Menu

Krátké testy - software

AURORA MEDIA WORKSHOP 2.5.3

Multimediální křižník

VÝROBCE Aurora software
INFO www.mediatox.com 
VELIKOST SOUBORU cca 7,5 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows 98/NT a vyšší
CENA shareware, 40 USD

Program Aurora Media Workshop nabízí v jediné aplikaci mnoho multimediálních funkcí, které byste jinak museli hledat ve více samostatných programech. Jeho funkce jsou rozděleny do tří logických celků, z nichž první je zaměřen na práci s videem. Program umí například vzájemně konvertovat různé formáty videa (AVI, MPEG, VOB, WMV, ASF aj.), spojovat a rozdělovat videosoubory, grabovat zvukovou stopu z videa, ukládat jednotlivé snímky videa, nebo naopak skládat fotky (JPG, BMP, GIF) do videosekvence.
Další sada funkcí slouží pro nahrávání, konverzi (MP3, OGG, WMA a WAV) a grabování hudby. Nahrávání z různých zdrojů je výborně propracované, zvuk se ukládá přímo do komprimovaných formátů, u nichž lze nastavovat kvalitu záznamu. Škoda jen, že chybí funkce pro načasovaná nahrávání. Rovněž grabovat umí program přímo do MP3, WMA a OGG, s nastavením kvality a s automatickým popisováním skladeb ve spolupráci s internetovou databází.
Poslední částí je soubor funkcí pro vypalování hudebních, datových a video CD a DVD. Vypalovací rozhraní je velmi přehledné, nechybí zobrazení zaplněného místa na médiu ani přímé vypalování MP3, OGG a WMA jako hudebních CD.
Ovládání a nastavování všech funkcí programu Aurora Media Workshop je přehledné a intuitivní, přesto nechybí ani velmi podrobná nápověda. Pro všechny funkce jsou rovněž připraveni průvodci. Aurora Media Workshop je šikovná aplikace pro všestrannou práci s multimédii, kterou se jistě vyplatí vyzkoušet. Testovací verze má omezenou funkčnost.
Radek Kubeš

POP3/SMTP EMAILPLUGIN 1.2

E-mail v Total Commanderu

VÝROBCE ACDGroup Ltd.
INFO www.acd-group.com/Softwaredevelopment/POP3Plugin
VELIKOST SOUBORU cca 0,5 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows 95/NT a vyšší
CENA freeware

POP3/SMTP EmailPlugin je další z řady zajímavých plug-inů pro oblíbený souborový manažer Total Commander (dříve Windows Commander), který umí přímo z prostředí manažeru pracovat s vaší e-mailovou schránkou.
Instalace plug-inu je velmi snadná, vše probíhá automaticky, jen musíte ručně zadat umístění souboru wincmd.ini (nachází se v kořenovém adresáři Windows). Plug-in se nainstaluje jako další "Místo v síti". Trochu složitější se může zdát instalace češtiny, kdy je třeba přepsat původní soubory plug-inu. K tomu, aby POP3/SMTP EmailPlugin mohl přijímat a odesílat zprávy, je třeba ještě nakonfigurovat adresu POP3 a SMTP serveru s příslušným přístupovým jménem a heslem. Počet účtů, se kterými může plug-in pracovat, je v podstatě neomezený.
Po nastavení účtů můžete přímo v Total Commanderu kontrolovat příchozí poštu prostým kliknutím na vytvořené adresáře (schránky). Příchozí zprávy je pak možné číst pomocí instalovaného poštovního klienta nebo v Poznámkovém bloku (v Total Commanderu stisknutím klávesy F3). Prohlížení e-mailů v Poznámkovém bloku je přitom velmi bezpečné, jelikož se automaticky nespouští žádný kód obsažený v e-mailu, který může být zavirovaný.
POP3/SMTP EmailPlugin umí e-maily v prostředí Total Commanderu rovněž odesílat, vyžaduje to ovšem přímou editaci EML souborů. POP3/SMTP EmailPlugin se výborně hodí pro rychlou kontrolu došlých e-mailů ve více schránkách, bez nutnosti spouštění poštovního klienta. Instalace češtiny a ovládání plug-inu by však mohly být jednodušší.
Radek Kubeš

