Menu

Zálohujte za pět minut dvanáct

CHIP DVD - ELEKTRONICKÁ PŘÍLOHA CHIPU 

Zálohujte za pět minut dvanáct

Kdo už někdy přišel o data, ten ví, o čem je řeč - karambol přichází vždy v tom nejméně vhodném okamžiku a důsledky jsou děsivé. Zálohujte proto včas prostřednictvím programu WinBackup, který Chip přináší v plné verzi.
Text: Ing. Martin Kučera, vedoucí Chip DVD

Pozitivní ohlas na poslední plné verze systémového programu Paragon Drive Copy (6/06) pro kopírování disků a diskových oddílů a systémového programu TuneUp Utilities (7/06) pro optimalizaci Windows nás přiměly k zamyšlení, který nástroj by čtenáři dále mohli potřebovat k plné spokojenosti s prací ve Windows. Připravené nástroje pro zpracování videa a zvuku jsme se proto rozhodli přesunout do dalších čísel a nyní nasadit plnou verzi programu pro zálohování dat. Tato funkce v uživatelsky nenáročné podobě v systému samém chybí, a přitom zálohování je velice potřebné. S programem WinBackup jej zvládne opravdu každý. Stačí díky českému průvodci jednou nastavit třeba noční zálohování na jiný disk nebo na CD/DVD, a o nic dalšího se už není třeba starat. V případě nehody pak stačí data trojím kliknutím myší obnovit.

Plné verze

Tento Chip DVD obsahuje několik plných verzí. Vedle již zmíněného WinBackupu je to audiokurz LANGMaster Angličtina - Poslechy nejen na cesty, dokonalý operační systém SUSE Linux 10.1 Promo CZ (včetně aplikací), výkonný klient Trellian FTP pro přenos dat, akční 3D střílečka Soldier Of Fortune a výukový hudební program EarMaster. Pro vyzkoušení přinášíme i data beta verze nového kancelářského balíku Microsoft Office 2007, který bude fungovat do konce ledna 2007 zcela zdarma. Nezapomínejme ani na antivirový program AVG Plus Firewall 7.1, který je pro pravidelné čtenáře Chipu poskytován rovněž zdarma. Svoje tipy na plné verze neváhejte napsat na adresu redakce.chipdvd@vogelburda.cz.

Série filmů Firepower

Filmové dokumenty na Chip DVD s vojenskou tematikou vykazují v našich průzkumech největší úspěšnost, a tak k tomu přihlédneme i v příštích číslech Chipu.
Věříme ale, že se vám líbily i nedávné dokumenty „Nejlepší vozy F1“ a „120 největších gólů na MS ve fotbale“. Tentokrát přinášíme čtvrtý, závěrečný díl série Firepower 2000 se skvělými záběry a informacemi z vedení moderní vojenské akce. Ta totiž vyžaduje koordinované úsilí tisíců vojáků, kteří jsou jištěni masivní silou podpůrných služeb a systémů. Letouny námořnictva jsou následně schopny uvést v chod palebnou sílu řízených střel. Dále jsme mezi bonusy zařadili zajímavý dokument z natáčení filmu King Kong, který je doslova prošpikovaný nejmodernějšími digitálními triky.

Windows XP 2007 34

Microsoft už zase posunul začátek distribuce systému Windows Vista, tentokrát na leden 2007. Jeho současná verze, tedy Windows XP, zatím rychle stárne, objevují se stále nové a nové bezpečnostní mezery a rovněž v grafickém podání má už co dohánět za konkurencí. Nové vlastnosti a design operačního systému Windows Vista si však můžete vyzkoušet již dnes. Prostřednictvím Chip DVD (rubrika Téma měsíce) si zdarma můžete sestavit vlastní Windows - se silnější antivirovou ochranou, s novými multimediálními funkcemi a s 3D plochou! Krok za krokem vám pomůžeme změnit operační systém Windows XP na Windows Vista Chip Edition.

Nero: Digitalizace LP 132

Je úžasné, k čemu všemu se dá využít vypalovací balík Nero. V našem pravidelném seriálu o tomto balíku jsme se tentokrát zaměřili na digitalizaci gramofonových desek a nahrávek na magnetofonových páskách a audiokazetách. Provedeme vás celým postupem od připojení gramofonu k počítači přes rozstříhání nahraného materiálu na jednotlivé skladby až po jejich digitální vyčištění. Výsledek už stačí jen vypálit nebo převést do MP3 pro svůj přehrávač. Návod, včetně poslední verze Nera 7.2.3, kterou je samozřejmě možné použít jako nejnovější update, najdete v rubrice Testy a návody.

