Menu

Chip top 10

Chip top 10

Souhrnné hardwarové srovnávací testy  - Nové Centrino Duo bude pro mobilní počítače patrně dalším impulzem k růstu. Výkon dvoujádrového procesoru Core Duo je skutečně výborný, a tak se ztrácejí i poslední nevýhody mobilní platformy. Stolním počítačům už tak zbude opravdu jen velmi málo výhod.
Text: Pavel Trousil

Za hlavní nevýhodu mobilních počítačů se považuje právě nižší výkon, který za výkonem stolních počítačů zaostává. Intel i výrobci grafických čipů dělají všechno pro to, aby to už nadále neplatilo a aby se uživatelé přenosných počítačů ani v tomto ohledu necítili omezeni. Chytrá cache nového procesoru je natolik šikovná, že se objeví i v desktopových procesorech, které si od těch mobilních chtějí vzít i další výhodu -nižší spotřebu a tím i tišší provoz. Nakonec již po uvedení Pentia M leckoho napadlo, proč Intel nepoužije podobnou architekturu (s nízkou spotřebou a přitom s vysokým výkonem) i u stolních počítačů a proč se v nich musí pracně chladit Pentia 4 se sice vysokou frekvencí, ale s ne právě přesvědčivým výkonem. Objevilo se dokonce pár desktopových základních desek pro Pentium M.
S novou čipovou sadou 945 získají i notebooky možnost mít diskové pole ze SATA disků, problém je však samozřejmě s místem, kterého je v přenosných počítačích málo. Malé rozměry jsou jak jejich velkou výhodou, tak v tomto případě i nevýhodou - možnosti rozšiřování jsou samozřejmě slabší, takže alespoň nějaká výhoda stolním počítačům zůstává. Objeví se však patrně i modely přenosných počítačů, kam se dva 2,5" disky (nebo menší) vejdou.
Pevné disky pro notebooky mají zatím kapacitu maximálně 120 GB, Seagate nedávno představil už i 160GB verzi. S jeho novou technologií HAMR (Heat Assisted Magnetic Recording) by prý časem neměly být problémem ani 1TB disky. Rychlost se také pomalu zvedá, ale 10 000 otáček jako v případě 3,5" disků ty malé zatím nemají. Dvouvrstvé DVD vypalovačky už jsou v noteboocích běžné, nová generace (Blu-ray, HD-DVD) se však samozřejmě nejdříve objeví ve stolních počítačích, přenosné budou rychle následovat.
Grafika zaostává výrazněji. Výkonné čipy totiž potřebují aktivní chlazení nebo velké pasivní chladiče, a to už vůbec nemluvím o tom, že dvě grafické karty nejsou zatím v přenosném provedení možné. To je tedy zatím výsada stolních PC. Výběr je také mnohem větší a výhodou je i možný upgrade. Na rozšíření grafických karet Mobile PCI Express Module nebo ExpressCard si budeme muset ještě počkat. Zatím většinou jednou zvolená grafika v notebooku zůstává, což je samozřejmě omezující.
Co se nevejde do notebooku, může být mimo něj. Stále jsou tu sloty pro karty PC Card Type II (Type III už v noteboocích prakticky nenaleznete) a v některých případech už se objevují i sloty pro ExpressCard - těch ale v nabídce zatím moc není a samozřejmě jsou dražší než rozšiřující karty PCI nebo PCIe do stolních počítačů.
USB rozhraní nebo FireWire také umožňují připojit nejrozmanitější zařízení, která možnosti notebooku rozšíří. Testujeme zrovna například digitální tunery pro příjem DVB, které mají velikost USB flash disku. Připojíte je k USB a máte z notebooku LCD televizi a video.
Notebooky a stolní počítače tak vedle sebe budou i nadále existovat, výhody přenosných zařízení však začínají převažovat.

