Menu

Chip top 10

Souhrnné hardwarové srovnávací testy   

Chip top 10

V našem top 10 najdete nově multifunkční zařízení, která zastanou funkci skeneru, tiskárny, kopírky, případně i faxu. Jejich cena je skutečně nízká (začíná už na 2500 Kč), takže není divu, že se prodávají stále lépe a vytlačují běžné tiskárny. Provoz je však samozřejmě dražší než u laserových zařízení.
Teď ještě k jinému top 10, k prodejům osobních počítačů u nás ve druhém kalendářním čtvrtletí. Trh se stolními počítači v České republice celkově vzrostl o 17,6 %. Zajímavé je samozřejmě i pořadí firem, kde je vidět jasný trend - celosvětoví výrobci získávají další podíl na úkor výrobců lokálních. Podařilo se jim totiž mimo jiné snížit cenový rozdíl.
Ve firmách i v domácnostech se tedy stále častěji objevují značky HP (ta dodala za čtvrtletí 16 000 počítačů), Dell (12 180 kusů) a Fujitsu-Siemens (4 583 kusů).
Méně se prodávají barevné laserové tiskárny - trh v ČR poklesl v počtu kusů o 8,5 % (o 7,3 % v hodnotě) a dosáhl 3 554 kusů.

Monitory LCD 19"

Nejen díky stále se snižujícím cenám a čím dál tím větší atraktivnosti LCD monitorů je jejich koupě den ode dne lákavější. Dva palce navíc jsou znát a 19" monitor nabízí mnohem větší zobrazovací plochu. Cena je však poněkud vyšší.

Monitory LCD 17"

17" LCD monitory nyní patří k nejprodávanějším typům - a není divu. 15" monitory jsou oproti nim přece jen malé a poměr cena/výkon je u 17" modelů velmi dobrý. Ceny jsou příznivé a nejlevnější modely zakoupíte už za 4500 Kč s daní.

Digitální tunery

Nabídka digitálních tunerů je více než bohatá a uspokojí jak majitele stolních PC, tak i vlastníky mobilních notebooků. Jak z testování vyplynulo, tunery jako takové jsou vesměs stejně kvalitní a žádné zásadní rozdíly v síle příjmu jsme nezaznamenali. Nejvíce tedy záleží na softwaru. Zde narazíme na kvalitní a přehledné prostředí stejně jako na programy, které se sekají a jejichž ovládání je mnohdy chaotické.

VoIP brány

Přechod na VoIP technologii je s VoIP bránou doslova hračkou. Nemusíte dokonce ani měnit stávající telefonní přístroje (DECT telefony, fax). Pokročilejší modely pak nabízejí také další rozšíření oWi-Fi a LAN router nebo ADSL modem.

Kompaktní fotoaparáty

Cena, velikost a snadné ovládání - to jsou hlavní klady kompaktních fotoaparátů. Tato řada je určena především pro ty uživatele, kteří chtějí být kdykoli připraveni zaznamenat nečekanou událost nebo kteří s fotografováním teprve začínají.

Stylové fotoaparáty

Pokud vám záleží víc na stylu než na funkcích, pak sáhněte po některém stylovém fotoaparátu. Výrobci kromě zajímavých tvarů nabízí také kovová těla, což je poměrně praktická vlastnost. Po stránce funkčností jsou však tyto přístroje o něco pozadu. I zde tedy platí pravidlo „Něco za něco“.

Digitální zrcadlovky

Skutečně kvalitní fotografie vyžadují odpovídající zařízení. Digitální zrcadlovky nabízí maximum možností včetně výměny objektivu nebo připojení externího blesku.

Media center PC

Při výběru multimediálního počítače do obýváku byste se měli kromě výkonu a vybavení zaměřit především na úroveň hluku. Představa hučícího zařízení uprostřed napínavé scény totiž není nijak příjemná. Nutno podotknout, že tato zařízení jsou stále v jakémsi stadiu vývoje, a občas se tak můžeme setkat i s nějakými chybami nebo nedoladěnými detaily.

Pevné disky 3,5" - SATA

V přehledu pevných disků s rozhraním Serial ATA máme nyní patnáct disků s různou kapacitou a rychlostí. Rychlost SATA disků zatím výrazně nepřevyšuje rychlost disků paralelních, ale jsou tu další klady, které pro ně hovoří.

DVD vypalovačky

Vypadají sice stejně, ale jsou mezi nimi rozdíly - v rychlosti, kompatibilitě, spolehlivosti i ve funkcích. Některé například podporují funkci Light Scribe, která umožňuje potisk médií.

Multifunkční zařízení

Tiskárna, skener, kopírka - kupte to všechno v jednom a za pár korun. Šikovných zařízení s mnoha funkcemi je však na trhu hodně, a proto se vám s výběrem toho správného pokusíme pomoci. Otestovali jsme celkem deset multifunkčních zařízení ve dvou cenových kategoriích.

DVD média

Disky Digital Versatile Disc patří v současné době k nejpoužívanějším médiím, a to nejen díky dnes už nízkým cenám DVD mechanik, ale také díky znatelně vyšší kapacitě DVD oproti CD, které se vzhledem ke kompatibilitě využívají převážně jako hudební nosič

Dvouvrstvá DVD média

Druhá vrstva zvýhodňuje toto médium oproti klasickým DVD po stránce kapacity, za což si však vybírá daň v podobě průměrně desetinásobku ceny jednovrstvého DVD 


Dokumenty ke stažení