Menu

Chip top 10

Chip top 10

Souhrnné hardwarové srovnávací testy  - Tentokrát jsme pro vás přichystali aktualizované přehledy digitálních tunerů a multimediálních center. Obě oblasti představují poměrně horké novinky.
Text: Jakub Larva

Dá se říci, že sledování televize je součástí každodenního života většiny lidí. Nabízí nám nejen důležité informace, ale také jistý druh zábavy. Nabízená kvalita televizorů a poptávka po jejich kvalitě a věrohodnosti obrazu jdou spolu ruku v ruce. Díky příchodu digitální televize došlo k zásadnímu posunu ve vysílací technologii. Obraz teď může disponovat daleko větším rozlišením, a není problém nabídnout dokonce i interaktivní informační prostředí. Vše je však stále ve vývoji a především v naší zemi ještě chvíli potrvá, než budeme moci využít všech kvalit nové digitální technologie. Přesto už teď můžete zaznamenat znatelný posun v kvalitě. Rušivé efekty jako zrnění nebo „duchy“ jsou už minulostí. Nyní buďto stanici naladíte a je v čisté kvalitě, nebo ji nenaladíte vůbec.
Multimediální PC považuji za zajímavá zařízení, která se snaží skloubit zaběhnuté principy poslechu hudby, sledování filmů a jejich nahrávání s počítačovým světem, který jednotlivé činnosti nejen ulehčuje, ale také rozšiřuje o další možnosti. Jedná se tedy o jakési komplexní řešení domácí zábavy. Můžete sledovat nahrané filmy bez ztráty kvality, prohlížet si s přáteli fotky z dovolené nebo poslouchat internetová rádia. Možností je však daleko více. Přesto mám pocit, že tato zařízení nesklidila takový obdiv a zájem, jaký by se původně dalo čekat. Zda je jejich uvedení předčasné, nebo zda nejsou zcela dotaženy některé zásadní detaily, to zatím není jisté.

Projektory

Projektory rozhodně patří mezi zajímavé periferie. Jejich ceny možná až tolik neklesají, určitě se však zvyšuje kvalita levnějších modelů. Na své si přijdou jak uživatelé hledající pokročilejší projektory, tak i začátečníci, kteří nebudou o mnoho ošizeni. Náš test se zaměřuje především na datové projektory s poměrem stran 4 : 3, tedy spíše na projektory pro prezentační využití.

Monitory LCD 17"

17" LCD monitory nyní patří k nejprodávanějším typům - a není divu. 15" monitory jsou oproti nim přece jen malé a poměr cena/výkon je u 17" modelů velmi dobrý. Ceny jsou velmi příznivé a nejlevnější modely zakoupíte už za 7000 Kč s daní.

Monitory LCD 19"

Nejen díky stále se snižujícím cenám a čím dál tím větší atraktivnosti LCD monitorů je jejich koupě den ode dne lákavější. Dva palce navíc jsou znát a 19" monitor nabízí mnohem větší zobrazovací plochu. Cena je však poněkud vyšší.

DVD vypalovačky

Vypadají sice stejně, ale jsou mezi nimi rozdíly - v rychlosti, kompatibilitě, spolehlivosti i ve funkcích. Některé například podporují funkci Light Scribe, která umožňuje potisk médií. Důležitá je i hlučnost mechanik, kterou jsme také změřili.

Aparáty pro VoIP

Telefony pro internetové telefonování v našem přehledu pokrývají celou škálu - od úplně primitivních modelů přes vyspělejší až po ty nejnáročnější manažerské kousky. Hlavními kritérii při hodnocení byla snadnost instalace, funkce, kvalita hovorů a spolehlivost.

Fototiskárny

Nechce se vám celé dny čekat na fotografie z fotolabu? Potom tedy vynaložte trochu úsilí a zhotovte si fotografie sami a rychle. Vhodné fototiskárny jsou nyní finančně dostupné i pro soukromé uživatele. Navíc inkoustové A4 tiskárny zvládnou nejen fotografie, ale i grafiku a text.

PDA s GPS

Jestliže máte nad hlavou volné nebe, nemusíte bloudit ani v případě, že se příliš nevyznáte v souhvězdích. Přístroje PDA, kapesní pomocníci pro organizaci úkolů, schůzek a korespondence, si totiž osvojily další funkci - navigaci.

Notebooky

Notebooky jsou v kurzu, o tom není pochyb. Nad stolními počítači patrně začnou zanedlouho převládat, někde se tak už dokonce stalo. Pokud i vy patříte k příznivcům přenosné výpočetní techniky, máme pro vás srovnání současné nabídky notebooků s cenou do 30 000 Kč s DPH.

Media center PC

Při výběru multimediálního počítače do obýváku byste se měli kromě výkonu a vybavení zaměřit především na úroveň hluku. Představa hučícího zařízení uprostřed napínavé scény totiž není nijak příjemná. Nutno podotknout, že tato zařízení jsou stále v jakémsi stadiu vývoje, a občas se tak můžeme setkat i s nějakými chybami nebo nedoladěnými detaily.

Externí pevné disky

Archiv hudby a filmů, přenosné úložiště dat a záloha - externí pevné disky zažívají konjunkturu. Ten, kdo potřebuje vysokou rychlost nebo velkou kapacitu, si nejspíš pořídí disk o velikosti 3,5 palce. 2,5" disky jsou zase mnohem skladnější a obejdou se bez síťového adaptéru.

Digitální tunery

Nabídka digitálních tunerů je více než bohatá a uspokojí jak majitele stolních PC, tak i vlastníky mobilních notebooků. Jak z testování vyplynulo, tunery jako takové jsou vesměs stejně kvalitní a žádné zásadní rozdíly v síle příjmu jsme nezaznamenali. Nejvíce tedy záleží na softwaru. Zde narazíme na kvalitní a přehledné prostředí stejně jako na programy, které se sekají a jejichž ovládání je mnohdy chaotické.

Digitální tunery (set-top boxy)

Mezi set-top boxy vede STRONG SRT 5155, který má plnou podporu češtiny a příjemné ovládání.

Skenery

Přestože rozmach digitálních fotoaparátů s množstvím zpracovávaných negativů a fotografií řádně zamával, papírové předlohy, které je potřeba „nacpat do počítače“, rozhodně nevymizely. A proto také nevymizely ani stolní skenery. 


Dokumenty ke stažení