Menu

Na multimédia je Nero

CHIP DVD - ELEKTRONICKÁ PŘÍLOHA CHIPU  

Na multimédia je Nero

Jestliže bychom měli označit nějaký program za ideálního pomocníka pro zpracování multimédií v domácnosti, bylo by to určitě nové Nero 7. Proto jsme se rozhodli věnovat mu více prostoru a s výrobcem jsme se dohodli i na speciální demoverzi. Dalšími atraktivními programy jsou AVG Anti-Virus 7.1 PLUS Firewall ve verzi pro Chip, vývojové prostředí Microsoft Visual Basic Express Edition a multimediální naučný a výukový titul DVD Cesty lesem. Vše v plných verzích.
Text: Ing. Martin Kučera - vedoucí Chip DVD

Možná by se zdálo, že věnovat se hlouběji vypalovacímu programu Nero je nošením dříví do lesa. Kdo však měl možnost vidět plně nainstalovanou novou verzi programu, toho určitě překvapily nové nástroje a funkce a dá nám za pravdu, že Nero si pozornost zaslouží. Celý balík totiž nyní obsahuje přes osmnáct modulů, které jsou určeny ke zpracování domácích fotografií, zvuku a videa a které by bez hlubšího poznání mohly zapadnout v zapomnění. To by byla škoda, protože se jedná o zdařilé nástroje, které bez problémů nahradí jiné komerční aplikace.
Kromě jiného nové Nero přináší také přepracované nástroje pro zálohování dat a celých diskových oddílů. Novinkou je prostředí Nero Home pro využití počítače jako domácího multimediálního centra. Nero Scout je multimediální databáze, která automaticky zaindexuje všechny obrázky, zvuky a videa na počítači a nabídne je všem aplikacím pod nově zavedeným virtuálním pevným diskem.

Chip speciál Nero 7

Novinek v Neru 7 je zkrátka mnoho a všechny je popsat není v možnostech klasického časopisu Chip. Proto se naše vydavatelství rozhodlo vydat Chip speciál Nero 7, ve kterém na osmdesáti stránkách všechny důležité funkce a vlastnosti najdete. Na trhu by se tento speciál měl objevit koncem února. Lze jej také objednat na dobírku, a to na našich stránkách www.vogelburda.cz.

Nečitelný disk CD/DVD? 40

O tom, že většina multimediálních dat a záloh končí na CD a DVD, asi není třeba diskutovat. Vypalování má však i své stinné stránky. Tou nejcitlivější je nečitelnost vypálených a poškozených médií. Naštěstí již existuje řada specializovaných nástrojů, které dokáží disky analyzovat a data, nebo alespoň jejich část přečíst a zrekonstruovat na pevný disk. Do testu, který najdete v rubrice Téma měsíce, jsme nakonec zařadili sedm nejvýkonnějších nástrojů, které se nám v redakci osvědčily. Vítězem se stal program IsoBuster, který vadný disk nejprve načte na pevný disk včetně částečně opravených chybných úseků a teprve potom se věnuje extrakci dat. Výrazně se tím šetří zařízení čtecí mechaniky.

Vypalte si digitální televizi 46

Olympijské hry a spuštění nového sportovního kanálu ve volně dostupné pozemní digitální televizní síti zahýbalo prodejem set-up boxů, tedy digitálně-analogových převodníků, které umožňují příjem nového vysílání i u starších televizí. Kdo však šel na nákup s rozmyslem, možná si spíše pořídil interní kartu DVB-T do počítače, nebo ještě lépe elegantní USB model TV přijímače. Takové zařízení lze totiž v podstatě "zastrčit" do jakéhokoliv PC nebo notebooku a sledovat tak kvalitní televizní vysílání třeba na cestách nebo na chalupě. Digitální vysílání probíhá již ve formátu MPEG-2 a jen s malými úpravami ho lze přímo vypálit třeba v Neru na disky DVD Video pro stolní přehrávače. Kdo má více času, ten může upravit i začátek a konec filmu nebo i vystříhat reklamní bloky. Chip DVD přináší rozsáhlý návod, včetně potřebných freewarových nástrojů, v rubrice Téma měsíce.