Nera není nikdy dost 120

Díky již zmíněnému novému updatu 7.2.3 budete moci s Nerem lépe vypalovat, kopírovat, sledovat televizi a mnoho dalšího. Tento update totiž vedle toho, že opravuje chyby, také přidává zcela nové nástroje a funkce. Díky tomu Nero Home už podporuje nové karty DVB-T, DVB-S a DVB-C pro příjem digitálního signálu a pracuje s elektronickým programem EPS, maximálně zjednodušujícím plánování, pokud jde o nahrávání digitální televize. Z dalších novinek je to vylepšené vyhledávání v databázi multimédií nazvané Nero Scout, trojrozměrná DVD menu v programu Nero Vision a vytváření prostorového zvuku v aplikaci Nero SoundTrax. Zásadním vylepšením prošla i kompatibilita s Blu-Ray, HDTV, iPod a s PDA. Doporučujeme podívat se i na novinky mezi nástroji - na RegistryChecker, na Driver CleanTool a především na PhotoShow Express pro prezentaci fotografií.

Souborové manažery 116

Už vás nebaví přetahovat soubory v průzkumníkovi Windows nebo kopírovat složky přes schránku? Pak právě pro vás je tu náš srovnávací test souborových manažerů. Práce se soubory a složkami patří ke každodenním činnostem snad všech typů uživatelů počítačů. Pokud nevíte, kterého pomocníka pro práci se soubory si vybrat, volte podle výsledků našeho srovnávacího testu v rubrice Testy a návody. Velkým překvapením testu je vítězství správce Servant Salamander (díky vybavenosti základní instalace) před dosud kralujícím Total Commanderem.

Perfektní firewall 90

Musíte si skutečně vybrat - buď bezpečnost na internetu, nebo rychlý systém. Dá se však najít nějaké bezpečnostní řešení, které nespotřebovává tolik systémových prostředků? V našem návodu v rubrice Servis vám ukážeme, jak virový skener, firewall a spamový filtr mohou optimálně spolupracovat při plně komplexní ochraně, a to s redukcí výkonnostních brzd a zbytečných varování.

Údržba systému Windows 122

Instalací a opětovným mazáním programů přidáváme různé části a nastavení do systému a tím jej mnohdy zbytečně zatěžujeme. Aby počítačový systém zůstal přehledný a spolehlivý, je třeba jej udržovat. Programy nově nainstalované v systému Windows nevytvářejí pouze své konfigurační soubory, ale přidávají i hodnoty a klíče do registrů. Poradíme vám, jak registry vyčistit, aby se chod vašeho systému zrychlil. Do srovnání v rubrice Testy a návody jsme nominovali šest kandidátů a vítězně z nich vyšel nástroj TuneUp Utilities 2006. Pro úplnost uvádíme, že jeho starší verzi jsme v minulém Chipu uvedli v plné verzi.

Alternativní správce mobilů 102

Pokud nechcete nebo nemůžete využívat služeb originálních správců svého mobilního telefonu, který bývá k příslušnému telefonu většinou k dispozici, můžete sáhnout po nějaké alternativě. Ke správci MOBILedit!, který jsme v plné verzi uvedli v čísle 4/06 (data najdete i tentokrát v rubrice Servis), jsme pro srovnání přidali další kandidáty z freewarové oblasti. Je to především nadmíru podařený Float's Mobile Agent 2 a Oxygen Phone Manager II.

Slevy na software

Chip DVD přináší ve spolupráci s on-line obchodem SW.cz (dříve Shop. Stahuj.cz) zajímavé slevy na vybrané programy, které najdete v rubrice Software: jde o programy Total Commander 6.54 (sleva 28 %), Registry Mechanic 5.0 (25 %), Actual Drawing Standard (20 %), Frigate Professional 3 (15 %), Sothink DHTML Menu 6.5 (15 %), System Mechanic 6 Professional (40 %) a Kerio Personal Firewall 4.3.246 (10 %). Pro využití slev jsou na Chip DVD připraveny příslušné kupony a přímé odkazy na internetový obchod.

