Menu

Mailbox

Mailbox

Chci mít doma dva počítače na gigabitové síti připojené k internetu (kabelová televize). Gigabitový router je příliš drahý, a proto uvažuji o tom, dát za kabelový modem stovkový router a za ten gigabitový switch. Připadá mi to však dost komplikované.
Navíc mám druhý počítač (PC secondary) momentálně odpojen, protože síťovou kartu v prvním počítači (PC primary) mi obsadil kabelový modem od UPC. Realizace tohoto projektu by mi umožnila rychle vyměňovat data mezi oběma počítači a zapojit internet do dětského pokoje.
Radek Beneš

Nejprve vám zkusím rozmluvit 1Gb síť. Tato síť dokáže přenést 128 MB dat/s. Mohu vás ujistit, že žádný běžný pevný disk nedokáže vyvinout takovou přenosovou rychlost. Takto rychlá síť by byla naprosto zbytečná. 100Mb síť dokáže přenést 12,5 MB dat každou sekundu, což je na hranici možností dnešních disků. Ano, v benchmarku vidíte, že disk bez problému dává 50 MB/s, ale v reálné situaci takové rychlosti nikdy nedosáhne. Je tomu tak proto, že část výkonu disku spotřebovává operační systém, jiné programy, v extrémním případě i swapování a také fragmentace dat. Hodně dobrý disk zvládne při reálném kopírování dat kolem 15 - 20 MB za sekundu, což je těsně nad limitem 100Mb sítě. I tak dokáže 100Mb síť přetáhnout CD za méně než minutu a myslím, že to je akceptovatelná hodnota.
Pokud mi nevěříte, spojte si počítače 100Mb sítí a přetáhněte velký soubor. Jestliže nemáte extrémně rychlý stroj, stejně budete kopírovat pod 10 MB/s, protože domácí počítače více nezvládnou.
K problému: Za kabelový modem bych připojil router. Pokud budete připojovat notebooky, použil bych bezdrátový router, např. OvisLink WL-5424AR 802.11g. Cena je cca 1800Kč, má 1x vstup WAN od modemu, 4x LAN pro počítače a Wi-Fi pro PDA, notebooky apod. Na tři LAN porty můžete připojit počítače, notebooky, případně další switche, pokud by nestačily zdířky. Do čtvrtého portu LAN bych zapojil IP telefon, třeba produkt GrandStream, který je levný a kvalitní. Dáváte-li přednost bezdrátovému, tak nějaký Wi-Fi telefon. Doma získáte AP, díky kterému se připojíte bezdrátově odkudkoli v dosahu signálu, firewall pro ochranu před útoky a hlavně řešení, které do budoucna můžete jednoduše rozšířit, pokud přibude počítačů.
Vratislav Klega

V Chipu 6/06 v rubrice Krátké testy jsem si přečetl článek od Radka Kubeše o programu Partition Manager 7.0 Personal. Na Chip DVD č. 6/06 jsem však marně hledal objednávku a slevu. Mám zájem si tento program zakoupit. Po otevření stránky výrobce na adrese www.7tools.de jsem ale program s tímto názvem vůbec nenašel. Poradíte mi?
Josef Rohlík

Partition Manager můžete zakoupit třeba zde: http://shop.stahuj.cz/utilityaostatni/systemovenastroje/spravadisku/paragonpartitionmanagerprofessional/?xx[from]=g3de
Pokud navíc použijete kupon z Chip DVD (rubrika Software), získáte slevu 5 %.
Vratislav Klega

V Chipu 7/06 píšete na str. 143 o nové verzi ICQ 5.1. Uvádíte, že je možné vybrat si status, do kterého se člověk při startu přihlásí. Dosud jsem používal ICQ 5 a při každém zapnutí počítače jsem byl přihlášen jako N/A, takže jsem musel status ručně měnit. V nové verzi nemohu ale nikde najít, jak přihlašovací status změnit. Můžete mi, prosím, poradit?
Další dotaz se týká Contact Listu - nově přihlášení uživatelé se dávají na začátek online seznamu, přestože mám zvoleno „Sort by name“. Po čase je seznam nepřehledný a musím ho několikrát denně setřiďovat. Nedělám si velké naděje, že by bylo možné donutit ICQ k průběžnému zatřiďování, ale co kdybyste o něčem věděli... (už vůbec nemluvím o chybném třídění diakritiky.)
Petr Řehák

Pokud se chcete přepnout do jiného statusu již při startu programu, je třeba, abyste neměl na zcela úvodní obrazovce (viz obrázek) zaškrtnutu volbu Autologin. V takovém případě totiž nebudete automaticky do ICQ přihlášen, ale budete si moci v rozbalovacím seznamu Connect As vybrat status, který chcete použít, a to včetně statusů, které jste vytvořil sám ve Status Manageru.
Co se týká rovnání jmen v seznamu kontaktů, musím vás bohužel zklamat. Já osobně se potýkám se stejným problémem a zjistila jsem, že jej nelze nijak vyřešit - nikde v ICQ nenajdete volbu, která by způsobila, aby se kontakty, které přejdou do on-line stravu, nezobrazovaly na prvním místě seznamu, ačkoliv je tento seznam setříděn podle abecedy. Pokud máte kontaktů víc, mohu vám pouze doporučit setřídit si je do určitých skupin.
Michaela Kadlecová

Se zájmem jsem si přečetl váš článek ,,Přímá cesta z LP na CD“ (Chip 8/06, str.132). Já sám vlastním starý gramofon (NC 470). Stačí mi v tomto případě k přetažení LP do PC jen předzesilovač?
Ivo Hampl

Předzesilovač by měl úplně stačit, jen ho zapojíte do zvukové karty. Zda bude kvalita dostatečná, zjistíte jedině tak, že to vyzkoušíte. Výhodou je to, že pokud nebude kvalita dostatečná, máte nárok předzesilovač vrátit - takže nic neriskujete.
Pokud máte větší množství LP desek, které chcete digitalizovat, uvažoval bych o zakoupení moderního gramofonu. Ty, které se dnes prodávají, jsou o několik generací dál než staré krystalky.
Vratislav Klega

MS Office 2007 beta 2

Díky nečekaně velkému zájmu o beta 2 verzi Office 2007 přistoupil Microsoft od 2. srpna 2006 ke zpoplatnění získání instalačního kódu k uvedenému produktu. Čtenáři, kteří si zakoupili Chip 8/06, na jehož DVD příloze byla umístěna data MS Office 2007 beta 2, a kteří mají zájem o tento software, si mohou na adrese www.microsoft.com/emea/Office2007beta/100 stáhnout instalační kód, jehož získání je zcela zdarma. Tento klíč vám umožní používat Microsoft Office 2007 beta v plně funkčním stavu do 31. 1. 2007, po uplynutí tohoto data již nebude možné produkt využívat (veškeré funkce budou zablokovány).
Redakce Chip DVD


Dokumenty ke stažení