Zavedení XP z USB 120

Svůj operační systém s sebou můžete nosit po kapsách. Pomocí bezplatných nástrojů zkopírujete Windows XP do USB paměti a vybavíte je šikovnými záchrannými funkcemi.
Windows XP nelze bootovat z USB paměti, tvrdí Microsoft. My říkáme: Díky našim trikům se to přece jen podaří. Předpokladem je, že základní deska a BIOS mohou spravovat bootovatelná USB média. Většina moderních základních desek to dokáže, u starších modelů často pomůže aktualizace BIOS. Podle níže uvedených postupů si zhotovíte zeštíhlenou verzi Windows, včetně oprav a service packů. Pak k ní připojíte všechny potřebné záchranné nástroje a všechno to zkopírujete do USB paměti. Všechny nejdůležitější nástroje najdete na Chip DVD v rubrice Testy a návody.

Google Pack 126

Když přijde společnost Google s nějakou novinkou, jedná se většinou o převratnou službu či aplikaci, která mezi uživateli vyvolá vlnu pozitivních emocí. Týká se to i nedávno představeného balíčku programů Google Pack. Je to soubor programů, který obsahuje jednak software přímo od Googlu (Google Toolbar for Internet Explorer, Google Desktop, Picasa, Google Talk, Google Earth a Google Pack Screen Saver), jednak programy od dalších dodavatelů (Mozilla Firefox, Norton AntiVirus 2005 Special Edition, Adobe Reader 7, Real Player, Trillian a Ad-Aware SE Personal). Při instalaci je sice možné z nabídky programů vybírat, ovšem je nutné všechno instalovat po internetu. Na DVD jsme zařadili jak startovací instalátor Google Pack, tak i samotné instalace googlovských programů, protože si uvědomujeme, že stahování většího objemu dat může ještě činit potíže. Z instalací, které doporučujeme nainstalovat z internetu, je to především půlroční verze Norton AntiVirus.

Nenápadní pomocníci 88

Novým trendem v oblasti softwaru jsou postranní lišty (sidebary), které umožňují rychlý přístup k mnoha systémovým a internetovým funkcím. Od doby, kdy Microsoft představil postranní lištu pro Windows Vista, řádí v této oblasti programů "horečka postranních lišt". Některé nástroje umí už nyní to, co Microsoft slibuje pro nová Windows, a přitom nestojí ani korunu. Najdete je v rubrice Testy a návody. Firmy jako Google a Idea2 vyvinuly postranní lišty pro pracovní plochu, které ukazují, kudy se cesta sidebarů zřejmě teprve bude ubírat.

Gibo SMS 112

Odesílat krátké textové zprávy přímo z mobilního telefonu za velmi nízkou cenu, nebo dokonce zdarma je velmi lákavé. Jedním z fíglů, jak to udělat, je použít vyspělý telefon nebo PDA připojený k internetu a využít bezplatné internetové SMS brány mobilních operátorů. Jednou z opravdu fungujících aplikací, které tento postup umožňují, je aplikace Gibo SMS. Program je napsán v jazyce Java a pro připojení k internetu využívá technologie GPRS. Najdete ho v rubrice Servis.

MSIE 7, Opera 9
FireFox udržuje dostihy internetových prohlížečů ve značně vysokém tempu. Microsoft proto ustoupil ze svého prohlášení, že nový Internet Explorer 7 vypustí až s novými Windows Vista po letních prázdninách, a proto uvolnění verze pro stávající Windows lze očekávat zhruba do tří měsíců. Podobný finiš je i v konkurenční stáji programu Opera, která dokončuje devátou verzi svého browseru. Na DVD v rubrice Servis najdete beta verze Internet Explorer 7.0 beta2 a Opera 9 Tech. Preview 2. Jak daleko jsou tyto verze od finální podoby, to zatím není známo. V této rubrice najdete i nový poštovní klientský program Thunderbird 5 CZ a nejnovější prohlížeč Firefox 1.5.1 CZ.

America's Army

America's Army je multiplayerová simulace výcviku a bojů vojáků. Jde o společný projekt US Army a Ministerstva národní obrany USA. Původně tato volně dostupná hra vznikla za účelem propagace armády a zvýšení počtů uchazečů o práci v armádě a od roku 2002 získala miliony příznivců po celém světě, bez ohledu na to, zda se jedná o nováčky, nebo veterány, anebo nevojáky. Na DVD v rubrice Zábava najdete kompletní instalační data, která díky rozsáhlosti hry zabírají už téměř jeden gigabajt.