RESCO EXPLORER 2005 V5.31

Průzkumník pro PDA

VÝROBCE Resco, Bratislava
INFO www.resco.net
VELIKOST SOUBORU 682 kB, rozšiřující moduly 269 kB
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows CE
CENA 24,95 USD

Pokud vám dostačují funkce a uspokojují vás vlastnosti Průzkumníka, který je standardní součástí výbavy Pocket PC, přejděte klidně na následující sloupek. V opačném případě je jedním z možných léků na vaši nespokojenost Resco Explorer.
Resco Explorer zajišťuje uživatelům podstatně větší pohodlí - podporuje hierarchické zobrazování složek a práci se soubory zcela obdobnou té, na jakou jsme zvyklí z PC. Navíc umožňuje vyhledávání souborů podle názvu (včetně zástupných znaků * a ?), podle obsaženého textového řetězce, stáří souboru, velikosti či atributů souboru. Podporuje i komprimaci ZIP, plně kompatibilní se stolním PC (s možností uzamčení heslem).
Umožňuje i šifrování souborů -standardní je 40bitový algoritmus RC2 nebo 56bitový DES. Po instalaci rozšiřujícího modulu jsou k dispozici RC2-128, 3DES TWO KEY-112 a 3DES-168. Šifrovací algoritmy lze nainstalovat i jako rozšíření shell na stolním PC či notebooku.
Rozšiřující modul Today slouží ke spouštění oblíbených aplikací na jedno klepnutí, informuje o stavu akumulátoru a o obsazení paměti i paměťové karty. Vestavěný prohlížeč zobrazuje obsah souborů ve formátu TXT, BIN nebo HEX i v grafických formátech JPEG, GIF, BMP a PNG; prohlížeč je také vybaven funkcí vyhledávání. Pomocí FTP Exploreru může PDA připojený k internetu pracovat s FTP podobně jako stolní PC. Systémově orientovaným uživatelům je k dispozici editor registrů.
Za tři měsíce užívání nedošlo k situaci, že by mi Resco Explorer nesplnil funkci, na kterou jsem z notebooku zvyklý.
Miroslav Herold

UBUNTU 5.10 BREEZE BADGER

Na scénu vstoupil jezevec

VÝROBCE Ubuntu Project
INFO www.ubuntu.cz
VELIKOST SOUBORU Install CD cca 600 MB
CENA freeware, open-source

