Menu

"Jste už HD ready"?

"Jste už ""HD ready""? "

"Technologie HDTV  – Jasný, sytý a ostrý obraz – tak bude vypadat nová ""televizní revoluce"", tentokrát vyvolaná technikou. V novém formátu HDTV už vysílají některé zahraniční stanice, jako například německé Sat.1 nebo ProSieben. Co budete potřebovat, abyste si mohli dopřát digitální televizní požitek, až se tato technologie objeví v praxi i u nás, se dozvíte právě zde. "
Text: Claudia Frickel

Caesarova bitevní formace vyráží proti nepříteli a vy přitom rozeznáváte i ornament na pancíři posledního legionáře. Takhle si televizní seriál „Řím“ budete vychutnávat v blízké budoucnosti, neboť to, co už v USA a v Japonsku dlouho patří ke všednímu dni, pomalu přichází i k nám: HDTV (High Definition Television).
V televizi s vysokým rozlišením jsou obrazy ostré jako břitva. Díky tomu máte pocit, že jste přímo účastníky děje – ať už na Foru Romanu, v džungli, nebo na fotbalovém stadionu. Zahraniční kanály, jako například německé Premiere, ProSieben a Sat.1, už spouštějí kromě již běžícího satelitního i plošné vysílání v HDTV. Neplacené stanice vysílají vedle pořadů v rozlišení PAL také filmy, seriály ap. ve vysokém rozlišení – jsou-li ovšem v tomto formátu k dispozici. Pokud ne, jsou překonvertovány – tím sice nezískají to pravé HD rozlišení, ale alespoň kvalitu DVD. U nás je však situace poněkud pozadu a české vysílací stanice tato konverze v nejbližší době zatím nečeká. Jakmile k tomu však dojde, nalezneme je zpočátku pravděpodobně pouze na satelitu, odkud již teď můžeme HDTV vysílání zahraničních stanic přijímat. Kdo chce přestoupit, bude ovšem potřebovat nový přijímač, a do něj bude muset něco investovat. Také mnozí hráči už hoří nedočkavostí, neboť herní konzole nové generace budou nový formát také podporovat. Jedno je zkrátka jisté: HDTV nahradí PAL – kdy se tak stane, je však ještě ve hvězdách.

NEJDŮLEŽITĚJŠÍ OTÁZKY A ODPOVĚDI K TÉMATU HDTV

1 Co to vlastně je HDTV?

„High Definition Television“ je celosvětový digitální televizní standard, který se vysílá v širokoúhlém formátu 16 : 9 (namísto dosavadního 4 : 3) a s prostorovým zvukem 5.1 Dolby Digital. Divák při něm vidí obraz s jasnými konturami, sytými barvami a daleko ostřeji, než byl dosud zvyklý. HDTV totiž disponuje až pětkrát větším počtem obrazových bodů, než má v Evropě obvyklý analogový standard PAL. V USA a v Japonsku vysílají placené televizní stanice filmy a seriály v HDTV už delší dobu.

2 Co potřebuji pro příjem HDTV?

Předpokladem pro televizi ve vysokém rozlišení je digitální přenos dat. Se „starou“ anténou na střeše si tedy HDTV nevychutnáte. České HDTV filmy a pořady budou podle získaných informací vysílány nejdříve pouze přes satelit. Televize s vysokým rozlišením má být šířena také po kabelu – kdy, to zatím jasné není. Zda bude možné HDTV sledovat i přes DVB-T, je sporné. Důvodem je skutečnost, že potřebná šíře pásma je natolik veliká, že ji signálem DVB-T téměř nelze zvládnout.

3 Odkdy existuje HDTV?

Pokusy zavést v Evropě pod projektovým jménem D2-MAC vysokorozlišující televizi se datují už od začátku devadesátých let. Ztroskotaly však na analogovém přenosu dat – digitální tehdy ještě neexistoval. A nebyly k dispozici ani vhodné televizory a receivery. Prvním evropským vysílačem, který šíří úplný program ve vysokém rozlišení, je belgický HD1 (www.hd-1.tv). Začal s tím 1. ledna 2004 pod názvem „Euro 1080“ pro jeho příjem stačí nasměrovat parabolu na satelit Astra.