Slevy Stahuj.cz

Ve spolupráci s on-line obchodem Shop. Stahuj.cz přinášíme pravidelně exkluzivní slevy na vybraný software a v nabídce Shop. Stahuj.cz celoplošnou 5% slevu na libovolný software. Tentokrát je to například InterVideo DVD Copy 4 Platinum, který umožňuje v několika krocích zálohovat a archivovat DVD. Stačí vybrat zdroj dat, cílový nosič a výstupní formát. Dalšími zlevněnými programy jsou Pohoda 2006 Komplet, Kubik SMS DreamCom a DVD Data Rescue. Posledně jmenovaný program je určen pro záchranu dat z poškozených disků CD/DVD.

Firepower 2000 II

DVD obsahuje videočást připravenou ve standardu DVD Video a spustitelnou na stolních DVD přehrávačích nebo na počítačích, jež mají DVD mechaniku a softwarový DVD přehrávač. Tentokrát na DVD najdete druhý díl dokumentárního filmu Firepower 2000 s tématem týkajícím se digitálního vzdušného souboje. Film předkládá to nejlepší v designu a výkonnosti stíhaček americké, ruské a evropské provenience a zabývá se budoucností center vojenských oddílů AWACS, zdokonalených střel a vyšší manévrovatelností strojů.

Co nás čeká příště

Na konci března vyjde Chip DVD, na kterém najdete plné verze telefonního manažeru a editoru obrázků pro digitální fotoaparáty. Připraveny máme tři velké hry a českou linuxovou distribuci. Pravděpodobně přineseme i novou verzi komplexního bezpečnostního řešení TrustPort Phoenix Rebel. Kdo si jej s Chipem již vyzkoušel na podzim ve speciální tříměsíční verzi, může se těšit na jednoroční licenci. Pro DVD přehrávače přineseme atraktivní film o formulích F1. Zkrátka máte se nač těšit.

AVG PLUS FIREWALL 7.1 - PLNÁ VERZE ANTIVIRU PRO CHIP

Chip již čtvrtým rokem přináší speciální trialovou verzi antivirového programu AVG, která obsahuje tytéž funkce jako prodávaná verze komerční. Tato edice obsahuje časové omezení, které je potřeba každý měsíc obnovovat pomocí speciální prodlužovací utility - uživatelé ji vždy najdou na Chip DVD. Pravidelní čtenáři Chipu tak získávají plnou verzi programu, přičemž se musí starat pouze o pravidelný antivirový update a o měsíční prodloužení funkcí.
Tentokrát nabízíme významný upgrade, který přináší zcela nové vlastnosti: od tohoto čísla bude Chip DVD podporovat verzi AVG Anti-Virus PLUS Firewall 7.1. Srovnáváme tedy krok s verzí komerčně prodávanou, která je na trhu za 1400 Kč. Čtenáři získávají zdarma další významný prvek pro zvýšení bezpečnosti počítačů.
Tímto krokem ovšem opouštíme podporu starší verze, což znamená, že stávající uživatelé AVG Chip Edition musí přeinstalovat celý program: prodlužovací utility totiž nebudou kompatibilní s předešlou verzí bez firewallu. Při instalaci lze firewall vypnout, podobně to lze udělat i v programu již nainstalovaném.
Na Chip DVD jsou připraveny i rozsáhlé manuály ve formátu PDF určené pro nastavení a používání antiviru a firewallu.
AVG PLUS Firewall je ideální produkt pro ochranu vašeho domácího PC nebo pracovní stanice před vnějšími hrozbami, jež nejčastěji útočí prostřednictvím internetu, i před neoprávněným přístupem ze strany ostatních uživatelů sítě. Program pracuje na pozadí, čímž zajistí nepřetržitou ochranu vašeho počítače. Všechny operace se soubory a s poštou probíhají zcela automaticky, takže můžete pracovat bez obav. Aplikace je velmi rychlá a nenáročná na zdroje. Více se o programu AVG PLUS Firewall 7.1 dozvíte na straně 92.

