Menu

Elegantní stahování z internetu

Elegantní stahování z internetu

LeechGet  - Stáhnout soubor z internetu je činnost, kterou zvládne i malé dítě. Rychle a pohodlně stáhnout z internetu více souborů však často nezvládne ani zkušenější uživatel. A přitom je to tak snadné...
Text: Jiří Macich ml.

Download manažery neboli správce stahování vám určitě představovat nemusíme - v Chipu jsme je testovali již několikrát. Od posledního testu však uplynulo příliš mnoho vody, a je tedy nejvhodnější doba představit vám zajímavého kandidáta na vítěze příštího srovnání. Program LeechGet totiž patří k tomu nejlepšímu, co je na trhu k dostání, navíc je pro nekomerční použití dostupný zdarma. Řadě uživatelů jistě udělá radost i podpora češtiny.

Kdy je LeechGet potřeba?

LeechGet a dobrý download manažer obecně potřebujete tehdy, pokud často stahujete objemné soubory (např. demoverze her, které v poslední době nabírají na objemu), pokud máte nepříliš spolehlivé připojení, které se občas přeruší (např. mobilní připojení, horší místní sítě), když potřebujete trochu urychlit stahování nebo pokud byste rádi naplánovali automatické připojení na noční hodiny, třeba kvůli fair user policy.

Mírně rychlejší stahování

LeechGet vám sice z GPRS ADSL neudělá, ale u některých typů připojení může svou troškou přispět alespoň k mírně rychlejšímu stahování. Dělá to tak, že zvolený soubor rozdělí na několik menších dílů, které jsou pak stahovány samostatně a nakonec zase spojeny do jednoho celku. Tímto postupem je řada internetových připojení "lépe využita", čímž se zkrátí doba nutná pro stahování. Významné urychlení ve většině případů sice téměř nepoznáte, ale někdy se každá ušetřená minuta může hodit.

Výpadky připojení nevadí

Asi nejdůležitější funkcí současných download manažerů včetně LeechGetu je možnost kdykoliv stahování přerušit a později pokračovat v tom samém místě, aniž byste museli s downloadem začít od nuly. Tuto funkci oceníte třeba tehdy, máte-li připojení, u něhož po nějakém čase dochází k automatickému odpojení, anebo pokud dojde k výpadku připojení například vinou levnějšího ADSL modemu s nepříliš podařenými ovladači.
Stahování můžete také přerušit sami, když potřebujete pro svou činnost s internetem celý rychlostní potenciál vašeho připojení. Funkci navazování stahování však musí podporovat server, na kterém soubor leží. Tuto podmínku už naštěstí splňuje poměrně dost serverů...

Stahování kdykoliv a automaticky

Další oblíbenou funkcí je plánování stahování. Můžete si tak třeba nastavit, že vyhlédnuté prográmky se začnou stahovat v nočních hodinách, kdy je v některých případech internet rychlejší. Lze také nastavit, že po skončení stahování bude počítač vypnut anebo že bude "zrušeno" připojení k internetu.

Funkce, které potěší

Výčet možností však není výše uvedenými funkcemi zdaleka vyčerpán. Za šikovnou lze například označit funkci pro omezení rychlosti stahování. Potřebujete-li během stahování objemného souboru ještě prohlížet WWW stránky a pracovat s e-maily, můžete omezit maximální rychlost stahování a "zbytek kapacity linky" použít pro běžnou činnost.
K dispozici je i funkce monitoru systémové schránky, kdy jsou hlídány URL umístěné do schránky. Stahování lze zahájit kliknutím na odkaz v prohlížeči nebo pomocí průvodce v LeechGetu. Po dokončení stahování se podle nastavení může soubor otevřít nebo jej lze nechat automaticky zkontrolovat antivirovým programem. Program navíc zaujme i solidní nabídkou možností nastavení: od připojení přes vzhled až po zvuky doprovázející různé události.

Podpora prohlížečů

LeechGet standardně podporuje Internet Explorer, se kterým plně spolupracuje. Nemusíte však zoufat, pokud používáte druhý nejrozšířenější prohlížeč, tedy Firefox. Můžete sáhnout po rozšíření Flashgot (www.flashgot.net), které zprostředkuje komunikaci mezi Firefoxem a LeechGetem.
Pokud používáte Mozillu, Operu nebo Netscape, musíte si stáhnout speciální plugin ze stránek LeechGetu.

Zdarma, nebo za peníze?

Pro nekomerční domácí použití je k dispozici tzv. personal edice programu, kterou můžete používat zdarma. Jejím nejvýznamnějším omezením je omezení počtu souborů stahovaných v jednom okamžiku. Verze 2005 umožňuje stahovat najednou jen dva soubory, ale starší a nepříliš odlišující se verze 2004 jich umožňuje stahovat hned osm! Pokud budete chtít LeechGet používat na svém domácím počítači, můžete se zkusit porozhlédnout po verzi 2004, která už však na oficiálních stránkách programu není k dispozici. Pro komerční používání si musíte pořídit verzi Premium za 17 eur nebo 20 dolarů.


Dokumenty ke stažení