Menu

Krátké testy - software

ANYREADER 1.6

PŘEČTĚTE NEČITELNÉ

VÝROBCE LLC dba ObjectRescue.com
INFO www.anyreader.com
VELIKOST SOUBORU cca 2 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows 95/NT a vyšší
CENA 29,95 USD
Jistě se vám to už také mnohokrát stalo -vložili jste do počítače CD, DVD, disketu nebo jiné úložné médium a zjistili jste, že na něm uložená životně důležitá data nejdou přečíst. U poškrábaných CD a DVD může ještě pomoci mechanika s dobrou schopností čtení poškozených médií, ale když ani to nezabere, zbývá poslední záchrana - specializované programy, které velmi pomalu a opakovaně čtou sektor za sektorem a snaží se z poškozeného média dostat maximum. Jedním z takových programů je i AnyReader, který si krátce představíme.
Aplikace potěší hned zpočátku snadnou instalací, která probíhá v češtině, a přehlednou nabídkou funkcí s dostatečným popisem, rovněž v českém jazyce. Vybrat si můžete kopírování souborů z poškozeného pevného disku, pokus o záchranu obsahu poškrábaných CD a DVD, dále velmi zajímavou možnost kopírování souborů ze vzdáleného počítače po nespolehlivé síti, kdy dochází k opakovaným výpadkům spojení, a rovněž i funkci pro sloučení až pěti vadných souborů do jediného, který bude obsahovat bezproblémové části z poškozených souborů.
Poté, co zvolíte některou z nabízených možností, stačí již jen nastavit zařízení, ze kterého se budou poškozené soubory obnovovat, počet pokusů o opakované čtení (nastavení velkého množství pokusů o čtení prodlužuje dobu práce programu na desítky minut až hodiny) a kopírovací mod.
Jak moc je AnyReader při obnově souborů úspěšný, to nelze bez důkladného testování jednoznačně posoudit, při krátkém testování poškozeného CD si však počínal velmi dobře. Bez zaplacení je možné obnovit až 710 MB dat, žádné funkce programu přitom nejsou po dobu testování omezeny.
Radek Kubeš

SPECIALISTA NA OCR

ABBYY FINEREADER 8.0 PROFESSIONAL EDITION

VÝROBCE ABBYY Software
INFO www.finereader.com
VELIKOST SOUBORU cca 60 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows 2000/XP
CENA 6 000 Kč
OCR (Optical Character Recognition) je zkratka pro optické rozpoznávání znaků počítačem, jde tedy o převod tištěného textu do elektronické podoby a možnost jeho dalšího upravování v textovém editoru. ABBYY FineReader je v oblasti OCR známý a léty prověřený program a my jsme krátce otestovali jeho nejnovější verzi s označením 8.0.
Instalace programu probíhá standardním způsobem, ABBYY FineReader je nutné do 15 dnů aktivovat. K programu se dodává běžná uživatelská příručka, přímo v aplikaci je pak dostatečná nápověda. Uživatelské rozhraní i nápověda jsou v českém jazyce.
Způsobů využití programu se nabízí hned několik. Předně lze papírové dokumenty k rozpoznání skenovat - z hlediska této činnosti je ABBYY FineReader vybaven celou škálou nastavení. Program spolupracuje prakticky s jakýmkoliv skenerem přes rozhraní TWAIN, poradí si rovněž i se skenováním vícestránkových dokumentů pomocí automatického podavače nebo ručně. Další možností, a to velice pohodlnou, jak dostat dokument k rozpoznání do počítače, je vyfotografovat jej digitálním fotoaparátem - jde o jednu z řady nových funkcí verze 8.0. ABBYY FineReader si také poradí s PDF dokumenty a se všemi běžnými formáty obrázků. Dokumenty mohou být ve 179 různých jazycích, program samozřejmě zpracuje i vícejazyčné dokumenty.
Jakmile získáte nebo otevřete obrázek dokumentu v aplikaci, může začít rozpoznávání. ABBYY FineReader zanalyzuje text dokumentu, vyznačí jednotlivé bloky textů a tabulek, obrázky a čárové kódy a zjistí návaznost textů ve vícesloupcové sazbě. Rozpoznané bloky pak můžete upravovat (spojovat, rozšiřovat, rozdělovat…) a měnit jejich typ. Před uložením textů můžete zkontrolovat pravopis a tím také ještě zvýšit přesnost převodu. Kontrola pravopisu je k dispozici pro 36 jazyků. Pak již stačí jen vybrat požadovaný formát, do kterého má program text uložit. Vybírat můžete mezi formáty aplikace MS Word, Excel a PowerPoint, dále PDF, CSV a TXT. V nové verzi programu přibylo ukládání do formátů Tagger PDF a Microsoft Reader, které jsou určeny pro PDA a další přenosná zařízení. Rozpoznávání textu pomocí aplikace ABBYY FineReader je velmi přesné, záleží přitom na kvalitě naskenování nebo nafocení vstupního souboru.
S programem ABBYY FineReader se velmi dobře pracuje, všechny běžné úkony lze provádět pomocí tlačítek v hlavním panelu nástrojů. Máte-li k převodu více rozsáhlých dokumentů, jistě uvítáte novou funkci pro automatizaci opakovaných úkonů, ve které si můžete nastavit více postupných kroků úpravy dokumentu, které pak spustíte jediným tlačítkem. Rovněž je možné naplánovat více akcí se spuštěním v přesný čas a zaměstnat tím počítač v době vaší nepřítomnosti, aby vás rozpoznávání rozsáhlých dokumentů nebrzdilo v práci.
Poslední novinkou programu, o které se zmíníme, je nástroj ABBYY Screenshot Reader, který umožňuje snímat části obrazovky počítače a rozpoznávat v sejmutém obrázku text.
ABBYY FineReader patří v kategorii OCR programů ke špičce, a to nejen díky kvalitnímu a bezproblémovému rozpoznávání znaků, ale rovněž i díky mnoha užitečným funkcím a snadné obsluze programu
Radek Kubeš

