Menu

Krátké testy - software

EWIDO ANTI-SPYWARE 4.0

DOKONALÝ PROTI SPYWARU

VÝROBCE Grisoft
INFO www.grisoft.cz
VELIKOST SOUBORU 8,5 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows 2000/XP
CENA 677 Kč na 1 rok
Chování spywaru je stále agresivnější a jeho odstraňování z počítače nebývá snadné. Proto se na boj proti němu zaměřují už i významní výrobci bezpečnostních řešení.
Podobně jako Microsoft s produktem Windows Defender i domácí firma Grisoft se rozhodla získat do svého portfolia hotové antispywarové řešení akvizicí celé firmy. Stala se jí mladá německá laboratoř ewido networks.
Antispyware ewido je profesionální řešení pro odhalení nežádoucích programů, které kromě klasické databáze známého spywaru používá také heuristickou analýzu a poradí si i s komprimovanými a složitě chráněnými programy. Díky svým profesionálním vlastnostem patří ewido mezi nejvyspělejší dostupné antispywarové aplikace.
Program se po instalaci integruje do kontextového menu Windows a usídlí se ve spodní systémové liště, odkud se ovládá pravým tlačítkem. Nastavit je možné automatické updaty a rezidentní štít, který sleduje spouštěné procesy a v případě podezření zasáhne. Skenovat je samozřejmě možné i paměť počítače a soubory uložené na pevném disku.
Prostředí programu je velice přehledné a nastavení a používání programu je naprosto zřejmé. Za zmínku stojí dvě záložky - Analýza a Nástroje -, které rozkrývají systémové funkce a umožňují detailně ovlivnit chování služeb, jež komunikují s internetem. Je možné si prohlédnout spuštěné procesy, ovlivnit programy při startu nebo vypnout doplňky internetových prohlížečů.
V současné době je ewido nabízeno buď samostatně, nebo jako bundle s antivirem a firewallem AVG. V nejbližší budoucnosti se očekává vypuštění integrovaného řešení pod jediným grafickým rozhraním.
Martin Kučera

