Menu

Chip top 10

Chip top 10

Souhrnné hardwarové srovnávací testy  - Novinkou tohoto čísla je přehled procesorů a grafických čipů, jejich výkonu, ceny i poměru ceny a výkonu. Tento přehled vám chceme předkládat pravidelně, abyste měli představu o výkonu nových komponent a tím v podstatě i o výkonu počítačových sestav.
Text: Pavel Trousil

Testy osobních počítačů totiž už v naší testovací laboratoři moc často neprovádíme (výjimku tvoří test "počítačů za vysvědčení" či nějakých hodně zajímavých sestav), protože výrobců a jejich modelů je příliš. Navíc řada firem uživatelům nabízí konfigurátor sestav, v němž si sami vyberou jednotlivé komponenty - kombinací je pak skutečně hodně a není v našich silách všechny otestovat. Stačí totiž vybrat třeba větší paměť či trochu jinou grafickou kartu, a výsledky testů jsou hned jiné.
Také grafických karet je v nabídce firem tolik, že je lze jen těžko všechny vyzkoušet. Často se přitom liší jen krabicí, doplňky (kabely), chlazením nebo softwarem; nositelé hlavních výkonnostních parametrů - tedy použitý grafický čip a paměť - mohou být přitom stejné a podobné jsou tedy i výsledky výkonnostních testů. Proto vám snad přijde vhod náš přehled výkonu jednotlivých grafických čipů a nikoli konkrétních grafických karet jednotlivých výrobců. Na základě výsledků testů procesorů a grafických čipů si pak můžete vybrat správnou kombinaci a odhadnout výkon pro svoji ideální počítačovou sestavu.
V oblasti procesorů a grafických karet nás letos čeká zase dost novinek. Od Intelu se můžeme především těšit na desktopový procesor s kódovým jménem Conroe (na obrázku ho společně s dalšími chystanými procesory ukazuje Pat Gelsinger, viceprezident Intelu), který má novou architekturu (Intel opouští architekturu NetBurst použitou poprvé u Pentia 4) a má blíže ke zdařilým mobilním procesorům Core Duo. Tento dvoujádrový procesor bude totiž stejně jako ony používat sdílenou 4MB vyrovnávací paměť, o kterou se podle potřeby dělí obě jádra a lépe přes ni komunikují. V desktopových procesorech se také vhodně využijí technologie úspory energie. Rozroste se patrně i instrukční sada (SSE4). Conroe by tak měl být asi o 40 % rychlejší něž současné procesory Pentium D a přitom má mít spotřebu jen asi 65 W.
Podle výsledků prvních testů Intel díky tomuto procesoru získá před konkurencí (tedy především před AMD) slušný náskok. V testu byl procesor Conroe s frekvencí 2,67 GHz (model E6700) postaven proti Athlonu 64 FX-60 2,8 GHz (další komponenty jako paměť a grafická karta byly stejné). A výsledek? Conroe byl lepší o 17 až 34 % (záleží na typu aplikace).
Conroe se má v obchodech objevit až ve třetím čtvrtletí, takže ještě bude čas novou platformu doladit - zrychlovat bude ale samozřejmě i firma AMD. Ta chystá změnu výrobní technologie, podporu rychlejších pamětí (paměťový řadič je integrován v procesoru), snížení spotřeby a novou patici (označenou AM2). Změna architektury se ale v tomto roce konat nebude a AMD tak může útočit hlavně cenou. Obě firmy také počítají s růstem počtu jader procesorů, takže kromě dvoujádrových se objeví i čtyřjádrové - hned tak to ale nebude.

PC sestavy

Nabídka "značek" počítačů i různých variant sestav je nepřeberná a neustále se mění, takže se do testu osobních počítačů ani nepouštíme. Místo toho vám nabízíme návrh několika sestav. Dvě jsou jakýmsi základem pro méně náročné nebo méně majetné zájemce o počítač, dvě už představují slušný počítač s dobrou, i když ne zcela maximální výbavou (chtěli jsme zachovat rozumnou cenu). Dvě sestavy jsou pro příznivce platformy Intel, dvě pro příznivce AMD.

