Menu

Krátkodobé testy - komunikace

Qtek 9100

Superhybrid

Skloubí-li se vlastnosti mnoha rozdílných přístrojů do jednoho, většinou to dopadne tak, že vše je větší či menší kompromis a žádná funkce nefunguje zcela ideálně. Jedním z takových přístrojů je i nový smartphone Qtek 9100, který vznikl spojením čtyř přístrojů: mobilního telefonu, PDA, fotoaparátu a MP3 přehrávače.
Text: Vratislav Klega

Na první pohled přístroj vypadá jako běžné PDA zařízení. Po bližším prozkoumání zjistíte, že je podélně "rozříznut". Může za to plnohodnotná QWERTY klávesnice, která se vysouvá do boku. Přístroj není žádný drobek, ale na rozdíl od jemu podobných jej lze bez problémů nosit v kapse u kalhot. Může za to i celkové zaoblení, které nikde netlačí. Dotykový displej s rozlišením 320 x 240 je kvalitně podsvícen a je tak dobře čitelný. Na spodu telefonu se nachází miniUSB konektor, který slouží k synchronizaci a nabíjení. Komunikátor lze tedy nabíjet i přes USB.
S nedůvěrou jsme přistupovali k procesoru. Se svými 195 MHz je nejpomalejším procesorem mezi současnými PDA. Výrobce však vsadil na procesor Texas Instrument, jehož reálný výkon je v porovnání s konkurencí vyšší. S jednotlivými aplikacemi jsme problém neměli. Pokud jsme však aplikace průběžně nezavírali a běželo jich více paralelně, procesor viditelně nestíhal. Vždy je tedy nutné mít otevřenu jen jednu, maximálně dvě aplikace.
Operačním systémem jsou Windows Mobile 5.0. Měli jsme strach, zda bude tento systém bez problémů kompatibilní i se staršími programy, naštěstí se však naše obavy nepotvrdily a vše funguje tak, jak má. Systém pracuje znamenitě, zpětná kompatibilita je výtečná. Součástí softwarové výbavy je, mimo jiné, Office (Word, Excel, PowerPoint), internetový prohlížeč a konečně také emulátor jazyka Java. Ten je však pro platformu Pocket PC spíše zbytečností. Celý přístroj je díky společnosti Sunnysoft lokalizován do českého jazyka. Synchronizace s počítačem probíhala taktéž bezchybně, na počítači byl MS ActiveSync verze 4.1.
Nejčastěji využívanou aplikací bude zřejmě Telefon. Po jeho spuštění se zobrazí číselná klávesnice a informace o posledním hovoru. Kliknutím na nabídku Kontakty se dostanete do adresáře. Ke každému kontaktu lze přiřadit více než 30 položek, včetně fotografie či odlišného vyzvánění. Telefonu nechybí běžné funkce, tedy přehled posledních hovorů, rychlé vytáčení či automatické přijetí hovoru. Práce s kontakty je velice pohodlná, dokonce můžete zároveň používat kontakty v telefonu i na SIM kartě. Vyhledávání je opravdu rychlé, kontakt lze hledat i podle telefonního čísla.
O SMS a MMS zprávy a o e-maily se stará Outlook. Toto unifikované rozhraní je velice příjemné. SMS zprávy se chovají jako maily, stejně tak se i ovládají. Mezi SMS zprávami, MMS zprávami a e-maily se přepíná tím, že změníte aktuální složku, jinak na první pohled vypadají všechny druhy zpráv stejně. Psaní je díky plnohodnotné klávesnici velice příjemné, navíc je přítomna funkce pro dokončování slov. Dokončování bohužel obsahuje české znaky, které zkrátí SMS zprávu na 70 znaků. České znaky však prostřednictvím klávesnice nelze napsat, musíte na to použít virtuální klávesnici na displeji.
Co se komunikačních schopností týče, ty v tomto případě patří k tomu lepšímu, co dnes můžete sehnat. Telefon pracuje v GSM pásmu 850, 900, 1800 a 1900 MHz, z datových přenosů umí CSD, GPRS a EDGE. UMTS sice chybí, spousta uživatelů ovšem spíše využije připojení přes 802.11b, tedy Wi-Fi. Pochopitelně nemůže chybět Bluetooth a infraport.
Vynikající je multimediální výbava. Přehrávač Windows Media nahradí MP3 přehrávač s velkou podporou formátů. Dokonce se nám podařilo, při připojení přes Wi-Fi, spustit v přehrávači streamované vysílání televize.
1,3Mpx fotoaparát poskytuje uspokojivé fotografie. K dobrému výsledku přispívá především vysoce svítivá dioda, která simuluje blesk. V okamžiku stisku spouště se na krátký okamžik rozsvítí na plný výkon a nasvítí prostor přibližně na dva metry.
Qtek 9100 je povedený komunikátor, u kterého se dobře podařilo integrovat všechny funkce do malého přístroje. Díky jeho rozměrům se jedná o ideální přístroj pro denní nošení. Uvítali bychom rychlejší procesor, který by dovoloval běh více aplikací současně. Spokojeni jsme byli s výdrží. Akumulátor 1250 mAh vydrží i při častém používání pracovat až čtyři dny.

