Menu

Blu-ray versus HD-DVD

Blu-ray versus HD-DVD

Optické mechaniky  - Jako jedna z prvních laboratoří na světě si testovací centrum Chipu vyzkoušelo předsériové prototypy mechanik pro oba nástupce DVD.

Vítejte v reálném světě. Pro nástupce DVD, až dosud obdivované jenom za plexisklem veletržních vitrín, udeřila hodina pravdy. V testovacím centru Chipu musela Blu-ray vypalovačka SH-B022A od Samsungu spolu s HD-DVD ROM jednotkou HR1100A firmy NEC předvést, jak jsou připraveny pro praktické nasazení. Obě představují tzv. předsériové modely, u nichž vývoj firmwaru pro ochranu proti kopírování a kompatibilitu s médii dosud není ukončen. Důležitá měření však lze provádět už nyní.

Rychlé a tiché: Nová technika přesvědčuje

Tak víme, že jednotka NEC označená symbolem „2x“ dosahuje při čtení HD-DVD přenosové rychlosti 8940 KB/s - čímž se velmi blíží předepsané hodnotě 9349 KB/s. Přístupová doba 298 ms sice leží hluboko pod specifikovanou mezí (500 ms), avšak v absolutní hodnotě je stále dosti vysoká. Jednotka je při 1,8 sonu příjemně tichá. Naše měření potvrdila i udávanou osminásobnou rychlost při čtení DVD.
Nová HD-DVD mechanika ovšem zatím neakceptuje zdaleka všechny datové nebo filmové DVD - zde se předsériový stav projevuje hodně markantně. Také nezvykle dlouhé rozbíhání jednotky má být do zahájení prodejů odstraněno.
Na rozdíl od spíše zdrženlivého nástupu firmy NEC to Samsung u své na duben ohlášené Blu-ray jednotky bere „od podlahy“: s elegantně tvarovaným pouzdrem, hotovým balením - a samozřejmě s již integrovanou vypalovací funkcí. Ta je sice u předsériového modelu omezena na záznamová média Bluray (DVD a CD mají teprve přibýt), ale vypalování už funguje bezvadně: na uložení tučných 22 300 MB potřebovala dvojnásobnou rychlostí pracující mechanika kolem 43 minut.
Pro srovnání: DVD vypalovačka s 16násobnou rychlostí vypaluje nejrychlejší 4,37GB média za dobrých 5 minut. Blu-ray tedy za současného stavu vývoje potřebuje na pětinásobný objem dat zhruba osminásobnou dobu.
Při přehrávání DVD si Samsung počíná podobně vybíravě jako NEC, avšak co do maximální čtecí rychlosti (12x) i přístupové doby (91 ms) je „Korejec“ o krok napřed.
Pokud jde o hlučnost, panuje naopak téměř shoda: také Blu-ray přístroj je s 1,9 sonu v podstatě stejně tichý. S cenou se zatím pochlubila jenom firma NEC: cca 400 eur.

Evergreen: Spor o ochranu proti kopírování

O přídavné napětí ve sporu o standard se i nadále starají nevyjasněné právní úpravy ochrany proti kopírování. Jak zastánci HDDVD, tak i tábor Blu-ray sice sázejí na Advanced Access Content System (AACS), nicméně stále je otevřená například otázka, jak bude naloženo s právem na „Mandatory Managed Copy“, tedy na legální kopii videa například pro streamování v síti. Stejně tak není dosud jasné, zda budou opět existovat regionální kódy.

Závěr: Premiéra se vydařila

Technicky odvedly oba tábory dobrou práci. Nyní je už konečně zapotřebí vyjasnit formální otázky, pak může průlom v podobě modrého paprsku začít podle plánu, tedy už od března.

INFO

www.samsung.com
www.nec.com


Dokumenty ke stažení