátu PDF. Tématem DVD se pravděpodobně stanou nástroje pro úpravu zvuku a komponování hudby. Připraveny máme různé editory a syntezátory, takže si každý přijde na své. Na DVD také najdete výukovou verzi vývojového prostředí Maya pro tvorbu 3D grafiky a animací.
Pokud vystačíme s místem, zařadíme na DVD i zkušební verze programů firmy Corel. Kromě tradičního CorelDraw patří nyní pod její křídla i PainShop Pro, který byl uveden v nové verzi X. Hezké svátky přeje redakce Chip DVD a těšíme se na setkání v roce 2006.

ZONER WEB GALLERY 10 - PLNÁ VERZE FOTOGALERIE

Fotoeditor a správce obrázků Zoner Photo Studio netřeba dlouho představovat.
Jeden z jeho modulů dokáže generovat internetové galerie obrázků. A právě tento modul prodává výrobce jako samostatný produkt pod názvem Zoner Web Gallery. Na Chip DVD najdete tento program v plné, nijak neořezané verzi.
Jak už z názvu vyplývá, Zoner Web Gallery je program pro vytváření galerií obrázků pro umístění na internetové stránky. Je ho však možné úspěšně využít i pro běžnou archivaci fotek na CD/DVD a před vypálením s ním vygenerovat přehledné HTML rozhraní pro snadné prohlížení. Vzhledem k tomu, že majitelů digitálních fotoaparátů i svátečních snímků o Vánocích hojně přibude, jistě se bude takový praktický program hodit.
Program funguje na základě velice přehledného průvodce, který vás provede celým postupem až k vygenerování finální galerie ve formátu HTML. Žádné znalosti HTML kódu nejsou vyžadovány.
Zadávají se pouze nastavení parametrů jedné z devíti přednastavených šablon.
Výsledek lze ihned prohlížet v internetovém prohlížeči, uložit na disk nebo rovnou nahrát pomocí integrovaného FTP klienta na zadanou adresu na internetu. 20% sleva - vánoční dárek od Zoneru!
Díky spolupráci Chipu se softwarovou firmou Zoner mohou naši čtenáři do konce ledna 2006 využít jednorázovou 20% slevu na nákup libovolného programu z produkce Zoner. Objednávku programů je potřeba provést prostřednictvím elektronického formuláře po internetu. Podrobnosti najdete na Chip DVD.

CD ZEMĚPIS - PLNÁ VERZE OD LANGMASTERU

Sérii uveřejňování výukových CD-ROM LANGMaster letos uzavíráme titulem Zeměpis. Prostřednictvím tohoto multimediálního výukového programu můžete lépe poznat naši planetu. Dozvíte se o postavení Země ve vesmíru, poznáte, co se odehrává v atmosféře, jak vzniká počasí, získáte vědomosti o vodě a o vytváření zemského reliéfu. Multimediální CD obsahuje spoustu témat, modelů, fotografií a ukázek. Řada z nich zachycuje jevy, které nejsou jinak běžně dostupné.
Velké množství informací, spousta obrazového a zvukového materiálu, názorné animace, interaktivní model sluneční soustavy, to vše s vynikajícím grafickým zpracováním, dělá z tohoto titulu užitečnou pomůcku nejen pro žáky škol, ale i pro všechny zvídavé, které zajímá podstata fungování naší planety.
Na CD se například dozvíte, jak se určuje zeměpisná poloha, jaká je vlastně pozice Země v celém vesmíru a v naší sluneční soustavě, co znali naši předkové a co známe my o naší sluneční soustavě, blízkém i vzdáleném vesmíru, jaká je naše Země planeta, její vlastnosti, jak na ní funguje život. Velká část je věnována všemu, co souvisí s atmosférou a vodou v atmosféře, na zemi i v podzemí.
50% sleva - vánoční dárek od LANGMasteru!
Pokud vás titul LANGMaster Zeměpis zaujal, můžete jeho plnou krabicovou verzi získat se slevou, tedy za pouhých 399 Kč (plná cena 699 Kč, ušetříte 300 Kč). Se slevou můžete získat i komplet LANGMaster Zeměpis 1+2, a to za 699 Kč (plná cena 1399 Kč, ušetříte 700 Kč). Více informací najdete na Chip DVD.

