Menu

Rychle a komfortně

Virtual CD  

Rychle a komfortně

Startující vrtulník? Nikoliv. To jen zase vaše optická mechanika roztáčí disk. Chip vám ukáže nejen to, jak snížit hlučnost počítače, ale také jak nesrovnatelně zvýšit výkon. Použijeme k tomu plnou verzi programu Virtual CD 5.
Text: Vratislav Klega

Masivní příchod CD-ROM nastal v době, kdy 200MB (!) harddisk byl slušným standardem. Kapacita 650 MB byla tedy naprosto úžasná a nikomu nevadily přístupové doby vysoko přesahující 200 ms, nemluvě o mizivé přenosové rychlosti. Doba pokročila, pevné disky jsou svou rychlostí a kapacitou o několik generací dále, zatímco optické mechaniky jsou stále pomalé a hlučné. Jak to vyřešit?
Pojem „virtuální mechanika“ zná značné množství uživatelů, ale mnoho z nich si nedokáže představit, k čemu by jim taková mechanika byla a na co by ji vlastně použili. Chip vám poradí, k čemu je virtuální mechanika dobrá a jak ji lze využít. Krok za krokem si také ukážeme, jak vytvořit virtuální CD (DVD).

HARDWARE, NEBO SOFTWARE?

Virtuální mechanika

Virtuální mechanika je uměle vytvořená hardwarová komponenta počítače, která sice fyzicky neexistuje, ale pro operační systém a všechny programy se chová jako skutečná CD/DVD-ROM mechanika. Má přiřazeno své jméno a ve Správci zařízení ji skutečně uvidíte jako kus hardwaru. Do této jednotky můžete vkládat CD nebo DVD disky - samozřejmě virtuálně. Virtuální disky, které se vkládají do virtuální mechaniky, se jmenují image (obrazy). Image je soubor, ve kterém jsou uložena veškerá data, která jsou na skutečném optickém disku.

RYCHLE SI ZVYKNETE

Naučte se používat virtuální mechaniku

Mnoho uživatelů virtuální mechaniku nepoužívá, protože neví, kolik času může ušetřit a jaký komfort nabízí.
Důvod první: Bezpečnost. Máte-li dostatečně velký pevný disk, není nic jednoduššího než si udělat image všech důležitých CD/DVD disků, které doma máte. Originály pak mohou zůstat ve skříni.
Důvod druhý: Rychlost. Přenosová rychlost virtuálních mechanik je v průměru desetinásobná.
Důvod třetí: Ticho. Roztočená optická mechanika vydává nepříjemný zvuk, který je rušivý nejen při poslechu hudby, ale i při kancelářské práci. Použití virtuálních mechanik je zcela tiché.
Důvod čtvrtý: Pohodlí. Žádné otevírání mechaniky a roztáčení. Image CD/DVD se do mechanik vkládají pouhým kliknutím myší.
Důvod pátý: Životnost. CD se v nejrychlejších mechanikách otáčí rychlostí vyšší než 10 000 otáček za minutu. To se projevuje jak na životnosti mechaniky, tak na životnosti média. Není přitom neobvyklé, že některé mechaniky médium doslova obrousí.

