Menu

Fotbal - to je hra

CHIP DVD - ELEKTRONICKÁ PŘÍLOHA CHIPU 

Fotbal - to je hra

Nadpis jsme si vypůjčili z refrénu jedné staré oblíbené písničky, ale toto heslo platí i v současnosti, a dokonce dvojnásob - fotbal se dá hrát i na počítači, a není to o nic menší vzrušení. Vedle her najdete na Chip DVD i fotbalový film „120 největších gólů“ a samozřejmě pravidelnou várku plných verzí.
Text: Ing. Martin Kučera - vedoucí Chip DVD

Podle potisku jistě mnozí poznali, že i Chip DVD propadl fotbalovému šílenství souvisejícímu s mistrovstvím světa v sousedním Německu. Pro tuto příležitost jsme připravili rozsáhlé demoverze dvou v současnosti nejlepších počítačových fotbalových simulátorů. Každý má své kladné, ale i stinné stránky, a proto po každém z nich sáhne jiný druh hráčů. První z nich, FIFA 06, má perfektní grafické zpracování a komentář, naproti tomu konkurent Pro Evolution Soccer 5 nabízí výbornou hratelnost.
Kvalitní kousky lze ovšem najít i mezi freewarem, který není omezený limity demoverze. Jde o fotbalové simulátory Yoda Soccer a Throw In s podařenou grafikou a zvukem. Výčet doplňuje dvojice fotbalových manažerů - Super Soccer Manager a Czech Soccer Manager.
Jako návnadu můžete vyzkoušet například jeden ze tří zařazených videotrailerů ze zápasu Německo - Polsko. Můžete si pak vsadit, zda to v reálu dopadne stejně jako ve hře.

Plné verze

Do tohoto čísla jsme původně chtěli zařadit nějaký program pro tuning systému, ovšem nestihli jsme včas v termínu vyřídit licenční formality (dočkáte se tedy v příštím čísle), a proto jsme sáhli po neméně atraktivním programu pro kopírování a zálohy celých pevných disků. Paragon Drive Copy 8.0 je šikovný program, který v několika krocích dokáže zkopírovat jeden disk na druhý. To je praktické jak při každodenním zálohování, tak při výměně harddisků.
Další plnou verzí je výukový program Autoškola Holubec. Jeho účel asi není potřeba nijak upřesňovat. Snad jen, že o jeho oblibě a kvalitě svědčí více než čtyři tisícovky registrovaných uživatelů.

Speciální verze

Pozornost si jistě zaslouží i další speciální verze programů připravených pro toto číslo. Jde například o zdařilý antispywarový program Spy Emergency, který najdete na Chip DVD v půlroční licenci. O nic méně atraktivní není ani speciální 30denní verze výukového programu LANGMaster Angličtina EXPRESS. Oba programy jsou samozřejmě podpořeny výraznou slevovou akcí na nákup plných komerčních verzí.

SW.cz = Stahuj.cz

Internetový obchod Stahuj.cz se přejmenoval na SW.cz, funguje však dále v nepozměněném rozsahu a kvalitě. Pro toto číslo opět připravil balík programů, ke kterým nabízí zajímavé slevy v rozsahu 15-25 %. V souvislosti s plnou verzí programu Paragon Drive Copy upozorňujeme zejména na nabídku výrazné slevy (45 %) na nákup softwaru Paragon Partition Manager 7.0.

Televize na DVD 116

Authoringové nástroje přenášejí filmy, seriály i domácí video na DVD rychle a bez komplikací. Ale pozor, ne všechny programy z našeho testu dodrží, co slibují. Otestovali jsme pět nových programů a v rubrice Téma měsíce vám prozradíme, jestli tyto programy skutečně umí to, co proklamují výřečné texty na obalech. Jedná se o programy Movies on CD & DVD 5.0 od společnosti Magix, DVD MovieFactory 5 od společnosti Ulead, Power Producer 3.2 Deluxe od společnosti Cyberlink, My Videos auf DVD 2006 od G Data a Videos on DVD 5 od BHV.