ŠŤASTNÁ TŘINÁCTKA

COREL DRAW GRAPHICS SUITE X 3 CZE

VÝROBCE Corel Corp.
INFO www.corel.com
VELIKOST SOUBORU cca 284 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows 98/NT a vyšší
CENA 530 EUR
Stalo se dobrou tradicí, že balík grafického softwaru od Corelu je u nás stejně jako Adobe Creative Suite k dostání i v lokalizované verzi. Uvnitř stylové krabice s chameleonem vás tak čeká česko-polský balík softwaru, doplněný o 2 CD s fonty a kliparty a o dvě knížky.
Už tady ale začínají dobré zprávy. Přestože nabídka fontů se příliš nezměnila a ani obměněná sada fotografií nepřekračuje rámec zálohy pro případy nejvyšší nouze, ohromné množství vektorových klipartů z minulých verzí prošlo probírkou. Díky tomu se pak na CD vešlo množství technických nákresů reklamních předmětů a automobilů, jejichž existence je podstatně smysluplnější.
Výčet absolutních novinek není nijak velký, jsou ale podpořeny slušným seznamem vylepšení. Mnohá z nich se snaží vyřešit letité nedostatky Corelu a docela se to daří. Mezi takové patří například vylepšená podpora postskriptu a konečně i zabezpečených PDF. Určitě potěší aktualizovaná barevná paleta Pantone, ve které se nyní dočkáte i průhledné bílé. A přestože CorelDRAW X3 nabízí i náhled přetisků, správa barev a jejich zobrazení stále patří mezi citlivá místa.
Poté, co minulá verze představila "chytré kreslení", tedy funkci rozpoznání tvaru nakresleného od ruky, X3 přidává neméně chytrou verzi nástroje Výplň, která dokáže vyplňovat i oblasti ohraničené několika různými objekty. Tvůrce slevových samolepek určitě potěší nástroj pro tvorbu komplikovaných hvězd, ilustrátory zase možnost oříznout obraz bez ohledu na vektorová data a vylepšená optimalizace křivek při redukci uzlů.
Největším překvapením je však starý Corel Trace, který se až do minulé verze představoval jako samostatná aplikace. Jeho nová verze se po vzoru Illustratoru a Flashe přestěhovala přímo do hlavního programu, přejmenovala se na PowerTRACE a dostala pár nových funkcí. A přestože výsledky jsou jako všude jinde závislé na kvalitě předlohy, možnost spojování odstínů barvy z rastrované předlohy je velkým plusem.
To, co je potřeba v souvislosti s bitmapovým editorem od Corelu říct nejdříve, je: Ano, konečně je rychlejší. V několika posledních verzích se totiž zdálo, že kromě přidávání nových nástrojů se nikdo nestaral o výkon a zpracování grafiky v tiskové kvalitě bylo skutečným utrpením. Nyní je výsledek podstatně lepší.
Vynikajícím nápadem je však funkce Úprava obrázku. Původní název Image Adjustment Lab lépe vystihuje to, co vám nabídne - v jednom dialogovém okně jsou shrnuty všechny základní funkce pro barevné korekce obrazu, což vzhledem k možnostem uložení jednotlivých nastavení výrazně šetří čas například při ladění digitálních fotografií.
V duchu jednodušší obsluhy se nese i nová funkce pro základní vykrývání, která rozšiřuje spektrum nástrojů pro poloamatérské grafiky. Lepší nastavení a chování štětců je zřejmě šťastným vedlejším efektem toho, že v produktové řadě Corelu je i Painter.
Dva hlavní tahouny balíku už tradičně doplňuje sada menších prográmků a utilit. Kromě nových verzí starých známých, jako jsou Font Navigator, Duplexing Wizard nebo Corel CAPTURE, jsou tak vlastně jedinou pořádnou novinkou Pixmantec RawShooter essentials. Ty konečně přinášejí i možnost práce s RAW formátem z digitálních fotoaparátů.
Vlastimil Bret