NERO 7 PREMIUM - SPECIÁLNÍ DEMOVERZE PRO CHIP

Původně vypalovací program se rozrostl do komplexního balíku pro zpracování multimédií na domácím počítači. Obsahuje jak nástroje pro úpravu audia, tak i vyspělé nástroje pro editaci videa. Nero zvládne ripování DVD a obsahuje vlastní kodek Nero Digital, kompatibilní s technologií MPEG-4. Samozřejmostí je propojení jednotlivých modulů pro vyspělé vypalování hudebních a video CD/DVD.
Pro časopis Chip jsme s výrobcem domluvili speciální, 30denní demoverzi Nero 7, kterou je možné instalovat až do července 2007. Neobsahuje tedy omezení demoverze klasické, kterou je možné instalovat pouze v aktuálním kalendářním měsíci. Pokud jste tedy ještě váhali, zda se do instalace pustit, můžete to nyní bez obav zkusit. A dokonce i několikrát. Instalační data demoverze jsou totožná s verzí plnou a nainstalované programy neobsahují žádná funkční omezení. Pokud se tedy v budoucnu rozhodnete zakoupit plnou verzi, stačí pouze vyměnit licenční čísla, a z demoverze se stane verze plná. Verzi umístěnou na Chip DVD (7.0.1.4b) lze samozřejmě plně updatovat. V tištěném Chipu najdete několik zajímavých článků, které se týkají vypalování: Nové Nero: nové triky - strana 32.
Nejlepší tipy pro vypalování DVD - strana 36.
Nečitelný DVD disk? Minulost! -strana 40.
Vypalte si digitální televizi -strana 46.
Objednávky programu Nero 7 Premium za zvýhodněných podmínek (1895 Kč vč. DPH) přijímá distribuční oddělení časopisu Chip na e-mailové adrese nero@chip.cz nebo na telefonu 225 018 942. Více informací najdete na stránkách www.chip.cz/nero.

VISUAL BASIC 2005 EXPRESS EDITION - VÝVOJOVÉ PROSTŘEDÍ ZDARMA

Microsoft Visual Basic 2005 Express Edition je vývojářský nástroj pro tvorbu aplikací určených pro prostředí Windows a založených na technologii . NET 2.0. Obsahuje perfektní programátorský editor s podporu pro kontrolu syntaxe a pro inteligentní nápovědu. Vizuální prostředí umožňuje tvořit aplikace pouhým přetahováním myší a celý projekt přímo v tomto prostředí nasazovat. Produkt s novým prostředím ocení všichni, kteří programují ve starších verzích Visual Basicu.
Na Chip DVD najdete kompletní data instalace Visual Basic 2005 Express Edition, tak jak je distribuuje Microsoft.
S uvedením nové verze nástrojů Visual Studio 2005 se výrazně rozšiřuje portfolio firmy Microsoft pro vývojáře. Poprvé jsou také zcela zdarma dostupné speciální edice vývojářských produktů této firmy. Nová řada nazvaná "Express" je speciálně navržena pro začátečníky a amatéry a také pro ty, pro něž je programování koníčkem. Určena je pro všechny, kteří se chtějí naučit programovat ve Windows nebo tvořit interaktivní webové aplikace.
Vývojovou řadu doplňuje základní relační databázový SQL Server 2005 Express Edition, který je součástí instalace. Je vhodný jak pro lokální řešení, tak i pro nasazení databáze na internet.
Řada Expres Edition se skládá z následujících produktů, z nich každý je zaměřen na specifickou skupinu uživatelů: jde o produkty Visual Basic 2005 Express Edition, Visual C# 2005 Express Edition a Visual J# 2005 Express Edition.
Všechny budou postupně umístěny na Chip DVD.

DVD CESTY LESEM - ZÁBAVNĚ-NAUČNÝ MULTIMEDIÁLNÍ TITUL V PLNÉ VERZI

Naši republiku si bez krásných lesů lze jen stěží představit. Lesy patří k pohraničním horám stejně jako k vnitrozemním pahorkatinám či nížinám. Díky spolupráci s firmami Lesy ČR a Simopt vám dnes můžeme nabídnout příjemný multimediální průvodce lesem a mnoha jeho podobami. Jde o zcela nový titul, který nemá svým pojetím a rozsahem obdoby.
Na Chip DVD najdete kompletní datovou část tohoto titulu (včetně dvou filmů), který se prodává za 195 Kč. Verze pro Chip pouze neobsahuje filmy ve vysokém rozlišení pro DVD přehrávače.
Hlavní menu titulu nabízí sedm sekcí (např. Les jako společenství organismů, Člověk a les, Les v krajině, Hospodaření v lese), které doplňuje ještě devět sekcí "menších" (např. Galerie lesnických osobností, Fotogalerie, Náměty na pozorování, Lesní lékárnička, Co se v lese nesmí, Keltský stromový kalendář, Využití dřeva).
V jednotlivých sekcích se obvykle objeví nabídka volby témat a potom se už zobrazí text popisující vybrané téma nebo popis příslušného objektu (zvíře, rostliny apod.). Pokud texty obsahují méně obvyklé pojmy, lze dvojitým kliknutím na příslušné slovo zobrazit jeho vysvětlení. Texty doplňuje mnoho fotografií, které lze zobrazit i ve větším rozměru.


Dokumenty ke stažení