V široké rodině distribucí Linuxu si postupně vybudovává jméno nenápadná distribuce Ubuntu. V současné době je aktuální verze 5.10 Breeze Badger neboli "Bodrý jezevec", vycházející z distribuce Debian. Podporuje platformy s procesory rodiny x86, AMD64, lze ji však spustit i na 64bitovém Intelu, na PowerPC a dalších. Podle oficiálního prohlášení by distribuce Ubuntu měla být vždy free s maximem kvalitního softwaru i s poskytovanou uživatelskou podporou. Distribuce je k dispozici v mnoha jazycích a nechybí ani čeština. V češtině existuje i mnoho manuálů a návodů, za jejichž překlad vděčíme skupině českých uživatelů Ubuntu, kteří stojí i za vznikem kvalitních českých stránek www.ubuntu.cz.
Pokud se rozhodnete Ubuntu vyzkoušet, nabízí se tzv. live verze, kterou můžete spustit přímo z CD bez nejmenšího zásahu do stávajícího systémů. Je to vhodné především pro začátečníky, kteří si mohou jednoduše vyzkoušet práci s distribucí. Pro kompletní instalaci systému potřebujete Install CD určený přímo pro architekturu vašeho procesoru. Je to nevýhoda oproti Knoppixu a podobným live distribucím, u nichž lze systém spustit i nainstalovat z jednoho CD. Obraz Install CD i live verze si můžete stáhnout z internetu nebo si je můžete nechat poslat zcela zdarma, a to včetně poštovného. To je možné díky štědré podpoře otce Ubuntu Marka Shuttlewortha.
Instalátor Ubuntu pracuje v textovém režimu - je sice strohý, ale díky tomu i velice jednoduchý a přehledný. Poradí si s rozpoznáním většiny běžného hardwaru, majitelé hardwarových novinek se budou muset poohlédnout po aktualizacích a přídavných modulech. Jistou zvláštností distribuce je absence administrátorského hesla. Místo něj se používá nástroj Sudo. Po úspěšném ukončení instalace a po restartu počítače vás přivítá kompletní grafické rozhraní Gnome v současné verzi 2.12. Ubuntu obsahuje pouze grafické rozhraní Gnome, další lze snadno doinstalovat a milovníci rozhraní KDE si mohou stáhnout verzi Kubuntu, jejíž název napovídá, že jde o Ubuntu s prostředím KDE.
Práce s grafickým prostředím Gnome je velmi podobná práci s grafickým rozhraním operačních systémů MS Windows. Jistě vás potěší i to, že jste nenainstalovali pouze čistý systém, ale i celou řadu různých programů a utilit. K dispozici je kvalitní kancelářský balík OpenOffice 2, přehrávač audio- a videosouborů Totem, oblíbený internetový prohlížeč Firefox, popřípadě i nějaké hry pro chvíle oddechu a mnoho dalšího. Pro instalaci a správu softwaru slouží velice mocný nástroj Apt-get a jeho grafická nástavba Synaptic. Tyto nástroje umožňují stahovat balíčky aplikací z velkých knihoven balíčků zvaných repozitáře. Jejich pomocí lze také velmi jednoduše udržovat systém plně aktualizovaný. Nainstalování výborného přehrávače Amarok se tak stane otázkou jednoduchého příkazu sudo apt-get install amarok, nebo jej stačí vyhledat a nainstalovat pomocí programu Synaptic.
Distribuce Ubuntu se řadí mezi kvalitní linuxové distribuce. Je vhodná zvláště pro začátečníky, kteří chtějí proniknout do tajů systému Linux.
Vratislav Harabiš

IPCOP 1.4.10

Internetová brána jednoduše a rychle

VÝROBCE IPCop Project
INFO http://ipcop.org
VELIKOST SOUBORU cca 41 MB
CENA freeware, open-source