RYCHLÝ PROCESSE - MAILY

G-LOCKE MAIL PROCESOR 1.98

VÝROBCE Výrobce G-Lock Software
INFO www.glocksoft.com
VELIKOST SOUBORU cca 2,6 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows 98/NT a vyšší
CENA 99 USD
G-Lock Email Procesor je nástroj na hromadné automatické zpracování příchozích e-mailů, který obsahuje řadu zajímavých funkcí, jež přijdou vhod zejména při hromadném rozesílání e-mailů, vytváření databáze kontaktů atd. Program spolupracuje s libovolným množstvím e-mailových schránek, ke kterým přistupuje prostřednictvím POP3, e-maily umí rovněž rozesílat, přes zvolený SMTP server.
G-Lock Email Procesor filtruje příchozí zprávy podle přednastavených pravidel, umí ukládat definovaná data obsažená v e-mailech do souborů a databází, nebo naopak data na základě příkazu z e-mailů z databáze vyřadit. Ukládat je přitom možné data nejen z běžně viditelných polí e-mailů, ale rovněž i z hlaviček, které běžné e-mailové klientské programy nezobrazují. Přednastavenou reakcí na příchozí e-maily může být rovněž automatická odpověď nebo spuštění skriptu (VBS Script, JavaScript).
Možností využití schopností aplikace se nabízí celá řada - od filtrování spamu na základně klíčových slov či odesílatele přes automatické vyřazování kontaktů, ze kterých se vrací nedoručitelné e-maily, z databáze až po automatický systém přihlašování a odhlašování odběratelů informačních e-mailů a dalších e-mailových služeb.
G-Lock Email Procesor pracuje zcela nezávisle na používaném poštovním klientovi, podle nastavení ponechává kopie e-mailů a mail serveru k jejich případnému ručnímu zpracování. Ovládání programu a nastavení pravidel pro zpracování e-mailů je velmi snadné, v nesnázích vám pomůže obsáhlá nápověda.
Aplikace je během 30denní zkušební doby plně funkční.
Radek Kubeš

