Menu

Virtuální neznamená nereálné

CHIP DVD - ELEKTRONICKÁ PŘÍLOHA CHIPU  

Virtuální neznamená nereálné

Aby se počítače daly využívat ještě lépe, je na ně někdy potřeba jít od lesa. Chcete-li například zrychlit CD/DVD mechaniku nad její technologické limity, musíte operačnímu systému vnutit, že mechanika, kterou jste lišácky přidali do seznamu hardwaru, je reálná a funkční.
Text: Ing. Martin Kučera - vedoucí Chip DVD

Pokud by se podařilo desetinásobně zrychlit optickou mechaniku, pravděpodobně by počítač roztrhala exploze roztočeného cédéčka. Proto na to šli vývojáři jinak a vytvořili programy pro softwarovou emulaci mechanik. Jednoduše se pak operačnímu systému vnutí existence další mechaniky a data z reálného CD/DVD se převedou do tzv. obrazu, který se nahraje na pevný disk. Rychlost takové mechaniky je ve srovnání přímo kosmická. Jedním z vhodných programů, které toto dokážou, je i Virtual CD, který přinášíme v plné verzi.
Také ostatní nabídka programů a dat na Chip DVD je opravdu pestrá. Kromě dalších plných verzí je to zejména dlouholetý projekt naší redakce s názvem Service DVD. Jde o souhrn všech nutných updatů a service packů, které jsou potřeba pro bezpečný chod operačního systému. Všechno potřebné pro počítač přináší Chip DVD.

Registrace MS Office 2007

V minulém čísle jste na Chip DVD mohli najít data beta verze MS Office 2007. Začátkem srpna však Microsoft změnil podmínky udělování licencí. Speciální odkaz pro licence pro Chip najdete na adrese www.chip.cz/chipdvd. Za nepříjemnosti se omlouváme.

Plné verze

Chip DVD obsahuje opět několik plných verzí. Kromě již zmíněného Virtual CD je to například Acronis True Image Personal 9.0. Jde o program pro práci s obrazy harddisků. Své místo najde hlavně při zálohování, obnově a klonování pevných disků, ovšem dokáže obnovit systém i při zcela zhavarovaných Windows. Třetí plnou verzí je Zoner Photo Studio 7 Home, které snad ani není potřeba představovat - jde o nejpoužívanější nástroj na správu a editaci digitálních fotografií. Jako třešinku na dortu přinášíme uvolněnou plnou verzi Microsoft Virtual PC, kterou využijí zejména různí experimentátoři. Tento program dokáže na počítači nasimulovat další zcela samostatný PC, se kterým se pak dají dělat doslova psí kusy, a původní Windows zůstanou netknuta.
Nezapomínejme ani na antivirový program AVG Plus Firewall 7.1, který je pro pravidelné čtenáře Chipu poskytován v plné verzi zdarma. Svoje tipy na plné verze neváhejte napsat na redakční adresu redakce.chipdvd@vogelburda.cz.

Service DVD

Servismani mohou jásat. Po roce opět přinášíme další pokračování projektu Service DVD. Jde o soubor updatů, service packů a programů, které je potřeba nainstalovat do nových holých Windows. Záměrem je dokonale zazáplatovat Windows ještě před jejich připojením k internetu. Jako finální termín jsme si stanovili konec července 2006, proto připravené hromadné updaty (roll-up) obsahují všechny nejdůležitější aktualizace k tomuto datu.
Záplaty jsme rozdělili do dvou skupin - na bezpečností opravy (Win XP SP2 roll-up update) a doplňky (Win XP SP2 roll-up doplnky). Druhý balík obsahuje nepovinné příslušenství, jako je . NET Framework 1.1 a 2.0, Media Player 10, Windows Media Connect a další.
Při instalaci doporučujeme následující postup - Windows XP, SP2 pro Windows XP, Win XP2 roll-up update a na závěr Win XP SP2 roll-up doplnky. Dalším krokem může být návštěva rubriky Servis, kde najdete opravy uvolněné v srpnu, nebo internetová služba Windows Update.
I když počítačům kralují Windows XP, připravili jsme nejdůležitější updaty a service packy i pro Windows 2000 a 9x a nezapomněli jsme ani na MS Office 2000, XP a 2003.

