Menu

Nejlepší tipy pro vypalování DVD

Nejlepší tipy pro vypalování DVD

Praxe v Neru 7  - Zkopírovat DVD Video - v nejvyšší kvalitě bez kompromisů. Udělat dokonalou kopii, která bude funkční na každém přehrávači, není nejjednodušší. Ukážeme vám náš postup.
Text: Christian Grugel

Samozřejmě - zkopírovat DVD není nic obtížného. Zkopírovat DVD Video pomocí programů DVD Shrink nebo Nero Recode je velice jednoduché. Bohužel u kopírovacích programů tohoto typu vždy přijdete o část kvality. Ukážeme vám cestu, jak vytvořit kopii bez ztráty kvality. Přitom nebudete potřebovat drahý DVD-9, ale vystačíte s běžným DVD, který seženete za necelých 10 Kč. Musíte se však připravit na to, že úvodní i závěrečné titulky půjdou pryč, stejně jako cizojazyčné zvukové stopy a bonusy. Bude-li to stále málo, ušetříte stovky MB komprimací menu. Náš postup ale nebude fungovat s každým DVD; pokud je film delší než 100 minut, narazíte na problémy.
Jako základ použijete DVD nástroj pro profesionální authoring, tedy nástroj, který používají i filmaři v Hollywoodu. Dále přidáte programy, které nabízejí nejlepší komfort v oblasti vypalování. Nakonec to nejlepší: všechny použité programy jsou freeware, takže vás nebudou stát ani korunu. Je pravda, že použití oddělených programů není vždy nejjednodušší, ale nemějte obavy. Krok za krokem vás provedeme vytvářením DVD, dokud nebudete mít dokonalý výsledek.
Při vytváření "osekaného" DVD nezůstane kámen na kameni. V následujícím kroku vám ukážeme, jak znovu sestavíte DVD Video. Jelikož staré menu, ve kterém jsou odkazy na bonusy, už nebude platné, bude nutné vytvořit nové menu. Prakticky převezmete velení a vytvoříte si DVD podle svých představ. Zkrátka se ponoříte až do samé struktury disku.
V posledním kroku vám ukážeme, jak pomocí profesionálních nástrojů vypálit DVD disk, který splňuje všechny standardy a jejž přečte každý DVD přehrávač.

Ořezávání DVD

Pomocí chytrých nástrojů odstraníte vše, co na disku nechcete. Na originálních DVD bývá mnoho bezvýznamných informací. Nudné titulky, nechtěné ukázky na jiné filmy, datově náročná menu, bonusy, režisérské verze a mnoho dalšího. Pokud odstraníte vše nepotřebné, vejde se na DVD-5 v plné kvalitě i 100minutový film.

1) Jak film či seriál zkopírovat bez ztráty kvality

Nástroj: VobBlanker
Potřebujete DVD Video efektivně zbavit bonusů a ušetřit tak na disku místo? Použijte k tomu nástroj VobBlanker. Tento program dělá čest svému jménu: místo ve VOB souborech nahrazuje statickým obrázkem, který výrazně šetří místo.
Odstranění titulků: Spusťte soubor VobBlanker.exe. Vpravo nahoře klikněte na Browse a otevřete soubor VIDEO_TS. IFO na originálním DVD. Na řádku Output folder zadejte cestu, kam chcete výsledek uložit. Aby se film vešel na DVD-5, nesmí jeho velikost překročit 4477 MB. Informaci o tom, jak velký je originál a jak velká je ořezaná verze, naleznete úplně vpravo nahoře v rámečku Size.
Klikněte na Skip All a nakonec označte hlavní film. Poznáte ho tak, že jeho velikost je výrazně větší než velikost ostatních stop. Nyní již můžete kliknout na PROCESS!!. VobBlanker odstraní touto jednoduchou operací všechny bonusy a zanechá jen hlavní film a menu.
Rozstříhání seriálu: Pokud máte na DVD-9 seriál, řekněme 4 díly, je nejjednodušší cesta vypálit DVD-5 tak, aby na každém DVD byly 2 díly. V tomto případě stačí přeskočit ty dva díly, které na DVD nechcete, a VobBlanker ponechá jen ty díly, které jste vybrali.
Úvodní a závěrečné titulky: Pryč s nimi.
Nestačí odstranit pouze bonusy. Program VobBlanker jde ještě dále. Dokáže odstřihnout úvodní a závěrečné titulky filmu. V okně TitleSet dvojitým kliknutím otevřete "hlavní film". Zvolte PGC (Program Chain), a otevře se Cell List. Pomocí funkce Preview najděte počáteční a konečné titulky. K deaktivování titulků klikněte na tlačítko Blank.
Kliknutím na Apply se uloží změny.

