Menu

Velké vypalovací dostihy

Vypalovací soupravy 

Velké vypalovací dostihy

Nero má nové vyzývatele. Nastupuje znovuzrozený WinOnCD, Magix vysílá do závodu zbrusu nový vypalovací balík Goya. Kdo vlastně bude napříště vládnout vypalovacímu impériu?
Text: Markus Mandau, Radek Kubeš

V TOMTO ČLÁNKU NAJDETE:

Tři velké vypalovací soupravy v testu
Přehled alternativních programů zdarma
Speciální funkce vypalovacích balíků

Nero je císařem multimediální říše a s velkým přehledem nejúspěšnější vypalovací souprava. Nero vládne, poněvadž to není jen jeden software z mnoha, nýbrž jeden nástroj na všechno, čím se lze v multimediální oblasti pobavit. Vedle toho se stará o zabezpečení dat a každý stříbrný CD nebo DVD kotouček, který založíte do vypalovačky, popíše. Při kombinaci jeho schopností s Windows zbydou na ostatní softwarové produkty už jen hodně speciální úlohy.
Avšak i panování Nera může být jednou konec. Jeho trůnem teď začínají otřásat dva rivalové: WinOnCD firmy Roxio a Goya z produkce Magixu. To, který z nich nabízí celkově nejlepší vypalovací balík, jsme zjišťovali v tomto srovnávacím testu. Ten nám kromě toho měl zodpovědět ještě jednu palčivou otázku: Je opravdu vhodné zpracovávat videa, hudbu a fotografie vypalovací soupravou? Vždyť specializované nástroje by zde měly pracovat pokud možno lépe. Ale při testu jsme objevili i oblasti, v nichž se s vypalovacími balíky nemůže měřit nic. O jejich utajených schopnostech se dočtete na 115.

CENTRÁLNÍ OVLÁDÁNÍ

Správa funkcí

Nero: StartSmart
WinOnCD: WinOnCD Home
Goya: Goya Multimedia
Zahrnout všechny funkce do jednoho ústředního „dispečinku“ je obtížné. Je to však nezbytné, nemá-li uživatel brzo ztratit přehled. Úplně bez výhrad se to nepodařilo žádné ze souprav. Vezměme třeba Nero: Jeho StartSmart vypadá kompaktně, není však dostatečně přehledný. Jenom v tematické oblasti videa nabízí 19 úloh. StartSmart je však přinejmenším flexibilní - uživatel se může rozhodnout, kterému z modulů daný úkol svěří.
WinOnCD Home působí lepším dojmem jen na první pohled. Centrála je přehledná a díky integrovaným asistentům i samovysvětlující. Jednoduché vypalovací úlohy vyřídíte přímo tam. Avšak některé funkce jsou realizovány několika moduly, a to nemusí být vždy výhodné. Například dobrý BackUp MyPC je skryt, horší Roxio Backup je z centrály Home dostupný přímo.
Goya svou centrálou vnějškově napodobil WinOnCD a zároveň přidal flexibilitu Nera.
Avšak například v tematické oblasti videa nenajdete všechny videofunkce, a tak třeba funkci „Zpracování videí“ musíte hledat v nabídce „Nástroje“. A v čem spočívá rozdíl mezi funkcemi „Fotografie zpracovat a vypálit“ a „Fotografie vylepšit a vypálit“? Naštěstí Goya nabízí seznam často používaných funkcí v menu „Favorites“.
Doporučení Chipu: Žádná z ovládacích centrál nepřesvědčila. Potřebné programové moduly proto raději vyvolávejte přímo.

