Menu

První pohled - hardware

První pohled

WESTERN DIGITAL RAPTORX

Dravec s pěkným oknem

TYP PRODUKTU atraktivní pevný disk
VÝROBCE Western Digital
KAPACITA 150 GB
ROZHRANÍ SATA II (150 MB/s) s NCQ
POČET PLOTEN 2
OTÁČKY 10 000 ot./min.
CACHE 16 MB
CENA S DPH 10 350 Kč

Jak jsme již v minulém čísle v rubrice Novinky avizovali, rozšířila se nabídka výkonných disků série Raptor o extravagantní model RaptorX. Jeho základní technické charakteristiky jsou stejné jako u dříve představené 150gigabajtové verze, navíc se však na disku nalézá z čirého polykarbonátu vyvedené okno přímo k plotnám disku.
RaptorX je totiž určen pro uživatele, kteří si potrpí také na design svého počítače. Ti mohou po zapnutí sestavy sledovat roztočení ploten a pohyb hlaviček při hledání sektorů. Hlavičky se sice přesunují plynule, ale kvůli milisekundovým vybavovacím dobám je oko opravdu nepostřehne. Hlava prostě někde zmizí a jinde se objeví. Pohled na pracující disk si tedy užijete jedině v klidovém stavu.
Disk jsme podrobili našim standardním testům. Očekávání se potvrdila a disk dosáhl průměrné rychlosti čtení 73 645 KB/s a zápisu 35 441 MB/s. Takové hodnoty přitom ještě nedávno nedovolovala ani dvojdisková RAID 0 pole.
Kromě výborných přístupových dob a mezi SATA disky nejvyšších otáček se disk může chlubit hned 16 MB vyrovnávací paměti a podporou NCQ. K úplné dokonalosti tedy disku chybí snad jen dvě věci - dvojnásobná přenosová rychlost sběrnice SATA II (300 MB/s), a pro vyšší efekt také podsvícení samotného disku. I tak měl výrobce s elektromagnetickým odstíněním a chlazením poloprůhledného harddisku nejspíš mnoho práce.
Miroslav Stoklasa

EPSON EMP-TWD1

Kinokrychle

TYP PRODUKTU integrované domácí kino
PROJEKČNÍ PRVEK 3x TFT displej 854 x 480 bodů
FORMÁT OBRAZU 16 : 9, 4 : 3 s převodem
SVĚTELNÝ VÝKON max. 1200 ANSI lm
VSTUPY kompozitní, S-Video
VÝSTUPY subwoofer, linkový, digitální koaxiální
PŘÍSLUŠENSTVÍ dálkový ovladač, bezdrátový přenašeč signálu
ROZMĚRY 340 x 310 x 200 mm
HMOTNOST 7 kg
CENA VČ. DPH 39 865 Kč
ZÁRUKA 36 měsíců

EMP-TWD1 firmy Epson je domácí kino integrované v jediném přístroji, postará se o všechno, co je s promítáním spojeno. Sdružuje v sobě totiž DVD přehrávač, videoprojektor a stereoreproduktory.
Na přední, k uživateli orientované straně se nachází zásuvka DVD mechaniky, na hranách pak stereoreproduktory. Protější strana (orientovaná k plátnu) nese kromě zabudovaného objektivu ještě vypínač a kryt pro připojení konektorů. Těch bohužel mnoho není, zařízení je koncipováno jako kompletní řešení a pro spolupráci s okolím příliš dobře vybaveno není. Zaujal nás hlavně přiložený rádiový přenašeč televizního signálu.
Přístroj přehraje DVD filmy, hudbu MP3 a JPG obrázky, avšak s DivX filmy si bohužel neporadí. To je asi největší jeho nevýhoda a důvod, proč k němu připojovat externí zdroje signálu. Citelně mu také chybí VGA vstup pro připojení PC, obsahuje jen videovstupy použitelné pro herní konzole.
Zvuk odpovídá možnostem integrovaných reproduktorků. Je tedy použitelný, byť hi-fikvality podle očekávání nedosáhne. Naštěstí lze pomocí digitálnýho výstupu připojit 5.1 reprosoustavu.
Jestliže hledáte "stylové" domácí kino, přístroj EMP-TWD1 je určen právě pro vás. Řešení sestavené ze samostatných komponent však za cenu menší elegance nabídne přece jen více.
Miroslav Stoklasa

LOGITECH WIRELESS MUSIC SYSTEM FOR PC

Nespoutaný zvuk

TYP PRODUKTU bezdrátová zvuková karta
ZVUKOVÉ VÝSTUPY 2x cinch, 3,5mm jack
PŘÍSLUŠENSTVÍ dálkový ovladač, kabely
DOSAH až 100 m
PODPOROVANÝ SOFTWARE Winamp 5+, iTunes, MediaPlayer 9
KONEKTORY DVI, D-Sub, Scart, S-Video, TV a FM anténa
VÝROBCE/POSKYTL Logitech CENA VČ. DPH 3 890 Kč

Firmou Logitech vyvinutý systém bezdrátového přenosu zvuku je jasnou reakcí na stále se rozvíjející obraz moderní multimediální domácnosti. Řeší totiž problém mobilních hudebních zdrojů a rozvodu zvuku po bytě. Díky němu není například problém poslouchat v obývacím pokoji nebo třeba v koupelně hudbu z domácího počítače umístěného v pracovně o dvě místnosti dál.
Zařízení funguje na principu bezdrátové zvukové karty, která se po zasunutí do USB portu počítače automaticky nainstaluje do systému jako další zařízení. Při "přehrávání" jakéhokoliv zvuku dochází k jeho přenosu do malé krabičky s anténkou, sloužící jako přijímač. Výrobce udává dosah až 100 metrů ve volném prostoru, v běžném bytě by tedy neměl být problém signál vést přes celý byt. Jediným omezením je nutnost zapojení přijímače do elektrické sítě. Přijímací krabička je vybavena ovládacími prvky pro posun skladeb a změnu hlasitosti. Zvukový výstup je pak veden na 3,5mm stereo jack konektor nebo dvojici cinch konektorů. Dodávané příslušenství obsahuje USB prodlužovaní kabel s kolébkou pro pohodlné připojení k počítači, dálkový ovladač a CD se softwarem. Pomocí dálkového ovladače či ovládacích prvků přímo na přijímači je možné ovládat i použitý přehrávací software - Winamp od verze 5, iTunes nebo MediaPlayer od verze 9. Pokud si chcete dopřát zvukové zážitky, ať už se po bytě pohybujete kdekoli, zkuste vyzkoušet bezdrátové řešení od firmy Logitech.
Jakub Larva


Dokumenty ke stažení