Menu

Chip top10

Chip top10

Souhrnné hardwarové srovnávací testy  - Většina zařízení, která testujeme a která najdete i v našem žebříčku Chip top 10, slouží k práci. Ale nejen prací živ je člověk. Řada produktů možná vznikla za účelem zjednodušení práce, mnoho z nich se však používá i pro pobavení. První PC rozhodně nebyly určeny pro pobavení, dnes však už existují i speciální herní počítače. I další hardware se pak dá využít pro zábavu.
Text: Pavel Trousil

V minulém Chipu například vyšel test PDA zařízení kombinovaných s GPS (souhrnnou tabulku najdete nyní v Top 10). I když GPS přístroje slouží především ke zjištění souřadnic, k navigaci, ke sledování polohy aut a podobně, dá se s nimi užít i spousta zábavy. Možná už jste slyšeli o geocachingu.
Jak se píše na serveru www.geocaching.cz: "Geocaching je dobrodružství, hra pro všechny majitele GPS, spojující prostřednictvím internetu tisíce lidí po celém světě." Zjednodušeně řečeno - na webu najdete souřadnice, zadáte je do GPS přístroje a vydáte se hledat skrýš (anglicky "cache"), která se na daných souřadnicích nachází. S nalezením cíle vám pak pomůže právě GPS přístroj. Pracuje ostatně s přesností jen několika metrů.
Typů skrýší je několik (mikro, multi atd.). Tradiční skrýší je pak obvykle plastová schránka (viz obrázek) ukrytá pod kamenem, pod kořenem, pod listím a podobně (na první pohled tedy není většinou vidět), která obsahuje tužku a deník, do kterého se zapíšete. Skrývá případně i "poklad" - drobné hračky nebo sběratelské předměty (mince, pivní tácky nebo postavičky z "kindrvajec") na výměnu. Po zapsání schránku uložíte na původní místo a ta pak čeká na další návštěvu.
Na webu najdete kromě souřadnic i informace o tom, jak obtížné bude skrýš najít a v jakém terénu se nachází (někdy je potřeba lano nebo potápěčské brýle). Je tam i odkaz na webové mapy pro přibližné určení polohy, případně i popis místa, zprávy od těch, kteří už skrýš našli, fotografie a další informace.
V Čechách je takovýchto skrýší víc než tisíc a stále vznikají nové. Najdete je i v centrech větších měst (většinou v parcích apod.). Rozmístěny jsou však doslova po celém světě, včetně Antarktidy, Kamčatky nebo Súdánu (chybí snad jen severní Korea). Podívejte se na www.geocaching.com/map, což je celosvětová mapa s "geokeškami".
Možná si řeknete, že je to pěkný nesmysl, vydat se někam do lesa hledat plastovou krabici a pak se zapsat do notýsku v ní uschovaném. Je to ale podobné jako s jinými koníčky a aktivitami. Někdo rád staví města v počítačové hře či střílí spoluhráče, někdo sbírá kartičky s hokejisty, jiný zase pošťuchuje koule po stole. A pro někoho je zábavou a relaxací hon na geocache. Každý má prostě svou představu o trávení volného času.

Zatím za sebou moc "geokešek" nemám, ale jejich hledání bylo zábavné a většinou byly umístěny na zajímavých místech, s pěkným výhledem nebo okolím. Díky této hře se tedy můžete dostat i na místa, která byste jinak minuli. A pro ty, kteří rádi cestují, je to zajímavý cíl cest nebo tip na pěkný výlet.
Info: www.geocaching.cz nebo www.geocaching.com

PC sestavy

Nabídka "značek" počítačů i různých variant sestav je nepřeberná a neustále se mění, takže se do testu osobních počítačů ani nepouštíme. Místo toho vám nabízíme návrh několika sestav. Dvě jsou jakýmsi základem pro méně náročné nebo méně majetné zájemce o počítač, dvě už představují slušný počítač s dobrou, i když ne zcela maximální výbavou (chtěli jsme zachovat rozumnou cenu). Dvě sestavy jsou pro příznivce platformy Intel, dvě pro příznivce AMD.

MP3 přehrávače

Osobní přehrávače již v současné době zdaleka neslouží jen svému prvotnímu účelu, jímž byl poslech hudby, ale začínají se zaměřovat na mnohem pokročilejší funkce. V našem přehledu tedy najdete jak zařízení, která přehrávají video nebo fotografie, tak produkty, které jsou levnější a „pouze“ přehrávají hudbu.

Levné notebooky

Notebooky jsou v kurzu, o tom není pochyb. Nad stolními počítači patrně začnou zanedlouho převládat, někde se tak už dokonce stalo. Pokud i vy patříte k příznivcům přenosné výpočetní techniky, máme pro vás srovnání současné nabídky notebooků s cenou do 30 000 Kč s DPH.

Monitory LCD 17"

17" LCD monitory nyní patří k nejprodávanějším typům - a není divu. 15" monitory jsou oproti nim přece jen malé a poměr cena/výkon je u 17" modelů velmi dobrý. Ceny jsou velmi příznivé a nejlevnější modely zakoupíte už za 7000 Kč s daní.

LCD 19"

Nejen díky stále se snižujícím cenám a čím dál tím větší atraktivnosti LCD monitorů je jejich koupě den ode dne lákavější. Dva palce navíc jsou znát a 19" monitor nabízí mnohem větší zobrazovací plochu. Cena je však poněkud vyšší.

PDA s GPS

Jestliže máte nad hlavou volné nebe, nemusíte bloudit ani v případě, že se příliš nevyznáte v souhvězdích. Přístroje PDA, kapesní pomocníci pro organizaci úkolů, schůzek a korespondence, si totiž osvojily další funkci - navigaci.

Barevné laserové tiskárny

V tomto přehledu najdete levnější tiskárny, které ale musí současně i levně tisknout. To mělo při výběru kandidátů prioritu, i když jsme samozřejmě nezapomněli ani na tradiční ukazatele a hodnoticí kritéria, která znáte z dřívějších testů (rychlost, vybavení). Cílem našeho testu se stal barevný tisk v kanceláři, kde právě provozní náklady získávají svou váhu.

DVD/DivX přehrávače

Pokud uvažujete o pořízení DVD přehrávače, přemýšlejte i o DVD/DivX přehrávači. Pro přehrávání filmů v DivX formátu se speciální přehrávač hodí určitě lépe než počítačový monitor, o rušivě hučícím PC ani nemluvě.

Dostupné digitální videokamery

Komu nestačí statický obrázek ani video pořízené digitálním fotoaparátem, pro toho jsou tu videokamery, jak jinak než digitální. Rozměry jsou příznivé, cena taktéž. Navíc některé kamery zvládnout i pořizování fotografií.

Levné digitální fotoaparáty

V našem přehledu naleznete levné digitální fotoaparáty s rozlišením nejméně 3 megapixely a většinou alespoň s trojnásobným optickým zoomem. V tabulce najdete základní parametry. Podrobný test vyšel v Chipu 6/05.

Zrcadlovky

Kdo to s digitálním fotografováním myslí vážně, pro toho jsou vhodnější zrcadlovky s lepší optikou i technikou a s možnostmi vlastního nastavení. Přinášíme vám přehled zajímavých modelů s cenou do 30 000 Kč (pouze tělo).


Dokumenty ke staženíKomerční sdělení