Menu

Krátkodobé testy - hardware

PC Lynx MS Power Media X6800

Vše dvakrát, prosím!

Procesor s dvojitým jádrem, dvojitá grafická karta, dva pevné disky a 2 GB paměti - to je stručná konfigurace historicky nejrychlejšího PC, který jsme kdy měli možnost vyzkoušet.
Nedávno uvedené procesory Intel Core 2 Duo/Extreme vyvolaly zasloužený zájem, a to hlavně díky ohromnému výpočetnímu náskoku před konkurenčním AMD. Pro běžné uživatele asi budou zajímavé low-endové a střední modely této řady -i slabší čipy se totiž vyrovnají nejvýkonnějším procesorům AMD. Přinejmenším do uvedení nových procesorů AMD tedy můžeme čekat zajímavou cenovou bitvu, ze které může zákazník jen profitovat.
Při sestavování této konfigurace výrobce nehleděl na cenu, ale na maximální výkon, takže počítač byl osazen nejdražším a nejvýkonnějším procesorem Intel Core 2 Extreme X6800, navíc v kombinaci se špičkovou grafickou kartou, dvěma rychlými disky a dostatkem paměti. Komponenty jsou navíc uloženy v luxusní základní desce, disponující mimo jiné i Wi-Fi adaptérem.
Článek věnovaný technologiím a výkonům nových procesorů Intel naleznete na stránkách 54 - 55 tohoto čísla, takže se podívejme na jinou zajímavost tohoto PC -na grafickou kartu Leadtek Winfast 7950 GX2. Po boomu zdvojených grafických karet v SLI a CrossFire řešeních přichází nVidia se zajímavou variantou dvojité grafické karty, která se vkládá do jediného PCIe slotu. Výhodou je hlavně to, že k jejímu využití nepotřebujete SLI základní desku a dostanete přitom stejný výkon. Samotná karta je sice drahá (v době uzávěrky 17 800 Kč), představuje však nejrychlejší "jednoslotovou" kartu na trhu a navíc je výrazně levnější než kombinace dvou výkonných karet. Bohatí extremisté pak mohou zkombinovat dvě tyto karty do SLI modu a tak dostat počítač s 4x SLI výkonem.
I když se jednalo spíše o počítač postavený na zakázku, kvalita vnitřního provedení skříně byla vynikající a i přes využití pouze standardního intelovského větráku byla sestava relativně tichá (při maximálním vytížení procesoru ale slyšet byla). Skříň nabízí další možnosti upgradu, a to jak díky několika volným slotům pro karty, tak díky dostatečnému prostoru pro 3,5 a 5,25palcové mechaniky. Nás však zajímala hlavně z hlediska konfigurace, která představuje to nejlepší a nejrychlejší, co je v současnosti možné koupit, a v tomto ohledu nás nezklamala. Za ďábelský výkon zaplatíte ďábelských 66 666 Kč bez ďábelského DPH
Michal Bareš

LYNX MS POWERMEDIA X6800
Výkonný stolní počítač

Procesor/patice Intel Core 2 Extreme X6800/LGA 775
Operační paměť [MB]/typ/dual channel 2 GB/DDR2 SD RAM
Základní deska / čipová sada Asus P5B Deluxe/Intel P965
Počet volných slotů PCI/PCI Express/další 2/1/1
Porty SP/PP/USB/PS/2 1/-/4/2
Zvuková karta integrovaná SoundMax Digital HD Audio
Síťová karta 2x Gigabit/Wi-Fi 802.11g
Další rozhraní FireWire/eSATA
Pevný disk/rozhraní/kapacita 2x 250 GB/Western Digital Caviar SE16
Optická mechanika (DVD-RW dvouvrstvá) LG HL-DT-ST DVDRAM GSA-H10N
Grafická karta Leadtek WinFast nVidia Geforce PX7950 GX2
Sběrnice/paměť/výstupy PCIe/1GB/2x DVI, S-Video
Výkon napájecího zdroje 500 W Počet externích volných pozic 5,25"/3,5" 3/1
Počet interních volných pozic 5,25"/3,5" 0/5
USB/audio/další konektory vpředu 2x USB /audio in/out/-
Operační systém Windows XP Professional CZ SP2
Spotřeba (klidový stav, vytížení) [W] 140/218
Výrobce/poskytl BGS Levi Czech
Cena vč. DPH 79 330 Kč