4 HDTV je možné přijímat jen za satelitu?

Analogové přístroje jsou mimo hru a na scénu nyní přicházejí jejich digitální potomci. Přístroj pro příjem HDTV musí podporovat obrazový formát 16 : 9 a rozlišení 1280×720 pixelů. Abyste se při koupi vyvarovali omylů, dejte pozor, aby vámi vybraný přístroj měl označení „HD ready“. Kromě toho je zapotřebí HD receiver (cca 12 000 Kč). Kdo vybavení pro HDTV nemá, může neplacené televizní vysílání nadále sledovat v PAL – oba signály se vysílají paralelně.

5 720p, nebo 1080i – co je lepší?

U standardu PAL představuje rozlišení obrazu 720×576. U obou nejužívanějších formátů HDTV 720p a 1080i je obraz tvořen 720×1280, respektive 1080×1920 pixely. 720p, nebo 1080i? To je stále nevyřešený spor o standardní rozlišení. Které z nich se nakonec prosadí, je stále otevřená otázka. 1080i se vysílá jako u PAL prokládaně, 720p progresivně. Druhý způsob je příjemnější pro oko, na druhé straně 1080i nabízí znatelně vyšší rozlišení.

6 Je už čas na přestup?

Televize s vysokým rozlišením nahradí PAL zcela určitě. Kdy k tomu však dojde, ještě nikdo nedokáže říci. Zatím je do HD televizoru a receiveru nutno investovat hodně peněz. Tak to ovšem bývá s každou novinkou a vzhledem k rostoucí nabídce různých modelů můžeme očekávat, že ceny budou postupně klesat. Přestup na HDTV se nevyplatí divákům, kteří sledují jen soutěžní pořady a zpravodajství. Naopak při sledování filmů nebo sportovních pořadů, přinese HDTV mnoho radosti a zajímavých zážitků.

7 Proč na HDTV nepřecházejí všechny vysílače?

Zatím je pro příjem HDTV vybaveno jen velmi málo diváků. A mnoho stanic váhá také proto, že přestup na HDTV je drahá záležitost – zejména pokud by měly natáčet HD pořady ve vlastní produkci. K tomu jsou totiž zapotřebí nejen nové kamery, ale třeba také detailněji vypracované kulisy; více práce budou mít také maskéři, aby divák viděl každou vrásku. Odhadovaný nárůst nákladů se pohybuje kolem 25 %. Podle odhadů dojde u nás ke konverzi až kolem roku 2010.

8 Je možné nahrávat HDTV filmy?

Filmový průmysl chce všechny HDTV formáty vybavit ochranou proti kopírování HDCP. Ta HD vysílání znemožní nahrávat – bude možné se na ně jen dívat. Toto omezení už však umí obejít malá krabička DVIHDCP z Koreje. Ta chráněný signál přetransformuje do formátu VGA, který lze bez problémů zaznamenávat. Tím se ale na druhou stranu připravíme o původní HD kvalitu, neboť VGA signál má k digitálnímu hodně daleko. Zařízení však pro tento účel nebylo vůbec vyrobeno.

DOPORUČENÍ PRO NOVÁČKY

PHILIPS 26PF5320/10

LCD televizor sice patří do cenově nižší třídy, přesto však nabízí 66cm kvalitní obrazovku ve formátu 16 : 9. Orientační cena: 28 190 Kč vč. DPH
Info: www.philips.cz

DOPORUČENÍ PRO PROFESIONÁLY

PANASONIC TH-50PV600E

Plazmová technologie nabízí daleko lepší obrazový zážitek. VIERA se 127cm úhlopříčkou má skutečně výbornou kvalitu obrazu. Orientační cena: 129 950 Kč vč. DPH
Info: www.panasonic.cz


Dokumenty ke stažení