TŘETÍ DIMENZE PRO PDF

ADOBE ACROBAT 3D 7.0.7

VÝROBCE Adobe Systems Incorporated
INFO www.adobe.cz
VELIKOST SOUBORU cca 1,2 GB
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows 2000/XP
CENA 26 740 Kč (bez DPH)
Přestože si dnes s univerzálním formátem PDF poradí celá řada různých aplikací, je tvůrce tohoto formátu, firma Adobe, stále nejvýznamnějším dodavatelem programů pro vytváření a editaci PDF. Adobe Acrobat 3D je nejvyspělejší aplikace v produktové řadě, do které patří freeware Acrobat Reader Acrobat Distiller nebo Adobe Acrobat Professional. Nejvyspělejší znamená v tomto případě nejen funkcemi nejlépe vybavená, ale zároveň také nejdražší. Podívejme se tedy, co všechno Adobe Acrobat 3D umí a jak funguje podpora 3D objektů, největší tahák nejvyšší verze.
Instalace aplikace trvá nezvykle dlouho, což je způsobeno pravděpodobně i tím, že se funkce programu integrují i do dalších aplikací - typicky do všech součástí MS Office. Instalace Adobe Acrobat 3D vás navíc připraví o více než GB místa na pevném disku, což věru není málo. Počítejte také s tím, že je nutné odinstalovat všechny ostatní aplikace z řady Adobe Acrobat, které Adobe Acrobat 3D svými funkcemi plně nahradí. Program vyžaduje aktivaci přes internet či telefon do 30 dnů po instalaci.
Jedním z hlavních úkolů aplikace Adobe Acrobat 3D samozřejmě zůstává i nadále vytváření souborů ve formátu PDF. Program se za tímto účelem instaluje také jako tiskový driver, díky čemuž můžete „vytisknout“ PDF prakticky z jakékoliv aplikace podporující tisk. Adobe Acrobat 3D přidává svoje funkce do již zmíněných součástí MS Office, kde po instalaci najdete hned čtyři nová tlačítka nejen na přímý export do PDF. Stejné funkce pak aplikace přidává do programů z rodiny AutoCAD. Export probíhá naprosto bez problému, včetně možnosti nastavení všech důležitých parametrů či omezení nakládání s dokumentem (tisk, úpravy, kopírování…), které jsou však dostupné pouze z prostředí programu Adobe Acrobat 3D. Otázkou je, proč export do PDF trvá několikanásobně delší dobu než například u OpenOffice.org. Možnosti práce s PDF pak zahrnují samozřejmě přímou editaci PDF, přidávání komentářů, revize, šifrování, elektronický podpis atd. Při přímé editaci PDF zamrzí jen nedokonalá podpora českých znaků.
To, co činí z aplikace Adobe Acrobat 3D nejvybavenější program řady Adobe Acrobat, jsou zejména dva nástroje - Acrobat 3D Toolkit a LiveCycle Designer.
Díky nástroji Acrobat 3D Toolkit si poradíte se všemi běžnými formáty 3D i 2D výkresů i jednotlivými 3D objekty. Objekty tohoto typu je možné importovat nejen do dokumentů v PDF, ale rovněž i do Office dokumentů - pomocí integrovaných funkcí. Acrobat 3D Toolkit tím nabízí obrovskou výhodu v případě, že potřebujete otevřít nebo vytisknout soubory z CAD aplikací, které nemáte v počítači instalované. To však ještě není všechno, Adobe Acrobat 3D totiž zvládne i základní úpravy 3D objektů, jako je například nasvícení, otexturování, typ zobrazení nebo kótování.
Další zajímavý nástroj - LiveCycle Designer - slouží k vytváření interaktivních formulářů ve formátech XML, HTML nebo PDF.
Ovládání programu je bezproblémové, v krabici s programem najdete jen základní příručku, obsáhlá nápověda je pak součástí programu.
Adobe Acrobat 3D je skutečnou špičkou mezi programy pro práci s PDF, za 3D funkce si však připlatí spíše firmy než domácí uživatelé.
Radek Kubeš

HROMADNÉ PŘEJMENOVÁNÍ

PFRANK 1.68

VÝROBCE Peter Frankenberger
INFO www3.telus.net/pfrank
VELIKOST SOUBORU cca 5,9 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows 95/NT a vyšší
CENA freeware
Přejmenování velkého množství souborů ručně, bez pomoci nástroje na hromadné zpracování souborů, je jistě zdlouhavá a nezáviděníhodná činnost. Naštěstí však není nutné přepisovat názvy třeba i u stovek souborů manuálně, neboť se nabízí mnoho aplikací, které to zvládnou za vás. Jednou takovou je i freewarový nástroj PFrank.
Program vypadá i pracuje velmi jednoduše. Stačí jen vybrat adresář se soubory k přejmenování - nejčastěji se přitom nejspíše bude jednat o digitální fotografie nebo hudební soubory - a navolit v programu změnu nebo celou sekvenci změn názvu. PFrank je na zpracování hudebních a grafických souborů velmi dobře vybaven, umí totiž do nového názvu použít informace z tagů, IPTC nebo GPS. Škoda jen, že neumí využívat informace z EXIF digitálních fotografií. Kromě údajů z metadat je možné při vytváření nového názvu použít počítadlo, změnu velikosti písmen a další automatické prvky. Více úprav ve složení nových názvů souborů je přitom možné řadit do sekvence, která se po spuštění postupně provede. Nejčastěji používané klíče a sekvence změn názvů lze v programu uložit pro pozdější opakované použití. Pokud vám pro úpravu názvů souborů nestačí funkce dostupné z hlavního okna aplikace, můžete se pustit do hlubšího zkoumání podrobnějších nastavení v příslušné nabídce jinak poměrně strohého menu aplikace.
Dříve než spustíte navolené kroky změny, máte k dispozici samozřejmě náhled budoucích názvů souborů a PFrank vás také upozorní v případě, že chcete v novém názvu využít metadata, která nejsou v souboru vyplněna. Nechybí ani nezbytná funkce pro návrat názvů souborů do původního stavu.
Radek Kubeš