2) Odstranění cizích jazyků

Nástroj: VobBlanker
Je váš DVD i po odstranění bonusů příliš velký? Další místo získáte, pokud odstraníte nepotřebnou jazykovou mutaci. Opět spusťte program VobBlanker a podívejte se, kolik místa můžete ušetřit. V tabulce TitleSet ve sloupci #Aud vidíte počet připojených zvukových stop. To platí jak pro filmy, tak pro seriály.
Označte stopu, eventuálně stopy, klikněte pravým tlačítkem myši a zvolte položku Streams Attrib. Otevře se nové okno, ve kterém se zobrazí všechny stopy, informace o kodeku, jazyk a samozřejmě velikost. Odškrtněte ty, které na DVD nechcete. Poté opět můžete kliknout na PROCESS!! a DVD uložit.

3) Více filmů na jednom DVD

Nástroj: DVDAuthorGUI
Chcete z trailerů udělat výběrový DVD nebo máte více dílů televizního seriálu ve formátu DivX? Aby takto vytvořený DVD přečetl i běžný DVD přehrávač, bude nutné provést konverzi programem DivXtoDVD. Materiál bude nutné nachystat do mnoha malých VOB souborů.
Spusťte program DVDAuthorGUI a importujte všechny VOB soubory. To provedete pomocí tlačítka Add title. Nezapomeňte zachovat správné pořadí souborů. Nakonec klikněte na ikonu Author DVD a zvolte cílovou složku. Poté DVDAuthorGUI vytvoří VOB soubory plně kompatibilní s DVD Video. Video pak lze i zrychleně přetáčet a je možné přeskakovat mimo kapitoly. Při importu nesmíte zapomenout, že se nahrává nejen video, ale také audio. To znamená, že audiostopu již musíte mít kompletně hotovou.

4) DVD menu: Tak dobré, tak malé

Nástroj: MenuShrink
Animovaná menu jsou sice krásná a udělají dojem, vy však potřebujete ryze praktické menu, které splní účel a zároveň zabere velice málo místa.
Nástroj MenuShrink dokáže také vytvořit úhledné menu, které může ušetřit i několik GB. Už jen záměna pohyblivého pozadí za statický obrázek znamená značnou úsporu.
Spusťte menushrink.exe a otevřete složku VIDEO_TS přetažením do okna programu. Software ukáže počet nalezených stop, jméno disku a velikost menu. Film, který jste zkoušeli, měl velikost menu 2649 MB. Pomocí tlačítka Keep Audio se můžete rozhodnout, zda si přejete na pozadí zanechat hudbu, nebo zda ji chcete odstranit. Radikální ořez způsobil, že výsledné menu mělo méně než 20 MB! Ušetřili jste tak více než 2,5 GB. Jednotlivé detaily nastavíte po kliknutí na tlačítko Advenced options. Z položky Video Title Set Menu Section si vyberte požadované menu. Klikněte na Preview select a zvolte PROCESS!!. Nyní dojde k vytvoření nového menu. Výhodou je, že si můžete zvolit, který statický obrázek bude na pozadí místo datově náročné animace.

