Menu

Krátkodobé testy - komunikace

2GM Company Server

Síťový odborník

Síť už dávno není jen prostředkem k tomu, aby se počítače navzájem „viděly“. Síť dnes poskytuje mnoho rozmanitých služeb - tiskové služby, uchovávání souborů, připojení k jiné síti a další.

Při vytváření sítě je možné použít buď několik specializovaných zařízení, nebo zvolit tzv. řešení all in one - vše v jednom. Jedním z takových zařízení je český výrobek firmy 2GM, nesoucí název 2GM Company Server. Company Server slouží jako poskytovatel služeb pro fungování sítě, komunikaci, sdílení a zálohování souborů, sdílení tiskáren a pro vzdálený přístup do sítě. Nedávno začal prodej nové verze Company Serveru, které jsme se podívali na zoubek.
Server je dodáván v černém provedení. Kromě tlačítka pro vypnutí/zapnutí obsahuje ještě DVD mechaniku a malý monochromatický LCD displej. Pracuje na platformě VIA Epia a v závislosti na konfiguraci může obsahovat 80GB nebo 250GB disk, možností je i RAID pole (disky se zrcadlí). Co se portů týče, obsahuje dva ethernetové, dva USB porty (lze rozšířit na čtyři), PS/2 porty pro klávesnici a myš, paralelní port, sériový port (lze rozšířit na dva) a VGA výstup pro připojení monitoru.
Software ovládající Company Server je postaven na bázi Linuxu. Všechny služby se konfigurují pomocí webového rozhraní, kterému nelze upřít přehlednost a funkčnost. V případě, že nelze Company Server ovládat pomocí webového rozhraní, lze použít nouzový přístup - připojit k serveru klávesnici a monitor. Takto zobrazené rozhraní sice neumožní nastavení všech služeb, bohatě však stačí k nastavení parametrů sítě. A v momentě, kdy je Company Server viditelný v síti, lze pokračovat pohodlně z webového prohlížeče.

SÍŤOVÉ ZÁZEMÍ

Přidání Company Serveru do sítě může být na jedné straně jednoduchou záležitostí (pokud síť budujete), na druhé však i tvrdým oříškem. Server má totiž přednastavenu IP adresu na 192.168.0.15 a bohužel nepodporuje příjem nastavení z DHCP serveru. Pokud tedy síť používá jiný adresní prostor, nezbývá než použít nouzový přístup. Až teprve po zprovoznění serveru můžete provést registraci (z administrátorského rozhraní) -registrace slouží ke zpřístupnění automatických upgradů řídícího software Company Serveru. Co se týče připojení k vnější síti (WAN), lze použít vše od ADSL modemu po modem kabelové televize.
Mezi služby, které Company Server nabízí, patří rovněž firewall (ten je samozřejmě nutností), VPN, DHCP, tiskové služby a služby pro zajištění komunikace pomocí elektronické pošty - POP3 a SMTP; podporu IMAP výrobce neuvádí. K funkčnosti těchto služeb nelze mít výhrady.
Nakonec se podívejme na případ, kdy má Company Server sloužit jako souborový server. Tuto funkci zajišťuje zabudovaný FTP server. Nastavení sdílených adresářů a přístupu uživatelů je velmi jednoduché a intuitivní. Nepříjemná je ovšem nefunkčnost v mnoha FTP klientech. Zobrazené adresáře jsou totiž pouze odkazy na skutečné adresáře. Může se tak stát, že právě váš klient místo otevření adresáře bude vytrvale nabízet stažení stejnojmenného souboru.
Nakonec nám zůstalo zálohování dat. Company Server disponuje DVD zapisovací mechanikou. Trochu nepochopitelné je, že podporuje jen plusová DVD média, a to zvlášť dnes, kdy ceny mechanik jsou nízké a jejich technické parametry předčí parametry mechaniky v Company Serveru. Upozornění o problému při zálohování je jak na displej serveru, tak pomocí elektronické pošty při ukončení nebo chybě (podle nastavení).

ZÁVĚR

Jak tedy Company Server zhodnotit? Primárně je určen pro malé a střední firmy, kterým pomůže naplno využít kapacitu a schopnosti počítačové sítě. Je škoda, že výrobce nevěnoval manuálu vetší pozornost - i když prakticky není nutný administrátor pro údržbu serveru, nastavení je stále oříškem a zvládne ho pouze informatik. I přes některé nedostatky má koupě tohoto zařízení své opodstatnění a zvýší efektivitu práce s výpočetní technikou ve firmě.
Martin Polovinčák

2GM COMPANY SERVER
Síťový server

ROZMĚRY 380 x 250 x 230 mm
PLATFORMA VIA Epia
OPERAČNÍ SYSTÉM Linux (vlastní distribuce)
ADMINISTRACE web, konzole
ROZHRANÍ Ethernet, LPT, COM, USB 2.0, VGA-out
DISK 80/200 GB (volitelně RAID)
ZÁLOHOVÁNÍ DVD+R/DVD+RW/CD-R/CD-RW
VÝROBCE/ZAPŮJČIL 2GM
ZÁRUKA 2 roky
CENA VČ. DPH 22 348 Kč

Fritz!Box Fon WLAN

Bedřich s rádiovkou

Oblíbená VoIP gateway Fritz!Box Fon dostala Wi-Fi vybavení. Přístroj jsme vyzkoušeli a přinášíme vám jeho popis.