KONVERZE Z PDF

SOLIDCONVERTER PDF 3.0.299

VÝROBCE VoyagerSoft
INFO www.solidpdf.com
VELIKOST SOUBORU cca 15,9 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows 2000/XP/2003
CENA od 1500 Kč
Vytvářet PDF z různých typů dokumentů zvládne dnes už kdejaký program - za všechny jmenujme třeba open-source kancelářský balík OpenOffice.org, který převede na PDF texty, tabulky, prezentace a další běžné typy dokumentů. Opačný postup - tedy převod PDF na dokument, který je možné dále upravovat - je podstatně problematičtější. Přímo lze PDF upravovat například v plné verzi programu Adobe Acrobat, který není právě laciný, samotný text pak umí z dokumentů vytáhnout i volně šiřitelný Acrobat Reader. Podívejme se však na aplikaci Solid Converter PDF, která dokáže s PDF soubory dělat opravdové divy.
Solid Converter PDF není žádný malý prográmek a jeho instalace zabere chvilku času. Zanedlouho je však připraven pomoci vám s úpravami PDF dokumentů. V Jednoduchém okně, připomínajícím Průzkumníka Windows, si zvolíte PDF dokument, kterých chcete rozebrat na "prvočinitele", a v jednoduchém průvodci dále vyberete, zda chcete převést dokument do editovatelné podoby naprosto věrně včetně všech obrázků, grafů, tabulek a dalších prvků, nebo zda vám stačí jen hrubě formátovaný text. Dále si zvolíte způsob převodu obrázků a tabulek, formát výstupního souboru (DOC, RTF, XLM či TXT) a rozsah stran, které chcete z PDF načíst. Solid Converter PDF poté rozebere PDF dokument a převede jej velmi přesně do zvoleného formátu, ve kterém s ním budete moci dále pracovat.
Výsledek převodu je opravdu velmi kvalitní, pokud potřebujete upravený dokument převést zpět do formátu PDF, není nic jednoduššího než jej otevřít třeba v OpenOffice.org a vygenerovat z něj PDF soubor.
Program pracuje bez registrace 15 dní, z PDF dokumentu však převede pouze jednu stránku.
Radek Kubeš

OFF - LINE SURFOVÁNÍ

BACKSTREET BROWSER 3.1

VÝROBCE Spadix Software
INFO www.spadixbd.com
VELIKOST SOUBORU cca 1,5 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows 95/NT a vyšší
CENA freeware
BackStreet Browser je program, který slouží ke stažení kompletních webových stránek (nebo vybraných souborů) na pevný disk počítače. Takto vytvořenou kopií webu je pak možné procházet stejně jako na internetu, jen není třeba internetové připojení. Nabízí se celá řada možností využití, třeba stažení stránek s důležitými informacemi, které se nějak často nemění (například web s pravidly pravopisu), uložení kompletního obsahu blogu, internetové databáze atd. Programy jako BackStreet Browser umí rovněž stahovat pouze vybrané typy souborů, například obrázky, dokumenty, videa nebo komprimované archivy.
BackStreet Browser se snadno instaluje i ovládá, práce s ním jistě nebude alespoň mírně pokročilým uživatelům činit problémy. U každého projektu je třeba nastavit základní vlastnosti, mezi něž patří nastavení URL webu, který chceme stahovat, hloubky odkazů, do jaké má program zadaný web prohledávat, a složky na disku, kam se budou stažené soubory ukládat. Mezi další možnosti aplikace patří například filtr stahovaných souborů (typ, velikost), nastavení protokolů, ze kterých má program soubory stahovat (HTTP, HTTPS, FTP, File), nastavení proxy serveru nebo přihlašovacích informací k webům, které to vyžadují.
Při stahování souborů používá BackStreet Browser vícenásobné připojení, což velmi urychluje download stránek. Stažené weby můžete v aplikaci dále aktualizovat, přepisují se jen starší soubory.
BackStreet Browser je užitečný nástroj pro vytváření off-line kopií webových stránek, nabídka jeho funkcí je na freeware velmi slušná.
Radek Kubeš