Konverze hudby 128

Ceny MP3 přehrávačů stále klesají a komprimovanou hudbu už umí přehrávat i každý druhý mobil nebo autorádio. K tomu, abyste si mohli hudbu na cestách užít, budete potřebovat program, který umí převést hudbu z CD do některého z komprimovaných formátů. A nejlépe zdarma. Tak znělo zadání testu převodníků audia, který najdete na Chip DVD v rubrice Téma měsíce.

Prostorový zvuk v Neru 146

V tomto čísle pokračujeme v seriálu o vlastnostech vypalovacího balíku Nero. Tentokrát si řekneme více o prostorovém zvuku. Videokamery pořizují zpravidla jednoduchý stereozvuk. Jestliže však uživatel klade na své domácí video větší požadavky, může své filmy rozšířit o plný prostorový zvuk standardu 5.1. Díky vyspělému mixážnímu pultu Nero SoundTrax to už není žádný problém. Článek s nejnovějšími instalačními daty Nera, která můžete použít i jako upgrade vaší stávající verze, najdete v rubrice Téma měsíce.

Google SketchUP 151

Bezplatný Google SketchUP je určen pro 3D modelování, což bývá většinou doménou drahých profesionálních a velmi složitých programů, jako je například 3D Studio Max. Naštěstí v tomto případě tomu tak není. Pokud tedy chceme nakreslit jednoduchý domek (mimochodem - přesně to je obsahem úvodních tutoriálů), stačí nakreslit jeho hrubý půdorys, tento půdorys vytáhnout do výšky, na vzniklé stěny nakreslit okna pomocí obdélníku a přiřadit jednotlivé materiály. Stejně jednoduché jsou i ostatní postupy. Pomocí programu Sketch Up lze rychle kreslit modely jakýchkoliv staveb a ty lze následně umístit na povrch digitálního glóbu Google Earth, kde si je ostatní uživatelé z celého světa mohou prohlížet. Více na Chip DVD v rubrice Testy a návody.

Zrychlete s RAM disky 132

RAM disk je vyhrazená část paměti, která funguje stejně jako pevný disk. Je ovšem několikanásobně rychlejší. V minulosti byla paměť velmi drahá a takovéto řešení se používalo velmi zřídka. Situace se však změnila a dnes se už běžně do osobních počítačů instalují paměťové bloky o velikosti 512 MB, 1 GB, nebo dokonce 2 GB. Část této paměti obvykle zůstane nevyužitá, takže ji můžete využít jako RAM disk. Ten je výhodné použít pro aplikace, které často přistupují na pevný disk. Na Chip DVD v rubrice Testy a návody najdete vedle testu i sedm vhodných kandidátů.

Ikspéčka čistá jako v první den 140

Stále čistá Windows! O něčem takovém sní každý uživatel, který už někdy musel zachraňovat totálně zdevastovanou partition Windows. V rubrice Testy a návody vám ukážeme, jak ochromená Windows zase oživit a jak je trvale udržet v čistotě a čilosti. Kdo má před sebou na stole zbrusu nový počítač s čerstvě nainstalovanými Windows, je šťastný člověk. Jeho operační systém běží rychle a nikdy nezkolabuje.

MOBILedit! 2.0

MOBILedit! je univerzální program umožňující ovládat a spravovat mobilní telefon z počítače. Po připojení telefonu pomocí kabelu, IrDA nebo Bluetooth můžete prohlížet a upravovat obsah telefonu na počítači včetně kontaktů, provádět fulltextové vyhledávání, vytáčet hovory a posílat SMS. Na předminulém Chip DVD jste mohli najít speciální plnou verzi programu. Tentokrát v rubrice Servis přinášíme zcela novou verzi 2.0, která rozšiřuje vlastnosti o podporu mobilů s operačním systémem Symbian, přidává rozsáhlý kalendář a mnoho dalšího.

Panda Antivirus Titanium 2006

Nová verze Panda Antivirus + Antispyware je řešením pro ty, kteří chtějí užívat svůj počítač bez toho, aniž by se museli bát bezpečnostních hrozeb (virů, červů, trojských koní, spywaru, on-line podvodů, Wi-Fi průniků atd.) či složité konfigurace produktu. Nové bezpečnostní řešení poskytuje díky denním aktualizacím solidní ochranu před známými viry a trojskými koni, včetně spywaru a on-line podvodů (phishingu). Na Chip DVD najdete v rubrice Servis instalační data 90denní zkušební verze a nabídku 30% slevy na nákup plné verze.