24palcový LCD displej HP LP2465

24 širokých palců pro radost

Širokoúhlý displej o úhlopříčce 24 palců (tedy 61 cm) má jasné výhody. I při rozlišení 1920 x 1200 nabízí velké a dobře čitelné písmo a ikony, lze jej použít pro přehrávání videa i prezentací a navíc je ideální pro kancelářské i grafické aplikace. Je možné dokonce předpokládat, že displeje právě s touto úhlopříčkou nahradí do několika málo let současný 19palcový „standard“.
Tento displej není určen pro špičkovou grafickou práci, s ohledem na typ panelu jej doporučujeme zájemcům z řad poloprofesionálních grafiků, ale hlavně uživatelům pracujícím s velkými tabulkami a podobnými obsáhlými dokumenty. S přihlédnutím k nadprůměrným možnostem panelu a výborné konstrukci je to již dnes dobrá koupě, i když ze zkušenosti odhadujeme, že cena 24palcových displejů se bude do budoucna snižovat až o 25 procent ročně.
Vraťme se ale k HP LP2465. Jeho základ je tvořen panelem typu TFT TN s udávaným kontrastním poměrem 1000 : 1, jasem 500 cd/m2, dobou odezvy 6 ms (gray to gray) a pozorovacími úhly 178° v obou směrech. Je zasazen do poměrně tenkého rámečku, takže na běžně velkém pracovním stole nepřekáží. S ohledem na to, že 24palcový displej je dnes ještě synonymem pro profesionální monitor, neměly by nás překvapit široké možnosti manipulace, konkrétně výšková korekce, boční natáčení a otáčení celého panelu o 90° (pivot).Profesionálové nechtějí zbytečně ztrácet čas hledáním často používaných funkcí v OSD menu. Dost často pracují stejně jako my s více počítači zároveň, takže určitě ocení jednoduché tlačítko, jež volí, který z dvojice vstupů DVI-I se bude momentálně zobrazovat. Ovládání displeje OSD je vcelku intuitivní, i když už jsme viděli lepší. Funkce menu pak odpovídají zaměření displeje a obsahují položky pro podrobné nastavení barev a obrazu. Detailní nastavení lze provádět i softwarově prostřednictvím programu HP Display Assistant, a to včetně instalace barevných ICM profilů. Příjemnou, i když u monitoru ne nejdůležitější drobností je integrovaný USB rozbočovač se čtyřmi porty.
Displej se nám opravdu líbil. Obraz je výborný, i když barvy potřebují trochu upravit, jelikož v továrním nastavení jsou až příliš živé. Vysoký jas doporučujeme upravit na poloviční výkon, zlepšíte tak jeho podání za normálních podmínek a prodloužíte životnost panelu. Barevné přechody, včetně podání extrémních odstínů černé a bílé, jsou vynikající a v kategorii TN displejů nadprůměrné. Přehrávání videa je vzhledem k rozměrům obrazu úchvatné, hry lze provozovat normálně, a to i ty rychlé. Zde nás potěšila možnost přehrávat i obraz ve formátu 4 : 3 bez jeho protažení do nativní velikosti tohoto displeje (16 : 10). Nejlepším společníkem je ale při práci s dokumenty: zde poslouží při tvorbě rozsáhlých tabulek nebo bez potíží zobrazí dvě stránky A4 vedle sebe, a ještě kus plochy zbude. S ohledem na velikost panelu, konstrukci, možnosti připojení a bohaté příslušenství není jeho cena přehnaná.
Michal Bareš

HP LP2465
LCD displej

Úhlopříčka 24 palců (formát 16 : 10)
Rozlišení 1920 x 1200
Jas 500 cd/m2
Kontrast 1000 : 1
Zorné úhly 178°
Doba odezvy 6 ms
Bodová rozteč 0,270 mm
Vstupy 2x DVI-I, USB
Rozměry 360 x 558 x 92 mm
Hmotnost 10,6 kg
Výrobce/zapůjčil Hewlett-Packard
Cena vč. DPH 28 400 Kč