MP3 přehrávače

Osobní přehrávače již v současné době zdaleka neslouží jen svému prvotnímu účelu, jímž byl poslech hudby, ale začínají se zaměřovat na mnohem pokročilejší funkce. V našem přehledu tedy najdete jak zařízení, která přehrávají video nebo fotografie, tak produkty, které jsou levnější a "pouze" přehrávají hudbu.

Monitory LCD 17"

17" LCD monitory nyní patří k nejprodávanějším typům - a není divu. 15" monitory jsou oproti nim přece jen malé a poměr cena/výkon je u 17" modelů velmi dobrý. Ceny jsou velmi příznivé a nejlevnější modely zakoupíte už za 7000 Kč s daní.

LCD 19"

Nejen díky stále se snižujícím cenám a čím dál tím větší atraktivnosti LCD monitorů je jejich koupě den ode dne lákavější. Dva palce navíc jsou znát a 19" monitor nabízí mnohem větší zobrazovací plochu. Cena je však poněkud vyšší.

Fototiskárny

Nechce se vám celé dny čekat na fotografie z fotolabu? Potom tedy vynaložte trochu úsilí a zhotovte si fotografie sami a rychle. Vhodné fototiskárny jsou nyní finančně dostupné i pro soukromé uživatele. Navíc inkoustové A4 tiskárny zvládnou nejen fotografie, ale i grafiku a text.

Barevné laserové tiskárny

V tomto přehledu najdete levnější tiskárny, které ale musí současně i levně tisknout. To mělo při výběru kandidátů prioritu, i když jsme samozřejmě nezapomněli ani na tradiční ukazatele a hodnoticí kritéria, která znáte z dřívějších testů (rychlost, vybavení). Cílem našeho testu se stal barevný tisk v kanceláři, kde právě provozní náklady získávají svou váhu.

Skenery

Přestože rozmach digitálních fotoaparátů s množstvím zpracovávaných negativů a fotografií řádně zamával, papírové předlohy, které je potřeba "nacpat do počítače", nevymizely. A proto také nevymizely stolní skenery.

Projektory

Projektory rozhodně patří mezi zajímavé periferie. Jejich ceny možná až tolik neklesají, určitě se však zvyšuje kvalita levnějších modelů. Na své si přijdou jak uživatelé hledající pokročilejší projektory, tak i začátečníci, kteří nebudou o mnoho ošizeni. Náš test se zaměřuje především na datové projektory s poměrem stran 4 : 3, tedy spíše na projektory pro prezentační využití.

Dostupné digitální videokamery

Komu nestačí statický obrázek ani video pořízené digitálním fotoaparátem, pro toho jsou tu videokamery, jak jinak než digitální. Rozměry jsou příznivé, cena taktéž. Navíc některé kamery zvládnout i pořizování fotografií.

Levné digitální fotoaparáty

V našem přehledu naleznete levné digitální fotoaparáty s rozlišením nejméně 3 megapixely a většinou alespoň s trojnásobným optickým zoomem. V tabulce najdete základní parametry. Podrobný test vyšel v Chipu 6/05.

Zrcadlovky

Kdo to s digitálním fotografováním myslí vážně, pro toho jsou vhodnější zrcadlovky s lepší optikou i technikou a s možnostmi vlastního nastavení. Přinášíme vám přehled zajímavých modelů s cenou do 30 000 Kč (pouze tělo).

Levné notebooky

Notebooky jsou v kurzu, o tom není pochyb. Nad stolními počítači patrně začnou zanedlouho převládat, někde se tak už dokonce stalo. Pokud i vy patříte k příznivcům přenosné výpočetní techniky, máme pro vás srovnání současné nabídky notebooků s cenou do 30 000 Kč s DPH.

PDA s GPS

Jestliže máte nad hlavou volné nebe, nemusíte bloudit ani v případě, že se příliš nevyznáte v souhvězdích. Přístroje PDA, kapesní pomocníci pro organizaci úkolů, schůzek a korespondence, si totiž osvojily další funkci - navigaci.


Dokumenty ke stažení