SPRÁVA MÉDIÍ

Vyhledávání souborů

Nero: Scout
WinOnCD: Media Manager
Goya: Foto Manager, Music Manager
Kdo rád fotografuje, ten má ve svém počítači zanedlouho tisíce obrazových souborů - a s hudbou je to podobné. Naše tři vypalovací balíky spravují datovou záplavu různými způsoby.
Nero Scout přistupuje k problému univerzálně a integruje se do Exploreru. Vyhledávání je kdykoliv přístupné v hlavním panelu a zahrnuje i internet - dostal jej na starost vyhledávač Yahoo. Ve WinOnCD pečuje o pořádek Media Manager jako jediný modul, zatímco Goya má pro správu hudby a fotografií dva programy separátní.
Každá ze souprav si v testu musela poradit s 12 000 fotografií. Avšak úkol zvládl poměrně rychle pouze Foto Manager z balíku Goya - za půl hodiny. Scout v Neru na to potřebuje dvě hodiny, pracuje ale alespoň na pozadí. Media Manager ve WinOnCD je jen o maličko rychlejší, zato však počítač silně zatěžuje.
Pokud jde o výsledky vyhledávání, jasně vede WinOnCD, neboť jeho Media Manager si většinu informací vytahuje z multimediálních informačních bloků, jako jsou informace EXIF nebo ID3-tagy. Přesto se ve videooblasti dozvíte více pomocí speciálních nástrojů, k nimž patří např. GSpot (www.headbands.com/gspot).
Pokrokový prvek používají manažery v balících Goya a WinOnCD. Písně je v nich možno identifikovat prostřednictvím hudebního „otisku prstů“. Funguje to dokonce i v případě, že jste písničku modifikovali některým z audiofiltrů. Avšak Music Manager v soupravě Goya nepřebírá informaci o titulu jako ID3-tag, namísto toho se objeví výzva ke koupi produktu MP3 Maker 11!
Doporučení Chipu: WinOnCD vykazuje nejlepší vyhledávání a dodává většinu informací. Nevýhodou je však silné zatížení systému.

VYPALOVÁNÍ

Perfektní vypalování

Nero: Nero Burning ROM, Nero Express, Info Tool, CD-DVD Speed
WinOnCD: just burn, WinOnCD Home, DVDInfo Pro
Goya: Goya Multimedia, burn profiler
Standardní média vypalují všichni tři kandidáti. S jednou výjimkou: Goya neovládá smíšený režim (nejprve zpracovává stopy datové, pak zvukové), nýbrž jen režim CD Extra (nejprve stopy zvukové, pak datové). Přepalovat umějí všechny, speciální triky mimo standard jsou však hřištěm spíše pro Nero. To zvládá například krátký lead-out, čímž zvyšuje kapacitu cédéček cca o 15 MB. V balících Nero a Goya lze manuálně nastavit režim DVD-ROM. Ten je nezbytný pro vyšší kompatibilitu záznamových médií DVD-9, pokud mají ve vašem přehrávači DVD běžet.
Čeho je schopno záznamové médium, jak dobrá je vypalovačka? Na takové otázky dají podrobnou odpověď WinOnCD a Nero; Goya nic podobného nenabízí. Kromě toho prostřednictvím informačních nástrojů obou balíků zjistíte původního výrobce média - je to neocenitelná informace, pokud archivujete důležitá data. Pak totiž můžete posoudit kvalitu média podle tabulek výsledků testů (viz test záznamových médií v Chipu 08/06).
Doporučení Chipu: Nero vypaluje všechny formáty, ovládá většinu vypalovacích triků a prvotřídní jsou také jeho analytické nástroje.

BACKUP

Zálohování dat

Nero: BackItUp
WinOnCD: BackUp MyPC, Roxio Backup
Goya: Goya Multimedia
Zálohování má dva základní úkoly: zachování cenných dat a v případě havárie systému jeho nové nahrání. Obojí poskytuje Nero a WinOnCD - plus důležité funkce jako komprimaci a inkrementální backup. S nimi se už dostáváte na úroveň specializovaných programů, jako je True Image od Acronisu. Oba moduly se díky asistentu snadno ovládají. V detailech maličko zaostává nástroj od firmy Roxio: nabízí například ochranu heslem, ale zašifrování nikoli.
Goya vytváří jen datové zálohy, ty by však měly být dobře zabezpečeny. Výrobce Magix k tomu povolal SecuDrive, zašifrovaný diskový prostor na webu. Dobrý nápad, ale zadarmo je jen chudičkých 128 MB. Kdo chce víc, musí platit, a to ne právě málo: za gigabajt pět eur měsíčně.
Nastala i jiná potíž: Při backupu založil Goya heslo obsahující zvláštní znaky a zapsal jej do textového souboru. Zvláštní znaky však nerozpoznal textový editor a nahradil je znaky zástupnými. Výsledkem samozřejmě bylo, že zálohu se už nepodařilo otevřít. Po naší intervenci přislíbil Magix brzkou opravu prostřednictvím aktualizace.
Doporučení Chipu: Nero BackItUp zálohuje data jednoduše a spolehlivě.

