Menu

editorial

MILÍ ČTENÁŘI,

přestože je léto, doba prázdnin a dovolených, firma Microsoft k sobě neustále přitahuje pozornost. Nejdříve pozdržením uvedení nových Windows Vista, a tedy nejspíše i kancelářského balíku Office 2007, nyní zase definitivním ukončením podpory „stařičkých“ Windows 98. Kromě toho to vypadá, že ji nemine tučná pokuta ve výši 280 milionů eur (8 miliard korun) od Evropské komise za porušování hospodářské soutěže (rozuměj za neposkytování zdrojových kódů konkurenci). Navíc pokud bude v údajně „nelegálních praktikách“ pokračovat, hrozí jí další každodenní pokuta 3 miliony eur. Není divu, že proti takovému extrémnímu trestu chystá softwarový gigant soudní odvolání. Veselé je, že kurzy akcií Microsoftu na tuto zprávu téměř nezareagovaly, burza už sem tam s nějakou tou „pokutičkou“ pro Redmond počítá.
Věci se dějí i v personální oblasti: Bill Gates pověsil šéfování Microsoftu na hřebík a chce se postupně věnovat hlavně charitě pod hlavičkou vlastní nadace, která financuje především zdravotnické a vzdělávací programy v nejchudších zemích světa. Hned od začátku mu to jde víc než dobře: investor Warren Buffett, na světovém žebříčku boháčů druhý hned za Billem, přislíbil věnovat nadaci manželů Gatesových postupně 31 miliard dolarů. (Možná se tak 75letý finančník, který doposud nepatřil právě k nejštědřejším, rozhodl vykoupit své hříchy. Pak je také jasné, že Bill Gates musí s touto činností začít v daleko ranějším věku.)
Nové vedení dostala koneckonců i česká pobočka Microsoftu. Navíc oznámila, že na letošní předvánoční trh (konečně) oficiálně uvede dlouho očekávanou herní konzoli Xbox 360. On-line hráči se tak mají na co těšit.
S naší troškou do mlýna -co se produktů Microsoftu týče - ostatně přicházíme i my. V tomto čísle najdete návod, jak si zkrátit čekání na Widows Vista a jak si z Windows XP udělat zcela nový a modernější operační systém, který se systému Vista bude alespoň částečně podobat. Zvládnete to úplně zdarma, bude vám k tomu stačit jen náš článek a freewarové nástroje z Chip DVD. A kdo si chce vyzkoušet nový Office 2007, má právě teď jedinečnou šanci. Nemusíte nic stahovat, celou 450MB instalaci kancelářského balíku opět najdete na Chip DVD. Jedinou „nepříjemností“ je povinná registrace na webu Microsoftu a poté už můžete zkoušet, testovat a hodnotit až do ledna 2007.
Začátkem příštího roku se pak budete moci zodpovědně rozhodnout, zda nejočekávanější software roku 2007 skutečně potřebujete, nebo zda si vystačíte s tím, co máte. Pokud do toho půjdete, pak se můžete utěšovat i tím, že část vašich peněz pravděpodobně skončí v dobrých rukou nadace Gatesových. Kdo ví, třeba i vy tak alespoň trochu vykoupíte svoje hříchy.
Přeji vám hezké pokračování léta a samozřejmě příjemné čtení a hodně zábavy s Chipem.

Josef Mika


Dokumenty ke stažení