Menu

Chip top 10

Chip top10

Souhrnné hardwarové srovnávací testy - V minulém čísle jste si jistě přečetli srovnávací test 19palcových monitorů, které se pomalu stávají jakýmsi standardem.
Text: Jakub Larva

A není divu - pokud s takovýmto panelem chvíli pracujete a pak se přesunete na slabších 17 palců, pocítíte znatelný rozdíl. Navíc dobrý „devátenáctipalec“ seženete už i za 7000 Kč. Ceny mají podle předpovědí klesat i nadále a za nějaký čas tak budou 19palcové monitory dostupné téměř všem uživatelům. Při výběru vhodného monitoru je třeba zvážit, k čemu ho budete používat, a podle toho zvolit cenovou hranici. Například monitor za 10 000 Kč a více je pro kancelářské aplikace více než zbytečný. Technologie výroby postoupila zase o krůček dále, a to především v oblasti kvality zpracování. S vadnými body se tedy setkáte už jen skutečně výjimečně. Přesto je dobré nechat si u prodejce monitor předvést, a to hlavně kvůli věrohodnosti barev, rovnoměrnosti podsvícení, úhlům pohledu nebo rozlišením stupnice šedi.
Průzkumy naznačují, že stále více lidí se zabývá vypalováním, a toto téma patří v současnosti prakticky mezi nejdiskutovanější. Srovnávací test DVD médií nám ukázal, která média jsou pro vypalování vhodná a kde jsou jejich slabiny. Například rychlost vypalování téměř nikdy nedosahuje udávané hodnoty, v některých případech dokonce ani ze dvou třetin. Přesto jsou na našem trhu k dostání kvalitní média, na která můžete bez obav o ztrátu dat vypalovat a která jsou kompatibilní s většinou používaných mechanik.

Monitory LCD 17"

17" LCD monitory nyní patří k nejprodávanějším typům - a není divu. 15" monitory jsou oproti nim přece jen malé a poměr cena/výkon je u 17" modelů velmi dobrý. Ceny jsou příznivé a nejlevnější modely zakoupíte už za 6000 Kč s daní.

Pevné disky 3,5" - SATA

V přehledu pevných disků s rozhraním Serial ATA máme nyní patnáct disků s různou kapacitou a rychlostí. Rychlost SATA disků zatím výrazně nepřevyšuje rychlost disků paralelních, ale jsou tu další klady, které pro ně hovoří.

Monitory LCD 19"

Nejen díky stále se snižujícím cenám a čím dál tím větší atraktivnosti LCD monitorů je jejich koupě den ode dne lákavější. Dva palce navíc jsou znát a 19" monitor nabízí mnohem větší zobrazovací plochu. Cena je však poněkud vyšší.

VoIP brány

Přechod na VoIP technologii je s VoIP bránou doslova hračkou. Nemusíte dokonce ani měnit stávající telefonní přístroje (DECT telefony, fax). Pokročilejší modely pak nabízejí také další rozšíření oWi-Fi a LAN router nebo ADSL modem.

Kompaktní fotoaparáty

Cena, velikost a snadné ovládání - to jsou hlavní klady kompaktních fotoaparátů. Tato řada je určena především pro ty uživatele, kteří chtějí být kdykoli připraveni zaznamenat nečekanou událost nebo kteří s fotografováním teprve začínají.

Stylové fotoaparáty

Pokud vám záleží víc na stylu než na funkcích, pak sáhněte po některém stylovém fotoaparátu. Výrobci kromě zajímavých tvarů nabízí také kovová těla, což je poměrně praktická vlastnost. Po stránce funkčností jsou však tyto přístroje o něco pozadu. I zde tedy platí pravidlo „Něco za něco“.

Digitální zrcadlovky

Skutečně kvalitní fotografie vyžadují odpovídající zařízení. Digitální zrcadlovky nabízí maximum možností včetně výměny objektivu nebo připojení externího blesku.

Media center PC

Při výběru multimediálního počítače do obýváku byste se měli kromě výkonu a vybavení zaměřit především na úroveň hluku. Představa hučícího zařízení uprostřed napínavé scény totiž není nijak příjemná. Nutno podotknout, že tato zařízení jsou stále v jakémsi stadiu vývoje, a občas se tak můžeme setkat i s nějakými chybami nebo nedoladěnými detaily.

DVD média

Disky Digital Versatile Disc patří v současné době k nejpoužívanějším médiím, a to nejen díky dnes už nízkým cenám DVD mechanik, ale také díky znatelně vyšší kapacitě DVD oproti CD, které se vzhledem ke kompatibilitě využívají převážně jako hudební nosič

DVD média

Druhá vrstva zvýhodňuje toto médium oproti klasickým DVD po stránce kapacity, za což si však vybírá daň v podobě průměrně desetinásobku ceny jednovrstvého DVD

Digitální tunery

Nabídka digitálních tunerů je více než bohatá a uspokojí jak majitele stolních PC, tak i vlastníky mobilních notebooků. Jak z testování vyplynulo, tunery jako takové jsou vesměs stejně kvalitní a žádné zásadní rozdíly v síle příjmu jsme nezaznamenali. Nejvíce tedy záleží na softwaru. Zde narazíme na kvalitní a přehledné prostředí stejně jako na programy, které se sekají a jejichž ovládání je mnohdy chaotické.

PC sestavy do 15 000 Kč

Příchod nových technologií a neustálá honba za výkonem mají mimo jiné jednu velkou výhodu. Tou je neustálé snižování cen starších a slabších komponentů. Díky tomu se znatelně zvyšuje spodní výkonová hranice. Sestavy do 15 000 Kč se tudíž pomalu, ale jistě stávají skutečně silnými stroji. Čím dál více obchodů navíc kromě zkompletovaných sestav nabízí také jejich drobnou modifikaci, díky čemuž si můžeme bez obav o kompatibilitu vybranou sestavu doladit podle svého.


Dokumenty ke stažení