Co vás čeká příště

Na konci prázdnin vychází Chip DVD 9/06. Na četné žádosti připravíme základní softwarovou výzbroj po instalaci Windows. Bude to megabalík obsahující všechny potřebné updaty Win 2k a XP. Dále bude obsahovat potřebné bezpečnostní, testovací a ladicí nástroje. Jeho součástí bude i výběr nejlepších programů, které doporučuje naše redakce. Ve stručnosti: už nebudete potřebovat žádný jiný software.
Po delší době se opět podíváme na zoubek vypalování. Kromě testu komplexních vypalovacích balíků přineseme i alternativní freewarové náhrady. Chystáme plnou verzi nástroje pro kopírování CD/DVD, obsahujícího i vyspělou virtuální mechaniku, do které se dají namontovat obrazy kopírovaných disků. Pak už není potřeba neustále vkládat CD/DVD do mechaniky.
V testech se zaměříme na optimalizaci Windows, tak aby bylo možné nastartovat počítač za co nejkratší dobu. Pokračovat budeme i s praxí, pokud jde o Nero. Díky novému updatu jsme si pro následující číslo vybrali Nero Home a pojednáme o všem, co je třeba zařídit pro jeho nasazení v obývacím pokoji.
Z dalších plných verzí uvedeme výkonný antispyware, diskový nástroj a správce a editor pro digitální fotografie. Z nabídky filmových dokumentů jsme se rozhodli pro film Svět rychlých člunů, nabitý adrenalinem.

WINBACKUP 1.72 CZ - SPOLEHLIVÁ ZÁLOHA DAT V PLNÉ VERZI

Ztráta dat znamená skoro vždy obrovské škody. Přitom při dnešních cenách pevných disků není vůbec nákladné pořídit si jeden navíc a využít jej k průběžnému zálohování dat. Zálohovat lze samozřejmě i po síti, na CD/DVD nebo na jiná přenosná média. Jako vhodný zálohovací software je možné použít WinBackup, který vám Chip přináší v plné verzi.
WinBackup je nástroj, který umožní zálohovat a zabezpečit data (disky, adresáře, soubory) velmi jednoduchým a uživatelsky přívětivým způsobem. A to samé platí i pro obnovu. Výhodou programu je nejen přehledné prostředí vybavené průvodci, ale i snadná organizace záloh a jejich automatická tvorba (Schedule), včetně zabezpečení dat zaheslováním a včetně využití komprese pro úsporu datového prostoru. Uživatelské rozhraní programu je velmi přívětivé a umožňuje, aby velmi vyspělé funkce využívali jak začátečníci, tak i profesionálové.
Připravili jsme rozsáhlý popis programu, včetně několika redakčních tipů (zkrácená verze 130).
Na Chip DVD najdete plnou verzi WinBackup 1.72, která neobsahuje žádná funkční ani časová omezení, jen se na ni nevztahuje technická podpora ani update. Pro snadnější používání programu jsme nechali naprogramovat české prostředí.
V průběhu instalace program nevyžaduje žádnou registraci, vyžaduje však zadání sériového čísla, které najdete na Chip DVD. WinBackup je vhodné řešení pro domácí uživatele i pro malé a střední firmy, pracuje s Windows 98, Me, 2000 a XP.
42% SLEVA NA WINBACKUP 2.0
V rámci této akce mohou čtenáři Chipu využít speciální nabídky českého zastoupení výrobce programu na nákup nejnovější plné verze WinBackup 2.0; speciální, 42% sleva umožňuje zakoupit plnou verzi za 828 Kč (ušetříte 599 Kč). Tato verze má vylepšené vlastnosti v oblasti zálohování na CD/DVD, šifrování (AES 256) a zajištění integrity záloh před jejich poškozením. Více na Chip DVD.

MICROSOFT OFFICE 2007 BETA - KANCELÁŘSKÝ BALÍK VE ZKUŠEBNÍ VERZI

Jiné prostředí, odlišný přístup k funkcím, nové průvodce - kancelářský balík Microsoftu se změnil k nepoznání. Chip vám na straně 42 prozradí, zda se tento balík osvědčí i při každodenním používání. Podle slov Microsoftu budete mít možnost pracovat s novým Office 2007 rychleji, profesionálněji a hlavně efektivněji než doposud. Testu jsme podrobili Word, Excel, PowerPoint a Outlook. Na Chip DVD najdete data Microsoft Office 2007 beta v anglické verzi. Pro jejich nainstalování je zapotřebí nejprve se registrovat na webu společnosti Microsoft a získat e-mailem registrační údaje. Podrobný návod na registraci naleznete na Chip DVD. Pokud používáte jinou verzi Office, nemusíte se o ni obávat. Beta verze Office 2007 se instaluje zcela odděleně a původní verze zůstane netknuta. To však neplatí o Outlooku - je nutné si vybrat, zda podstoupíte riziko a nainstalujete novou verzi, která převezme nastavení a funkce verze minulé, nebo zda zůstanete u vyzkoušené staré verze! Microsoft Office 2007 beta je plně funkční do 31. 1. 2007, po tomto datu již nebude možné produkt využívat a veškeré funkce budou zablokovány. V ten okamžik bude k dispozici finální verze, bude však třeba nainstalovat ji znovu.