GOOGLE DESKTOP 4 BETA

PLOCHA PLNÁ HRAČEK

VÝROBCE Gogole, Inc.
INFO http://desktop.google.com/cs
VELIKOST SOUBORU cca 2 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows 2000/XP
CENA freeware
Pravidelným čtenářům Chipu jistě není třeba dlouze představovat aplikaci (nebo spíše sadu aplikací) Google Desktop. Pokud jste však přece jen na Google Desktop zatím nenarazili, omezíme se na následující stručný popis. Google Desktop začínal zprvu jako aplikace, která výhody „internetového Googlu“, tedy bleskurychlé a přesné vyhledávání ve webových stránkách a dokumentech na internetu, přenesla na běžné počítače, kde indexuje soubory a následně vyhledává v dokumentech, e-mailech, historii navštívených stránek atd. Během dalších verzí se na lokální vyhledávač nabalily další funkce, jako například čtečka RSS a Atom kanálů, prohlížeč fotografií, aplikace zobrazující aktuální kurzy akcií nebo počasí ve vybraných velkoměstech světa, to vše zobrazované v okénkách postranní lišty na ploše Windows. Každá další (beta) verze aplikace přináší vždy něco nového a nejinak je tomu i u aktuální beta verze s číslem 4.
Předem je nutno říci, že aktuální beta verze je první verzí aplikace Google Desktop, která nabízí kompletně počeštěné uživatelské rozhraní. Škoda jen, že české prostředí není k dispozici v nastavení informací o počasí ani v nabídce stahovaných zpráv.
Další výraznou novinkou čtvrté verze programu je podstatně rozšířená nabídka aplikací (nazývaných gadgets), které je možné provozovat v postranní liště. Nově přibyly například jednoduché hry, multimediální přehrávač, indikátor Wi-Fi signálu, plug-in pro chatování prostřednictvím MSN Messengeru a mnoho dalších. Další aplikace pro Google Desktop průběžně přibývají a s trochou šikovnosti si je můžete naprogramovat i sami.
Pokud se pohybujete mezi více počítači, jistě vás potěší další nová funkce, která uchovává nastavení aplikací na serveru Googlu. Po zaregistrování je tedy možné stáhnout si své oblíbené nastavení na jakýkoliv počítač s instalovaným Google Desktopem.
Google vytrvale pracuje na systému odhadování preferencí uživatelů, jenž se projevuje například tím, že vám Google Desktop nabízí zprávy týkající se témat stránek, které často navštěvujete na internetu, a i doplňkové aplikace vám Google nabídne podle vypozorovaných zvyklostí chování na internetu.
Neměli bychom zapomínat ani na původní poslání aplikace Google Desktop, tedy na indexování a vyhledávání souborů na lokálním počítači i na síťových discích. Google Desktop nyní spolupracuje i se službou Gmail. Pokud tedy máte svůj Gmail účet, můžete si dát zaindexovat svoje e-maily ve schránce. Na lokálním disku jsou indexovány všechny běžné formáty dokumentů, multimediální soubory a ZIP archivy. Škoda že Google Desktop neindexuje dokumenty ve formátu Open Document, jehož používání se bude pravděpodobně výrazně rozvíjet. Novou možností je uzamčení vyhledávání a změny nastavení heslem, které používáte pro přístup do Windows.
Google Desktop je výtečná a velmi snadno ovladatelná aplikace, kterou můžete používat zcela zdarma a která nemá konkurenci, pokud uvažujeme kombinaci desktopového vyhledávače a doplňkové funkce zobrazované na ploše. V oblasti vyhledávání na lokálním počítači je alternativou například MSN Desktop Search od Microsoftu.
Radek Kubeš

BATCH IMAGER ESIZER 2.63

VELIKOST PODLE PŘÁNÍ

VÝROBCE JKLNSoft.com
INFO www.jklnsoft.com
VELIKOST SOUBORU cca 1 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows 98/Me/2000/XP
CENA 29,95 USD
Často se stává, že potřebujeme sjednotit velikost obrázků, které jsme získali z různých zdrojů a jejichž velikost je různá. Tyto změny zvládají všechny programy pro editaci bitmapové grafiky i mnoho správců obrázků. Ne všechny programy si však umějí poradit s hromadnou změnou formátování. Tuto úlohu velmi dobře zastane program Batch Image Resizer. Jedná se o malý program pro hromadnou změnu velikosti, formátu a také názvů obrázků nebo fotografií. Instalace je jednoduchá a bez problémů. Prostředí tvoří jen jedno okno, ve kterém najdete všechny možnosti a volby programu - tak je to jednoduché a přehledné. Pro výběr obrázků je k dispozici adresářový strom a prohlížeč obrázků. Pro úpravy přidáte vybrané obrázky do seznamu. Při nastavení výsledné velikosti obrázku můžete volitelně nastavit upravení nebo zachovaní poměru stran, se zachováním šířky nebo výšky. Volitelně můžete zvolit i konverzi obrázku do jiného grafického formátu. Integrována je i funkce zaostření obrázků. V případě potřeby můžete obrázky i otáčet o 90 nebo 180 stupňů. Dobrou možností je přeměňování souborů s obrázky podle zadaných kritérií s automatickým číslováním. Pro označení obrázků do nich můžete při konverzi přidat i textové razítko. To však mnoho možností nemá - pouze jednoduchý text a typ písma. Program podporuje nejčastěji používané grafické formáty JPEG, BMP, GIF, PCX a PNG. Je šířen jako shareware a bez registrace zpracuje v jedné dávce jen šest obrázků.
Malý a jednoduchý, tak se dá označit Batch Image Resizer. Program by si určitě zasloužil od výrobce pár vnitřních úprav, a snížení své ceny.
Štefan Stieranka