Hrej.cz

Od tohoto čísla se pravidelnou přílohou rubriky Zábava na Chip DVD stává upravená verze herního portálu Hrej.cz, který provozují naše sesterské časopisy Level a PlayStation 2 Oficiální Magazín ve spolupráci s vyhledávačem Seznam.cz. V prvním čísle vám přinášíme ukázkový výběr čtyř nejlepších freewarových her poslední doby z různých žánrů.

No Smoking

Skupinka tajných kuřáků jede za distributorem cigaret, kde ale narazí na protikuřácký oddíl policie. Následuje zběsilá honička. Není však úniku, protože od roku 2012 jsou všichni obyvatelé opatřeni čipy a policie monitoruje každý jejich pohyb... To je začátek děje amatérského filmu No Smoking, který byl jako první natočen v HDV kvalitě a s šestikanálovým zvukem. Na DVD si ho můžete celý pustit v rozlišení 720 x 410 pixelů.

Co nás čeká příště

Na konci června vyjde Chip DVD 7/06, který se bude více věnovat zpracování digitálních fotografií. Zaměříme se i na přípravu slideshow, tedy rozpohybování statických fotek, a na práci s videi pořízenými z fotoaparátů. Jejich rozlišení je již dostatečné, a proto už neexistují žádné zábrany převést je do vhodného formátu, sestříhat je a opatřené doprovodnou hudbou, přechody a titulky je vypálit jako DVD Video pro stolní přehrávače. Z plných verzí přineseme vyspělý program pro tuning Windows, jízdní řády pro PC a Pocket PC a multimediální zábavný titul Stvoření světa. Milovníci rychlých kol se mohou těšit na dvouhodinový dokument Nejlepší vozy F1 pro stolní DVD přehrávače.

PARAGON DRIVE COPY 8.0 - snadné kopírování pevných disků v plné verzi

Dovedete si představit, že výměna pevného disku v počítači už nebude nutně spojena s děsivou vidinou instalace operačního systému a všech programů, které používáte? A co teprve snadná a spolehlivá záloha nainstalovaného pevného disku? S nástrojem Paragon Drive Copy nebudou tato kouzla už žádným nesplněným snem. Tento nástroj navíc dovede pracovat i se staršími operačními systémy Windows 98, což jeho použití dále rozšiřuje.
Na Chip DVD najdete Drive Copy 8.0 v aktuální plné verzi, která se nyní prodává za více než 1300 Kč. Verze pro Chip neobsahuje žádná funkční nebo časová omezení, pouze není zdarma updatovatelná.
Díky tomu, že program dokáže kopírovat sektor po sektoru, zůstane zachováno vše od nastavení programů, veškerých dat a operačního systému až po bootovací sektory, které jsou nutné při startu operačního systému. Více v našem workshopu na straně 138. V průběhu instalace vyžaduje Drive Copy povinné zadání registračního čísla. To získáte pomocí elektronického formuláře na stránkách výrobce, kde vyplníte svůj e-mail pro zaslání registračního čísla nazpět. Získání tohoto čísla je možné i na jiném počítači, například v internetové kavárně. Registrace bude funkční minimálně do konce srpna 2006.
45% sleva na Partition Manager Čtenáři Chipu mohou do konce července využít 45% slevu na nákup plné komerční verze dokonalejšího nástroje Paragon Partition Manager 7.0 Personal jen za 625 Kč. Jak slevu uplatnit, to se dozvíte na Chip DVD.