V dnešní době je už vybudování firewallu potřebné i u domácích instalací. Často to však vyvolává problémy - jakou platformu zvolit, jaké pořídit zařízení? Obvykle je třeba pozvat i odborníka, který firewall nastaví, a ten také nebývá levný. Pro domácnosti a malé firmy jsou profesionální řešení příliš náročná. Zde mohou pomoci speciální linuxové distribuce, jako je například právě IPCop. Systém IPCop je open-source projekt šířený pod licencí GNU GPL, který nabízí router, firewall, IDS a další užitečné nástroje.
K tomu všemu ještě přidává pohodlnou administraci prostřednictvím webového rozhraní.
IPCop lze získat velmi jednoduše.
Stačí ze stránky projektu stáhnout soubor s ISO obrazem instalace a ten vypálit na CD. Vlastní instalace je zcela jednoduchá a zvládne ji každý trochu zkušenější uživatel, i když ještě nikdy nepracoval s Linuxem. Odpovídáte při ní jen na triviální konfigurační otázky. Instalační program rozpozná nejčastěji používané síťové karty, SCSI řadiče a další hardware. S netypickým hardwarem bude mít problém - zvolte si proto raději nějaký běžnější. Je nutné upozornit, že instalace kompletně smaže obsah pevného disku, na němž si automaticky vytvoří potřebné oddíly, takže si na případné experimentování raději připravte čistý disk. Systémové požadavky jsou minimální, stačí starší Pentium (nebo dokonce i 486), 16 MB RAM a 200 MB na pevném disku.
Při instalaci je třeba nakonfigurovat firewall, který může pracovat v několika variantách. Ty jsou pro jednoduchost označeny barvami - red, green, orange a blue. Red je rozhraní připojené k internetu a může to být klasická síťová karta, modem (analogový, ISDN, ADSL) nebo Wi-Fi zařízení. Ostatní "barvy" jsou určeny pro další síťová zařízení, která umožní vytvořit i demilitarizovanou zónu (DMZ).
IPCom je vytvořen tak, že ihned po instalaci bez další konfigurace velmi účinně chrání připojenou síť. Díky integrovanému webovému serveru a CGI skriptům nabízí správcům i jednoduše použitelné monitorovací a konfigurační rozhraní, přístupné z jakéhokoliv webového prohlížeče (tedy i z Windows). Umožňuje i nastavení jazyka včetně češtiny.
IPCop nabízí širokou řadu služeb. Tou nejdůležitější je firewall, u něhož lze nastavit například i přesměrování paketů. Jednou z předností produktu je možnost traffic shapingu (omezení rychlosti připojení k internetu) a priorizace paketů (můžete například upřednostnit komunikaci při stahování e-mailů před prohlížením internetu). Škoda jen, že traffic shaping se dá pomocí webového rozhraní nastavit jen centrálně, a ne podle IP adres připojených klientů (možná v dalších verzích).
Další podporovanou službou je DHCP server pro dynamické přidělování IP adres v lokální síti (i podle MAC adresy). Nechybí ani oblíbený webový proxy server Squid. Pro vzdálenou správu systému IPCop se hodí podpora SSH. Integrována je i podpora VPN, takže můžete prostřednictvím internetu propojovat interní sítě. Z dalších funkcí uveďme například NTP protokol pro časovou synchronizaci či IDS systém pro monitorování a záznam možných útoků na síť.
Štefan Stieranka

SLOVNÍKOVÁ DATABÁZE LEDA - VELKÝ SLOVNÍK CIZÍCH SLOV

Elektronická moudrost

VÝROBCE LEDA, spol. s r. o.
INFO www.leda.cz
VELIKOST SOUBORU 114,1 MB (78 MB program, 36,1 MB databáze)
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows 98/Me/NT/2000/XP
CENA 840 Kč vč. DPH

Slovníková databáze nakladatelství LEDA se rozrostla o další knihu, a to o Velký slovník cizích slov, zpracovaný lexikografickým kolektivem Ústavu pro jazyk český AV ČR (knižní vydání - Akademický slovník cizích slov). Uživatelské rozhraní je shodné s Anglicko-českým slovníkem, který byl recenzován v roce 2004. Zmíním se tedy jen o nejdůležitějších funkcích. Například tvaroslovné hledání vyhledává podle libovolného tvaru slov. Spolupráce s MS Wordem je velmi rychlá, stačí označit neznámý tvar myší a z nabídky vybrat LEDA-Přeložit - tvaroslovné hledání obstará zbytek. Při automatickém přebírání ze schránky Windows stačí v aplikaci vybrat řetězec, Ctrl+C jej automaticky přesune do vyhledávacího okénka slovníku a pak stačí jen stisknout Enter.
Za deset let od prvního vydání slovníku přešlo do české slovní zásoby mnoho nových slov, slovních spojení a významů. To souvisí se vznikem nových technologií, prostředků sdělovací a výpočetní techniky, s vývojem spotřebního a zábavního průmyslu, umění, sportu, tvorby a ochrany životního prostředí apod. Proto je druhé vydání doplněno o více než dva tisíce slov a významů z různých tematických oblastí (stávající rozsah je 106 000 významů). Převážně jde o přejatá slova, která se stala součástí běžného života a která se rychle šíří hlavně prostřednictvím sdělovacích prostředků (např. nanotechnologie, liposukce, prion, pentekostální, remasterovaný apod.).
Uživatelé češtiny tak dostávají spolehlivého pomocníka pro práci s odbornými texty všeho druhu
Miroslav Herold