CADESKTOP PROTECTION SUITE

UCELENÉ FUNKCE

VÝROBCE CA.com
INFO www.ca.com
VELIKOST SOUBORU 600 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows 2000/XP
CENA 325 USD
Společnost CA vydává jedno bezpečnostní řešení za druhým. V krátké době je to již druhý balík programů, který zajišťuje bezpečnost počítače.
Název programu vypovídá o všem -jedná se o balík programů určený k ochraně počítače. Když balík, tak je samozřejmě složen z více programů. Přesněji se jedná o čtyři programy, na které se podrobně podíváme.
Prvním programem je BrightStor Backup, což je univerzální nástroj pro zálohu a následnou obnovu dat. Řešení je provedeno skutečně profesionálně a bude vyhovovat především administrátorům, protože mohou řídit zálohu či obnovu vzdáleně třeba na všech počítačích. Samozřejmostí je, že se provádí inkrementální záloha, která je šetrná k provozu na síti i na ukládací kapacity.
Dalším programem je eTrust antivirus, o kterém jsme se již v Chipu zmiňovali. Připomeňme, že se jedná o univerzální antivirový program, vhodný k nasazení především v podnikových sítích.
Antivir doplňuje další program - PestPatrol Anti-Spyware. Je jasné, že se jedná o program určený k boji s nevirovými škůdci, jako je spyware, adware, trojské koně apod. K dispozici je řídicí konzole, díky které může administrátor ovládat detekci, odstraňování i aktualizaci pohodlně z jednoho místa.
Poslední program nese tajemné jméno Desktop DNA Migrator. Vězte, že se jedná o program, který pomůže přenést soubory a nastavení ze starého počítače na nový.
Protection Suite je dobré řešení pro malé a střední podniky, ve kterých dokáže administrátorovi ušetřit hromadu práce i běhání.
Vratislav Klega

CRYPTOEXPERT 2006 PROFESSIONAL V 6.6.0

TREZOR NA DATA

VÝROBCE SecureAction Research, LLC
INFO www.secureaction.com
VELIKOST SOUBORU cca 2,2 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows NT/2000/XP
CENA 59,95 USD
Firewally i antiviry vám nebudou k ničemu, když zapomenete notebook v tramvaji nebo když vám ho ukradnou z auta. I v těchto případech je však samozřejmě možné zamezit úniku dat, například pomocí programů pro šifrování obsahu pevného disku. Jedním z takových programů je i CryptoExpert.
Aplikace CryptoExpert vytvoří na vašem pevném disku samostatné zašifrované kontejnery, které se tváří jako diskové jednotky a jsou dostupné pouze po zadání příslušného hesla. Největší možná velikost šifrovaného kontejneru je 64 GB. CryptoExpert používá silné šifrovací algoritmy AES, CAST, 3DES a Blowfish. Heslo pro přístup ke kontejneru si můžete buď zvolit sami, nebo vám jej program pomůže vygenerovat podle různých algoritmů, aby bylo dostatečně bezpečné. S vytvořeným kontejnerem pak můžete pracovat prostřednictvím rozhraní programu CryptoExpert nebo pomocí Průzkumníka a dalších souborových manažerů. Šifrování a dešifrování dat probíhá v reálném čase, CryptoExpert zároveň spolehlivě ničí soubory, které mažete, aby je nebylo možné obnovit.
Velkou výhodou programu je možnost použít běžný USB Flash disk jako nosič hesla kontejnerů. Není tedy třeba pamatovat si dlouhá a složitá hesla, stačí jen připojit USB Flash disk a zašifrované kontejnery se automaticky namapují.
CryptoExpert je užitečný nástroj pro zabezpečení dat, který ve verzi Lite můžete zdarma používat pro kontejnery do velikosti 20 MB. Stejné omezení platí i ve zkušební době verze Professional. Podobnou funkci zastane například i program Cryptainer, kterému jsme se již v Chipu věnovali.
Radek Kubeš