Ve svých dotazech se často ptáte na způsoby, jak pomocí Wi-Fi šířit signál po bytě či domě, jak přes jedno připojení připojit více počítačů nebo jak zapojit klasický telefon tak, aby ho bylo možné použít pro internetovou telefonii. Ve všech vyjmenovaných případech vám pomůže Fritz!Box Fon WLAN.
Jedná se o integraci několika zařízení do jednoho. Fritz funguje jako DSL modem pro připojení k internetu touto technologií, jako VoIP gateway, která převádí dva analogové telefonní přístroje na IP telefony, jako firewall a také jako bezdrátový rychlý W-LAN router s podporou 802.11 g++. Podrobně se tedy podíváme na jednotlivé části.
DSL modem ničím nepřekvapí. Výhodou oproti jiným výrobkům je tzv. Traffic Shaping, což je jakási forma QoS.
VoIP gateway je vytvořena velice precizně. K zařízení můžete připojit dva analogové telefony včetně faxu. V technických specifikacích se bohužel nikde neuvádí, jaký protokol je pro fax použit, zřejmě však půjde o T.38. Pro hlas jsou používány kvalitní kodeky G.711 a G.726. Fritz si umí zapamatovat až deset vašich SIP účtů. Samotné telefonování mají němečtí výrobci odladěno znamenitě. Rozpoznávání pauzy v hovoru či generování přirozeného šumu je dnes samozřejmostí všude. Přístroj však disponuje dalšími technologiemi, jako je Packet Loss Concealment (PLC), což je technologie, která zamezuje snižování kvality při ztrátě paketů. Nemůžete samozřejmě očekávat, že technologie vám zajistí plnou kvalitu hovoru na špatném připojení, ale pokud jste k internetu připojeni pomocí Wi-Fi, kde o ztracené pakety není nouze, určitě tuto technologii oceníte. Pokud nemá Fritz přidělenu veřejnou IP adresu a je za proxy, firewallem či NAT, rovněž si dokáže poradit. Jiné produkty v pravidelných intervalech provádějí přeregistraci účtu, což značným způsobem zatěžuje SIP server a navíc generuje zbytečný provoz na síti. Ač se to nezdá, z vlastní zkušenosti máme naměřeno, že se může jednat až o 300 MB měsíčně, aniž byste provedli jediný hovor. Fritz sází na obyčejný ping. V pravidelných intervalech si „pingne“ poskytovatele - průchozí paket „opráší“ cestu a poskytovatel ví, že telefonní číslo je aktivní. Jedná se o jednoduché a přitom účelné řešení.
Výhodou zařízení je velice dobře odladěný firmware. Po přihlášení přes webové rozhraní vidíte podrobný přehled volání, zmeškané hovory a přímo odsud lze telefonní čísla vytáčet. Co se informací o hovorech týče, nemáme žádnou výtku, vše je precizní.
Samotné nastavení SIP účtu patří ke snadnějším. Po první instalaci máte k dispozici průvodce, později můžete nastavení operátora změnit ve webovém rozhraní.
Wi-Fi část zařízení je hlavní novinkou celého přístroje. Na zadní části přístroje trčí malinká anténka. Ačkoliv nemá špatný dosah, určitě bychom přivítali o něco větší. Zařízení může fungovat v režimech 802.11 b, g i g++, díky čemuž dosahuje přenosové rychlosti až 125 Mb. Samozřejmostí je vysoká úroveň zabezpečení pomocí WEP, WPA i WPA2. Výhodou zařízení je, že lze předem nastavit, kdy se má bezdrátový modul zapnout a vypnout, Wi-Fi tedy nemusí být v okolí zařízení dostupné stále. Instalace bezdrátové sítě nemůže být díky přehlednému průvodci jednodušší, opět nemáme výtek. Vadilo nám však, že Fritz neumí pracovat v režimu klienta. Nelze tedy nahradit malou anténku směrovou, přijímat Wi-Fi signál od poskytovatele a ten dále šířit do počítače a samozřejmě do telefonu. Ačkoliv Wi-Fi není pro VoIP tou pravou technologií, stejně se většina uživatelů připojuje právě tímto způsobem - a musí mít tedy další zařízení čistě pro příjem Wi-Fi signálu.
Fritz!Box Fon WLAN je velice povedené zařízení, na kterém je těžké najít nějaké mouchy. Jeho výhodou je univerzální použití - ať už vás připojuje kabelová televize nebo používáte ADSL, Fritz vám vždy vyhoví. Celé zařízení je vyrobeno v Německu, tamtéž se vyvíjí i celý software. To má ovšem za následek vyšší cenu celého produktu. V porovnání s čínskou či tchajwanskou konkurencí činí rozdíl až několik tisícovek.
Vratislav Klega

FRITZ!BOX FON WLAN
DSL modem s VoIP gateway a W-LAN

ROZHRANÍ ADSL/ISDN, 2 x LAN, 2 x analogová linka pro telefon, USB
VOIP SIP standardu RFC 3216
KODEKY G.711, G.726
W-LAN IEEE 802.11b/g/g++ (až 125Mb/s)
ŠIFROVÁNÍ WEP-64, WEP 128, WPA (WPAPSK s TKIP), WPA2
DALŠÍ FUNKCE Filtrování MAC adres, časové zapnutí/vypnutí W-LAN modulu
ROZMĚRY 185 x 140 x 35 mm (možnost instalovat na zeď)
VÝROBCE/ZAPŮJČIL AVM/HSF
ZÁRUKA 5 let (včetně bezplatné podpory)
CENA VČ. DPH 5 650 Kč


Dokumenty ke stažení