Menu

Kdo se o mě postará?

Kdo se o mě postará?

Ušetřete až 50 % na volání  - Analýzy potvrzují, že používáním internetové telefonie lze snížit náklady na volání až o 50 %. Výběrem vhodného operátora může být snížení nákladu ještě mnohem vyšší. Vyberte si tedy toho pro vás nejvhodnějšího. Vše potřebné najdete v přehledné tabulce.
Text: Jan Řezáč

K uskutečnění hovoru je zapotřebí svěřit "svůj osud" do rukou operátora. Vybrali jsme pouze ty, kteří poskytují služby po celé České Republice a ve většině případů jsme volili jejich bezpaušální tarify. Vynechali jsme operátory, kteří nenabízejí veřejné telefonní číslo.

Co najdete v tabulce

Do tabulky jsme zařadili co největší počet VoIP operátorů, kteří nabízí kvalitní služby. U každého operátora jsme vybrali jeden tarif z jeho nabídky a rozepsali ceny. Dozvíte se, kolik zaplatíte za aktivaci, tj. za přidělení veřejného telefonního čísla, jaký je měsíční paušál a kolik je v něm volných minut, jak drahé je volání na pevné linky ve špičce i mimo ni, telefonování na mobily, a samozřejmě způsob tarifikace. Ten vyjadřuje, jaká je minimální cena hovoru a po jaké době se účtuje. Pokud je způsob tarifikace 1+1, hovor se účtuje od začátku po sekundách. Pokud je 60+1, účtuje se celá první minuta a poté po sekundách. Pokud je napsáno v řádku tarifikace 120+60, účtují se celé 2 minuty a pak po minutách. Nejvýhodnější je samozřejmě tarifikace 1+1, kde platíte přesně tolik, kolik provoláte. Někteří operátoři účtují jinak pevné a jinak mobilní sítě, i to jsme zohlednili v naší tabulce a u ceny do mobilní sítě najdete způsob tarifikace v závorce. Pokud uvažujete o koupi hardwarového IP telefonu, musíte znát protokol, na kterém operátor funguje. Prakticky všichni operátoři zvládají protokol SIP, někteří přidávají IAX, Fayn zatím stále funguje jen na protokolu H.323.
IP telefonie je hodně citlivá na kvalitu připojení. Není potřeba připojení rychlé, ale kvalitní. Důležité je, aby odezvy byly krátké a stálé a samozřejmě aby nedocházelo k výpadkům. Z tohoto důvodu nejsou v současnosti vhodná připojení šířená vzduchem, která může přerušit každý letící pták. Připojení na bázi DSL je po technické stránce dobré, po ekonomické stránce je to samozřejmě horší. Pokud máte DSL, musíte mít telefonní linku od některého z klasických operátorů. Ekonomická výhoda je tedy ta tam. Ideálním řešením je použití kabelové televize.

Závěr

Netroufli jsme si jednotlivé operátory hodnotit, ani vám některé z nich doporučovat, protože každý z vás má jistě jiné požadavky na volání. Berte tedy tento přehled jako informativní a vyberte si právě toho operátora, který vám sedne nejvíce.

JAK SE ZBAVIT LINKY OD TELECOMU?

V každém případě bude nutné zaslat žádost o zrušení telefonní linky písemně. Není potřeba psát žádné slohové práce, stačí následující nadpis a údaje: Výpověď smlouvy na poskytování služeb Tímto vypovídám smlouvu uzavřenou s vaší společností.
Číslo smlouvy: (najdete na pravidelném vyúčtování - též referenční číslo)
Jméno a příjmení
Adresa a PSČ
V (město)
Dne
Podpis
Tento jednoduchý dopis odešlete na adresu: Český Telecom administrace požadavků oddělení péče o zákazníky P. O. BOX 10 65610 Brno Po doručení dopisu vás bude kontaktovat specialista na odpojování, který se vás nejprve bude snažit přesvědčit o výhodnostech nových tarifů, následně vám nabídne neveřejný tarif určený pouze pro příchozí hovory a teprve poté přistoupí ke zrušení smlouvy. Spíše než cenu doporučujeme jako důvod ukončení oznamovat nadbytečnost pevné linky - specialista na odpojování vás nebude tak dlouho zdržovat.


Dokumenty ke stažení