Menu

Mailbox

Mailbox

V červencovém Chipu jsem si přečetl článek o VoIP bránách. Kritizujete tam router Linksys SPA2102 za nekvalitní přenos hlasu. Před čtvrt rokem jsem přecházel od Českého Telecomu k VoIP a použil jsem o něco starší, ale funkčně téměř shodný router SPA2100 a problém s kvalitou hlasu jsem měl také. Překvapilo mě to, protože router na sobě nese logo firmy Cisco, a nezdálo se mi, že by taková firma vypustila zmetek. Po pátrání na internetu jsem ale našel řešení: stačí nastavit dvě proměnné a po dvou pokusných hovorech jsem dosáhl lepší kvality hlasu, než jsem měl předtím u Telecomu.
V menu nastavení Liksysu je třeba nalistovat admin login - advanced -Voice -Regional, najít proměnnou FXS Port Input Gain a původní hodnotu -3 nastavit na -9. U proměnné FXS Port Output Gain je nutné nastavit hodnotu z -3 na -10. Nové hodnoty prý mohou být pro každého jiné, je tedy nutno experimentovat a najít ty optimální.
Problém vidím v tom, že všechny routery mají ohromné možnosti konfigurace a seřízení všeho možného, ale nikde není žádná rozumná příručka pro ty, kteří to jen chtějí zapojit, jednou co nejlépe nastavit a pak už to jen používat a nevšímat si toho.
Jinak vám děkuji za články o VoIP - ty mě povzbudily k tomu, že jsem opustil předražený Telecom a že jsem nyní jako uživatel internetové telefonie spokojený.
Ing. Vladislav Bareš

V rubrice Mailbox v Chipu 7/06 popisujete své zkušenosti s odinstalací programů a doporučujete pro odinstalaci používat nástroj Absolute Uninstaler. Přes usilovné hledání se mi však nepodařilo najít na internetu kontakt na výrobce nebo distributora tohoto programu - Google vyhledal množství odkazů na „cracky“, k oficiálnímu kontaktu se mi však zatím dostat nepodařilo. Prosím vás proto o sdělení, kde je možné získat informace o tomto programu, případně zda jej někdo distribuuje v ČR.
Pavel Lávička
Program se běžně prodává, zakoupíte ho třeba na www.stahuj.cz/utility_a_ostatni/systemove_nastroje/uklid/absoluteuninstaller. Navíc použijete-li kupon z Chip DVD, můžete získat slevu. Pokud potřebujete jen něco jednorázově odinstalovat, můžete program použít zadarmo, 30 dní funguje jako trial.
Vratislav Klega

V březnovém čísle časopisu Chip mě mimo jiné zaujal článek s názvem „Nečitelný DVD? Zachraňte, co se dá!“. (Škoda že uvedené programy jsou jen trial verze. Tak často se nestává, že dojde k nečitelnosti nosiče, aby bylo nutné program kupovat.) Mám ale jiný problém, který možná s popisovaným souvisí.
Pro kontrolu „vypalitelnosti“ jsem několikrát použil disk CD-RW. Stalo se zřejmě to, co v uvedeném článku popisujete. Disk CD-RW se stal nečitelným. Takto vypálený disk jsem se pokoušel vymazat - bohužel neúspěšně. Prosím o radu, zda se tento disk už opravdu nedá vymazat, nebo zda existuje nějaký způsob, jak jej zachránit. Používám vypalovačku Teac CD-W 540E.
Miloslav Beneš
To, že jsou některé programy na Chip DVD pouze jako trial verze, opravdu nijak ovlivnit nemůžeme. Snažíme se na Chip DVD přinášet určité plné verze placených programů, díky kterým nemusíte komerční programy kupovat. Pokud jste pravidelným čtenářem, máte již určitě bohatou zásobu nejrůznějších programů.
Nečitelnost disku může být ovlivněna mnoha faktory - od špinavého laseru mechaniky přes vadu média až po chybné vypálení. V první fázi doporučuji spustit nástroj Nero CD-DVD Speed a otestovat médium. Pokud ho mechanika vůbec nenačte, ale jiná média čte, zřejmě se bude jednat o vadu konkrétního kusu. Můžete zkusit datovou oblast vyčistit vhodným prostředkem, ale pokud je médium poškozeno, nic nenaděláte. Jestliže jej CD-DVD Speed načte, záleží na úrovni poškození - to je zobrazeno v programu. Někdy stačí snížit rychlost čtení mechaniky a systém soubory pomalu zkopíruje. Někdy je ovšem poškození tak velké, že nezbude nic jiného než CD hodit do koše.
Vratislav Klega

Nedávno jsem si koupil TV kartu Leadtek PCI DTV 1000T. Po instalaci jsem zjistil, že karta podporuje jen stereo, a tudíž při duálním vysílání dochází k mixování levého a pravého kanálu (mono L a mono P není v nastavení obsaženo). Po domluvě s prodejcem jsem kartu vrátil. Prosím o sdělení, zda je na trhu digitální TV karta, u které se tento problém nevyskytuje.
B. Sovič
Ano, takové karty jsou. Jedná se o funkci volby zvukové stopy nebo přesněji kanálu. Takové karty dokáží přehrávat jen ten kanál, který si vyberete. Podívejte se do námi zveřejněného testu digitálních tunerů v Chipu 6/06 (str. 36 - 41) a v tabulkách si všimněte řádky „Výběr zvukové stopy“. Například Leadtek DTV 2000H touto funkcí disponuje.
Jakub Larva

Omluva

V červencovém čísle Chipu jsme zveřejnili test „PC za vysvědčení“. Jednalo se o 14 počítačů s cenou do 15 000 Kč. Vítězem se stala sestava Barbone W Shaman od firmy T. S. Bohemia. Bohužel jsme na několika místech v článku uvedli nesprávně její název (jako Barebone W Shaman). Za chybu se omlouváme čtenářům i výrobci.
redakce


Dokumenty ke stažení