INSTALUJEME MECHANIKU

Virtual CD v5

Virtuální mechaniku umí vytvořit mnoho programů. Jedním z těch lepších je Virtual CD. Na přiloženém Chip DVD je umístěna plná verze 5.0 tohoto programu. Instalace je velice jednoduchá, během ní je jen potřeba zadat sériové číslo, které naleznete na Chip DVD. Ještě než program spustíte, nainstalujte češtinu, kterou rovněž naleznete na Chip DVD. Restart počítače není potřeba, proto můžete program ihned začít používat.
Nejjednodušší je startovat program přes ikonu v System tray, kde stačí zvolit, kterou činnost požadujete. K tomu, abyste mohli virtuální mechaniku používat, je potřeba ji nejprve vytvořit. Proto klikněte na položku Přidat/odstranit virtuální mechaniku. Zobrazí se nové okno, ve kterém si vyberete písmena, která mají být virtuální mechanikou. Po označení stačí kliknout na tlačítko Mechanika a nová zařízení ihned přibudou.
Je-li virtuální mechanika (mechaniky) vytvořena, postoupíme dále - vytvoříme image. Vložte CD nebo DVD do své mechaniky, v System tray opět klikněte na ikonu Virtual CD a zvolte Vytvořit image soubor. Spustí se průvodce. V prvním kroku se zvolí zdroj, pro případ, že máte více mechanik. My jsme zvolili jednotku E:, ve které je DVD-Video.
Pokračujte v průvodci, zaškrtněte volbu Přejít na pokročilá nastavení. Ve třetím kroku průvodce se zobrazí okno, ve kterém budete volit, jakým způsobem se budou data číst. Pokud zapnete dynamickou opravu chyb, budete mít jistotu, že vaše fotografie zůstanou v takové kvalitě, v jaké byly vyfotografovány - bez artefaktů vzniklých chybou čtení. Občas je však oprava i nežádoucí - pro případ, že je disk chráněn nějakou technologií proti čtení. Je tedy dobré přemýšlet o tom, z jakého disku image vytváříte.
V dalším kroku průvodce už jen zvolíte, kam se výsledný image uloží. Komprimaci, která je zde k dispozici, používejte také s rozvahou. Pokud jsou již data komprimována, jejich další komprese by jen zbytečně vytížila počítač. Pokud se však jedná o dokumenty, můžete kompresí ušetřit značnou část místa. Po dokončení průvodce dojde k vytváření image. Rychlost vytváření závisí na rychlosti mechaniky. V našem případě trvalo vytvoření image z DVD-5 asi 10 minut, z CD 3 minuty.

VIRTUÁLNÍ DO VIRTUÁLNÍ

Připojujeme image

Když je image vytvořen, program si jej automaticky zapamatuje a při spuštění vidíte přehled všech vytvořených obrazů. Stačí na něj kliknout pravým tlačítkem a v zobrazeném menu zvolit Vložit. Ve zlomku sekundy se image vloží do mechaniky a ve virtuální mechanice bude identická kopie disku, ze kterého jste image vytvořili. Jen přístup k souborům bude daleko rychlejší.
To však není jediná možnost. Další cestou, jak image připojit k virtuální mechanice, je, že si na harddisku vyhledáte konkrétní image soubor (přípona VC4), kliknete na něj pravým tlačítkem a přes kontextové menu zajistíte připojení k mechanice.
Dalším velice jednoduchým způsobem, jak připojit image, je jít přímo přes Tento počítač, v němž kliknete na virtuální mechaniku pravým tlačítkem a vyberete, který image se má připojit - velice jednoduché a rychlé.
Na své limity naráží Virtual CD v5 ve funkci vypalování. Program sice umožňuje vypálení image, avšak nikoliv do původní podoby, ale pouze jako obraz, ke kterému připojí prohlížečku. To může být leckdy nepraktické. Obrazy VC4 vypalují do původní podoby jen novější verze Virtual CD nebo třeba programy MagicISO a UltraISO.

VIRTUÁLNÍ NOVINKY

VIRTUAL CD V8

Přestože jsme ještě zdaleka nevyčerpali všechny možnosti programu, necháme další zkoumání na samotných uživatelích. České prostředí jim v tom výrazně pomůže. Pokud sháníte jen jednoduchou virtuální mechaniku bez zbytečných složitostí, verze 5 vám bude naprosto vyhovovat, její schopnosti jsou dostatečné. Požadujete-li sofistikované funkce, doporučujeme koupi nové verze 8. Tu můžete díky Chipu zakoupit s 53% slevou, tedy za 551 Kč.
A co nová verze nabízí? Nových vlastností je opravdu obrovské množství. Z těch nejdůležitějších jmenujme například funkci Virtuální harddisk, podporu ISO formátu (tvorba i vypalování), tvorbu přehledů disků, panel nástrojů, asistenta pro kopírování virtuálních CD, režim Auto Copy, šifrování virtuálních CD, konvertor image jiných výrobců, kopie 1 : 1, podporu šablon, vylepšenou integraci s Explorerem nebo mazání RW médií.


Dokumenty ke stažení