Další CD s výukovými tituly LANGMaster najdete v následujících číslech Chipu: CD English in Action - Chip 10/05, CD Mean City - Chip 9/05, CD Biologie - Chip 8/05, CD Člověk - Chip 4/05, CD Planeta Země - Chip 1/05, CD Věda a technika - Chip 11/04.

FINEREADER 5.0 SPRINT - ROZPOZNÁVÁNÍ TEXTU V PLNÉ VERZI

FineReader je špičkový program pro rozpoznávání textu z naskenovaných dokumentů. Přináší vynikající výsledky v přesnosti a obsahuje snadno použitelné funkce, které jsou díky lokalizaci do českého a slovenského prostředí lehce ovladatelné.
FineReader se díky svým vlastnostem stal jedním z nejlepších OCR programů na světě, který uživatelům umožňuje, aby papírové dokumenty a naskenované obrazy jednoduchým způsobem a s uspokojivými výsledky konvertovali do editovatelného textu.
Ve spolupráci s firmou Nupseso, českým zastoupením ABBYY, jsme pro naše čtenáře připravili speciální instalaci FineReader 5.0 Sprint, která obsahuje všechny vlastnosti páté verze Home Edition. Tato verze byla přidávána jako OEM software k prodávaným skenerům. Jde sice o starší produkt, ale vzhledem k jeho vynikajícím vlastnostem jsme ho na Chip DVD zařadili. Na Chip DVD najdete i zkušební verzi FineReader 8.0 CZ, která byla představena na letošním Invexu.
Kromě vynikajících funkcí rozpoznávání pomocí českých slovníků přináší i export do HTML, DOC, XLS a PDF se zachováním formátování.
FineReader 5.0 Sprint dokáže pomocí čtyř tlačítek obstarat všechny funkce od skenování nebo otevření obrázku s textem až po převod a uložení. Pro ukládání je možné zvolit prostý text TXT nebo formát RTF, ve kterém FineReader dokáže zachovat i formátování sloupců a odstavců, včetně vložených obrázků.

PROCESS COMMANDER 2.5 - SPRÁVCE PROCESŮ V PLNÉ VERZI

Process Commander je správce procesů, který na počítačích s operačním systémem Windows 98SE/ME/2k/XP sleduje veškeré spouštěné a běžící procesy, včetně jejich modulů a jejich aktivity. Uživateli umožňuje jejich přímé ovládání.
Na Chip DVD najdete nejnovější plnou verzi programu, která obsahuje následující funkce:
• Prohlížeč procesů - zobrazuje základní informace o každém běžícím procesu. Umožňuje uživatelům provádět mnoho operací, jako je např. násilné ukončení procesu, změna priority procesu, vyhledání informací o procesu na internetu či skenování AVG antivirem (není součástí instalace). Nechybí ani možnost prohlížení načtených modulů a jejich administrace.
• Záznamník procesů - zaznamenává spouštění a ukončování veškerých procesů.
• Blokátor procesů - umožňuje okamžité zastavení jakéhokoliv procesu.
• Správce úloh - plní funkci vyspělého plánovače. Jeho pomocí lze spouštět programy s různými parametry či v dávce.
• Programy po spuštění - uživatel má možnost úplné kontroly nad množstvím programů, které se spouští automaticky při startu systému.
50% sleva na Process Commander Professional Výrobce programu nabízí verzi Professional za cenu sníženou na 250 Kč (oproti původním 500 Kč). Ta obsahuje aktualizovanou databázi nebezpečných procesů, čítající několik stovek známých druhů spywaru a adwaru, nástroj pro vyhledávání modulů ve všech procesech a neomezený přístup k aktualizacím. Více na DVD.


Dokumenty ke stažení