Menu

Krátké testy - software

602OFFICE 2.0.06.0111

Třetí do mariáše

VÝROBCE Software602
INFO www.602.cz
VELIKOST SOUBORU cca 260 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows 98/Me/NT/2000/XP
CENA od 1 300 Kč
Stav na bitevním poli kancelářských balíků doznal v poslední době velkých změn. Zcela zásadní pro další vývoj byly zejména tři události. Předně, společnost Software602, tvůrce legendárního textového editoru T602, opustila vývoj vlastních kancelářských aplikací (602PC Suite) a integrovala do svého kancelářského balíku 602Office aplikace ze sady OpenOffice.org, které doplnila o vlastní databázový systém 602SQL. Další významnou událostí bylo uvedení nové verze kancelářského balíku OpenOffice.org 2.0 v říjnu loňského roku. Třetí zásadní zprávou je odložení nové verze Microsoft Office na začátek roku 2007.
Na uvedených událostech je vidět, že zatímco Microsoft uvedení zcela nového (co do způsobu ovládání) kancelářského balíku stále odkládá, konkurence se činí a snaží se nabídnout alternativu, která plně uspokojí požadavky kancelářských i domácích uživatelů, nevyprázdní jejich peněženky a nebude vyžadovat dlouhou dobu na pochopení ovládání. Na rozdíl od plně open-source řešení OpenOffice.org je placený kancelářský balík 602Office 2 zaměřen spíše na firemní zákazníky.
Jak již bylo zmíněno, balík 602Office neobsahuje pouze aplikace převzaté z OpenOffice.org (tedy textový editor Writer, tabulkový kalkulátor Calc, editor vzorců a rovnic Math, nástroj na tvorbu prezentací Impress, aplikaci Draw pro práci s grafikou a databázovou aplikaci Base), ale přidává i vlastní databázový systém 602SQL a open-source poštovního klienta Mozilla Thunderbird. Hodit se mohou i desítky šablon právních smluv a dokumentů a 6500 volně použitelných obrázků a fotografií. Veškeré aplikace v sadě jsou samozřejmě plně lokalizovány do češtiny (včetně nápovědy).
Při instalaci je možné zvolit komponenty k instalaci, aplikace OpenOffice.org se však instalují vždy všechny. Pokud již balík OpenOffice.org 2.0 na svém počítači máte instalovaný, instalační program jej detekuje a pokračuje v zavádění dalších aplikací. Distribuční číslo, které k balíku dostanete, se nepoužívá k instalaci ani ke spuštění aplikací, ale k aktivaci přístupu ke službám technické podpory.
Popisovat jednotlivé programy balíku OpenOffice a jejich funkce je pro čtenáře Chipu asi zbytečné, navíc by to zabralo celou knihu. Stejně tak není jistě nutné dlouze představovat poštovního klienta Mozilla Thunderbird, open-source řešení práce s elektronickou poštou, které obsahuje rovněž plánovač času a RSS čtečku a umí importovat poštu, kontakty i nastavení z většiny běžných poštovních klientů. Raději se zaměřme na vybavení sady 602Office, které jinde nenajdeme.
Jedinou nepřevzatou aplikací v balíku 602Office je databázový systém 602SQL, se kterým můžete snadno spravovat datové zdroje a vyvíjet databázové aplikace a dynamické webové stránky. Systém 602SQL je samozřejmě plně propojen s ostatními aplikacemi balíku OpenOffice.org a podporuje XML. Relační databáze 602SQL představuje zajímavou alternativu k tradiční kombinaci PHP a open-source databáze MySQL.
Kancelářský balík 602Office není zdarma, a přestože jeho cena je ve srovnání s MS Office mizivá, domácí uživatelé dají nejspíše přednost OpenOffice.org a ostatní aplikace (jako je e-mailový klient či opensource databáze) si v případě potřeby stáhnou z internetu. Firemní zákazníci však nevybírají software jen podle ceny a v Software602 jsou si toho velmi dobře vědomi. Proto je v ceně balíku 602Office obsažena i roční technická podpora, rozsáhlá uživatelská příručka a základní uživatelský manuál. Ve speciálním manuálu na instalačním CD je navíc velmi dobře popsán způsob konverze dokumentů vytvořených v MS Office do otevřeného formátu ODF, který je integrován v nové verzi OpenOffice. org. Připraven je i konverzní nástroj na převod dokumentů z 602PC SUITE do formátů OpenOffice.org. Další zdroje informací (dokumentace, šablony, diskusní fórum atd.) jsou přístupné na webu Software602.
Zapomenout bychom neměli ani na možnost instalace 602Office na operační systémy Windows i Linux (obě verze jsou na jediném instalačním CD). Oficiálně je, pravděpodobně kvůli 602SQL, podporován jen SUSE Linux, přestože OpenOffice.org si poradí i s dalšími linuxovými distribucemi a třeba i s unixovými operačními systémy (např. Solaris) či Mac OS X.
Kancelářský balík 602Office představuje plně dostačující levnou alternativu k MS Office, své uživatele si jistě najde. Využití kancelářských aplikací z balíku OpenOffice.org 2.0 je pro Software602 nepochybně krokem vpřed, který umožní využít podporu open-source komunity a častější aktualizace programu.
Radek Kubeš

