Menu

Chip top 10

Chip top 10  

Souhrnné hardwarové srovnávací testy  - Do naší statistiky nejlepších produktů, které prošli našima rukama, jsme přidali aktulizované žebříčky nejlepších fotoaparátů, počítačů do 15 000 Kč a VoIP bran.
Text: Jakub Larva

Prázdniny ještě ani zdaleka neskončily, a tak ať už patříme mezi pracující, nebo studenty, vydáváme se na různé výlety či poznávací zájezdy. V batohu nebo kufru by proto rozhodně neměl chybět fotoaparát, pomocí něhož si můžeme nejzajímavější chvíle zaznamenat. Pokud snad ještě fotoaparát nemáte, ale vážně o něm uvažujete, může vám pomoci nově aktualizovaný přehled tří kategorií digitálních fotoaparátů. Na své si přijdou jak začátečníci, tak i zkušení fotografové, kteří patrně sáhnou po nějaké dražší zrcadlovce.
Další novinkou v Chip top 10 je přehled počítačů do 15 000 Kč, který jste mohli najít v minulém čísle pod názvem "PC za vysvědčení". Tato událost je sice již měsíc za námi a odměny za vysvědčení jsou již také určitě rozdány, avšak pro ty, kteří svůj dárek přece jen ještě nedostali nebo kteří mezi studenty nepatří, ale také by si rádi pořídili nějaký PC střední třídy, přinášíme aktualizovaný přehled 14 sestav.
Nakonec máme připraven přehled VoIP bran určených pro IP telefonii. Tato technologie silně útočí na stávající pevné telefonní linky a nebýt obav, které některým lidem přece jen brání zahodit svůj klasický telefon do koše, už bychom mezi sebou mohli zadarmo a vesele telefonovat. Hovory v rámci VoIP sítě jsou totiž po zaplacení zanedbatelného měsíčního poplatku zcela zdarma. VoIP je však závislé na přítomnosti internetového připojení a na pevné IP adrese, což je asi druhý důvod, proč tato technologie není zatím příliš rozšířená. Nicméně věřím, že neuplyne mnoho času a stejně jako každá novinka se i VoIP stane samozřejmostí.

Monitory LCD 17"

17" LCD monitory nyní patří k nejprodávanějším typům - a není divu. 15" monitory jsou oproti nim přece jen malé a poměr cena/výkon je u 17" modelů velmi dobrý. Ceny jsou velmi příznivé a nejlevnější modely zakoupíte už za 7000 Kč s daní.

Pevné disky 3,5" - SATA

V přehledu pevných disků s rozhraním Serial ATA máme nyní patnáct disků s různou kapacitou a rychlostí. Rychlost SATA disků zatím výrazně nepřevyšuje rychlost disků paralelních, ale jsou tu další klady, které pro ně hovoří.

DVD vypalovačky

Vypadají sice stejně, ale jsou mezi nimi rozdíly - v rychlosti, kompatibilitě, spolehlivosti i ve funkcích. Některé například podporují funkci Light Scribe, která umožňuje potisk médií.

Aparáty pro VoIP

Telefony pro internetové telefonování v našem přehledu pokrývají celou škálu - od úplně primitivních modelů přes vyspělejší až po ty nejnáročnější manažerské kousky. Hlavními kritérii při hodnocení byla snadnost instalace, funkce, kvalita hovorů a spolehlivost.

Kompaktní fotoaparáty

Cena, velikost a snadné ovládání - to jsou hlavní klady kompaktních fotoaparátů. Tato řada je určena především pro ty uživatele, kteří chtějí být kdykoli připraveni zaznamenat nějakou nečekanou událost nebo kteří s fotografováním teprve začínají.

Stylové fotoaparáty

Pokud vám záleží víc na stylu než na funkcích, pak určitě sáhněte po některém stylovém fotoaparátu. Výrobci se vskutku vyřádili a kromě zajímavých tvarů nabízí také kovová těla, což je mimochodem poměrně praktická vlastnost. Po stránce funkčností jsou však tyto přístroje o něco pozadu.

Digitální zrcadlovky

Skutečně kvalitní fotografie vyžadují odpovídající zařízení. Digitální zrcadlovky nabízí prakticky maximum možností včetně například výměny objektivu nebo připojení externího blesku.

Media center PC

Při výběru multimediálního počítače do obýváku byste se měli kromě výkonu a vybavení zaměřit především na úroveň hluku. Představa hučícího zařízení uprostřed napínavé scény totiž není nijak příjemná. Nutno podotknout, že tato zařízení jsou stále v jakémsi stadiu vývoje, a občas se tak můžeme setkat i s nějakými chybami nebo nedoladěnými detaily.

VoIP brány

Přechod na VoIP technologii je s VoIP bránou doslova hračkou. Nemusíte dokonce ani měnit stávající telefonní přístroje (DECT telefony, fax). Pokročilejší modely pak nabízejí také další rozšíření o Wi-Fi a LAN router nebo ADSL modem.

Fototiskárny

Nechce se vám celé dny čekat na fotografie z fotolabu? Potom tedy vynaložte trochu úsilí a zhotovte si fotografie sami a rychle. Vhodné fototiskárny jsou nyní finančně dostupné i pro soukromé uživatele. Navíc inkoustové A4 tiskárny zvládnou nejen fotografie, ale i grafiku a text.

Digitální tunery

Nabídka digitálních tunerů je více než bohatá a uspokojí jak majitele stolních PC, tak i vlastníky mobilních notebooků. Jak z testování vyplynulo, tunery jako takové jsou vesměs stejně kvalitní a žádné zásadní rozdíly v síle příjmu jsme nezaznamenali. Nejvíce tedy záleží na softwaru. Zde narazíme na kvalitní a přehledné prostředí stejně jako na programy, které se sekají a jejichž ovládání je mnohdy chaotické.

PC sestavy do 15 000 Kč

Příchod nových technologií a neustálá honba za výkonem mají mimo jiné jednu velkou výhodu. Tou je neustálé snižování cen starších a slabších komponentů. Díky tomu se znatelně zvyšuje spodní výkonová hranice. Sestavy do 15 000 Kč se tudíž pomalu, ale jistě stávají skutečně silnými stroji. Čím dál více obchodů navíc kromě zkompletovaných sestav nabízí také jejich drobnou modifikaci, díky čemuž si můžeme bez obav o kompatibilitu vybranou sestavu doladit podle svého.


Dokumenty ke stažení