Levné notebooky

Mobilní počítače mají oproti stolním řadu výhod. Není tedy divu, že jejich popularita i prodej neustále rostou, a to i díky celkem příznivým cenám. Ty jsou sice stále vyšší než u PC, ale dostaly se na hranici přijatelnou pro stále více uživatelů - pod 25 000 Kč včetně DPH.

Monitory LCD 17"

17" LCD monitory nyní patří k nejprodávanějším typům - a není divu. 15" monitory jsou oproti nim přece jen malé a poměr cena/výkon je u 17" modelů velmi dobrý. Ceny jsou velmi příznivé a nejlevnější modely zakoupíte už za 7000 Kč s daní.

LCD 19"

Nejen díky stále se snižujícím cenám a čím dál tím větší atraktivnosti LCD monitorů je jejich koupě den ode dne lákavější. Dva palce navíc jsou znát a 19" monitor nabízí mnohem větší zobrazovací plochu. Cena je však poněkud vyšší.

Levné černobílé laserové tiskárny

Pro běžné potřeby, jako je tisk dopisů, faktur, tabulek apod., černobílá tiskárna pořád ještě dostačuje, takže zájem o tyto tiskárny stále je. Barevné tiskárny jsou přece jen dražší, ať už z hlediska pořizovací ceny (laserové), nebo z hlediska provozu (inkoustové).

Skenery

Přestože rozmach digitálních fotoaparátů s množstvím zpracovávaných negativů a fotografií řádně zamával, papírové předlohy, které je potřeba "nacpat do počítače", rozhodně nevymizely. A proto také nevymizely stolní skenery.

PC sestavy

Nabídka "značek" počítačů i různých variant sestav je nepřeberná a neustále se mění, takže se do testu osobních počítačů ani nepouštíme. Místo toho vám nabízíme návrh několika sestav. Dvě jsou jakýmsi základem pro méně náročné nebo méně majetné zájemce o počítač, dvě už představují slušný počítač s dobrou, i když ne zcela maximální výbavou (chtěli jsme zachovat rozumnou cenu). Dvě sestavy jsou pro příznivce platformy Intel, dvě pro příznivce AMD.

Grafické karty

Grafickým kartám dochází dech z celého počítače asi nejdříve. Máme pro vás tedy přehled grafických karet PCI Express. Majitelům starších počítačů s AGP sběrnicí nepomohou, ale v novém počítači by tento typ grafické karty neměl chybět. Budoucnost totiž patří PCIe.

Pevné disky 3,5" - S-ATA

V přehledu pevných disků s rozhraním Serial ATA máme nyní deset disků s různou kapacitou a rychlostí. Rychlost SATA disků zatím výrazně nepřevyšuje rychlost disků paralelních, ale jsou tu další klady, které pro ně hovoří.

DVD/DivX přehrávače

Pokud uvažujete o pořízení DVD přehrávače, přemýšlejte i o DVD/DivX přehrávači. Pro přehrávání filmů v DivX formátu se speciální přehrávač hodí určitě lépe než počítačový monitor, o rušivě hučícím PC ani nemluvě.

Dostupné digitální videokamery

Komu nestačí statický obrázek ani video pořízené digitálním fotoaparátem, pro toho jsou tu videokamery, jak jinak než digitální. Rozměry jsou příznivé, cena taktéž. Navíc některé kamery zvládnout i pořizování fotografií.

Levné digitální fotoaparáty

V našem přehledu naleznete levné digitální fotoaparáty s rozlišením nejméně 3 megapixely a většinou alespoň s trojnásobným optickým zoomem. V tabulce najdete základní parametry. Podrobný test vyšel v Chipu 6/05.

Zrcadlovky

Kdo to s digitálním fotografováním myslí vážně, pro toho jsou vhodnější zrcadlovky s lepší optikou i technikou a s možnostmi vlastního nastavení. Přinášíme vám přehled zajímavých modelů s cenou do 30 000 Kč.


Dokumenty ke stažení