GOOGLE SKETCHUP

Google vypustil další skvělý program zadarmo

VÝROBCE Google, Inc.
INFO http://sketchup.google.com
VELIKOST SOUBORU 19,6 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows 98/Me/NT/2000/XP
CENA freeware
Když před nedávnem proběhla internetem zpráva, že Google koupil firmu @Last Software, která je autorem programu SketchUP, určeného ke 3D modelování, bylo jen otázkou času, kdy bude i tento projekt, stejně jako dříve např. Picassa, pro uživatele zdarma. A je to tu!
V úvodu jsme si řekli, že SketchUP je určen pro 3D modelování, což bývá většinou doména drahých profesionálních a velmi složitých programů, jako je například 3D Studio Max. Naštěstí v tomto případě tomu tak není, protože největší předností tohoto programu je jednoduchost.
Prostředí snad ze všeho nejvíce připomíná program Malování ve Windows. K dispozici máte nástroje, jako je tužka, čtverec, kruh či křivka, pomocí nichž vytváříte složitější entity.
Zmíněné nástroje kreslí dvojrozměrně. 3D modelování tedy vlastně vzniká pomocí jednoduchého, ale účinného nástroje Push/Pull. Jednoduše nakreslíte dvojrozměrnou entitu a tímto nástrojem ji vytáhnete do třetího rozměru. Je to velice snadné a účinné, má to však omezení na výsledný tvar entity. Jen těžko budete vytvářet sražené hrany či hrany o tvaru matematických funkcí. Pro základní modelování je to však plně dostačující a vytvořit třeba návrh domu není žádný problém.
Velice chválíme aplikování textur a materiálů na objekty. Přiřadit libovolné ploše texturu je stejně snadné jako práce s Plechovkou ve zmíněném Malování. Stačí si vybrat texturu a posadit ji na ohraničenou plochu. Ta se automaticky aplikuje bez dalšího nastavování. Již v základní instalaci je k dispozici dostatek textur a navíc i různé speciální - například průhledné - barvy či luxfery.
Intuitivní je i práce se stíny v modelu. Jejich vytvoření už ani nemůže být jednodušší - stačí kliknout na View / Shadows a v modelu se vám automaticky zobrazí stíny. Ty dále můžete upravovat velice zvláštním způsobem - ne jako u jiných programů, kde je nutné definovat pozici světla, určovat ambientní složku a další složitosti. Vyberete si jen čas a datum a program automaticky vytvoří stín vržený sluncem. Pak jen můžete editovat jeho sytost. Vytvoříte-li si model domu, pouhým posouváním jezdce zjistíte, kam vám budou přes den dopadat sluneční paprsky.
Snad ze všeho nejzajímavější jsou možnosti importu a exportu. Program zvládne otevřít jak výkres AutoCADu, tak model ze 3D Studia či fotografii z digitálního fotoaparátu. Exportovat umí buď ve formě obrázku, nebo do formátu KMZ. Že nevíte, o co se jedná? Jde o formát aplikace Google Earth. Vlastnoručně vytvořené objekty si totiž můžete přidat do aplikace Google Earth a pozorovat, jak vámi vymodelovaný domek zapadne do místní krajiny.
Program SketchUp je vytvořen primárně pro zábavu. Pokud modelujete v profesionálních programech, aplikace vám nenabídne žádné silné nástroje pro skutečnou tvorbu. Nabídne však uživatelsky přívětivé prostředí, které zvládne ovládat úplně každý. Navíc jsou k dispozici přímo v programu tři tutoriály, které vás rychle naučí program ovládat.
Lubomír Říha