ZEMĚKOULE NA ČTVRTOU

GOOGLEE ERTH BETA 4

VÝROBCE Gogole, Inc.
INFO http://earth.google.com
VELIKOST SOUBORU cca 13,4 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows 2000/XP
CENA freeware
Jen těžko by pravidelný čtenář počítačových magazínů neznal aplikaci Google Earth - což je, zjednodušeně řečeno, model zeměkoule otexturovaný většinou již velice kvalitními satelitními a leteckými snímky, na kterých je možné zobrazovat různé vrstvy objektů a vyhledávat v nich. Google vydal v polovině května již čtvrtou beta verzi této velmi populární aplikace. Podívejme se tedy, jaké novinky nabízí.
Po instalaci aplikace a jejím spuštění si uživatelé předchozí verze jistě povšimnou pozměněného uživatelského rozhraní, které je nyní přehlednější a poskytuje i více prostoru na zobrazení map. Zcela nový je navigační kříž pro pohyb po mapě.
Nejdůležitější změny v nové verzi však nesouvisí s ovládáním, ale se zobrazením 3D modelů významných objektů, které nově mohou být plně otexturované.
Nemusíte se ovšem spokojit pouze s objekty, které jsou na mapách připraveny. Pomocí nástroje SketchUp, který Google nedávnou koupil a zpřístupnil veřejnosti, lze vytvářet objekty vlastní.
Na doplňování vlastních objektů se váže inovace KLM souborů, prostřednictvím kterých mohou uživatelé vkládat do map nové 3D objekty a informační vrstvy. KLM soubory se nyní načítají podle aktuálního zobrazení, nikoliv tedy všechny najednou, jako tomu bylo doposud.
S novou verzí Google Earth rozšířil Google výrazně databázi map s vysokým rozlišením, které pochopitelně budete moci využívat i se staršími verzemi aplikace a v internetové aplikaci Google Maps. Nové mapy zajímavých koutů světa a věrně zobrazené modely významných objektů určitě stojí za to vidět.
Radek Kubeš

SEA MONKEY 1.0.2

ŠIKOVNÝ BALÍČEK

VÝROBCE Mozilla Foundation
INFO www.mozilla.org/projects/seamonkey
VELIKOST SOUBORU cca 11,5 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows 95/NT a vyšší
CENA freeware
Po dlouhých diskusích byl webový balík Mozilla rozdělen do dvou samostatných částí, kterými jsou prohlížeč Firefox a poštovní klient Thunderbird. Poměrně rychle nastal odliv zájmu od Mozilly, která se tak začala podobat chytré horákyni ze známé pohádky. Nebyla ani udržovaná, ani neudržovaná, ani podporovaná, ani nepodporovaná...
Ačkoliv většina uživatelů rozdělení Mozilly na dva produkty uvítala, někteří stále preferovali původní Mozillu. V první řadě to byli konzervativní uživatelé, kteří si na program již zvykli natolik, že jim rozdílné uživatelské rozhraní vadilo.
Další skupinu tvořili zastánci integrovaných balíků z důvodů snížení nákladů na administraci (místo tří programů stačí instalovat jeden) a poslední skupinu tvořili weboví vývojáři, kteří potřebovali ladicí nástroje z Mozilly.
Všichni tito uživatelé se zaradovali, když bylo v půlce minulého roku oznámeno pokračování projektu Mozilla, které se nazývalo SeaMonkey. V únoru 2006 vyšla verze 1.0, která uživatele nezklamala. Změny v uživatelském rozhraní byly minimální, renderovací jádro odpovídalo Firefoxu 1.5. Ačkoliv je jádro shodné s Firefoxem, rozšíření určená pro Firefox nelze většinou v SeaMonkey použít.
SeaMonkey obsahuje webový prohlížeč, WYSIWYG editor stránek, poštovního klienta, IRC klienta, adresář a dva nástroje určené především vývojářům webových aplikací - prohlížeč DOM modelu a ladicí prostředek jazyka JavaScript. Všechny tyto funkce jsou snadno přístupné z menu. SeaMonkey je díky práci odvedené sdružením Czilla plně lokalizován do češtiny, a to včetně nápovědy.
Radim Kolář


Dokumenty ke stažení