ACRONIS TRUE IMAGE 9 CZ

Diskový obraz přímo z Windows

VÝROBCE Acronis, USA
INFO www.zebra.cz/rozruch/Prihlaseni.asp?Url=Soubory.asp
VELIKOST SOUBORU cca 8,4 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows 98/NT/Me/2000/XP (s boot CD i další)
CENA 1452 Kč vč. DPH

Programů pro imaging disků, jejich klonování a zálohování je na trhu mnoho.
K těm nejlepším určitě patří True Image od firmy Acronis, který v nejnovější, deváté verzi nabízí mnoho zajímavých vylepšení. Zajímavý je i tím, že dokáže vytvářet kompletní obrazy oddílů pevného disku a zálohy přímo z prostředí Windows. Jeho pomocí můžete zálohovat vybrané soubory a adresáře, ale i celé disky a diskové oddíly.
Program True Image je určen pro operační systémy Windows 98 až XP, ale pomocí boot CD (který lze programem vytvořit) lze pracovat i s jinými operačními systémy (prostředí je stejné jako ve Windows, ale nenajdete tu některé z funkcí). Program pracuje a zálohuje přímo z prostředí Windows a obsahuje vlastní diskový ovládač, takže pro něj nejsou problémem ani soubory uzamknuté operačním systémem. Můžete vytvořit Acronis Secure Zone, skrytý diskový oddíl, do něhož se ukládají zálohy -program ho automaticky vytvoří na kterémkoliv disku. Tato oblast je určena především pro použití s aplikací Startup Recovery Manager, která se může spouštět automaticky při startu systému a takto zálohovat nebo obnovovat systém. Můžete ji také s výhodou použít na automatické zálohování.
True Image nabízí nejen zálohování celých disků nebo oblastí, ale i zálohování souborů a adresářů, při němž se vybrané soubory a adresáře zkomprimují a uloží do záložního souboru. Při zálohování disků a diskových oddílů se do image souboru ukládají data sektor po sektoru. Zálohují se také tabulka rozdělení disku a boot sektory. Aby se zmenšila velikost image souboru, ukládají se jen sektory, které obsahují nějaká data (u podporovaných souborových systémů FAT, FAT32, NTFS, Ext2, Ext3, ReiserFS a SWAP).
Záložní soubory můžete pro případ potřeby nechat rozdělit na menší části.
Kromě plných záloh můžete vytvářet i zálohy přírůstkové a rozdílové. Při provádění přírůstkové zálohy se zálohují jen data, která se změnila od poslední úplné nebo přírůstkové zálohy. Rozdílové zálohování vytváří vždy jen jeden soubor obsahující změny proti poslední plné záloze. Zálohy se mohou ukládat na téměř libovolné zařízení pro ukládání dat - na lokální i síťové pevné disky, na různé jednotky vyměnitelných médií s rozhraním IDE, SCSI, FireWire (IEEE-1394), USB (1.0, 1.1 alebo 2.0) a PC Card (PCMCIA) a samozřejmě i na CD-R/RW, DVD+-R/RW, magnetooptické disky, jednotky Iomega Zip, Jaz a podobně.
Při obnově dat se v několika krocích určí místo obnovení, přepsání souborů a podobně. Problém nečiní ani obnova na větší, či dokonce menší diskový oddíl (je-li tam dost místa). Výhodou je možnost obnovovat jen části systému, adresářů nebo souborů. Pro jednoduché a rychlé obnovení jen několika souborů se výborně hodí připojení diskového obrazu jako virtuálního disku (ve Windows). Možnosti programu jsou široké, ale stále schází možnost vypalovat zálohy na bootovatelný CD nebo DVD spolu s obnovovacím programem
Štefan Stieranka


Dokumenty ke stažení