SOFTPERFECT PERSONAL FIREWALL 1.4.1

Obranná zeď

VÝROBCE SoftPerfect Research
INFO www.softperfect.com
VELIKOST SOUBORU 0,9 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows 98/Me/NT/2000/XP
CENA freeware
Firewall je nedílnou součástí zabezpečení počítače proti nebezpečnému softwaru a útokům zvenčí. Nechcete-li spoléhat na firewall integrovaný v Service Packu 2 pro Windows XP, máte na výběr z mnoha freewarových i placených softwarových firewallů. Mezi řešení, která můžete využívat zdarma, patří například i SoftPerfect Personal Firewall, který si stručně představíme.
SoftPerfect Personal Firewall ochrání váš počítač před útoky z lokální sítě i internetu; pracuje tak, že filtruje pakety na základě definovaných pravidel. Pro nepříliš zkušené uživatele jsou připraveny sady přednastavených pravidel filtrování provozu, pokročilí uživatelé mohou využít učící se mod firewallu, kdy sami určují, který typ komunikace má firewall propustit, a který nikoliv. SoftPerfect Personal Firewall umí nastavit různá pravidla pro komunikaci pro různé síťové adaptéry. Můžete mít tedy přednastavenu sadu pravidel zvlášť pro modem, síťovou kartu, bezdrátovou síťovou kartu atd. Rovněž je možné nastavit důvěryhodné MAC adresy síťových adaptérů. Firewallu chybí pouze filtrování na úrovni jednotlivých aplikací.
SoftPerfect Personal Firewall se jednoduše instaluje a velmi snadno ovládá. Nezkušení uživatelé nemusejí v programu nic nastavovat, pokročilé uživatele možnosti nastavení jistě do značné míry uspokojí. Uživatelské rozhraní je jednoduché a přehledné, k dispozici je i stručná nápověda.
SoftPerfect Personal Firewall je dobrou možností, jak zdarma a jednoduše zlepšit zabezpečení počítače. V kombinaci s kvalitním antivirem a programem na likvidaci spywaru bude o vaše data dobře postaráno.
Radek Kubeš

XPEPIUS 3.0.3

Nastavení systému

VÝROBCE Yaser Rajabi
INFO www.geocities.com/xpepius/index.html
VELIKOST SOUBORU 0,7 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows XP
CENA 16,95 EUR
V programu XPepius najdete celou řadu zajímavých nastavení operačního systému Windows XP a souvisejících aplikací, jako je Windows Media Player, Internet Explorer a programy z balíku MS Office. Možnosti programu jsou logicky členěny do tří kategorií - Tweaks, Applications a Utilities.
První kategorie (Tweaks) obsahuje základní diagnostiku systému (procesor, BIOS…), nastavení tiskárny (např. hlášení událostí), myši (citlivost) a hlášení systémových chyb, rychlé ukončování aplikací při vypínání systému, nastavení DirectX, síťového připojení, aktualizace Windows, instalačního nástroje Windows a přihlašování do systému, dále například skrytí diskových jednotek, nastavení fontů Windows či kontextového menu nebo odstranění některých funkcí Průzkumníka.
V sekci Applications najdete například možnost odinstalování nepotřebných systémových komponent (hry, Windows Messenger…), blokování spustitelných příloh e-mailů v klientovi Outlook Express, pokročilá nastavení Internet Exploreru a Windows Media Playeru (např. omezení některých funkcí). Dále zde můžete nadefinovat seznam aplikací, které nebude možné v systému spouštět.
V poslední kategorii (Utilities) lze kontrolovat aplikace spouštěné se startem Windows, odinstalovávat programy, mazat dočasné a nepotřebné soubory, historii internetových prohlížečů a různých programů. Najdete zde i správce vizuálních stylů Windows XP.
XPepius je užitečný nástroj pro běžné uživatele i pro správce systémů, kteří mohou využít řadu možností pro omezení některých funkcí Windows a souvisejících aplikací, jež mohou představovat bezpečnostní hrozbu. Bez zaplacení je XPepius plně funkční 14 dní.
Radek Kubeš

SNAGIT 8.0

Chyťte si obrazovku

VÝROBCE Techsmith Corporation
INFO www.techsmith.com
VELIKOST SOUBORU 13,4 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows 98/Me/NT/2000/XP
CENA 39,95 USD
Zřejmě každý se už setkal s potřebou zachytit celou obrazovku, respektive její část do souboru pro pozdější použití, např. při tvorbě dokumentace k programu. Možností, jak to udělat, je více. My vám dnes představíme nástroj, který má tuto oblast podchycenu komplexně. Pomocí programu SnagIt můžete zachytit cokoliv na své obrazovce. K tomuto účelu program poskytuje následující nástroje: Region (nástroj na zachytávání časti obrazovky; pomocí kurzoru označíte oblast, která má byt zachycená), Window (nástroj na zachytávání oken zobrazených na obrazovce), Full screen (nástroj na zachytávání celé obrazovky), Scrolling window (umožní zachytit libovolné skrolovatelné okno v celé délce), Web page (umožní zachytit celou webovou stránku nebo její část), Scrolling window to PDF (podobné jako Scrolling window, s tím rozdílem, že použitím této funkce vznikne rovnou PDF soubor), Menu with time delay (pokročilý nástroj na zachytávání pop-up menu v libovolných programech), Object (umožní zachytit libovolný objekt nacházející se na obrazovce, např. ikony na pracovní ploše), Images from Web page (umožní ze zadané webové stránky získat všechny obrázky), Text from window (získá všechny možné texty z daného okna; zatím není podporována možnost získat text z obrázku) a Record screen video (umožní nahrávat kurzorem označenou oblast jako video; výsledkem je soubor ve formátu *.avi, resp. soubory *.png, *.jpg, *.gif...). U každého z uvedených nástrojů lze ještě nastavit Vstup (jaká oblast se bude snímat. Výstup (kam bude směřovat výsledek a Efekty (barevná hloubka, nahrazení barev, korekce barev, rozlišení, ohraničení a jiné).
Peter Gašparovič

