Menu

Inteligentní záloha pevných disků

Paragon Exact Image 7.0  

Inteligentní záloha pevných disků

Kevin Mitnick, nejznámější hacker na světě, utrpěl tvrdý zásah. Jeho webové stránky napadli hackeři. Smazali původní obsah a dosadili své stránky. Pokud by neměl král hackerů své stránky zálohované, musel by je celé vytvářet znovu. A co vy? Máte svá data zálohovaná?
Text: Vratislav Klega

Chip vám přináší plnou verzi programu určeného pro dokonalé a bezpečné zálohování dat. Díky programu Paragon Exact Image nezničí vaše data ani hackeři, ani hardwarové chyby. Tento nástroj dokáže pokročilým způsobem zálohovat celé harddisky i vybrané partition. Nechybí pokročilé bezpečnostní funkce a samozřejmě jednoduché obnovování. Prostředí PC je tak chráněno tím nejjednodušším a nejspolehlivějším prostředkem - kompletní zálohou systému a dat.

Nastavení programu

Instalace programu je zcela bezproblémová, není potřeba zadávat žádné sériové číslo. Po dokončení instalace je jen potřeba počítač restartovat. Po prvním spuštění programu vás přivítá okno, ve kterém uvidíte podrobné informace o pevných discích, které jsou v počítači nainstalované. V levé části okna vidíte šest průvodců, kteří vám pomohou s jednotlivými činnostmi. Postupně se na všechny podíváme.
Ještě než se pustíte do práce s průvodci, zvolte Tools / Settings. Zde se nachází nastavení záloh. Pokud jste již někdy s programem pro zálohování pracovali, nic vás nezaskočí. Jsou zde obvyklé volby - síla komprese, rozdělování záloh na určitou velikost a další detailní nastavení, jako je přeskakování systémových souborů a podrobnosti k hot-copy, tedy k záloze systémového disku. Pokud necháte přednastavené hodnoty, nic tím nepokazíte. Defaultní nastavení je zvoleno vhodně.

Nezničitelná kapsle

Největší individualitou programu je hned první průvodce „Manage Backup Capsule“. O co se jedná? Společnost Paragon vychází z toho, že velká část uživatelů má v počítači pouze jeden pevný disk. A zálohovat data na identický disk ztrácí význam. Pokud počítač napadne hacker, má přístup ke všem datům, včetně záloh. Proto je zde tento nástroj, který vytvoří na pevném disku speciální diskový oddíl - jakousi nepropustnou kapsli, kam je možné ukládat data. K této sekci však nikdo nezíská přístup, data jsou zde tedy v bezpečí před softwarovými útoky. Při hardwarovém poškození disku přijdete samozřejmě i o tuto bezpečnostní kapsli, ale jako softwarová ochrana je to vynikající řešení.

Záloha diskového oddílu

Další průvodce s názvem „Backup hard disks or selected partitions“ má zcela jasný význam. Právě to je totiž samotný engine, který provádí zálohu jednotlivých partition či celých disků. Průvodce je intuitivní a jednoduchý. Stačí jen označit, které části chcete zálohovat, a vybrat, kam chcete zálohovat. Zálohu lze provést do vytvořené kapsle, na místní či síťový disk nebo na CD/DVD. Zálohu je možné spustit hned po dokončení průvodce, nebo je možné jen vytvořit skript. Pokud v budoucnu skript spustíte, automaticky dojde k vytvoření nastavené zálohy. Síla takového skriptu je velice mocná. Antivirovým programem například zkontrolujete, zda vybraná partition neobsahuje viry, a po dokončení testování nastavíte automatické spuštění skriptu, čímž proběhne záloha partition, která neobsahuje viry.
Mezi výborně propracované funkce patří plánovač záloh, který tvoří dalšího průvodce. Ten probíhá úplně stejně jako průvodce předchozí, pouze na konci se místo spuštění otevře jakýsi kalendář, ve kterém si navolíte, jak často má záloha probíhat. Nastavení je, jak bývá zvykem, velice detailní, můžete si navolit prakticky libovolnou časovou kombinaci. Nadstandardem programu je, že můžete zvolit i zálohování vždy při startu počítače. Restartujete počítač pětkrát denně? I na to je myšleno a je možné omezit zálohu pouze na jednu denně. Časové zálohování je promyšleno skutečně dobře.

Obnova dat

Čtvrtý průvodce, „Restore hard disks or partitions“, už slouží k obnově. Ta probíhá velice jednoduše. Nejprve je potřeba vybrat soubor se zálohou - standardně se nabízejí soubory v kapsli. Po výběru vám program nabídne, abyste určili, kam chcete data obnovit. Není totiž povinné obnovovat partition na stejné místo, kde vznikla, ale klidně můžete oddíl obnovit na jiný fyzický disk -potom program na disku vytvoří novou partition, která zcela odpovídá svému originálu.
Kromě obvyklé zálohy nebo přenesení dat můžete program využít i mnohem kreativnějším způsobem. Není totiž žádný problém vypálit zálohu disku na DVD a přenést ji na dalších 10 počítačů. Na jeden počítač nainstalujete Windows a veškerou softwarovou výzbroj a na další identické počítače už nakopírujete jen klon obrazu takového disku. Získáte tak skvělý klonovací nástroj, pomocí něhož vytvoříte identické partition na více počítačích.

Když je nejhůř

Předposlední průvodce, „Recovery Media Builder“, vám pomůže, když je nejhůř. Dokáže vytvořit záchranný CD, DVD nebo disketu, které použijete v případě, když se vám nedaří spustit Windows. Ze záchranného média totiž můžete nabootovat a opravit poškozený systém. Při vytváření si můžete vybrat, co všechno chcete na médium uložit. Bude-li médiem disketa, žádná data se vám sem nevejdou a budete moci nahrát jen obnovovací engine. Pokud ale budete zálohovat na DVD, můžete na záchranné médium přiložit celý obraz pevného disku. Záchranné médium však musíte vytvořit ještě v době, kdy počítač funguje. Poslední průvodce slouží k procházení vytvořených záloh. Snadno se tak můžete podívat, které soubory máte v té které záloze uložené. Soubory můžete i prohlížet, ale upravovat je není z bezpečnostních a technických důvodů možné.
Paragon Exact Image je promyšlený nástroj pro zálohování a obnovu dat. Jeho výhodou je především intuitivní ovládání.

UPOZORNĚNÍ!

KOLIZE S ACRONIS TRUE IMAGE

V minulém Chipu jsme vám přinesli výborný program pro zálohování - Acronis True Image. Ten ještě před samotným zavedením Windows nabízí možnost vstoupit do vlastního operačního systému, který slouží k obnovování dat, pokud je systém Windows poškozen. Vytvoříte-li pomocí programu Exact Image bezpečnostní kapsli, která funguje podobným způsobem, bude systém Acronisu odstraněn. A bohužel nedojde zřejmě k opravě MBR, který stále ukazuje na původní místo, což má za následek, že počítač nemá z čeho bootovat a nenalezne žádný operační systém. Ten byste museli nainstalovat znovu.


Dokumenty ke stažení