Motorová myš

Logitech MX Revolution

Každých pár let se objeví nějaká revoluční myš a nutno přiznat, že většinou za ní stojí šedá eminence Logitech. Nejinak je tomu i na konci letošních prázdnin. V okamžiku, kdy čtete tento test, již byla nová myš MX Revolution oficiálně uvedena na trh; my jsme ji však měli možnost vyzkoušet s předstihem, i když jsme ji museli pečlivě schovávat pod kabátem.
Podle informací z Logitechu trval vývoj myši MX Revolution od zadání projektu po oficiální uvedení dva roky, přičemž běžně celý proces zabere tak šest měsíců. Designéři měli za úkol vyrobit nejluxusnější myš osazenou nejlepšími technologiemi, která bude navíc schopna měnit své chování a vlastnosti na základě okamžitých potřeb uživatele. Jinými slovy něco jako ten nejpohodlnější vůz, který bude mít na dálnici vlastnosti formule 1 a v terénu z něj Hummer zezelená závistí. Vše se točí okolo nového kovového kolečka, které se celým názvem jmenuje MicroGear Precision Scroll Wheel. Kolečko váží celých 14 gramů, tedy jako dvě jednoeurové mince na sobě, má tloušťku 6,5 milimetru a je pokryto gumovým páskem s neklouzavým povrchem. Vyšší hmotnost mu dává při roztočení větší kinetickou energii, takže po rychlejším roztočení se samo točí i deset sekund (oficiální data Logitechu hovoří o sedmi sekundách) a za tu dobu dokáže odrolovat například přes desetitisíce excelových řádků. V kratších dokumentech je pak brzděno pomocí jakési „převodovky“ speciálním motorkem, takže i když pracujete s několikastránkovým dokumentem, pohybujete se v něm s přesností na řádky. Tato funkce se aktivuje automaticky, i pokud se přepínáte mezi několika dokumenty. Máte-li ukazováček na kolečku, cítíte, jak se převodovka pokaždé přehodí, když se přepnete například z Wordu do ICQ. V případě, že se vám automatika nelíbí, můžete ji vypnout (či zapnout) stisknutím kolečka. Hlavní kolečko pak umožňuje i boční naklonění.
Další vychytávkou je tlačítko, jehož prostřednictvím vyhledáte na zvoleném vyhledávacím enginu (Google či Yahoo, jiné ne) označené slovo či větu. Na levé straně v prostoru pod palcem se objevilo další kolečko, které ale jen jako kolečko vypadá. Ve skutečnosti funguje pouze jako kolébka a v základním nastavení má funkci přepínání mezi jednotlivými aplikacemi (lze mu přiřadit i funkci zoomu). Zajímavým detailem je při přepínání mezi aplikacemi i fakt, že kurzor myši sleduje ve výběrovém menu volenou aplikaci, takže pak už stačí jen potvrdit výběr. Je to skoro stejně rychlé jako klasická kombinace Alt+Tab. Poslední dvě tlačítka jsou umístěna na boční hraně nad palcem, fungují defaultně jako vpřed a vzad, ale lze jim přiřadit řadu jiných funkcí. V Excelu potěší tím, že ovládají posun mezi jednotlivými listy, pro který neexistuje klávesová zkratka.
Technologie Laser Tracking má vylepšovat snímání paprsku na různém povrchu. Zkoušeli jsme ji samozřejmě bez podložky na běžném dřevěném stole, kde se chovala naprosto správně. Nemá problémy ani na bílém papíře či na lesklé obálce časopisu. Na skle nebo na bílém hladkém plastovém povrchu však už tak přesná nebyla.
Co se týče ergonomie, tato myš je uzpůsobena pouze pro praváky. Těm se však drží krásně, navíc povrch má příjemnou úpravu, která se nezapotila ani při červencových horkých dnech. Hmotnost 147 gramů umožňuje přesnou a pohodlnou práci, ale pro hráče, kteří by s myší chtěli zápolit celou noc u akční střílečky, by možná byla moc těžká. Hmotnost nelze nijak upravovat, žádná závaží zde nenajdete.
Součástí dodávky je dobíjecí kolébka, myš má integrovanou baterii, která při naší práci vydržela cca čtyři dny. Na spodní straně MX Revolution je však vypínač, díky němuž lze výdrž bez nabití prodloužit.
MX Revolution je rozhodně zajímavá a návyková myška, i když přece jen ne tak revoluční, jako byly první laserové či bezdrátové myši. Pracuje se s ní však skvěle a po jejím vrácení jsme downgrade na obyčejnou pracovní myš opravdu zaznamenali. Snad jedinou mouchou na myši je tedy opět cena. V Evropě se bude prodávat za 99 eur, v Americe pak za 99 dolarů, což je dost nevýhodný, v počítačové oblasti však bohužel běžný kurz. Je tedy na každém uživateli, zda se rozhodne investovat cca 3000 Kč do velmi luxusní myši, nebo zda si za stejné peníze vylepší počítač například o 300GB pevný disk nebo o 1 GB paměti.
Michal Bareš