PARTITION MANAGER 7.0 PERSONAL

Správce vašich disků

VÝROBCE Paragon Technologie GmbH
INFO www.7tools.de
VELIKOST SOUBORU 3,9 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows 98/Me/NT/2000/XP
CENA 625 Kč - více info na Chip DVD
Jeden velký disk je velice nepřehledný. Pokud jsou data na jednom disku, ztrácíte v nich přehled. Proč si neudělat disk C: na systém, F: na fotografie, M: na multimédia, P: na soubory z práce a D: pro ostatní data? Takové rozdělení umí kdejaký program. A program Partition Manager toho umí ještě daleko více.
Představte si, že si uděláte disk F: na fotografie o velikosti 30 GB. Po nějaké době se však stane, že 30 GB zaplníte.
Přitom třeba na disku pro multimédia máte nevyužitých 40 GB. Co s tím? Běžný nástroj pro vytvoření partition vám zřejmě nepomůže. Musíte použít speciální nástroj. V programu Partition Manager je tzv. redistribuce volného místa.
Po spuštění programu klikněte na ikonu s nápisem „Redistribute Free Space among partitions“. Spustí se průvodce, který vám pomůže změnit volné místo na jednotlivých partition vašeho pevného disku. V první části průvodce vyberete partition, kterou chcete změnit, ve druhém kroku nastavíte její velikost.
K dokonalosti jsou dovedeny nástroje pro práci s partition - ať jste jakkoliv náročný uživatel, Partition Manager vám vždy vyhoví.
Výhodou programu je jednoduché a intuitivní ovládání, které bude vyhovovat každému. Navíc jsou k dispozici průvodci, kteří vám pomohou s požadovanou činností.
Náš tip: Nejprve zmenšete velkou partition - díky získanému místu pak budete moci zvětšit malou partition.
Díky spolupráci Chipu s internetovým obchodem SW.cz (dříve Shop. Stahuj.cz) přinášíme exkluzivní slevu 45 % na nákup Partition Manager Personal (původní cena 1133 Kč, po slevě 623 Kč). Další informace a objednávku najdete na Chip DVD.
Radek Kubeš

GETWEBPICS 2.6.1

Obrázky jednoduše a rychle

VÝROBCE PhotoActions
INFO www.photoactions.com
VELIKOST SOUBORU 2,9 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows 98/Me/NT/2000/XP
CENA 29,95 USD
Uložení obrázku z webových stránek v internetovém prohlížeči není problém. Stačí na obrázek kliknout pravým tlačítkem myši a zvolit jeho uložení. Uložení více obrázků (nebo úplně všech na webových stránkách) však bude značně pracné a zdlouhavé. Při této činnosti vám může velmi dobře posloužit program GetWebPics.
Jedná se o nástroj, který vám umožní stahovat obrázky ze zadané internetové adresy. Jeho prostředí je přehledné a lehce ovladatelné. Je připraveno i na změnu jazyka, výrobce však zatím kromě anglického žádný jiný neposkytuje (je však jen otázkou času, kdy někdo program přeloží i do češtiny).
Pro vyhledávání je potřeba vytvořit úlohu, ve které nadefinujete název úlohy, URL adresu webové stránky, velikost stažených souborů, adresář pro jejich uložení, počet vnoření na stránce, možné odskoky na jiné stránky a množství dalších parametrů. Výhodou je možnost definování typů stahovaných souborů, takže to nemusí byt jen obrázky, ale i soubory typu Flash, komprimované soubory, video nebo hudební soubory. Díky různým filtrům stáhnete jen přesný okruh souborů. Problémem nejsou ani stránky zabezpečené jménem a heslem, avšak přihlašovací údaje musíte zadat do vlastností úlohy. Po nadefinování úloh můžete začít z jejich stahováním. K dispozici jsou podrobné informace a statistiky stahování. Obrázky (nebo jiné soubory) jsou v programu přehledně zobrazeny i s náhledem, případně můžete spustit jejich automatické přemístění. Zajímavou volbou je vyhledávání a stahování obrázků podle klíčových slov pomocí Googlu.
Štefan Stieranka


Dokumenty ke stažení