Menu

Chip top 10

Chip top10

"Souhrnné hardwarové srovnávací testy  - Hardware zastarává velmi rychle. I proto vám pravidelně přinášíme tento přehled nových produktů a komponent, který vám může pomoci si vybrat. Pak už stačí jen vybraný model zakoupit a instalovat. Jenže ono je třeba myslet i na to, co provést s tím starým ""železem""... "
Text: Pavel Trousil

Zatímco Jan Neruda řešil jen problém s nijak nebezpečným a z přírodních surovin vyrobeným slamníkem, majitel počítače se musí zbavit vysloužilého monitoru, základní desky nebo tiskárny, tedy produktů, které dost často obsahují velice nebezpečné látky, a které se tedy nemohou vyhodit do běžné popelnice nebo odložit někde na skládce.
V současné době se dá starší počítač nebo monitor leckdy ještě šikovně udat - je možné ho někomu věnovat, popřípadě prodat do bazaru nebo na inzerát. Zájemců však asi bude stále méně, protože málokdo je sběratelem muzeálních počítačových kousků. Zbavit se staršího hardwaru bude tedy čím dál tím obtížnější a dražší. Nakonec platíme za to už teď.
Na likvidaci starého hardwaru už od srpna loňského roku přispívá každý, kdo si koupí hardware nový. A je to často celkem znatelná částka. Někdy je cena uvedena přímo v ceně produktu, někdy je uvedena zvlášť, jindy se o ní kupující dozví až při placení. Připomínám jen, že se tak děje na základě novely zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech. Všem výrobcům a dovozcům elektrospotřebičů vznikla na základě této novely povinnost finančně přispívat do systému, ze kterého bude recyklace starších výrobků, tzv. historického odpadu, financována. Tento finanční příspěvek mají tedy možnost uvádět odděleně na všech prodejních dokladech k novému zboží.
Výrobce a dovozce má povinnost zajistit a financovat zpětný odběr. Protože je to finančně náročné, vznikají kolektivní systémy, na kterých se podílí více firem. Prodejci mají umožnit spotřebiteli, aby při nákupu nového výrobku mohl odevzdat použitý výrobek obdobného typu, tedy nikoliv pouze stejné značky, v místě prodeje tak, aby mohla být zajištěna jeho řádná ekologická likvidace. Povinností maloobchodního prodejce je přesně informovat zákazníka o sběrných místech, tedy o místech, kde se může starého "železa" zbavit. Zákazník si to samozřejmě může zjistit i sám, například na stránkách krajského nebo obecního úřadu (www.portal.gov.cz).
Příspěvek na ekologickou likvidaci starých spotřebičů se liší podle typu. Třeba při koupi mobilního telefonu nebo sluchátek připlatíte jen 4 Kč, u větších produktů je to již více (až 240 Kč za kompletní počítač s monitorem nad 21"). U samostatných komponent do počítače se připočítává cena 10 Kč, například u tiskárny však počítejte ještě se stovku navíc. Znát je například i to, zda si vyberete pouze stereoreproduktory, nebo reproduktory se subwooferem (spadají do jiné kategorie, takže vás budou stát více).
Kdysi jsme v našem časopise řešili, zda máme uvádět cenu produktů s DPH, nebo bez DPH. Nakonec jsme se rozhodli pro cenu s daní, protože tu musí zaplatit většina koncových zákazníků. Nyní tu máme ještě další "daň" za naše konzumní chování, kterou je třeba k ceně připočítat. Doufejme, že je tento příspěvek skutečně využíván k recyklaci a likvidaci nebezpečného hardwaru a dalších výrobků a že kupující u prodejce staré komponenty nechávají, nebo se alespoň informují o tom, kde se jich mohou zbavit.