TV

Záznam televizních pořadů

Nero: NeroHome, NeroVision
WinOnCD: TV modul chybí
Goya: TV videorekordér
S WinOnCD na televizi zapomeňte. Nero a Goya naproti tomu podporují i digitální televizní karty - to jsme otestovali s kartou Nova-T od Hauppauge. Dálkové ovládání v NeroHome příliš nepotěší - řada tlačítek funguje nesprávně. V obou soupravách je navíc televizní zážitek brzděn silným zatížením systému.
Goya sice má jen jeden záznamový modul, přesto se stejnými funkcemi jako NeroHome; v obou je integrován plánovač i elektronický průvodce programem (EPG).
Chcete-li odstranit reklamu, musíte záznam nově zavést do modulu „Photos and Videos Easy“ balíku Goya. Goya sice obsahuje volbu „Rozpoznání a odstranění reklamy“, tu však nelze aktivovat. Podle Magixu je vyhrazena pro jiné produkty. V Neru na to musíte oklikou přes rozpoznávání scén v NeroVision. To je opravdu důmyslný kus softwaru, neboť se dokázal vyhnout chybě, kterou trpí nejen Goya, ale i jinak dobré videoeditory - jde o dělení na příliš mnoho scén. V jedné z epizod StarTreku jsme vystačili s osmi scénami a reklamní bloky byly identifikovány a odstraněny.
Doporučení Chipu: Pro záznamy televizních pořadů se lépe hodí multimediální centra, jako například Media Portal (www.team-mediaportal.com).

VIDEO

Tvorba filmových DVD

Nero: NeroVision, Recode, Showtime
WinOnCD: VideoWave, CineMagic, Media-Import, MyDVD, DiscCopier, Cineplayer
Goya: Photos and Videos Easy, Shrinker
Videofunkce vypalovacích souprav postačí příležitostnému filmaři, více nečekejte. Některé detaily jsou ovšem skutečně dobré, například optimalizační filtry balíku Goya. Ty korigují jas, barvu a ostrost obrazu v kombinaci s automatickými úpravami a jemným manuálním doladěním. Naproti tomu střih je v téže soupravě vyslovená křeč. Proč se při něm uživatel nemůže pohybovat snímek po snímku, aby našel přesné místo střihu, to je záhadou. Naproti tomu WinOnCD jako jediný z testovaných produktů stříhá přesně po jednotlivých snímcích.
NeroVision je na zpracování videa vhodný jen částečně - efekty a střih připomínají spíše puzzle. Program sice nabízí mnoho filtrů, většina z nich však materiál přetváří příliš silně a konfigurovat se také nedají.
Zato v NeroVision potěší authoring: inteligentní rozpoznávání kapitol a integrované přechody menu se starají o téměř hollywoodský vzhled. Goya umí lépe přizpůsobit prostředí menu. Ale u některých náročnějších předloh menu dodává Magix jenom náhled s poznámkou, že je lze získat on-line. Ještě skoupější je WinOnCD: v MyDVD jsou k dispozici pouhé tři předlohy. Chcete-li více, vyvolá program „Roxio-Shop“.
Nástroje pro kopírování DVD v Neru a ve WinOnCD jsou vyzrálé produkty, které zajišťují dobrou obrazovou kvalitu. S nimi nový Magix Shrinker z balíku Goya nemůže soutěžit: se svými 40 minutami je dvakrát pomalejší než konkurenti, a to při více než skromné kvalitě obrazu, plného bloků a artefaktů.
Doporučení Chipu: Při zpracování videa si nejlépe vede WinOnCD. Kopírovat a přehrávat DVD umí lépe Nero.

AUDIO

Optimalizace zvuku

Nero: Soundtrax, WAV-Editor, Nero Burning ROM
WinOnCD: WinOnCD Home, Music Disc Creator, Sound Editor
Goya: Music Manager, music editor, Goya Multimedia
Tady vládne trochu chaos: ve všech vypalovacích soupravách jsou audiofunkce porůznu roztroušeny. Alespoň Nero a WinOnCD nabízejí exportní funkci mezi moduly.
Zvláštním případem je Goya. Zde mnohé zvukové úlohy přebírá Music Manager. Jeho prostřednictvím můžete poslouchat „podcasty“, abonovat a stahovat, sledovat internetové rádio. Zabrnká vám však na nervy, když po kliknutí na tlačítko „Hledat hudbu“ vyskočí nabídka na koupi MP3 Makeru 11 - na tento produkt poukazuje celkem pět voleb v kontextovém menu!
Dobrý WAV editor, postačující na všednodenní zpracovatelské úkoly, má každá vypalovací souprava. Pro digitalizaci gramodesek mají Nero a WinOnCD dokonce vlastní asistenty. Co do rozsahu funkcí však editor ve WinOnCD trochu zaostává - pár optimalizačních filtrů a efektů, víc toho nedokáže. Zato se však dá snadněji ovládat. Jedině Nero Wave Editor umí konvertovat stereo na vícekanálový zvuk a má i odpovídající možnosti zpracování. Goya sestavuje hodnotné zvukové CD: textový doprovod generuje „music editor“ samočinně z ID3-tagů, a dokonce detailně řídí celou strukturu zvukového cédéčka.
Doporučení Chipu: MP3, webové rádio a zvukový editor - Goya uspokojí i audiofily.