TRELLIAN FTP - NÁSTROJ PRO PŘENOS DAT PO INTERNETU V PLNÉ VERZI

Trellian FTP je komplexní klient pro přenos dat po internetu. Využijí jej všichni, kdo přehrávají data přímo z internetových serverů a na ně například při uploadu webových stránek. Program má přehledný interface a obsahuje několik vylepšení, jako je například možnost úpravy souborů přímo na vzdáleném serveru. Na Chip DVD najdete instalační data plné verze Trellian FTP a český manuál, před instalací je třeba se zaregistrovat na stránkách výrobce. Více na Chip DVD.
V rámci této akce nabízí firma Trellian slevu na nákup plné verze zajímavého produktu SubmitWolf 7.0, což je nástroj na profesionální propagaci webových stránek.

SUSE LINUX 10.1 PROMO CZ - DOKONALÝ LINUX PRO DOMÁCNOST ZDARMA

SUSE Linux 10.1 Promo je nová distribuce jednoho z nejlepších linuxových operačních systémů, která přináší mnoho uživatelských aplikací včetně nástrojů pro internet a pro zabezpečení. SUSE v české a slovenské lokalizaci je ideální pro snadný přechod z Windows na Linux. Uživatel získá vše, co ke své práci potřebuje. Oproti běžné distribuci verze Promo obsahuje navíc i nabídku Live, tedy možnost používat Linux přímo z DVD bez nutnosti instalace. Na Chip DVD najdete ISO obraz SUSE Linux 10.1 Promo, který je potřeba nejprve vypálit na nový DVD. Poté už stačí nechat médium v mechanice, restartovat počítač a rozhodnout se, zda si nejprve distribuci vyzkoušíte v Live režimu, nebo zda se pustíte do instalace na pevný disk. Připraven je i kompletní český manuál.

ANGLIČTINA - POSLECHY NEJEN NA CESTY - VÝUKA JAZYKA V PLNÉ VERZI

Trávíte hodně času v městské hromadné dopravě? Jezdíte na kole, běháte nebo jezdíte na kolečkových bruslích? Zahradničíte, opalujete se nebo rybaříte? Pokud chcete tento čas ještě lépe využít, můžete si dát do svého přehrávače výuku angličtiny poslechem od LANGMasteru. Jazyku lépe porozumíte, rozšíříte si slovní zásobu a zdokonalíte se ve výslovnosti.
Na Chip DVD najdete první zvukové CD z pěticédéčkové cvičebnice Angličtina - Poslechy nejen na cesty. Data jsme převedli do formátu MP3, aby si je každý mohl nahrát do svého přehrávače nebo vypálit.
Do konce září můžete získat úplnou krabicovou verzi produktu s 20% slevou, tedy za 479 Kč (ušetříte 120 Kč). Více na Chip DVD.

SOLDIER OF FORTUNE - KRVAVÁ AKČNÍ STŘÍLEČKA PRO HORKÉ DNY V PLNÉ VERZI

Jste nejlepší námezdný voják světa a váš úkol je jasný: přežít v sérii tajných misí odehrávajících se po celé planetě. Využijte jakýchkoliv prostředků nutných k nalezení a zabezpečení čtyř ukradených jaderných hlavic. Neúspěch se nepřipouští! Váš zbrojní arzenál obsahuje zcela realistické zbraně dnešního světa.
Upozorňujeme, že Soldier of Fortune realisticky znázorňuje moderní boj a vedení války. Z toho vyplývá, že hra obsahuje scény, které nejsou vhodné pro všechny uživatele (minimálně ne pro děti mladší 16 let). Zobrazování násilí ve hře je možné nastavit a zabezpečit heslem.
Na Chip DVD najdete hru v plné verzi, která se nyní prodává na trhu za 149 Kč. Pro případné informace jsme připravili český manuál.


Dokumenty ke stažení