Menu

Více než jen záloha

True Image 

Více než jen záloha

Bezpečná záloha PC, klonování pevných disků, obnova smazaných souborů a oprava Windows při haváriích -to jsou jen některé vlastnosti sofistikovaného programu Acronis True Image 9.0 Personal, který vám Chip přináší v plné verzi na DVD.

Text: Vratislav Klega

Zálohování důležitých dat se již stalo samozřejmostí nejen ve firmách, ale také v domácnostech. Nikdo nechce přijít o cenná data, obzvláště když vytvoření zálohy je už stejně jednoduché jako odeslání e-mailu.
Tentokrát pro vás máme skutečně exkluzivní nabídku. Na Chip DVD naleznete plnou verzi Acronis True Image 9.0 Personal CZ.
Přestože se podle čísla jedná o nejnovější verzi, je zřejmé, že se Personal bude od komerčně prodávaných verzí Home, Workstation a Server přece jen lišit rozsahem některých funkcí. Jde zejména o zálohování pouze celých disků bez možnosti rozdílových záloh. Čtenáři Chipu však mohou do konce října využít výhodnou slevu na nákup plné verze Acronis True Image 9.0 Home. Více informací najdete na Chip DVD.

INSTALACE A VLASTNOSTI

True Image Personal

Než se pustíte do instalace, proveďte nejprve on-line registraci na stránkách výrobce. Odkaz naleznete na Chip DVD. Po zaregistrování získáte sériové číslo, které bude nutné zadat během instalace (bude tedy lepší, pokud jej budete mít nachystané). Následně je nutné provést restart počítače.
Co vlastně program umí? Funkcí je značné množství. Pro seznámení se všemi doporučujeme pročíst příručku v PDF, která je doplněna řadou obrázků a která podrobně popisuje veškeré funkce programu. Škoda že tak kvalitní českou příručku nepřidávají ke svým programům všichni výrobci.

ERGONOMIE

Hezky a česky

Po spuštění programu vás přivítá příjemné prostředí, ve kterém si zvolíte, který nástroj chcete použít. Ikony se dělí na tři skupiny -záloha, obnovení a další utility. Program standardně obsahuje české prostředí, které není potřeba nastavovat.
Nejprve jsme se podívali na možnosti zálohy. Procesem zálohování vás provádí průvodce, který je velice přehledný a intuitivní. Verze Personal umí zálohovat celé disky, respektive celé oddíly.
Samozřejmě nechybí nastavení zálohy, kde si můžete zvolit heslo, kompresi, rozdělení výsledné zálohy, ověření apod.
Obnovení partition probíhá stejně jednoduše, průvodce vás povede krok za krokem.

HAVÁRIE WINDOWS

Acronis Secure Zone

Velice sofistikovanou funkcí programu je tzv. Acronis Secure Zone. Jedná se vlastně o logickou diskovou jednotku, kterou si program vytváří čistě pro účely záloh. Na tuto novou logickou jednotku nemá přístup žádná jiná aplikace, takže data zde uložená jsou chráněna před útoky hackerů nebo virů. Pokud nedojde k fyzickému poškození disku, neexistuje žádná cesta, jak data znehodnotit. V případě nouze lze odsud samozřejmě data obnovit. Obzvláště silná je pak kombinace při obnovení z bootovacího disku, kdy může dojít k obnově prakticky celého systému. Nevýhodou je, že vytvoření Secure Zone vám ukousne část pevného disku. Jak velkou partition vytvoříte, je jen na vás.
Pro případ, že havaruje celý systém a nebude možné spustit Windows, doporučujeme použít další funkci programu -vytvoření záchranného CD, ze kterého bude možné v případě potřeby nabootovat a obnovit celou partition (i se systémem). Pak je jedno, jestli jsou data uložena někde na disku, v Secure Zone, nebo na několika DVD. Manažer, který se spustí po nabootování z CD, si dokáže poradit prakticky se vším - s USB disky i s SCSI řadiči.
Jaké další zajímavé funkce program nabízí? Velice se nám líbila funkce „Připojit obraz“. Jak funguje? Máte hotovu určitou zálohu a budete si chtít prohlédnout soubory v ní. U jiných programů je nutné zálohy dlouze „rozpakovávat“, případně soubory prohlížet přímo v programu. True Image nabízí lepší cestu - celou zálohu můžete připojit jako novou diskovou jednotku. Celá záloha je tedy vlastně vzata jako image a z tohoto image je vytvořena logická jednotka. Jednoduché a účinné. Se soubory pak pracujete jako na CD-ROM - můžete je tedy jen číst. Je to logické - z důvodu, aby nedošlo ke změně originálního image.

VÝHODNÝ UPDATE

Vyplatí se i jiná verze

True Image se distribuuje ve více verzích. Verze Personal, která je shodná s verzí umístěnou na Chip DVD, nabízí o něco méně funkcí než verze Home. Nejvíce nám chyběly inkrementální zálohy, vyšší zabezpečení či plánování automatických záloh. Právě tyto důležité funkce nabízí až verze Home. Pokud vám tyto funkce v programu chybí, využijte nabídku Chipu a zakupte si verzi Home za cenu 889 Kč. Oproti běžné nabídce ušetříte téměř šest set korun.
Acronis True Image je velice sofistikovaný nástroj, který nabízí vynikající funkce, jako je obnovení bez startu operačního systému nebo připojení záloh jako virtuálních disků. Jednoduché je ovládání v češtině, všechny funkce jsou zajištěny intuitivními průvodci.

KDYŽ JE NEJHŮŘ

Přestože jádro samotného operačního systému je velice robustní a často vydrží velké změny, může spyware, rootkit nebo třeba i špatný ovladač narušit kernel do takové míry, že systém už nenastartujete. Windows XP má mnoho prostředků, jak udělat nápravu - ať už je to start ve stavu nouze, nebo nástroj Obnovení systému. Přesto se může stát, že systém je narušen do takové míry, že žádná z běžných procedur nepomůže.
Pokud vám nenastartuje systém ani ve stavu nouze, nemáte už prakticky žádnou možnost, jak systém zachránit, a minimálně nová instalace vás nemine. Ne tak v případě, máte-li nainstalovaný Acronis True Image.
Jste-li pozorní, zjistíte, že po nainstalování programu se změní bootování počítače. Ještě než dojde k zavádění Windows, na krátký okamžik se objeví obrazovka s informací, že pokud chcete spustit Acronis, je třeba stisknout klávesu F11. Pokud tak učiníte, nezačnou se spouštět Windows, ale dostanete se do speciálního operačního systému, který pomáhá s obnovou systému.
Zvolíte-li v úvodní obrazovce místo zavedení Windows položku Acronis True Image, dojde k restartu počítače a pak přímo k zavedení opravného nástroje, který dokáže obnovit vybraný diskový oddíl - nejlépe ten systémový, na kterém je operační systém. V případě, že obnovíte otisk zdravého systému, po restartu by měl systém Windows bez problémů nastartovat.


Dokumenty ke stažení