Softwarová výbava 118

Pokud pomocí připravených updatů doplníte operační systém na maximum, můžete na DVD sáhnout po další várce programů. Jsou to různá bezpečností řešení ve formě antivirů, antispywarů nebo firewalů. V honbě za dokonalostí a výkonem můžete použít i různé diagnostické a ladicí nástroje. Dále jsou připraveny různé prohlížeče, přehrávače a kodeky, které většina uživatelů potřebuje pro běžnou denní práci. Poslední velkou skupinou jsou freewarové aplikace, které doporučuje k používání redakce Chipu. Jde o různé editory pro zpracování textů, fotografií a videa nebo například o programy pro vypalování.

Filmy na DVD

Již přes rok přináší Chip filmové dokumenty pro DVD přehrávače. Jde především o filmy s různou technickou nebo sportovní tematikou. Tentokrát jsme sáhli po filmu Svět rychlých člunů, který nabízí jedinečnou příležitost detailně se seznámit se vším, co souvisí s nejrychlejším závoděním na vodě.
Dále jsme mezi bonusy zařadili zajímavý dokument z natáčení sci-fi filmu Aeon Flux a několik ukázek nových filmů.

Start za 23 sekund 128

V našem článku v rubrice Testy a návody si přečtete, kolik času vám při bootování Windows uspoří jednotlivé tuningové nástroje, které vám nabízíme na DVD. Samozřejmě přinášíme i standardní tipy, jako je odklizení nepotřebných programů z automaticky spouštěných položek. Vyzkoušeli jsme také drahé komerční nástroje, a dokonce i zcela novou instalaci Windows. Některé „profi tipy“ se ukázaly jako kachny, jiné naopak učinily systém silnějším a rychlejším. Stále však především platí, že to, jak rychlá je bootovací sekvence, záleží na hardwarové konfiguraci počítače.

Nero v obýváku 134

Nero Home je absolutní novinkou Nera 7 Premium. Tímto modulem si Nero zajistilo přístup do každého obývacího pokoje. Jeho největší konkurencí jsou produkty společnosti Microsoft, v čele s Windows XP Media Center Edition. Jedná se o software, který přehraje vše, co mu přijde do cesty - video, hudbu, fotografie i televizi, a to bez poruch a na vysoké technické úrovni. V našem návodu na Chip DVD vám ukážeme, co všechno Nero Home skutečně umí a jak ho jednoduše ovládat. Instalační data v rubrice Testy a návody (verze 7.2.3.2b) lze použít jako zkušební demoverzi, případně pokud máte již Nero 7 nainstalované nebo máte zakoupenou licenci, i jako update nebo jako instalaci plné verze.

Antispyware v testu tvrdosti 30

Antispywarové programy by měly ochránit váš počítač před špiony i internetovou mafií. Náš test však ukázal, že žádný nástroj nesplňuje to, co slibuje. Chip vám prozradí, které programy z rubriky Servis jsou skutečně účinné. Na stejném místě najdete nástroje i k článku o působení rootkitů.

CorelDRAW Graphics Suite X3

Stalo se dobrou tradicí, že balík grafického softwaru od Corelu je u nás k dostání i v lokalizované verzi. Výčet absolutních novinek není nijak velký, jsou ale podpořeny slušným seznamem vylepšení. Je to například podpora postscriptu a zabezpečených PDF. Největším překvapením je však Corel Trace, který se přestěhoval přímo do hlavního programu a dostal nové funkce. Na Chip DVD najdete třicetidenní zkušební verzi.

Vizuální editory v akci 90

Pryč jsou doby, kdy tvorba webových stránek byla vyhrazena pouze specialistům ovládajícím detailně jazyk HTML. Do našeho testu v rubrice Testy a návody jsme vybrali zástupce z celého spektra, které trh nabízí. Profesionální editory zastupují Adobe GoLive CS2, Macromedia Dreamweaver 8 a Microsoft FrontPage 2003, sféru open-source pak reprezentuje editor NVU.

AliasStudio 13 PLE

AliasStudio je komplexní nástroj pro designéry. Jeho hlavním posláním je dát kreativním tvůrcům do ruky snadno ovladatelný nástroj, který je nebude omezovat obtížností ergonomie, ale nabídne jim prostředky pro rychlou vizualizaci nápadů. Firma Alias (nyní Autodesk) uvolnila výukovou PLE verzi programu, kterou najdete na Chip DVD. Pro používání programu je potřeba licenční klíč, který se získá registrací na internetu. Uživatelé programu jsou pro nekomerční použití omezeni pomocí vodoznaku ve vytvořených obrázcích.