AUTOŠKOLA HOLUBEC - řidičák pro každého

Dopravní předpisy se rychle mění a při schvalování nových zákonů a vyhlášek nemrznou úsměvy jen opozičním poslancům, ale zejména řidičům, kteří se v nepřehledném zmatku mají orientovat (nahlédněte do zákona o silničním provozu na DVD). Ať jste již zkušenými řidiči, nebo teprve adepty před povinnými zkouškami, jistě přivítáte zařazení plné verze výukového programu virtuální autoškoly.
Program umožňuje prohlížení, procvičování a přezkoušení ze všech 757 testových otázek, a to i formou bodovaného testu. V programu se setkáte i s dalšími 261 otázkami, celkem program tedy obsahuje 1018 otázek. Pokud je zvládnete doma na počítači, můžete vyrazit k závěrečným zkouškám v naprosté pohodě. Samozřejmostí je rozdělení otázek podle skupin, pořadového čísla nebo podle typu: pravidla provozu, dopravní značky, dopravní situace, technické podmínky a zdravověda. Otázky lze vybírat postupným nebo náhodným výběrem. Nabízené odpovědi se automaticky míchají.
Na Chip DVD najdete aktuální verzi programu Autoškola Holubec v plné verzi, která se nyní prodává za 100 Kč. Verze pro Chip neobsahuje žádná funkční nebo časová omezení, pouze není zdarma updatovatelná.
Po instalaci se Autoškola chová jako demoverze a je nutno ji aktivovat po internetu. Pokud není počítač připojený k internetu, lze to provést třeba i z jiného počítače.
Sleva 30 % na Autoškolu Holubec V rámci této akce mohou do konce roku 2006 čtenáři Chipu využít slevu 30 % na nákup plné komerční verze Autoškoly Holubec. Více na Chip DVD.

SPY EMERGENCY - účinný antispyware v půlroční licenci pro Chip

Programů pro zvýšení bezpečnosti dat na počítači není nikdy dost a také ne každému vyhovuje jediné řešení. Proto v tomto čísle přinášíme další program pro odstranění spywaru z počítače. Spy Emergency si rychle a bezpečně poradí se spywarem, adwarem, trojskými koni, keyloggery, cookies, dialery, spyboty, trackwarem a malwarem. Obsahuje také rezidentní štít pro ochranu v reálném čase a automaticky se aktualizuje po internetu. Na Chip DVD najdete plnou verzi programu, která je v současné době prodávána za 574 Kč a která bude bezplatně fungovat do konce listopadu 2006. Během této doby je možné zdarma využívat updaty antispywarové databáze, nikoliv však update programového prostředí.
Díky této akci nabízí výrobce Spy Emergency možnost nákupu plné komerční verze programu se slevou 25 %. Snížená cena je 430 Kč. Více na Chip DVD.

LANGMASTER ANGLIČTINA EXPRESS - anglicky expresně za 30 dnů

V loňském roce jsme poprvé uvedli speciální verzi jednoho z nejlepších výukových multimediálních programů Angličtina EXPRESS. Jde o skvělou elektronickou učebnici vhodnou pro úplné začátečníky a tzv. falešné začátečníky nebo pro ty, kteří si chtějí své vědomosti osvěžit. Obsahuje více než 340 situací (výukových částí), po jejichž aktivním zvládnutí se budete schopni anglicky domluvit, přečíst si jednoduché anglické texty, získáte základní znalosti gramatiky a aktivně zvládnete slovní zásobu v rozsahu 800 slovíček a frází a naučíte se jejich správnou výslovnost.
Na Chip DVD najdete kompletní instalační data Angličtiny EXPRESS, která po instalaci bez registrace plnohodnotně funguje 30 dnů. Kdo v tomto čase nestihne kurz projít, může do konce prázdnin využít speciální 50% slevy na nákup licenčního čísla pro čtenáře Chipu za 399 Kč. Více na Chip DVD.

VÝPRODEJ SOFTWARU - sleva 15-25 % jedině v Chipu

Chip DVD přináší ve spolupráci s on-line obchodem SW.cz (dříve Shop. Stahuj.cz) zajímavé slevy na nákup vybraných programů. Výběr je tentokrát převážně z oblasti zpracování videa: MPEG/MOV/AVI/RM to DVD VCD SVCD MPEG Converter Pro 7 se slevou 25 %, DVD to VCD SVCD AVI Converter se slevou 20 %, CloneDVD Mobile 1.0 (15 %) a další.
Pro využití slev jsou na Chip DVD připraveny příslušné kupony a přímé odkazy do internetového obchodu.


Dokumenty ke stažení