QTEK 9100
Smartphone

ROZMĚRY 109 x 58 x 24 mm
HMOTNOST 168 g
ROZLIŠENÍ DISPLEJE 240 x 320 pixelů
BARVY 64 tis
DÉLKA HOVORU (MAX) 5 hod
POHOTOVOSTNÍ REŽIM (MAX) 200 hod
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows Mobile 2005
PROCESOR Texas Instruments OMAP850 195 MHz
PAMĚŤ ROM/RAM 128/64 MB
ROZŠÍŘENÍ KAPACITY slot SD/MMC (SDIO) GSM
PÁSMA 850/900/1800/1900 MHz
DATOVÉ PŘENOSY GPRS class 10, EDGE class 10
KOMUNIKACE miniUSB, IrDA, Bluetooth ver.2, Wi-Fi 802,11b
CENA VČ. DPH 16 950 Kč
ZÁRUKA 2 roky
VÝROBCE/ZAPŮJČIL Qtek/Eurotel

Eurotel Mobile Office

Mobilní kancelář

Málokdo si dnes dokáže představit svůj život bez e-mailu. Využíváme ho jak v práci, tak pro komunikaci se svými přáteli. E-mail se prostě stal nástrojem denní potřeby většiny z nás. Už právě z těchto důvodů k němu řada uživatelů vyžaduje prakticky stalý přístup.
Text: Jan Řezáč

Vminulosti byl tento problém jen stěží řešitelný. Internetovou přípojku mělo jen několik největších firem a připojení přes mobil bylo hudbou vzdálené budoucnosti.
Naštěstí doba pokročila výrazně směrem kupředu. Nástrojů se tak dnes nabízí hned několik a je jen na uživateli, který si vybere. My jsme se zaměřili na dominantního operátora Eurotel, jenž nabízí službu označovanou jako Mobilní kancelář.
Mobilní kancelář v sobě slučuje připojení k internetu a službu Eurotel Office Connector, o které jsme se již v Chipu zmiňovali. Jedná se o aplikaci, která umožní uživateli kdykoli a prakticky kdekoli přistoupit prostřednictvím mobilního telefonu k firemním e-mailům, kalendáři, úkolům a kontaktům, jež se synchronizují s firemními aplikacemi Lotus Notes či Microsoft Outlook. Poplatek činí 295 Kč (351,05 vč. DPH) měsíčně. Snadno tak můžete například při cestě autobusem vyřizovat e-maily - ať už jste kdekoli, díky mobilnímu telefonu máte vždy přístup k e-mailu a ke kontaktům. Abyste mohli službu využívat, můžete si vybrat ze široké škály smartphonů (Symbian, Win Mobile...), které díky svému operačnímu systému Eurotel Office Connector podporují.
Základem služby je speciální server, instalovaný v sídle vaší firmy. Na "chytré" telefony nainstalujete aplikaci Office Connector, která zajišťuje komunikaci právě s vaší firmou prostřednictvím zmíněného serveru, přičemž hlavní výhodou je uživatelská přívětivost. Aplikace řeší prakticky vše sama. Uživatel tak pracuje se zařízením stejně, jako by právě seděl u svého počítače a měl svá data před sebou v Outlooku.
Tato služba jde ruku v ruce se širokou nabídkou internetu od společnosti Eurotel.
Uživatel má tedy k dispozici několik technologií: ADSL, GPRS/EDGE, UMTS či CDMA. V případě potřeby častého a mobilního připojení k internetu (případně k firemní síti) se určitě vyplatí využít spojení CDMA datové karty s notebookem. Ta je při podpisu smlouvy na 24 měsíců k dispozici za 1 Kč.
Stálý mobilní přístup k e-mailu, k elektronickému kalendáři nebo k firemním aplikacím šetří váš čas a zefektivňuje vaši práci. Mobilní kancelář je díky chytře vyřešené službě Eurotel Office Connector a široké nabídce plnohodnotného mobilního připojení k internetu a k vaší firemní síti optimálním řešením.

EUROTEL MOBILE OFFICE
Řešení vzdáleného přístupu k e-mailu a k dalším firemním aplikacím.

CENA VČ. DPH 351 Kč /měsíc (paušál)
ZAPŮJČIL Eurotel
INFO www.eurotel.cz/mobilnikancelar


Dokumenty ke stažení