Menu

Mailbox

Mailbox

Mám obstarožní desktop Compaq Evo 300 CMT s čipsetem Intel 845 s P4/1,7 GHz, s integrovanou síťovou kartou, kterou jsem natrvalo zakázal, protože mi velice brzdila start OS. Vybavil jsem PC jinou grafickou a zvukovou kartou, rozšířil jsem paměť, mám dvě nové mechaniky i další HDD a 19“ LCD (Fujitsu Siemens dle doporučení Chipu), a protože nejsem hráč, tak mi pro mé potřeby můj stroj celkem vyhovuje.
Můj nynější problém způsobila karta Hauppauge WinTV Nova-T pro DVB-T a přechod z vytáčeného internetu na ADSL 512/128 u Telecomu (bez pevné PC adresy).
Rok mi karta běžela obstojně, i když se mi někdy podařilo připojit na zkušební vysílání DVB-T až po delší manipulaci, což jsem přičítal špatným (nepodepsaným) ovladačům z roku 2004. Po přechodu na ADSL se mi sice snad jednou nebo dvakrát podařilo naladit TV (nevím jak a proč), ale teď je konec. Hledal jsem lepší ovladače, ale firma Hauppauge nové nevydala a byl jsem odkázán na ovladače TechnoTrend, což však problém nevyřešilo.
Počítač trvale blokuje připojení TV karty (údajně proto, že síť nepřiřadila tomuto počítači síťovou adresu). Existuje nějaké schůdné řešení pro užití dvou síťových adaptérů na jednom PC?
Karel Blahuta

Tady je opravdu každá rada drahá, bez metody pokus-omyl-reset se pravděpodobně náprava podobné chyby neobejde. Tuto kartu jsme měli loni v testu, ale je to přece jen již dlouhá doba, takže si vzpomínám na jen velmi málo podrobností z jejího provozu. Jestli si dobře pamatuji, její „síťové rozhraní“ není pro příjem vlastní televize kritické, ale slouží jako služba navíc pro příjem dat ze satelitu (dříve občas využívané jednosměrné připojení k internetu kombinované s modemem). Proto myslím jeho nefunkčnosti nemusíte věnovat velkou pozornost - bez zaplacení příslušné služby se nejspíš ani nic nepřipojí.
Zkuste níže uvedenou adresu, kde výrobce slibuje drivery certifikované i pro Windows XP MediaCenter, tedy dostatečně aktuální. Kompletní odinstalace stávajících ovladačů z PC a nová instalace by mohly problém vyřešit. Síťové rozhraní TV karty zkuste následně zakázat... www.hauppauge.co.uk/pages/support/supportdvb-twintv.html#win
Miroslav Stoklasa

Koupil jsem si tiskárnu Canon Pixma ip4200. Sestavování tiskárny probíhalo v pořádku, problém však nastal při připojení tiskárny do USB, kdy se tiskárna hlásila jako neznámé zařízení USB. Zkusil jsem tedy nainstalovat ovladače tiskárny, ale ty tiskárnu také nerozpoznaly. Dále jsem zkoušel měnit různé konektory, odpojil jsem všechna připojená USB zařízení, dokonce jsem nainstaloval nově Windows, ale stále nešla rozpoznat. Potom jsem vzal tiskárnu ke známému, kterému se po připojení do USB začala okamžitě hlásit správně jako Canon Pixma ip4200.
Všechna ostatní zařízení do USB mi fungují korektně (flash disk, webkamera).
Pokud by tiskárna nešla zprovoznit s USB na základní desce, mohla by fungovat s řadičem USB do PCI, a pokud by to nešlo, dá se tato nekompatibilita reklamovat (ať už deska, nebo tiskárna)?
Václav Kareš

Nová instalace Windows proběhla přes stávající Windows, nebo na zcela čistý disk?
V prvním případě totiž mohly v systému zbýt nějaké staré ovladače zařízení, které způsobily konflikt. Na jednom bez reinstalace dlouho používaném počítači jsem se s podobným jevem setkal. Tam ale pomohlo ruční přiřazení ovladače (v nabídce Správce zařízení -> Vlastnosti nalezeného „neznámého zařízení“ kliknout na Update ovladače a tam pak ručně přiřadit ovladač, nejlépe z aktuální verze stažené z WWW stránek Canonu…, a potvrdit přepsání všech stávajících souborů). Plug and play funkce Windows jsou do určité míry automatické, takže si občas nedají vnutit správné řešení, protože samy vše „vědí lépe“.
Pokud se nepodaří tiskárnu zprovoznit ani takovým postupem, nejsem si zcela jist, zda pomůže řadič zasunutý do PCI slotu - většinou totiž použije standardní ovladače Windows, a je tedy velká pravděpodobnost, že i chování s ním bude obdobné. Jestliže nepomohlo zapojení tiskárny do jiného USB řadiče (konektoru) na základní desce, je pravděpodobné, že nepomůže ani zásuvná karta.
Miroslav Stoklasa

Problém byl přece jen v USB kabelu. Je sice funkční (se skenerem si rozumí bez problémů), ale jeho délka (3 metry) mé kombinaci hardwaru evidentně nevyhovovala. Po nahrazení za 1m kabel fungovalo vše v pořádku.
Václav Kareš

CHIP 3/06: AVG PLUS FIREWALL 7.1 CHIP EDITION

Potíže s časovým omezením

V minulém čísle jsme na Chip DVD přinesli novou verzi antivirového programu AVG 7.1, doplněného o bezpečnostní firewall.
Po uveřejnění se však začaly množit dotazy, zda je potřeba program jen přeinstalovat, nebo zda je třeba starou verzi odinstalovat a nainstalovat novou.
Tento stav jsme si původně vůbec nepřipouštěli, protože jsme předpokládali, že návaznost verzí má výrobce ošetřenu. Bohužel tomu tak nebylo, a tak v okamžiku, kdy uživatel spustí přeinstalaci AVG, instalátor nejenže neoznámí nekompatibilitu verzí, ale dokonce starou verzi přeinstaluje novou. Tímto postupem však vznikne namísto nové verze jakýsi hybrid, který funguje bez firewallu, přičemž jeho časové omezení končí 15. března a není možné ho prodloužit.
V okamžiku, kdy jsme tento stav zjistili, ihned jsme na stránkách Chipu zveřejnili naše pochybení, za které se všem uživatelům AVG omlouváme.
Jediným možným způsobem, jak přejít na novou verzi antiviru AVG, je nejprve odinstalovat starou verzi a teprve poté nainstalovat verzi novou.

Děkujeme za pochopení.
Martin Kučera, vedoucí Chip DVD


Dokumenty ke staženíKomerční sdělení