MY VOICE 1.30

Ať VÁM POČÍTAČ NASLOUCHÁ

VÝROBCE Fugasoft
INFO www.fugasoft.cz
VELIKOST SOUBORU cca 5,7 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows 2000/XP
CENA 6 545 Kč
Ovládání počítače hlasem patřilo ještě celkem nedávno spíše do říše sci-fi než do reálného světa. Přesto taková možnost práce s počítačem vždy existovala a bylo jen otázkou času, kdy se někomu podaří hlasové ovládání počítače úspěšně navrhnout a naprogramovat. Význam hlasového ovládání počítače přitom nespočívá ani tak v tom, že zahodíte myš i klávesnici - daleko užitečnější než pro běžné uživatele je hlasové ovládání pro různě tělesně handicapované uživatele počítačů.
MyVoice je aplikace od české vývojářské firmy, která umožňuje ovládat prakticky všechny funkce počítače výhradně hlasovými povely. Standardně jsou v programu připraveny povely pro spouštění a ovládání běžných aplikací, zejména MS Office, přehrávače hudby a videa, Poznámkového bloku, internetového prohlížeče a některých dalších programů. Další sadou hlasových příkazů je možné ovládat myš a klávesnici. MyVoice umožňuje rovněž diktování textu do textového editoru, a to jak po jednotlivých písmenech, tak i po celých slovech nebo frázích. Vestavěný slovník obsahuje 10 000 nejběžnějších českých slov, další můžete doplnit sami. Pokud si časem nevystačíte s přednastavenými hlasovými povely, lze program snadno naučit i další příkazy.
A jak to celé funguje? Předně je třeba alespoň rámcově pochopit třídění povelů do skupin, naučit se příkazy pro přechod mezi skupinami a také pro základní ovládání aplikací a přepínání mezi nimi. To vše stejně jako ovládání aplikací samotných vyžaduje dlouhodobý nácvik výslovnosti, aby vám počítač rozuměl. Velmi vhodné je použít náhlavní mikrofon, počítejte však s tím, že kromě vaší řeči nesmí mikrofon snímat žádné další zvuky v místnosti (typicky například rádio atd.).
Bezesporu zajímavá je možnost doplňovat vlastní skupiny povelů, například i pro ovládání nějaké konkrétní aplikace. Pro diktování se pak jistě hodí možnost zadávat třeba i velmi dlouhé, avšak často se opakující fráze jediným zvoleným příkazem.
Program MyVoice se snadno instaluje, ihned po spuštění je připraven přijímat vaše povely, není tedy třeba cokoliv nejdříve namlouvat. V hlavním okně programu se vždy zobrazuje seznam povelů obsažených v aktuální skupině, což slouží i jako nápověda, když si ještě nepamatujete všechny dostupné příkazy. MyVoice obsahuje i speciální příkaz, kterým se program deaktivuje, můžete jej použít, například když u počítače telefonujete. Dalším příkazem pak hlasové ovládání opět aktivujete.
Aplikaci provází dostatečně obsáhlá elektronická nápověda, která kromě popisu ovládání programu obsahuje i kompletní výčet přednastavených příkazů. Velmi zajímavé jsou videoukázky na instalačním CD, ze kterých je vidět, že hlasové ovládání počítače programem MyVoice je skutečně jen otázkou cviku a správné výslovnosti povelů.
Aplikace MyVoice je na dobré cestě v pomoci handicapovaným uživatelům počítačů, přesto náročný nácvik ovládání hlasem určitě nepřesvědčí běžného uživatele zbavit se klávesnice a myši. Uživatelům, kteří mají problém s výslovností, pak doporučujeme počkat si na další generaci ovládání počítače - nejlépe myšlenkami.
Radek Kubeš

