Menu

Krátkodobé testy - komunikace

ZyAIR G-4100

Účet, prosím!

Možností pro podnikání je dnes skutečně mnoho. Lidé přemýšlí, jak přijít k penězům, navíc pokud možno co nejpohodlnější cestou. Pro ty, kteří si chtějí pořídit třeba internetovou kavárnu, máme dobrou zprávu v podobě zařízení ZyAIR G-4100.

Proč dobrou zprávu? Jedná se totiž o komplexní řešení, přesně šité na míru těmto požadavkům. Hodláte-li tedy komerčně využít distribuce internetu prostřednictvím hotspotu, ZyXEL má nabídku přesně pro vás. Jistě vás hned napadne myšlenka, že se vlastně nejedná o takový zázrak, jak píšeme, protože tyto funkce hravě zvládnou i ty nejlevnější access pointy na trhu. To by ovšem ZyAIR G-4100 nesměl mít k dispozici malou termotiskárnu, která si hravě poradí se základní fakturací.

Seznámení

Samotné zařízení působí velice futuristickým, přesto však elegantním dojmem. Nevšedně pojatý design je ale dobře vyřešen i po funkční stránce. Dvě vyčnívající „tykadla“ (všesměrové 2dB odnímatelné antény) se bezpečně starají o distribuci dat ve vašem okolí, kterou můžete ještě zefektivnit natočením celého routeru do správné polohy. Na levé straně se nachází standardní počet portů a jiných „zástrček“: čtyři 10/100 Mb RJ-45 porty pro LAN a jeden pro WAN na stejném rozhraní, dále port pro připojení již zmiňované termotiskárny, tlačítko pro resetování a zdířka pro napájení. Na čelní straně vaši pozornost jistě nejvíce upoutá podsvícené logo ZyAIR, které jakýmsi světelným pulzováním signalizuje přenos bezdrátového signálu. Pod ním se nachází sedm stavových diod. V balení ještě najdete stojánek se zabudovaným závažím, které zamezí přepadávání. Možností umístění této krabičky je samozřejmě více - můžete ji položit na stůl a antény přitom natočit vhodným směrem nebo ji můžete zcela běžně připevnit ke stěně.

KONFIGURACE

Konfigurace tohoto Wi-Fi routeru probíhá ve velice příjemném a nikterak složitém webovém rozhraní. Pro méně zkušené je připraven jednoduchý průvodce (WIZARD), kde provedete jen ta nejzákladnější nastavení, která ovšem k běžnému provozu zcela stačí. Kliknutím na políčko ADVANCED proniknete do všech funkcí, které ZyXEL do tohoto zařízení implementoval. Nesmí mezi nimi chybět ani možnost zabezpečení pomocí WEP 64/128-bit, WPA-PSK a WPA šifrování, Denial of Service (DoS), možnost autentifikace jednotlivých uživatelů prostřednictvím jména a hesla a další. Nastavit také můžete domovskou stránku, která se bude v určitých intervalech stále zobrazovat, a mnoho dalších funkcí.

Tiskárna

Hlavní příčinou uvedení zařízení ZyAIR G-4100 na trh je bezesporu možnost připojení speciální termotiskárny, která je součástí balení. Ta se konfiguruje ve stejném webovém rozhraní jako samotný router. Pomocí ní budete schopni zákazníkovi vytisknout plnohodnotný účet, třeba i s údaji o vaší firmě a s kontakty - lze totiž nastavit, co se bude tisknout v hlavičce účtu a co na jeho konci. Tisku samozřejmě předchází samotné vyúčtování, které probíhá pomocí předem nadefinovaných jednotek za připojení. Nastavit lze i započítání DPH. Jednotky poté kumulativně sčítáte stisknutím jednotlivých tlačítek na tiskárně. Jakmile přestanete tlačítka mačkat, vytiskne se účet s vynásobenými jednotkami, převedenými na nastavenou měnu. Díky standardnímu konektoru lze k zařízení G-4100 připojit i systém pro placení kreditní kartou.
ZyAIR G-4100 je zcela jistě zajímavé zařízení. Otázkou, na kterou si však musíte odpovědět sami, je to, zda se vám investice do takto drahého zařízení vyplatí.
Jan Řezáč

ZYAIR G-4100
Hotspot s tiskárnou

ROZHRANÍ 1x RS-232 (tiskárna), 1x WAN
(10/100 Mb/s), 4x RJ-45 (10/100 Mb/s) LAN
W-LAN IEEE 802.11b/g (až 54 Mb/s)
ZABEZPEČENÍ WEP 64/128-bit, WPA-PSK, WPA
ROZMĚRY 212,5 x 52 x 138,5 mm
HMOTNOST 509 g
VÝROBCE/ZAPŮJČIL ZyXEL
ZÁRUKA 2 roky
CENA VČ. DPH 13 950 Kč

Nokia N91

Čtyři giga v mobilu

Když se v roce 1999 natáčel první díl kultovní trilogie Matrix, používal hlavní hrdina Neo kontroverzní mobil Nokia 8110. Pokud by se film natáčel letos, jsme si jisti, že by v kapse nosil stříbrnou Nokii N91. Co nabízí mobil za nemalé peníze?