LOGITECH MX REVOLUTION
Laserová bezdrátová myš

Připojení USB
Počet tlačítek: 5 + 2 kolečka
Hmotnost: 147 gramů
Baterie Li-Ion, 800 mAh, 4,1 V
Výrobce/poskytl Logitech
Cena cca 99 eur

Lenovo ThinkPad X60s

Štíhlý šlechtic

IBM notebooky řady X vždy patřily k nejlepším ultrapřenosným počítačům, a to se nezměnilo ani poté, co počítačovou divizi IBM převzalo Lenovo. Měli jsme možnost vyzkoušet nejnovější model, nesoucí označení X60s.
Přes kompaktní rozměry nejde o nejlehčí notebook na trhu - Sony Vaio TX2 i Panasonic Toughbook CF-W4, které jsme měli možnost testovat nedávno, jsou o cca šest dekagramů lehčí a navíc v sobě obsahují optickou mechaniku, jež je u ThinkPadu součástí dokovací stanice. Velikostí jsou téměř shodné, ale X60s je zhruba o půl centimetru tenčí. Je tenčí i než model X60, což značí i písmeno „s“ (slim). Díky procesoru Intel Core Duo L2400 je však zatím nejvýkonnějším notebookem s hmotností do 1,5 kg, který jsme testovali.
Uživatelé bývají řadě X věrní. Je určena profesionálům, kteří nosí notebook stále při sobě a kterým záleží na kvalitě, spolehlivosti a funkčním střízlivém designu. V tomto ohledu ctí X60s tradici. Na první pohled je kromě značky IBM ThinkPad vidět pouze černé tělo a kovové klouby displeje. Kryt displeje je pevný a jakoby pogumovaný, což jej chrání proti škrábancům. Klávesnice je už tradičně dokonalá, a to jak co se týče rozložení, tak co se týče zdvihu kláves. Nad displejem najdeme i známou lampičku sloužící k osvětlení klávesnice.
Na notebooku přibyl jeden USB port, takže nyní jsou zde tři, dále jsou tu miniaturní FireWire,
D-Sub, audio in/out, síťová karta, modem a sloty pro SD karty a PC Cards. Trošku skryté je na přední spodní hraně tlačítko vypínání bezdrátových komunikačních prostředků (Wi-Fi, Bluetooth).
Práce s X60s představuje příjemný zážitek, a to nejen díky kvalitní klávesnici, ale hlavně kvůli tichému, ale výkonnému chlazení, které zvládne notebook uchladit tak, že vás nezahřívá pod rukama. Takže i vzhledem k absenci optické mechaniky při práci necítíte ani neslyšíte žádné vrnění vnitřností.
Ze softwarové výbavy oceňujeme aplikaci ThinkVantage, která sdružuje všechna důležitá nastavení a ovládací prvky, včetně zálohování a recovery. Vzhledem k tomu, že se k notebooku nedodává recovery CD/DVD, doporučujeme po prvním startu toto médium vytvořit. Nastartujete-li ThinkVantage před startem Windows, můžete provést obnovu systému i bez tohoto média (ve Windows tato možnost není dostupná), ale jeden nikdy neví.
ThinkPad X60s představuje velmi rychlý ultrapřenosný notebook pro bohatší profesionály. V porovnání s konkurencí nemá integrovanou optickou mechaniku a se standardně dodávanou baterií nevydrží pracovat příliš dlouho, ale práce s ním je zdaleka nejpohodlnější. Cena testovaného modelu obsahuje i dokovací stanici, přesto ji však považujeme za vysokou.
Michal Bareš

LENOVO THINKPAD X60S
Ultrapřenosný notebook

Procesor Intel Core Duo L2400/1,66 GHz
Čipová sada Intel 945GM
Paměť 1024 MB/1536 MB
Pevný disk Toshiba MK1032 GSX/80 GB
Optická mechanika Matshita UJ-822S
Grafická karta Intel 950GM Express/sdílená
Displej TFT/12,1"/1024 x 768
Modem ThinkPad Modem V92
Síťová karta / WLAN Intel Pro/1000 PL/Intel
Pro Wireless 3945ABG
Porty 3x USB, FireWire, D-Sub, čtečka SD
karet, Bluetooth
Operační systém Windows XP Professional
Rozměry [mm] / hmotnost [g] 268 x 211 x
20/1304
Výrobce / poskytl Lenovo ČR
Cena vč. DPH 82 000 Kč


Dokumenty ke stažení