DOUBLE SAFETY 3.5.1.75

OPATRNOSTI NENÍ NIKDY DOST

VÝROBCE Power Labs
INFO www.doublesafety.com
VELIKOST SOUBORU cca 2 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows 95/NT a vyšší
CENA 44,95 USD
Zálohovacím programům se v krátkých testech věnujeme poměrně často. Tentokrát si krátce představíme aplikaci DoubleSafety.
Práce s aplikací DoubleSafety je velmi snadná a podobná jako u ostatních programů tohoto typu. Pro konfiguraci zálohovacích úloh je připraven průvodce, ve kterém si zvolíte adresáře či celé disky, které se mají zálohovat, umístění zálohy, což může být lokání či síťový disk, CD nebo DVD a další média podle vašich možností a výběru, a konečně také časové naplánování úlohy. V podrobnějším nastavení najdete další možnosti, jako například výběr typů souborů, které se mají a nemají zálohovat (podle přípony nebo atributů), vypalovací mechaniku a rychlost vypalování CD nebo DVD, kompresi a dělení souboru se zálohou, typ zálohy (plná, update existující zálohy a inkrementální záloha), verzování záloh nebo šifrování souboru se zálohou. Nastavené zálohovací úkoly se potom spouštějí buďto ručně (DoubleSafety k nim může vytvořit odkazy na plochu), nebo podle časového plánu v době, kdy vás zálohování nebude rušit při práci. Zálohovacích úloh si můžete nastavit v podstatě neomezený počet, omezená není ani velikost souboru se zálohou.
DoubleSafety má velmi přehledné uživatelské rozhraní a dostatečnou nápovědu, kterou však nejspíše nebudete potřebovat. Můžete si zvolit mezi ovládáním v angličtině a ruštině.
DoubleSafety a zálohovací nástroje obecně pomáhají uživatelům nastavit zálohování důležitých dat tak, aby se o něj nemuseli více starat. Nevýhodou DoubleSafety je vyšší cena, v porovnání například s nedávno testovaným programem All-Round Backup Pro.
Radek Kubeš

GOOD SYNC 4.6.7

SYNCHRONIZUJE COKOLIV

VÝROBCE Siber Systems, Inc.
INFO www.goodsync.com
VELIKOST SOUBORU cca 2,1 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows 98/NT a vyšší
CENA 19,95 USD
Množství zařízení připojitelných k počítači, která mají vlastní paměť, stále roste, a tak bývá občas problém se ve všech těch PDA, přenosných přehrávačích, mobilních telefonech, fotoaparátech, USB klíčenkách a přenosných pevných discích vyznat. Synchronizovat data z přenosných zařízení s počítačem tak, abyste měli vždy ve všech zařízeních poslední verze souborů, nemusí být vždy snadné. Může vám s tím ovšem pomoci program Good Sync.
Synchronizační aplikace se snadno ovládá, má české uživatelské rozhraní (není přeloženo úplně vše, ale to příliš nevadí), synchronizační úlohy je samozřejmě možné podrobně nastavit.
Nová synchronizační úloha se nastaví tak, že vyberete adresář (nebo třeba celý disk) k synchronizaci a umístění, se kterým se má obsah adresáře (disku) synchronizovat. Zajímavější je nastavení automatické synchronizace. Můžete si zvolit například automatickou synchronizaci po připojení zařízení, v pravidelných intervalech, při změně souborů k synchronizaci, při spuštění aplikace Good Sync, před odhlášením uživatele Windows nebo podle Plánovače úloh Windows. Jednotlivé možnosti lze dále nastavovat.
Další možnosti programu se týkají nastavení typů souborů určených k synchronizaci, ukládání a mazání starších verzí souborů nebo chybových událostí. Tyto vlastnosti se pochopitelně nastavují pro každou synchronizační úlohu zvlášť.
Good Sync dobře poslouží majitelům více přenosných zařízení, například k automatickému „odsypávání“ digitálních fotografií do předvolené složky na pevném disku počítače, ihned po připojení digitálního fotoaparátu.
Radek Kubeš


Dokumenty ke stažení