Slevy na software

Chip DVD přináší ve spolupráci s on-line obchodem SW.cz (dříve Shop. Stahuj.cz) zajímavé slevy na vybrané programy, které najdete v rubrice Software: jde o programy F-Secure Anti-Virus 2006 (sleva 45 %), Privacy Guardian (30 %), Nero 7 Premium (18 %), Alcohol 120% (40 %), Ashampoo Magic Defrag (20 %), Selteco Flash Designer (20 %), Registry First Aid (20 %), ewido anti-spyware 4.0 (15 %).

AVG Plus Firewall 7.1

Od čísla 3/06 nabízíme na Chip DVD v rubrice Servis plnou verzi AVG s firewallem. Upozorňujeme všechny, kdo AVG z Chipu používají, že musí starou verzi odinstalovat a nainstalovat verzi novou. Starou verzi totiž už nebudeme podporovat a rovněž prodlužovací utility, kterými se obnovuje funkčnost programu, nejsou kompatibilní se starší verzí AVG bez firewallu.

Co vás čeká příště

Těsně před Invexem vyjde Chip DVD 10/06, ve kterém najdete test softwarových skartovaček. Věnovat se samozřejmě budeme i Windows XP, která již nainstalovaná připravíme do speciální podoby pro uložení na přenosný harddisk. Takový operační systém lze pak přenést a používat kdekoliv. Naučíme se také lépe používat nástroje Googlu a zpracovávat a vylepšovat fotky s vybranými programy.
Chystáme plnou verzi hudebního editoru, návrháře interiérů a antivirového řešení. Jako doplněk to bude multimediální encyklopedie Škoda a plná dobrodružná hra Runaway.
Pokračovat budeme i s praxí Nero a podíváme se podrobně na jeho jednotlivé utility a systémové nástroje. Z nabídky filmových dokumentů jsme se rozhodli pro film MS ve fotbale - výstřelky, který s nadhledem komentuje různé fotbalové recese, nešikovnosti a kuriozity.

VIRTUAL CD V5 CZ - VIRTUÁLNÍ CD/DVD MECHANIKA V PLNÉ VERZI

Pomocí programu Virtual CD jednoduše překopírujete svůj CD/DVD na pevný disk do zkomprimované podoby a následně s ním můžete pracovat pomocí virtuální mechaniky, aniž byste CD/DVD museli mít fyzicky ve čtecí mechanice. Přístup na virtuální CD či DVD je velmi snadný a rychlý, protože program vytvoří jejich virtuální podobu. Takových mechanik je možné v sytému vytvořit až 25.
Virtual CD je mimořádně rychlý a pro uživatele, kteří mají cédéček nebo filmů opravdu hodně a neustále jsou nuceni je vyměňovat, se program stane velmi užitečným pomocníkem. Navíc budou ušetřeni o mnohdy nepříjemný zvuk CD/DVD mechaniky či pomalý start způsobený vkládáním a roztáčením optických médií.
Pro snazší práci jsme připravili rozsáhlý popis programu, který najdete na straně 124.
Na Chip DVD najdete plnou verzi Virtual CD v5, která neobsahuje žádná funkční ani časová omezení, jen se na ni nevztahuje technická podpora a update. Na konci instalačního procesu jste vyzváni k zadání registračního čísla, které najdete na Chip DVD. Pro snadnější používání programu jsme nechali připravit české prostředí (instalujte při vypnutém programu).
53% SLEVA NA VIRTUAL CD V8
V rámci této akce mohou čtenáři Chipu do konce října využít speciální nabídky českého zastoupení výrobce programu na nákup nejnovější plné verze Virtual CD v8; speciální, 53% sleva umožňuje zakoupit plnou verzi pouze za 551 Kč (ušetříte 638 Kč). Tato verze obsahuje nejnovější vylepšení, jako jsou například „virtuální harddisk“, podpora ISO formátu, tvorba přehledů disků, asistent pro kopírování, šifrování virtuálních CD, konvertor image jiných výrobců, vylepšená integrace s Explorerem, mazání RW médií a mnoho dalších. Více na Chip DVD.