FOTO

Příprava diashow

Nero: PhotoSnap, NeroVision
WinOnCD: Photo Suite, VideoWave
Goya: Foto Manager, Photos and Videos Easy
Photo Suite ve WinOnCD je nejlepší obrazový editor s nejrůznějšími speciálními filtry, s retušovacím i klonovacím nástrojem. Díky vestavěnému odstraňovači skvrn a vrásek dokáže dokonce i zkrášlit lidskou tvář. Tyto filtry jsou jinak známy jenom z vyzrálých obrazových editorů. PhotoSnap v Neru disponuje řadou optimalizačních filtrů, do detailů nastavitelných. Navíc nabízí několik roztomilých filtrů deformačních. K tomu alespoň jeden tip: „stárnutí“ například způsobí, že vaše nové fotky z dovolené budou vypadat, jako kdyby vznikly před sto lety.
Ve všech vypalovacích balících odpovídá komfort při přípravě obrazových prezentací komfortu při zpracování fotografií. V balíku Goya za něj dokonce odpovídá tentýž modul. Podobnou konfigurovatelnost a rozsah funkcí mají balíky Goya a WinOnCD, které umějí vytvořit animované diashow se zoomováním a „švenkováním“. Slabinou NeroVision je, že přehlídka má nejvýše sto obrázků; zoom a posuvy nejsou k dispozici.
Doporučení Chipu: Požadavkům na moderní obrazový editor vyhovuje pouze Photo Suite ve WinOnCD.

ZÁVĚRY Z TESTU

Nero vládne dál, k puči nedošlo. Vítězství však uhájilo velmi těsně. Ve WinOnCD chybí jen televizní oblast, jinak je souprava s nekorunovaným vypalovacím králem prakticky na stejné úrovni - a dokonce levnější. Goya zaostává ve vybavení: žádná virtuální mechanika, žádný nástroj pro analýzu, žádná záloha systému, žádný přehrávač DVD - zato spousta reklamy na další produkty. To dokáže naštvat! Ale i Nero má ještě co zlepšovat: ve zpracování obrazu, ve správě médií i v mediálním centru. A v žádné vypalovací soupravě programová centrála a integrace modulů nekorespondují právě nejlépe. Tady jsou ještě rezervy.

ROXIO EASY MEDIA CREATOR 8

Firma Roxio seděla na dvou židlích, když vyvíjela souběžně dva podobné produkty pro vypalování a zpracování domácích multimédií WinOnCD a Easy CD Creator. Před necelými třemi lety dostal přednost druhý produkt, který se nyní dopracoval do osmé verze balíku Easy Media Creator. WinOnCD se dále inovuje pouze pro německý trh.
Kromě samotného vypalovacího programu Easy Media Creator obsahuje videoeditor VideoWave, editor pro potisky a booklety, zvukový editor, obrázkový editor a zálohovací systémem. Díky akvizici Roxia firmou Sonic přibyl i výborný nástroj MyDVD pro authoring filmových DVD atd. Celkem je to 25 zajímavých programů, které bychom samostatně mohli doporučit k používání. Nyní ovšem celý balík trpí mnohými neduhy nevyladěného rychlého spojení programů pod jedno menu. Doporučovali bychom s koupí vyčkat do příští verze.