Barevné laserové tiskárny

Pro tento tisk jsme zvolili levnější tiskárny, které ale musí současně i levně tisknout. To mělo při výběru kandidátů prioritu, i když jsme samozřejmě nezapomínali ani na tradiční ukazatele a hodnoticí kritéria, která znáte z dřívějších testů (rychlost, vybavení). Cílem našeho testu se stal barevný tisk v kanceláři, kde právě provozní náklady získávají svou váhu.

Monitory LCD 17"

17" LCD monitory nyní patří k nejprodávanějším typům - a není divu. 15" monitory jsou oproti nim přece jen malé a poměr cena/výkon je u 17" modelů velmi dobrý. Ceny jsou velmi příznivé a nejlevnější modely zakoupíte už za 7000 Kč s daní.

Monitory LCD 19"

Nejen díky stále se snižujícím cenám a čím dál tím větší atraktivnosti LCD monitorů je jejich koupě den ode dne lákavější. Dva palce navíc jsou znát a 19" monitor nabízí mnohem větší zobrazovací plochu. Cena je však poněkud vyšší.

MP3 přehrávače

Osobní přehrávače již v současné době zdaleka neslouží jen svému prvotnímu účelu, jímž byl poslech hudby, ale začínají se zaměřovat na mnohem pokročilejší funkce. V našem přehledu tedy najdete jak zařízení, která přehrávají video nebo fotografie, tak produkty, které jsou levnější a "pouze" přehrávají hudbu

Skenery

Přestože rozmach digitálních fotoaparátů s množstvím zpracovávaných negativů a fotografií řádně zamával, papírové předlohy, které je potřeba "nacpat do počítače", rozhodně nevymizely. A proto také nevymizely stolní skenery.

PC sestavy

Nabídka "značek" počítačů i různých variant sestav je nepřeberná a neustále se mění, takže se do testu osobních počítačů ani nepouštíme. Místo toho vám nabízíme návrh několika sestav. Dvě jsou jakýmsi základem pro méně náročné nebo méně majetné zájemce o počítač, dvě už představují slušný počítač s dobrou, i když ne zcela maximální výbavou (chtěli jsme zachovat rozumnou cenu). Dvě sestavy jsou pro příznivce platformy Intel, dvě pro příznivce AMD.

Levné černobílé laserové tiskárny

Pro běžné potřeby, jako je tisk dopisů, faktur, tabulek apod., černobílá tiskárna pořád ještě dostačuje, takže zájem o tyto tiskárny stále je. Barevné tiskárny jsou přece jen dražší, ať už z hlediska pořizovací ceny (laserové), nebo z hlediska provozu (inkoustové).

Pevné disky 3,5" - S-ATA

V přehledu pevných disků s rozhraním Serial ATA máme nyní deset disků s různou kapacitou a rychlostí. Rychlost SATA disků zatím výrazně nepřevyšuje rychlost disků paralelních, ale jsou tu další klady, které pro ně hovoří.

DVD/DivX přehrávače

Pokud uvažujete o pořízení DVD přehrávače, přemýšlejte i o DVD/DivX přehrávači. Pro přehrávání filmů v DivX formátu se speciální přehrávač hodí určitě lépe než počítačový monitor, o rušivě hučícím PC ani nemluvě.

Dostupné digitální videokamery

Komu nestačí statický obrázek ani video pořízené digitálním fotoaparátem, pro toho jsou tu videokamery, jak jinak než digitální. Rozměry jsou příznivé, cena taktéž. Navíc některé kamery zvládnout i pořizování fotografií.

Levné digitální fotoaparáty

V našem přehledu naleznete levné digitální fotoaparáty s rozlišením nejméně 3 megapixely a většinou alespoň s trojnásobným optickým zoomem. V tabulce najdete základní parametry. Podrobný test vyšel v Chipu 6/05.

Zrcadlovky

Kdo to s digitálním fotografováním myslí vážně, pro toho jsou vhodnější zrcadlovky s lepší optikou i technikou a s možnostmi vlastního nastavení. Přinášíme vám přehled zajímavých modelů s cenou do 30 000 Kč.


Dokumenty ke stažení