Úprava DVD

5) Přidávání menu k hotovému filmu

Nástroje: PgcEdit, VobBlanker
Zatím jste z DVD Video zkopírovali hlavní film. Ale nyní chcete přidat na kopii menu.
Náš trik: Vezměte DVD strukturu originálního disku a přidejte ji na kopii.
PgcEdit a VobBlanker vyřídí tuto záležitost zcela automaticky za předpokladu, že originální DVD není zabezpečen. Originál uložte nejdříve jako kopii do zvláštního adresáře na pevném disku.
Přidání originálního menu: Nejprve spusťte program PgcEdit a odstraňte všechny bonusy, které jsou na originálním DVD, neboť originální menu by na DVD-5 mělo neplatné odkazy na ty části, které na novém DVD nejsou.
V programu zvolte File | Open DVD a nechejte udělat analýzu DVD struktury. Identifikujte odkazy označené jako PGC listy hlavního okna filmu, tedy velikostně největší záznamy. V našem případě se jedná o VTST 1. Na liště zvolte Utilities a Blank out all Title PGCs in DVD.
PGC tituly smažte všechny, kromě hlavního filmu. Smazání se provádí kliknutím na OK. Jen u hlavního filmu, tedy u VTST 1, zvolte Cancel. Nástroj, který označí příslušnou stopu v PGC listech, také zároveň ukazuje, na kterém místě se PgcEdit právě nachází. Nyní jsou bonusy pryč.
Identifikace zvukové stopy: dvojitým kliknutím nad hlavním filmem otevřete PGC editor. Klikněte na tlačítko Current domain stream attributes. Zde se zobrazí jednotlivé stopy a jejich jazyk. Například v češtině nebudete chtít čínskou stopu, která má označení Audio 2 a je ve formátu AC3. Změny provedené v menu File uložte příkazem Save DVD a PgcEdit zavřete. Poznamenejte si informace o zvukové stopě, neboť některé DVD kopírky, třeba i DVD Shrink, jednotlivé streamy během kopírování znovu zpřehází. Snadno se tak může stát, že pod čínským odkazem na stopu se bude nacházet stopa česká. Většinou to nastává v okamžiku, kdy odstraníte všechny ostatní jazykové stopy, ale menu se nepřizpůsobí. V dalším kroku vám tedy ukážeme, jak se zbavit chyb.
Originál vsazený do kopie: Pomocí programu VobBlanker otevřete originální DVD jako v kroku 1), označte hlavní film a klikněte na tlačítko Process. Pozor, nepleťte si ho s tlačítkem PROCESS!!. Aby nyní film na kopii používal novou strukturu, označte správně PGC, v tomto případě 01 Entry, a klikněte na Replace. Otevře se "data browser", ve kterém se zobrazí seznam vašeho DVD, a označte VTS_01_0. IFO. Nakonec klikněte na tlačítko PROCESS!!. Nyní VobBlank importuje hlavní film z originálního DVD na kopii.
Svůj výsledek si můžete otestovat v softwarovém přehrávači. Pokud zvuková stopa neodpovídá, otevřete v programu PgcEdit svůj DVD. Klikněte na Audio Streams (případně na Sub-picture VOB's Decoding Stremas) a upravte ID na hodnotu, kterou jste si poznamenali.

6) Odstranění loga a zbytečností

Nástroje: PgcEdit, Jump2Pgc
Sice chcete zkopírovat DVD s celým menu, ale nechcete, aby se vás originální DVD stále vyptával na to, který jazyk požadujete pro zvuk a který pro titulky. Další filmové ukázky, protipirátské spoty nebo logo Dolby také nejsou na vašem DVD žádané.
Pro odstranění nevyžádaných částí videa opět použijte VobBlanker. Otevřete IFO soubor, opět se zobrazí seznam souborů, které se nachází na DVD. Vyberte soubor, klikněte na Prev/Cut. Zobrazí se náhled souboru a podle toho vyberte, zda se jedná o hlavní film, nebo o nepotřebná data. Všechny nepotřebné soubory odstraňte kliknutím na Blank.