SKRYTÉ TALENTY

Ve vypalovacích soupravách je ukryto několik funkcí, které jinak neobjevíte ani ve specializovaných programech.
* CineMagic ve WinOnCD: Geniální nástroj, který automaticky vyrábí videoklipy a díky inteligentní analýze film přesně na takt přizpůsobí dané hudbě. Nebýt jeho, takovou úlohu byste pomocí videoeditoru řešili dlouhé týdny.
* Showtime v Neru: V DVD přehrávači Nera si dokonce můžete prohlížet HDTV streamy vysílané ve formátu H.264. To jinak dokáže jen zbrusu nový PowerDVD 7.
* Kodér Ligos v balíku Goya: MPEG-2 konvertor produkuje dobrou obrazovou kvalitu v krátké době. Trik spočívá v tom, že MPEG stream s variabilním datovým tokem vytváří jen v jednom průchodu. Všechny ostatní kodéry na to potřebují průchody alespoň dva.
* Kodér H.264 v Neru Recode: Nejnovější videokodér s nejlepší obrazovou kvalitou najdete v Neru Recode. Navíc jej dokáže nakonfigurovat i laik. Nejnovější verze vyrábí filmové kopie v H.264 s dvěma zvukovými a titulkovými stopami včetně kapitol.
* DeVoicer v Roxio Sound Editoru: Tento audiofiltr odstraňuje z písně zpěv a mění ji tak v instrumentální skladbu. Nejlépe to funguje u písní zpívaných sólově.
* DVD-Musikdisc ve WinOnCD: DVD Video se statickým obrazem a zvukem v AC3. Předností oproti MP3 DVD je příjemné navádění v menu řazeném podle alba, umělce a žánru. Musikdisc pojme oproti MP3 DVD asi 60 % skladeb.

SOUHRNNÝ PŘEHLED: Vypalovací soupravy

Tisíc funkcí - jeden balík

Při obrovském počtu funkcí vypalovacích souprav musí být k dispozici dobře řešené ovládání. Uživatel by měl na první pohled vidět, co všechno může dělat a jak.

JAK TESTUJEME VYPALOVACÍ SOUPRAVY

Testovali jsme celou paletu funkcí, které by měl vypalovací balík nabízet: od multimédií (video, audio, foto) přes zálohování až po vypalovací triky. Kromě toho musejí být jednotlivé moduly rozumně organizovány a uživateli snadno přístupné.
Totéž platí pro databanku (která je součástí každé soupravy), aby umožnila správu multimediálních souborů. V systémově intenzivních oblastech, jako je záznam televizních pořadů, hraje roli také vytížení PC.

Vypalování 30%
Správa multimédií 5%
Foto 5%
Centrální ovládání 5%
Audio 10%
Video 25%
Zálohování 10%
TV 10%

Soupeři

Nero 7.2.0.3 Premium

Útok odražen - císař vypalovací říše nabízí ještě stále celkově nejlepší soupravu. Vynikající jsou vypalovací triky, zálohování a kopírka dévédéček Nero Recode. Ostatní multimediální funkce sice nevyhoví expertům, jsou ale solidní a pro všednodenní úkoly zcela postačující.
Cena: 60 eur

WinOnCD 8.0.5

Cenově výhodný balík, avšak chybějí v něm televizní funkce. Přesto je software firmy Roxio v multimediální oblasti z vypalovacích souprav nejlepší - je vyvážený a bez větších slabin. Vadí však chybějící integrace všech produktů a velké vytížení počítače u některých modulů.
Cena: 40 eur

Goya 1.0.7.1

Na to, že jde o první verzi, si Goya nepočíná vůbec špatně. Ale v porovnání se silnou konkurencí to ještě stále nestačí. A kromě toho: Co má znamenat dotěrná reklama na další produkty Magixu? V oblasti multimédií předvádí Magix, co skutečně dokáže, jen v audiooblasti. Tady by mohla být souprava ještě podstatně lepší.
Cena: 50 eur

Poradce pro nákup

Záznam TV

Nahráváte-li digitální vysílání, je už datový proud vhodný pro DVD. Dbejte tedy na to, aby si váš program poradil s tzv. smartrenderingem. Pak bude na DVD vypalovat nedotčený datový proud v optimální kvalitě.

Kopírování DVD

Jestliže nějaký nástroj slibuje kopie DVD 1 : 1, ještě to neznamená, že také dokáže film z DVD9 přepočítat na DVD5. To umí jenom transkodér.

DVD authoring

Dévédéčko jako z Hollywoodu? Většinou ne, neboť jen málo nástrojů produkuje zvuk v 5.1 Dolby. Základním předpokladem k tomu je, aby software uměl exportovat zvuk také ve formátu AC3.

