Menu

Chip top 10

Chip top 10

Souhrnné hardwarové srovnávací testy - V dnešním přehledu najdete jako novinku test externích pevných disků, které jsou nyní velice populární. Snadno, bez nutnosti otevírat počítač, získáte dodatečnou diskovou kapacitu, lehce přenesete i velké objemy dat nebo zazálohujete.
Text: Pavel Trousil

Zálohovat můžete i na disky DVD -s výběrem vhodné vypalovačky vám snad pomůže naše tabulka. Najdete v ní aktuální modely rychlých DVD mechanik, které zvládnou i dvouvrstvá média.
Neméně populární je i internetové volání - je levné a nyní i spolehlivé. Pro pohodlné volání však potřebujete ten správný telefon. Test těchto přístrojů jsme přinesli v minulém čísle a pro ty z vás, kteří jste ho zmeškali, je tu přehledná tabulka s parametry a výsledky testů.
Jak už jste se asi dozvěděli, uživatelé nových počítačů Apple (s procesorem Intel) mají díky softwaru Boot Camp možnost provozovat na svém počítači i operační systém Microsoft Windows XP. To je jistě zajímavá zpráva a my toho hodláme využít. Vždycky totiž bylo obtížné otestovat a srovnat tyto dvě platformy - například z důvodu, že se nedaly použít stejné testovací programy. Teď se do toho můžeme pustit a můžeme porovnat počítače Apple s podobnými „běžnými“ počítači. Apple už však asi nebude tím, čím byl. Naskočením do vlaku Microsoft - Intel (nic jiného mu asi ani nezbývalo) se z něj možná stane jen luxusnější „pécéčko“.
Nakonec uvidíme v příštím čísle, jak moc se ještě Apple liší od zbytku světa.

Externí pevné disky

Archiv hudby a filmů, přenosné úložiště dat a záloha - externí pevné disky zažívají konjunkturu. Ten, kdo potřebuje vysokou rychlost nebo velkou kapacitu, si nejspíš pořídí disk o velikosti 3,5 palce. 2,5" disky jsou zase mnohem skladnější a obejdou se bez síťového adaptéru.

PC sestavy

Nabídka „značek“ počítačů i různých variant sestav je nepřeberná a neustále se mění, takže se do testu osobních počítačů ani nepouštíme. Místo toho vám nabízíme návrh několika sestav. Dvě jsou jakýmsi základem pro méně náročné nebo méně majetné zájemce o počítač, dvě už představují slušný počítač s dobrou, i když ne zcela maximální výbavou (chtěli jsme zachovat rozumnou cenu). Dvě sestavy jsou pro příznivce platformy Intel, dvě pro příznivce AMD.

Monitory LCD 17"

17" LCD monitory nyní patří k nejprodávanějším typům - a není divu. 15" monitory jsou oproti nim přece jen malé a poměr cena/výkon je u 17" modelů velmi dobrý. Ceny jsou velmi příznivé a nejlevnější modely zakoupíte už za 7000 Kč s daní.

LCD 19"

Nejen díky stále se snižujícím cenám a čím dál tím větší atraktivnosti LCD monitorů je jejich koupě den ode dne lákavější. Dva palce navíc jsou znát a 19" monitor nabízí mnohem větší zobrazovací plochu. Cena je však poněkud vyšší.

Fototiskárny

Nechce se vám celé dny čekat na fotografie z fotolabu? Potom tedy vynaložte trochu úsilí a zhotovte si fotografie sami a rychle. Vhodné fototiskárny jsou nyní finančně dostupné i pro soukromé uživatele. Navíc inkoustové A4 tiskárny zvládnou nejen fotografie, ale i grafiku a text.

Barevné laserové tiskárny

V tomto přehledu najdete levnější tiskárny, které ale musí současně i levně tisknout. To mělo při výběru kandidátů prioritu, i když jsme samozřejmě nezapomněli ani na tradiční ukazatele a hodnoticí kritéria, která znáte z dřívějších testů (rychlost, vybavení). Cílem našeho testu se stal barevný tisk v kanceláři, kde právě provozní náklady získávají svou váhu.

Skenery

Přestože rozmach digitálních fotoaparátů s množstvím zpracovávaných negativů a fotografií řádně zamával, papírové předlohy, které je potřeba „nacpat do počítače“, nevymizely. A proto také nevymizely stolní skenery.

Projektory

Projektory rozhodně patří mezi zajímavé periferie. Jejich ceny možná až tolik neklesají, určitě se však zvyšuje kvalita levnějších modelů. Na své si přijdou jak uživatelé hledající pokročilejší projektory, tak i začátečníci, kteří nebudou o mnoho ošizeni. Náš test se zaměřuje především na datové projektory s poměrem stran 4 : 3, tedy spíše na projektory pro prezentační využití.

Dostupné digitální videokamery

Komu nestačí statický obrázek ani video pořízené digitálním fotoaparátem, pro toho jsou tu videokamery, jak jinak než digitální. Rozměry jsou příznivé, cena taktéž. Navíc některé kamery zvládnout i pořizování fotografií.

Aparáty pro VOIP

Telefony pro internetové telefonování v našem přehledu pokrývají celou škálu - od úplně primitivních modelů přes vyspělejší až po ty nejnáročnější manažerské kousky. Hlavními kritérii při hodnocení byla snadnost instalace, funkce, kvalita hovorů a spolehlivost.

DVD vypalovačky

Vypadají sice stejně, ale jsou mezi nimi rozdíly - v rychlosti, kompatibilitě, spolehlivosti i ve funkcích. Některé například podporují funkci Light Scribe, která umožňuje potisk médií. Důležitá je i hlučnost mechanik, kterou jsme také změřili.

Levné notebooky

Notebooky jsou v kurzu, o tom není pochyb. Nad stolními počítači patrně začnou zanedlouho převládat, někde se tak už dokonce stalo. Pokud i vy patříte k příznivcům přenosné výpočetní techniky, máme pro vás srovnání současné nabídky notebooků s cenou do 30 000 Kč s DPH.

PDA s GPS

Jestliže máte nad hlavou volné nebe, nemusíte bloudit ani v případě, že se příliš nevyznáte v souhvězdích. Přístroje PDA, kapesní pomocníci pro organizaci úkolů, schůzek a korespondence, si totiž osvojily další funkci - navigaci.


Dokumenty ke stažení