ACRONIS TRUE IMAGE 9.0 PE - KOMPLETNÍ ZÁLOHA PC V PLNÉ VERZI

Zálohování se již stalo samozřejmostí nejen ve firmách, ale také v domácnostech. Nikdo nechce přijít o důležitá data, zvláště když vytvoření zálohy je už stejně jednoduché jako odeslání e-mailu. Tentokrát jsme pro snadné zálohování připravili skutečně zajímavou nabídku - Acronis True Image, což je komplexní nástroj pro imaging, zálohování, klonování a obnovu pracovních stanic a domácích PC. Kromě samotných záloh dokáže True Image pomoci i s obnovou dat při totální havárii Windows.
Na Chip DVD naleznete plnou verzi Acronis True Image Personal 9.0 CZ, která neobsahuje žádná omezení. Protože je však podle čísla patrné, že jde o nejnovější verzi, je zřejmé, že se tato verze Personal bude od komerčně prodávaných verzí Home, Workstation a Server lišit rozsahem funkcí. Jde zejména o možnost zálohovat pouze celé disky bez nabídky rozdílových záloh, vyššího stupně zabezpečení a plánování. Podrobnější informace najdete v článku na straně 126.
Tato verze vyžaduje při instalaci zadání registračního čísla, které může každý čtenář Chipu získat na základě registrace na stránkách výrobce. Po registraci obdržíte ověřovací e-mail, kde kliknete na aktivní link, který vás odkáže na stránky Acronis, a zároveň vám přijde druhý e-mail, kde bude již vaše licenční číslo.
SLEVA NA ACRONIS TRUE IMAGE 9.0 HOME
Čtenáři Chipu mohou do konce roku 2006 využít výhodnou slevu na nákup plné verze Acronis True Image 9.0 Home. Plná verze stojí 1482 Kč, cena se slevou je 889 Kč, ušetříte tedy 593 Kč. Více na Chip DVD.

ZONER PHOTO STUDIO 7 HOME - VŠE PRO FOTOGRAFIE V PLNÉ VERZI

Zoner Photo Studio je univerzální a nejprodávanější nástroj pro nejširší skupinu uživatelů digitálních fotoaparátů. Nabízí vše pro zpracování digitálních fotografií: stažení do počítače s podporou všech typů digitálních fotoaparátů, automatické i profesionální úpravy obrazu, odstranění obrazových vad a nástroje pro archivaci. Pomocí Photo Studia může každý organizovat i rozsáhlý digitální archiv a využít rozmanité způsoby, jak fotografie vytisknout nebo poslat do fotosběrny.
Na Chip DVD najdete plnou verzi programu bez jakýchkoliv časových či funkčních omezení. Pro registraci použijte speciální licenční číslo, které najdete na Chip DVD.
Zoner Photo Studio se prodává ve třech variantách podle úrovně výbavy. Oproti nejsilnější verzi Professional nedisponuje tato verze některými pokročilými nástroji na úpravu obrázků (např. laso a magická hůlka), nepodporuje vypalování CD/DVD, export do PDF a některé internetové funkce (HTML galerie a FTP přenosy).
Díky této akci může každý čtenář Chipu do konce října 2006 získat atraktivní slevu 20 % na nákup libovolného programu od společnosti Zoner. Více na Chip DVD.

MICROSOFT VIRTUAL PC 2004 - VIRTUÁLNÍ POČÍTAČ V PLNÉ VERZI

MS Virtual PC umožňuje na virtuálním stroji provozovat v okně běžících Windows 2k/XP téměř jakýkoli další operační systém. Program zvládne na počítači vytvoření dalšího zcela autonomního PC. V praxi to tedy znamená, že v rámci Windows 2k/XP můžete hostovat například starší Windows 98 bez toho, aniž byste na svém počítači museli konfigurovat duální bootování, vytvářet další diskový oddíl atd.
Nainstalovaná Windows 98 budou běžet v samostatném okně a o hostitelském systému vůbec nebudou vědět. Díky tomu lze i v poslední verzi Windows pracovat se staršími programy, které by jinak kvůli nekompatibilitě s jádrem systému nešly ani spustit. Virtual PC podporuje operační systémy Microsoft, u ostatních je výsledek instalace předem nejistý. V redakci jsme například na virtuální stroj bez problému nainstalovali Linux Mandriva 2005.
Pro snazší ovládání jsme na Chip DVD připravili návod krok za krokem, jak Virtual PC nakonfigurovat pro instalaci a používání Windows 98.
Na Chip DVD najdete plnou verzi programu bez jakýchkoliv časových či funkčních omezení, která se ještě v červnu prodávala za více než 4000 Kč. Nyní však Microsoft uvolnil tento nástroj zdarma pro všechny zájemce.


Dokumenty ke stažení