Design telefonu se skutečně vydařil, kovové tělo ve stříbrné barvě vypadá velice elegantně. Samotné provedení však tak dokonalé již není. Hmotnost 164 g je nepřiměřeně vysoká. Telefon je i poměrně velký, to lze však na rozdíl od hmotnosti, která odpovídá dvěma běžným mobilům, ještě tolerovat.
Po odsunutí aktivního krytu se objeví klávesnice. Při prvním pohledu na malá tlačítka jsme měli obavy, zda bude vůbec možné na telefonu psát. Po několika stisknutích kláves nás však telefon přesvědčil o tom, že ano. Tlačítka jsou relativně daleko od sebe, mají dostatečný zdvih a jsou velice přesná. Psaní na telefonu je daleko jistější než u některých véčkových konstrukcí. Poněkud diskutabilní je zamykání klávesnice, které má na horní straně přístroje samostatné posouvací tlačítko. Softwarové řešení je přece jen obvyklejší. Na horní straně se ještě nachází 3,5mm jack konektor pro připojení běžných sluchátek. Na zadní straně telefonu je snímač fotoaparátu s rozlišením 2 megapixely a s pevným ohniskem 4,8 mm, což dělá na mobil až nezvykle kvalitní fotografie.

VÝBAVA

Nejzajímavější součástí tohoto mobilního telefonu je bezesporu pevný disk. Jedná se o 4GB pevný disk Hitachi, který se otáčí rychlostí 3600 otáček za minutu. Toto řešení je pro mobilní telefon velice nevhodné. Telefon přece jen není statické zařízení a životnost harddisku tak bude zřejmě velice krátká. Proč nedala firma Nokia do telefonu raději paměťovou karty stejné kapacity a nesrovnatelně nižší hmotnosti, je záhadou. Telefonu nechybí nic, co by měl moderní multimediální smartphone mít. Nechybí Bluetooth, Wi-Fi, miniUSB konektor, fotoaparát ani povedený MP3 přehrávač. Výhrady máme k displeji telefonu, který má rozlišení pouze 176 x 208, což je v porovnání s konkurencí velice málo. K telefonu se dodává USB kabel, hands-free, aktivní stojánek, nabíječka a samozřejmě CD se softwarem.

Telefon

Každého zřejmě bude zajímat, jak se s telefonem volá. Telefonování tedy patří k těm příjemnějším činnostem. Vícepoložkový seznam je velice přehledný, práce s ním je snadná. K telefonu lze připojit i běžná sluchátka s 3,5mm jack konektorem a telefonování se sluchátky Koss Porta Pro je skutečně dokonalé. Pro úplnost dodáváme, že telefon podporuje videohovory. Pokud byste telefon používali jen na telefonování, budete spokojeni. Za cenu téměř 20 000 Kč by to však byl velký luxus.

MP3 přehrávač

Nokia si dala hodně záležet na tom, aby MP3 přehrávač byl dobře přístupný a snadno použitelný. Přímo na krytu klávesnice jsou proto k dispozici tlačítka, kterými se MP3 přehrávač zapíná a ovládá. Na 4GB disk se vejde velké množství skladeb, které se na něj kopírují pomocí miniUSB. Synchronizace s počítačem je velice jednoduchá, a to jak prostřednictvím přiloženého softwaru, tak pomocí Mass Storage, jak se pevný disk hlásí ve Windows. Kopírování však nepatří k nejrychlejším, průměrná přenosová rychlost se pohybuje kolem 0,5 MB/s. Díky zmíněnému standardnímu konektoru můžete připojit klasická sluchátka, dokonce je k dispozici ekvalizér. Při připojení sluchátek můžete poslouchat i FM rádio. Kdyby nebyl telefon tak těžký, můžeme ho doporučit jako kvalitní MP3 přehrávač.

Nový systém

Pokud si telefon kupujete pro jeho rozšiřitelné funkce, určitě vás bude zajímat, co přináší nový systém Symbian 9.1. V současnosti je těžké odhadovat, jak kvalitní aplikace budou k dispozici, protože kompatibilita s předchozími Symbiany je prakticky nulová. Kdo chce tedy používat různé aplikace, bude si muset buď několik měsíců počkat, nebo se poohlédnout po jiném telefonu. Aplikace nainstalované v telefonu byly stabilní, ale šlo spíše o jednodušší aplikace, které nemohou prověřit stabilitu celého systému.

Hurá na internet

Pro připojení k internetu je telefon vybaven výtečně. Nechybí GPRS, EDGE, ale především 3G, tedy UMTS a WCDMA. Většina námi zkoušených možností připojení fungovala bezvadně. Pomocí Bluetooth lze k internetu připojit i notebook, přes vestavěný internetový prohlížeč můžete i surfovat. Prohlížeč je však nepovedený a řešení ve Windows Mobile má náskok několika generací.

KOUPIT, ČI NEKOUPIT?

Nokia N91 je povedený telefon, který má však obrovské nedostatky. Základním je vysoká hmotnost, která je v dnešní době neúnosná, magnetický disk s pohyblivými částmi pak také není nejlepším řešením. Ovládání telefonu bylo zpočátku obtížné, nainstalovaná výuková aplikace je opravdu potřebná. Nový Symbian trpí nízkou kompatibilitou. To vše uzavírá cena, která je o několik tisíc vyšší než u konkurence. S koupí tohoto telefonu se vyplatí ještě počkat, dokud se neobjeví větší nabídka aplikací a neustálí se firmware. Konkurence na platformě od Microsoftu je v tomto ohledu o několik kroků vepředu.
Vratislav Klega

NOKIA N91
Mobilní telefon s harddiskem a MP3 přehrávačem

ROZMĚRY 113 x 22 x 55 mm
HMOTNOST 164 g
DISPLEJ aktivní, 176 x 208 pixelů
KOMUNIKAČNÍ PROTOKOLY Bluetooth,
Wi-Fi, GSM (900, 1800, 1900 MHz), GPRS,
EDGE, UMTS, WCDMA
VELIKOST PAMĚTI 4 GB (pevný disk)
OPERAČNÍ SYSTÉM Symbian 9.1
MP3 PŘEHRÁVAČ ano
FOTOAPARÁT ano (2 Mpx)
CENA VČ. DPH cca 19 000 Kč


Dokumenty ke stažení