Menu

Internetové omyly

Internetové omyly

"Nejčastější problémy s internetem  - Vzpomínáte si ještě na éru disket? Pokud ano, určitě vám nemohla uniknout tehdejší ""zaručená informace"", že v tramvaji vám magnetické pole naprosto smaže obsah diskety. Přemýšliví jedinci se tomu jen zasmáli, přesto však nebylo nemožné zahlédnout v zadní části tramvaje vyděšeného mladíka, svírajícího cosi v náručí s výrazem prvorodičky. "
Text: Petr Kratochvíl

Zdá se vám to komické? Pak vás určitě překvapí informace, že i v "osvíceném" 21. století lze narazit na podobné zaručené informace, které celé řadě z nás ztrpčují život.

E-mail zvládne vše

Dostáváte e-mailem desetimegabajtové přílohy? Pak jste narazili na někoho, kdo věří jednomu z nejrozšířenějších "internetových omylů". Celá řada lidí si totiž myslí, že příloha e-mailu je ideálním prostředkem pro přesouvání libovolného množství dat. Proč tomu tak není? V první řadě je nutné se zmínit, že SMTP/Email není určen na takové posílání dat. Kódování, které se používá (quoted-printable, base64 či 7-bit), je pro transfer binárních dat mimořádně nevhodné. Zkuste si například do e-mailu cvičně přibalit pětimegabajtový soubor - všimnete si, jak velký je nyní e-mail? Dalšími osobami, které velké e-maily "určitě potěší", jsou správci SMTP serverů...
Elektronická pošta zkrátka není určena pro přenos velkých souborů. Pokud potřebujete někam poslat větší objem dat, použijte k tomu určenou službu. Ideální je samozřejmě FTP, ale pokud nemáte k dispozici FTP server, zkuste jinou cestu: pro fotografie galerie (až 100 MB), pro jiná data úschovny (např. www.uschovna.cz - až 50 MB). A pokud potřebujete nutně předat větší objem dat, lze v krajním případě využít interního poslání až 600 MB příloh v rámci freemailu Centrum.

Anonymní internet

To, že internet není úplně anonymní, ví určitě každý. O schopnostech tajných služeb a profesionálních hackerů je zbytečné pochybovat. Ovšem jen málokdo tuší, že vysledovat identitu není příliš obtížné ani pro středně pokročilého surfaře.
Na celé řadě webů najdete v diskusích u jednotlivých příspěvků části IP adres, většina přispěvatelů se také musí zaregistrovat a přezdívku (nick) použije téměř každý. Většina uživatelů podvědomě používá stejné fráze a slovní obraty a v diskusích často prozrazuje relativně důvěrné informace. Když si tyto střípky informací sesbírá šikovný uživatel Googlu, často se "anonymní uživatel" probudí do tvrdé reality internetu. Klasickou ukázkou byl uživatel na jednom nejmenovaném autoserveru, který do fóra položil otázku, jaký si má vybrat motor do svého nového mercedesu. Netrvalo dlouho a jeden zvědavější uživatel zveřejnil podrobné informace o tomto "vtipkujícím" studentovi střední školy -adresu, telefon, adresu školy, třídu a plné jméno. Vše vyhledané pomocí vyhledávačů a telefonního seznamu...
Pokud bezcílně surfujete internetem, nemusíte se téměř bát "odhalení". V případě použití anonymizérů jste opravdu neviditelní. Ovšem už ve chvíli, kdy přispíváte na libovolný web, někde se registrujete nebo jen komentujete vybrané události, měli byste se mít na pozoru. Pokud chcete zůstat i nadále v anonymitě, nepoužívejte pouze jednu přezdívku, vyhýbejte se používání stejných frází, a především nikomu nesdělujte důvěrné informace! Se šikovným vyhledávačem totiž nic není "nemožné".

Modla jménem Google

Každé internetové období má své modly, kterými se stávají především katalogy a vyhledávače. Svůj příliv zájmu zažila Altavista, Yahoo nebo AskJeeves. Nyní je řada na Googlu.
Jak jsme se již několikrát v Chipu zmiňovali - Google je opravdu gigant. Rozsah jeho služeb je skutečně obrovský a jeho vyhledávač patří v současné době ke špičce. Ovšem celá řada lidí ho považuje za všemocný a hledá jeho pomocí i "ztracené klíče"...
Pravda je, že z hlediska běžného vyhledávání nemá v současné době Google konkurenci. Existují však i desítky "oborů", kde Google nemá šanci. Napadlo vás někdy hledat prostřednictvím Googlu jízdní řády autobusů?
Ano, lokální záležitosti jsou a vždy budou oblastí, v níž lokální vyhledávače a služby Google převálcují. Pokud například hledáte specifické údaje na českém internetu, zkuste použít třeba Jyxo...

Antivir stačí

Byly doby, kdy jste se mohli po internetu prohánět bez obav, že po chvíli surfování bude váš browser nepoužitelný. Jedinou ochranou počítače býval jednou měsíčně aktualizovaný antivir, kterým jste "prohlédli" podezřelé soubory, a pocit bezpečí byl jistotou. Bohužel celá řada uživatelů sní tento sen i nadále. Vyzbrojeni kvalitním antivirem se vydávají na toulky internetem a diví se, proč je ten jejich "nadupaný počítač" tak pomalý a proč se jejich nová ADSL linka příliš neliší od starého dial-upu...
Udělali jsme v redakci malý pokus a "vystavili jsme na internet" počítač (s veřejnou IP adresou) bez firewallu. Za necelou hodinu se stal cílem více než desítky botů, pro které byl snadným soustem. I poněkud jednoduchý firewall ve Windows XP je řešením, které zabrání tomu nejhoršímu. Je důležité si uvědomit, že pokud ho přidáte na již napadený systém, jde o zbytečné plácnutí do vody. Řešením je v tomto případě pouze kompletní reinstalace a aplikace firewallu na čistý systém. Majitelé nechráněných systémů by si také měli uvědomit, že jejich PC není pouze "jejich věcí", ale potenciálním zdrojem nebezpečí (spam, DOS, phishing), které ohrožuje každého z nás.


Dokumenty ke stažení