DivX a MP3

Některé programy lákají tím, že obsahují kodek DivX a zvukové CD ripují do formátu MP3. Dbejte však na to, aby integrovaný kodek byl v plné, nelimitované verzi - příslušné informace bývají většinou vytištěny nenápadným, malým písmem. Jinak počítejte s dodatečnými náklady.

ODHAD VÝVOJE CEN

Monopol Nera končí - díky tomu, že vládce vypalovací říše vyzval WinOnCD 8, dojde k poklesu cen.

NEPOTŘEBUJETE DRAHÉHO OBRA?

Všechny tři vypalovací balíky, které prošly důkladným redakčním testem, nabízí nepřeberné množství funkcí, za něž si nechají jejich tvůrci dobře zaplatit. Pokud se však obejdete zejména bez funkcí pro práci s digitálním videem, můžete pro běžné vypalovací úlohy využít služeb aplikací, které je možné používat zcela zdarma.

DeepBurner Free

Základní funkce pro vypalování hudebních a datových CD, datových DVD a pro práci s ISO image nabízí freewarová verze programu DeepBurner. V neplacené verzi programu bohužel chybí vypalování filmových DVD.
V jednoduchém uživatelském rozhraní, přeloženém i do češtiny, je snadné se zorientovat. V zásadě stačí přidat soubory do kompilace a následně ji vypálit na CD nebo na DVD. Užitečná může být funkce pro vytváření bootovacích nebo samospustitelných disků a obalů na CD a na DVD. Na základní vypalovací úlohy DeepBurner Free stačí, případně můžete zvážit pořízení plné verze.

CDBurnerXP Pro

Vypalovací program CDBurnerXP Pro zvládne standardní sadu úkolů, jako je vypalování hudebních i datových CD, datových DVD (včetně ověřování dat po vypálení), vytváření a vypalování ISO image a vytváření bootovacích disků. Hudební CD je možné vytvářet přímo ze souborů typů MP3, WAV, OGG a WMA. Trochu složitější je vypalování DVD Video, pomocí názorné nápovědy, obsažené v aplikaci, to však jistě hravě zvládnete.
Užitečná je rovněž funkce grabování hudebních CD na pevný disk do komprimovaných formátů MP3, WMA a OGG, včetně plnění tagů informacemi o skladbách získaných z internetové databáze. Program obsahuje rovněž jednoduchý editor obalů na CD a také zvukový editor.
CDBurnerXP Pro patří rozhodně k tomu nejlepšímu, co mohou freewarové vypalovací programy nabídnout.

HT Fireman CD/DVD Burner

Další z freewarových vypalovacích programů, které pokrývají standardní potřeby pro vypalování dat i hudby, je HT Fireman CD/DVD Burner. Program se velmi jednoduše ovládá, stačí jen vybrat typ disku a data určená pro vypálení. Podobně jako v řadě dalších programů umí HT Fireman CD/DVD Burner vypalovat hudební CD z MP3 souborů. Vadou na kráse je chybějící možnost kopírování filmových DVD a funkce pro přímé kopírování datových a hudebních disků.

Express Burn

Vypalovací aplikace Express Burn je zajímavá zejména rozsáhlou podporou pro různé hudební formáty, pokud jde o vypalování hudebních CD. Kromě běžných formátů MP3, OGG a WAV vytvoří aplikace hudební CD například i ze souborů typu AAC, FLAC, AU, AIFF, RA a dalších. Express Burn Pracuje rovněž s ISO image a vypaluje běžné datové CD. Pro vypalování DVD (datových i video) je však nutné upgradovat na placenou verzi Plus.

Total Commander CD/DVD Burning Plugin

Výbornou možností, jak vypalovat CD a DVD zadarmo a bez nutnosti instalovat zvláštní aplikaci, je vypalovací plug-in pro oblíbený souborový manažer Total Commander. Jelikož jsme se této aplikaci v Chipu již několikrát podrobně věnovali v rubrice Krátké testy (Chip 12/2005), připomeneme si jen krátce možnosti plug-inu. Plug-in se instaluje do složky Síťové okolí, soubory určené k vypálení pak jednoduše zkopírujete do patřičné složky. Vypalovat je možné hudební CD (ze souborů WAV nebo MP3), datové CD a DVD, ISO image a filmové DVD.
Total Commander CD/DVD Burning Plugin je výborné řešení pro všechny uživatele Total Commanderu, kteří potřebují často vypalovat zejména datové soubory na CD a DVD.


Dokumenty ke stažení