Vypálení DVD

7) Nakonfigurování DVD a vypálení

Kritické místo na dvouvrstvém DVD-9 je tam, kde dochází k přechodu z jedné vrstvy na druhou. Při nevhodném uspořádání může ve filmu docházet k trhání. Vždy je lepší zjistit, kde je místo zlomu, a předejít tak možným problémům.
Nainstalujte program DVD Decrypter a "rozpakujte" program ImgTool Classic. Otevřete svůj DVD projekt v programu PgcEdit a klikněte na File | Burn DVD / Create ISO. Pokud vypalujete DVD v programu PgcEdit poprvé, musíte zadat písmeno DVD vypalovačky. V okně Burn DVD zvolte Output ISO a pojmenujte výsledný disk. Vše potvrďte kliknutím na OK.
Nyní se otevře okno Burn Dual Layer DVD: Select Layer Break. Zde se určí, na kterém místě DVD má být přechod mezi vrstvami. Jednotlivá místa jsou barevně odlišena, příznivé místo je označeno zeleně. Zde vždy začíná nový PGC, takže při přehrávání zůstane přechod mezi vrstvami nepozorovatelný. Jako další v úvahu přicházejí modrá místa. Modrá místa označují místa přechodu na originálním DVD, žlutá místa znamenají začátek nového VOB souboru, a lze je tedy použít.
Díky funkci Preview můžete kdykoliv vidět náhled hotové buňky nebo PGC. Pokud nechcete převzít existující zlom na dvouvrstvém DVD, zaškrtněte volbu Seamless cell. Nakonec klikněte na OK. PgcEdit vytvoří dočasný ISO soubor, který se pomocí programů DVD Decrypter a ImgTool automaticky vypálí.
Hotovo! Nyní si můžete svůj film vychutnat.

JAKÝKOLIV DATOVÝ FORMÁT KOMFORTNĚ NA DVD

DivXtoDVD konvertuje video na DVD -přesněji na VOB soubory. Jedná se o jednoduchý postup, jak například televizní vysílání rychle převést na DVD. Bezplatná verze 0.5.2.99 podporuje všechny moderní komprimační algoritmy: DivX, XviD, Nero Digital, Quicktime, WMV, MPEG1 i 2, ale třeba také H.264 a mnoho dalších. Jak to funguje? Po startu programu otevřete videosoubor, například MPEG2 v DivX. Jeho název bude zadán v prvním řádku. V logu akcí budou zobrazeny všechny informace o filmu. V závislosti na náročnosti filmu bude překódování trvat od několika minut až do několika hodin. Na výkonném počítači může být převod dokončen i za 1/3 času filmu. V případě náročného a dlouhého filmu doporučujeme nechat běžet převod přes noc.

POHLED DO ZÁKULISÍ

JAK SE STAVÍ DVD

Základem celého DVD je Video Manager. Je to část menu, která se spouští po vložení DVD do přehrávače. Je to správce celého DVD disku. Celý disk je rozdělen na Titles (TT) a na Part of Titles (PTT). PTT jsou součástí VTS, kde jsou informace o obrazové a zvukové stopě. Ty se volí v menu.
Zřetězená rovina: Videodata jsou zřetězena v Program Chains (PGS). PGC jsou rozděleny na programy (PG). Při pohybu v menu vidíte tyto jednotlivé části nejčastěji jako kapitoly. Programy se skládají z buněk.
Fyzická vrstva: Na DVD jsou data uložena jako skupiny obrázků (GOP), které demultiplexer přehrávače mění na videostream, tedy na film. Navigační paket (NV_PCK) obsahuje mimo jiné i Button Commands, kde jsou uloženy značky pro skákání do filmu pomocí menu. Interleaved Video Units (ILVU) je nutné pro správné fungování více jazyků. Všechny ILVU informace jsou uloženy ve VOB.


Dokumenty ke stažení